آموزش واتساپ

۱۰ تکنیک ساده برای افزایش امنیت اکانت واتساپ (کاملا ضد هک)

با معرفی رمزگذاری کاربر به کاربر در سال ۲۰۱۶، واتس اپ به کاربرانش اطمینان داد که دیگر اطلاعات پیام های آن ها به دست دیگران نخواهد افتاد. اما این تازه آغاز راه بود. اقدامات بسیاری وجود دارد که ما کاربران باید خودمان برای ایمن کردن واتس اپ خود انجام دهند.

یکی از مشکلات در ارتباطات مجازی که فقط مختص به مکانیزم رمزگذاری کاربر به کاربر هم نیست، این است که هیچ راهی وجود ندارد که ما بتوانیم مطمئن شویم که شخصی که ما در حال گفتگو و تبادل اطلاعات با او هستیم، واقعا همان کسی است که خودش می گوید. بهترین راه برای مطمئن شدن از هویت شخص مقابل، ملاقات رودرروست. با استفاده از این ۱۰ نکته، واتس اپ خود را ایمن کنید:

۱- تأیید هویت دومرحله ای (مهمترین)

C:\Users\HDD\Desktop\Two-factor2Bverification2.pngTwo-factor2Bverification

تأیید هویت دومرحله ای در واتس اپ یک رمز عبور دوره ای به حساب کاربری شما اضافه می کند به این صورت که برنامه هرچند وقت یک بار رمزی که قبلاً انتخاب کرده اید را از شما می پرسد تا اطمینان حاصل کند که شخصی که در حال استفاده از برنامه است، صاحب واقعی حساب کاربری واتس اپ می باشد. برای فعال سازی این قابلیت، مسیر زیر را دنبال کنید:

Menu > Settings > Account > Two-step verification > Enable

پس از طی کردن این مراحل، برنامه از شما درخواست می کند تا یک رمز عبور شش رقمی انتخاب کنید. توجه داشته باشید که بهتر است رمز عبور خود را طوری انتخاب کنید که بتوانید آن را به راحتی به یاد آورید. البته جای نگرانی نیست؛ اگر رمز عبور خود را فراموش کنید، می توانید از طریق ایمیل خود آن را بازیابی نمایید.

دانلود کنید: بلاک چکر واتساپ (2 اپلیکیشن برای اینکه بفهمید توسط چه کسی بلاک شده اید)

۲- نسخه تحت وب واتس اپ خود را به درستی مدیریت کنید

ManageWhatsAppWebEffectively

نسخه تحت وب واتس اپ نه تنها خواندن و پاسخ دادن به پیام هایتان را آسان تر می کند، بلکه به شما اجازه می دهد حتی زمانی که گوشی موبایل اندرویدتان در دسترستان نیست، به پیام های خود در واتس اپ دسترسی داشته باشید. برای استفاده از این قابلیت تنها کافی است یک بار با استفاده از QR Code برنامه وارد حساب کاربری خود شوید. به همین سادگی! حالا شرایط وحشتناکی را فرض کنید که در آن شما از یک کامپیوتر عمومی وارد حساب کاربری خود شده اید و یادتان رفته است که از آن خارج شوید.

حتما بخوانید: ۳۲ ترفند کاملا کاربردی واتساپ که شما را به یک حرفه ای تبدیل می کنند

حالا هرکسی می تواند از طریق آن کامپیوتر، پیام های شما را بخواند و تصاویر و ویدیوهای شما را ببینید. اما نگران نباشید! اگر چنین اتفاقی بیفتد، می توانید از گزینه ی Log out from all computers استفاده کنید تا تمام دستگاه هایی که از طریق آن ها وارد حساب کاربری واتس اپ شده اید فوراً از حساب شما اخراج شوند و دیگر به پیام های شما دسترسی نداشته باشند.

۳- رمزگذاری داده های مکالمات حساستان را بررسی کنید

گرچه واتس اپ به طور خودکار تمام مکالمات شما را رمزگذاری می کند، اما گاهی اوقات بد نیست با یک بررسی ساده، از ایمن بودن مکالماتتان خاطرجمع شوید. انجام این کار خصوصاً زمانی که اطلاعات حساسی نظیر اطلاعات حساب بانکی خود را با یکی از مخاطبان مورد اعتماد خود به اشتراک می گذارید مفید است. برای بازبینی رمزگذاری، ابتدا یک گفتگو با مخاطب مورد نظر شروع کنید. در پنجره ی چت، نام مخاطب را لمس کنید و بعد گزینه Encryption را انتخاب کنید. سپس چیزی شبیه به تصویر زیر مشاهده خواهید کرد:

Check Encryption for Sensitive Conversations

این الگوی ۴۰ رقمی کد امنیتی شماست. شما میتوانید از سه طریق این کد را بررسی کنید و از امن بودن مکالمