به مدت محدود! اپلیکیشن "چرب زبان" با قیمت سال گذشته به فروش می رسد! (بهترین اپ آموزش زبان)

(اینجا کلیک کنید)
آموزش واتساپ

چطور بفهمیم واتساپ مان هک شده و بعد از آن چه کنیم؟

شاید مدت زمانی است که فکر می کنید حساب واتساپ شما کمی غیر معمول شده است. یا از این که دوستان یا اعضای خانواده به حساب شما دسترسی داشته باشند، نگران هستید . اما خوشبختانه می توان به شما راهکارهایی داد که از صفحه خود در برابر هکرها محافظت کنید.

اگرچه که واتساپ سطح بالایی از امنیت را برای افراد تامین می کند اما هکر می تواند در هر حال وارد حساب واتساپ شما شود و زمان زیادی را در آن بگذراند. این موضوع به این معناست که امکان بالایی وجود دارد که متجاوزان صفحه واتساپ شما را هک کند. این افراد قبلا به موبایل یا دیگر لوازمی که در آن واتساپ داشتید، دسترسی داشته بودند.

حتما بخوانید: ۱۵ برنامه کاربردی و جالب اندروید برای کاربران ایرانی

خوشبحتانه حتی اگر واتساپ شما هم هک شود، باز هم می توان اقداماتی را برای برطرف کردن هک انجام داد.

با راهکارهای معرفی شده در این مقاله هم می توانید بفهمید که واستاپ شما هک شده است یا نه.

از کجا بفهمیم که واتساپ مان هک شده است؟

راهکارهای زیر همگی احتمالی هستند و نمی توانند نظر قطعی صادر کنند.

 • دمای موبایل: اگر موبایل شما با دمای بالا مواجه می شود و ناگهان داغ می کند، احتمال هک شدن وجود دارد زیرا برنامه های قوی در پیش زمینه شما در حال اجرا هستند که باعث افزایش دمای موبایل می شوند.
 • مصرف بالای باطری: اگر باطری شما به سرعت خالی می شود، حتی اگر گوشی خود را کنار گذاشته و استفاده نکنید. پس احتمالا نرم افزاری در پیش زمینه گوشی شما برای هک کردن واتساپ در حال اجرا است که شارژ باطری شما را می خورد.
 • ارسال پیام به مخاطبین شما: اگر پیام هایی از طرف شما برای مخاطبان تان یا در گروه هایی که عضو هستید فرستاده می شوند در حالیکه شما این کار را نکرده اید قطعا هک شده اید.

برخی از راه هایی که ممکن است هکرها برای هک کردن واتساپ استفاده کنند.

۱-استفاده از وب واتساپ

WhatsApp web

احتمالا می دانید که چه زمان هایی می توانید از وب واتساپ استفاده کنید؛ زمان هایی که می خواهید از یک حساب واتساپ در دو جا استفاده کنید. اگرچه که ممکن است بعضی از افراد با استفاده از وب واتساپ شما به مکالماتتان دسترسی داشته باشند.

لحظه ای که به دستگاه شما مخصوصا موبایلتان دسترسی پیدا می کنند، سریعا می توانند کد QR واتساپ را اسکن کنند و به کل مکالمات واتساپ شما در مدت زمان کوتاه دسترسی داشته باشند.

بله می توان این کار را از لوازم مختلف دیگری مثل کامپیوتر نیز انجام داد. بنابراین هرکس از هر جای دیگری می تواند به کد QR واتساپ شما دسترسی پیدا کند.

۲-دسترسی به فایل بک آپ موبایل

حتی اگر با برنامه های قفل، واتساپ خود را قفل کرده باشید، باز هم احتمال چنین مشکلی هست. اگرچه که این نوع هک کردن فقط روی دستگاه هایی تاثیر می گذارد که به تازگی برنامه واتساپ خود را آپدیت نکرده باشند. زمانی که هکر به موبایل شما دسترسی پیدا می کند، در عرض چند دقیقه می تواند مکالمات واتساپ تان را بخواند یا آن ها را از دستگاه دیگر دیلیت کند.

بعد از در اختیار داشتن فایل بک آپ با استفاده از فایل منیجیر، می توانند اطلاعات را با بلوتوث به دیگری انتقال دهند. همچنین می توانند از برنامه هایی بک آپ اتوماتیک مانند بک آپ تکست برای واتساپ استفاده کنند و مستقیما همه مکالمات واتساپ را از طریق تکست به دستگاه شما ارسال کنند.

حتی می توانند به تمام چت های واتساپ در صورت قفل بودن این برنامه نیز دسترسی داشته باشند.

۳-استفاده از شبکه وای فای با واتساپ اسنیفر

از آن جایی که استفاده از واتساپ با ایمیل کمی ریسک دارد، می توان این کار را با واتساپ اسنیفر از طریق شبکه وایفای نیز انجام داد. از آن جایی که هر دستگاهی آدرس mac منحصربفرد خود را دارد، اگر هکر بتواند به این آدرس دسترسی پیدا کند، پس می تواند تمام فعالیت های واتساپ شما را مشاهده کند.

۴-استفاده از نرم افزار جاسوسی یا spyware

برنامه های جاسوسی نیز می توانند واتساپ شما را هک کنند. برنامه هایی مثل spyzie پولی هستند و اغلب نیاز به این دارند که فرد متجاوز، این برنامه را در دستگاه خود نصب کند تا بتواند تمام مکالمات واتساپ شما را در اختیار داشته باشد.

چگونه حساب واتساپ را بهبود ببخشیم؟

Disable کردن وب واتساپ

زمانی که فعالیت غیر عادی و مشکوکی را در حساب واتساپ خود می بینید، هیچ شکی نیست که احتمالا فردی فعالیت و چت های شما در واتساپ را زیر نظر گرفته است. اگر آن ها از وب واتساپ شما استفاده می کنند، می توانید با اقدامات زیر از آن مطمئن شوید:

 1. واتساپ را روی موبایل خود باز کنید.
 2. روی سه نقطه عمودی در بالای صفحه و سمت راست کلیک کنید.
 3. سپس روی وب واتساپ ضربه بزنید تا یک پنجره جدید باز شود.
 4. در این قسمت لیستی از افرادی را می بینید که اخیرا از واتساپ استفاده کرده اند.

نکته: برای جلوگیری از فعالیت هکرها، روی log out of all computers بزنید. با این کار دسترسی هکر به فعالیت های شما متوقف خواهد شد. اگرچه که همیشه باید این قسمت را چک کنید.

تمام برنامه هایتان را قفل کنید

همانطور که می دانید هکرها از پیام های استخراج شده از فایل هایی برای کپی کردن پیام های واتساپ و ایمیل شما استفاده می کنند. همچنین می توان از ربات های چت نیز برای واتساپ استفاده کرد.

برنامه های قفل اپلیکیشن یا app locker باعث می شود که هر برنامه ای که می خواهید را قفل کنید. بنابراین وقتی که فرد حمله کننده ای سعی دارد فایل های ذخیره شده شما را از واتساپ کپی کند، باید اول قفل برنامه تان را باز کند.

تایید دو مرحله ای واتساپ

اخیرا واتساپ این ویژگی را معرفی کرده است. زمانی که این ویژگی را فعال می کنید، هر تلاشی برای تایید کردن شماره تلفن روی واتساپ باید از طریق کد یا PI شش حرفی انجام شود که برای استفاده از این ویژگی طراحی شده است. برای فعال کردن آن این مراحل را پیش بروید.

WhatsApp > Settings > Account > Two-step verification > Enable

زمانی که این ویژگی ها را فعال کردید، می توانید وارد آدرس ایمیل خود شوید که به واتساپ اجازه می دهد به شما یک لینک از طریق ایمیل برای DISABLE کردن کد تایید ارسال کند.

راهکارهایی برای امن کردن حساب واتس اپ

۱-برای دسترسی به واتساپ از وایفای های عمومی یا رایگان استفاده نکنید.

مهم ترین راهی که هکر ها استفاده می کنند، این است که از اتصالات ناامن استفاده کنید. بیشتر هکرها وایفای های ناامن را می شناسند و از طریق آن به حساب واتساپ شما دسترسی پیدا می کنند.

استفاده از شبکه ناامن وایفای یک فعالیت بسیار خطرناک است. پس حتما از وایفای های ناشناس عمومی و محلی دوری کنید.

۲-اجازه ندهید که هیچ کس به موبایل شما دسترسی داشته باشد.

حتی یک دقیقه هم نباید اجازه دهید که کسی به موبایل شما دسترسی داشته باشد، زیرا ممکن است در عرض چند ثانیه از واتساپ وب شما یا فایل بک آپ برای دسترسی به مکالمات شما در واتساپ استفاده کند و پیام هایتان را ببیند.

یکی دیگر از نکات قابل توجه، این است که واتساپ با شماره IMEI به حساب شما متصل می شود که برای هر موبایل منحصربفرد است. دسترسی داشتن به این شماره می تواند باعث هک شدن واتساپ شود. پس هیچ فردی نباید هیچ دسترسی به موبایل شما داشته باشد.

۳-از منابع ناشناخته برنامه نصب نکنید.

نصب برنامه از منابع ناشناخته باعث می شود که موبایل شما در معرض خطر قرار بگیرد و دسترسی دیگران را به آن راحت تر کند. بهتر است کاری کنید که این برنامه های ناشناخته به فایل منیجر شما دسترسی نداشته باشند. همچنین باید Play store را قفل کرده و تنظیمات را به گونه ای قرار دهید که موبایل از منابع ناشناس، برنامه ای نصب نکند. همیشه برنامه ها را از گوگل پلی استور نصب کنید.

۴-واتساپ را قفل کنید.

حتما باید از برنامه های قفل برنامه برای واتساپ استفاده کنید. واتساپ ویژگی قفل را در درون خود ندارد ، بنابراین باید یک برنامه جداگانه را برای این کار دانلود کنید. در نتیجه هیچ کس نمی تواند بدون دانستن پسوورد قفل برنامه، وارد واتساپ شما شود. روش قفل کردن برنامه های اندروید را در اینجا توضیح داده ایم.

بسیار کاربردی برای ضدهک شدن

بسیار کاربردی واتساپ

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

‫71 دیدگاه ها

 1. سلام وقتتون بخیر من کسی میخوام که بتونه کسی هک کنه واقعا زندگیم داره مختل میشه اگر کسی میشناسین به ایمیلم پیام بدین ممنون خدا خیرتون بده

   1. سلام من سه روز میشه واتس اپم و حذف کردم ولی باگوشیه دوستان نگا کردم دیشب انلاین بودم?

    1. من قبلا یکبار واتم هک شده بود چون گوشیم داده بودم دست یه نفر بعد همون موقع واتم پاک کردم دوباره نصب کردم و وقتی میزدم دستگاه های متصل فقط خودم نشون میداد اما الان دیگه دستگاه های متصل نشون نمیده واتساپ ممکنه هنوز هک باشم؟

    1. دیروز واتساپم یک قسم شد ک نتوانستم داخل اش بشم ولی یک دوستم گفت درستش میکنم تا ۳ ساعت دیگر گفت جور میشه و جور شد باز از وتساپم برایش پیام کردم گفتم جور شد گفت نه من جور کردم
     یعنی همان پیام که برای من آمده بود برای او هم آمده بود آیا همان دوستم حک اش کرده؟

   1. سلام خسته نباشید. ببخشید من یمدت برا بعضی شماره ها مینویسه (کدامنیتی تغییر کرد چون روی دستگاه جدیدانها ثبت نام صورت گرفته است)میشه لطف کنید بگید یعنی چی من سرچ کردم دیدم نوشته اگه واتساپ رو روی ی گوشی دیگه نصب کنی ولی من همچین کاری نکردم

    1. سلام؛
     نگران نباشید؛ این پیام واسه ما هم میاد . ورود مجدد،یا تغییر رمز در واتس اپ طرف مقابل را به شما اطلاع میده.

     1. سلام برا منم این پیام اومد تو یه گروه فقط تفاوتش اینه که نوشته کد منیتی شما توسط( با شماره مبایل بود) تغییر کرده. این یعنی هک شدم یا نه. ممنون میشم جواب بدید. ممنون

   2. من چند ماه که به وات ساپم شک میکنم چون من وقتی دارم به کسی پیام میدم یک لکه ابی رنگ میفتوع رو پیام بعد یک چند ثانیه زود از بین میرع خیلی شک دارم که وات ساپ هم هک شدع اگهمنو راهنمایی کنین خیلی ممنون میشم

    1. سلام من تازه واتساپ دانلود کردم همین که حساب درست کردم با اشخاص ناشناس روبه رو شدم حتی عکس پروفایلم هم داشتیم بدون اینکه خودم درست کنم میشه بگین چه خبره

   3. سلام چند تا شماره خارجی برام ی سایتی رو فرستادن و نوشته ک ورود جدید شما ب حساب کاربری جدید…
    میخاستم بدونم اومدن روی اکانتم و هکم کردن؟ کد رو از طریق همون واتساپ فرسادن شماره های خارجی

    1. سلام منم همین مشکل برام پیش اومد یه شماره خارجی بهم پیام داد دقیقا مث شما بعد فهمیدم عکس یکی دیگه رو‌پروفایلمه و‌الان واتساپم مسدود شده و‌میگه این حساب مجاز به استفاده از واتساپ نیست.تو مشکلت حل شده یانه

 2. سلام توروخدا جواب بدید حس میکنم واتساپم هک شده میرم تو وب واتساپم ولی کد اسکن میخاد چیکار کنم

   1. سلام خسته نباشید من داداشم شکاکیه امد گوشیمو ازم گرفت با گوشیه خودش منو هک کرد بعد عکس هامو اورد بالا بعد بالایه عکس هام عکس پروفایل وات بود میخوام بدونم چکار کنم ک از واتساپم بره بیرون لطفاا یکی سری جواب منو بده ممنون میشم

    1. سلام من یه جای دولتی کار میکنم و اوایل کار توسط همکاران هشدار داده شده بود که پیامهارو هک می‌کنند و… من باور نکردم، چندروز پیش حرفهایی بهم زدن که تعجب کردم اینارو از کجا میدونن و چیشده که دارن اینجوری میگن،انگار پیامهام رو خونده باشن، و الان میبینم بازدید مخاطبینم دستکاری شده،یا ساعت پیام دادن خودم و دوستام رو متفاوت میزنه، ساعت ۱۰ صبح داریم پیام میدیم، اونارو میزنه ۸شب، منو میزنه ۲ شب، دوباره دوساعت بعدش اومدم نگاه کردم دیدم دوباره همون ساعتها هم یه تغییر دیگه کردن مثلا از منو برگردونده ساعت ۱۲ شب .
     بنظرتون هک شدم؟
     دستگاه های فعال هم چیزی نمیزنه برام

 3. سلام من هیچ علامتی واتساپم نداره به غیر از اینکه گاهی اوقات یک یا دو استیکر بهش اضافه میشه.بع نظرتون واتساپم هک شده؟

 4. ببخشید من یه روز از خواب بیدار شدم گوشیم رو باز کردم و به واتساپ رفتم اما انگار یکی واتساپ را از روی گوشی من حذف کرده بود و دوباره نصب کرده بود
  منم دوباره وارد واتساپ شدم و شماره ام را وارد کردم اما پیامک وارد شدن به واتساپ نیومد برام و مدت زمان ارسال دوباره آن هم زده 6 ساعت دیگر

  و جدا از همه ی اینها واتساپ جی بی هم روی گوشی من نصب شده بود
  منم با واتساپ وارد شدم
  اما اون هم زده بود 6 ساعت دیگر

  و اینکه زمان نمیگزره که دوباره فعال بشه

  من باید چکار کنم لطفا راه نمایی کنید

 5. سلام
  من گاهی اوقات بعضی از پیام ها برام ارسال نمیشه ویا دریافت نمیکنم.
  گاها از ریپلای پیام متوجه میشم که پیامی برام اومده ولی من دریافت نکردم.
  قبلا واتساپ بیزنس داشتم که به خاطر این مشکل پاکش کردم و واتساپ معمولی نصب کردم ولی مشکل حل نشده.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 6. سلام
  لطفا با پاسخ من جواب فوری بدید
  من وقتی ویس ها رو باز میکنم همش به طور مرتب انگار که پشت سر هم داره پیام میاد صدا میده
  نمیدونم
  که آیا هک شده یا نه
  لطفا لطفا جواب بدید

 7. سلام من نمی‌دونم ازم چندتا کد گرفت بعد واتساپم آورده رو گوشیش چکار کنم؟

  1. سلام من تو واتس اپ تیک آبی بدون که این که خودم بزنم برداشته شده ،ممکنه هک شده باشم؟

 8. اگر کسی هک واتساپ بلده لطفااااااا بگهههههههه واقعا احتیاج دارم
  اگر کسی بگه تا اخر عمرم مدیونش میشمم

   1. سلام من گوشیم اپل هست ولی وقتی که میرم داخل واتساپ میزنه کانکشن چرا همچین اتفاقی میفته؟
    من حتی
    ریستارت
    اپدیت
    حذف و نصب
    ….
    کردم اما درست نمیشه…
    راستی اصلا هر چیزی که مربوط به فیس بوک میشه برام نمیاد
    اینستاگرام
    خود فیس بوک
    واتساپ ( که در جریان هستید)
    حتی واتساپ وب یا اینستاگرام لوگ این هم بالا نمیاد
    ممنون میشم کمک کنید
    از هرکی پرسیدم گفت صبور باشی درست میشه
    اما من همه درسام با واتساپ و…. هستش و خیلی برام مهمه
    ممنون از وقتی که گذاشتید اگه کمک کنید ممنون میشم

 9. سلام من چند وقت پیش از واتساپ برام کد ارسال شد و گفت که روی دستگاه دیگه رجیستر شده.احتمال دارهه هک شده باشم؟

 10. من امروز صبح واتساپم رو باز کردم مشکلی نداشت
  اما بعد چند لحظه دوباره واردش شدم
  دیدم اکثر گروه هایی که توش عضو بودم
  شماره هایی ک عضو هستن دوباره نوشته بود به گروه پیوستن.ایا ینی هک شدم؟
  واتساپ خاموش هم نصب دارم

 11. من قسمت واتس اپ وب میرم هیچی نیست نوشته لینک که دیوایس ،یعنی هک نشدم؟میشه لطفا راهنماییم کنید

 12. با سلام چند روز پیش وقتی واتساپم را باز کردم، با تعجب دیدم که صفحه نخست ثبت نام آمد که از من کد تایید می خواست، هرچه تلاش کردم کد تایید برایم ارسال نشد(حتی یک بار هم واتساپ را پاک کردم و دوباره نصب کردم ولی موفق نشدم) پس از آن به ناچار اقدام به ساخت اکانت با سیم کارت دیگری کردم و وارد واتساپ شدم ولی پس از حدود 12 ساعت اکانت دوم مسدود شد. دوباره با اکانت اول وارد واتساپ شدم و مشکل حل شد. (این مراحل حدود 5 روز طول کشید) مشکل از کجا بوده آیا هک شدم؟
  سپاس فراوان

 13. سلام من رو گزینه سه نقطه میزنم ولی گزینه واتساب وب توگزینه ها نیست و حالا از کجا بفهمم هک شدم یانه

 14. من چطور بفهمم هک شدم واسه هک شدن باید گوشیم پیش هکر باشه یانه؟؟ هرکی بلده هک کنه لطف بگه ممنون میشم

 15. سلام.
  من وقتی مدت زیادی از گوشی استفاده میکنم داغ میکنه ولی داغیش خیلی کم اینم باز نشون میده که هک شدم?

  1. من هیچ نشانی از فوق الذکر را در وتساپم ندیدم ولی نگرانم گویا وتساپم هک شده
   چطور میتوانم مطمین بشم وتساپ هک نشده تشکر

 16. وقت بخیر الان یه پیغام اس اومد واسم که کسی باشمارم وارد شده کداومده من بلافاصله پاک کردم واتساپم قفله یعنی امکان داره هک بشم؟؟؟
  ممنون مبشم جواب بدین

 17. من قبلا یکبار واتم هک شده بود چون گوشیم داده بودم دست یه نفر بعد همون موقع واتم پاک کردم دوباره نصب کردم و وقتی میزدم دستگاه های متصل فقط خودم نشون میداد اما الان دیگه دستگاه های متصل نشون نمیده واتساپ ممکنه هنوز هک باشم؟

 18. سلام من به شدت به کسی که بتونه واتساپ رو هک کنه یا گوشی طرف نیاز دارم لطفا اگر کسی هست کمکم کنه
  پیج اینستاگرام م رو میزارم a000.74 منتظرم

 19. سلام خیلی ضروری هستش لطفا جواب بدید
  واتساپ من طی دو بار تموم گروه ها که داشتم حذف کرده بود برا من از رو گوشی و هیچ پیامی ارسال نمی شد و نه پیام کسی به من و نه پیام من به کسی ارسال می شد
  بنظرتون هک شده بودم؟
  و با هک شدن وات می شه به گالری و دیگر برنامه ها دسترسی داشته باشه؟

 20. سلام خسته نباشید برایه من ۶تاکد از طرف پیامرسان واتساپ اومده با اینکه من خودم تو واتساپ خودم هستم ممکنه هک شده باشم؟

 21. سلام
  یعی از اعضای خانواده ما گوشی از اون دکمه ای های قدیمی داره و سیمکارتش هم روی اونه و تا به حال اصلا با اون شماره واتساپ نصب نکرده.
  ولی چند روزی شده که وقتی مثلا من که واتس آپ رو باز میکنم میبینم که یکی با شماره این وارد واتس آپ شده و حتی یک عکس پروفایل عجیبی هم روی پروفایل گزاشته.
  میخواستم ببینم تی یعتی حک شده؟
  و الان چیکار میشه کرد؟

 22. سلام دوستان .
  ببخشید یه سوال
  یکی از دوستان بنده پیام هایی که به دیگران میدم رو عینا در چت تیکه میندازه به خودم:/
  چون با یه حساب تو دو تا وات وارد شدم احتمال هک شدن رو دادم.
  ممکنه هک شده باشم؟

 23. سلام من دوبار عکس پروفایل واتساپمو گذاشتم و خود به خود برداشته شد و اینکه یبار یکی از دوستام به من پیام داده بود و و یکی دیگه جای من جوابشو داده بود ک اصن من نبودم و پیام دوستم برام ارسال نشده بود… الان واتساپ من هک شده؟
  و اینکه این چیزایی که گفتینو اصلن نمیفهمم چون واتساپم اون گزینه هارو نداشت میشه راهنمایی بیشتری بکنین؟

 24. سلام روز بخیر مطالبتون و خوندم و بسیار مفید بود ممنون از راهنماییتون. یه سئوال داشتم یه نفر واتساپ منو هک کرده و حتی کسانی که با بنده تماس صوتی میگیرن طبق گفته خودشون رو میبینه میتونید کمکم کنید از هک بیرون بیام ممنون باور کنید که به خاطر اینکار افسرده و بیمار شده‌ام لطفاً کمکم کنید

  1. سلام باید واتساپ رو حذف کنید و مجددا با شماره موبایل خودتون وارد بشید. با این کار هکر خودبخود بیرون انداخته میشه. اما اگه هکر تایید دومرحله ای رو فعال کرده باید بعد از حذف اکانت تون 7 روز منتظر باشید بعد دوباره وارد بشید

 25. سلام
  لطفا زودتر جواب بدین. هرموقع داخل واتساپ استوری میزارم یه شماره ناشناس که سیوم ندارمش استوریامو میبینه. حتی بلاکشم کردم ولی فایده ای نداشت. هک شدم یعنی؟

 26. سلام وقت بخیر من وقتی به دوستم پیام میدم در واتساپ دوستم پیام میده دریافت پیام از دو گفتگو، این به چه معناست ممکن هک شده باشم؟

 27. سلام خسته نباشید واتساپ من هک شده ‌توانم این شماره دیگه واتساپ باز کنم چیکار می‌توانم بکنم لطفاً کمک کنید بتوانم دوباره واتساپ خود را فعال کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا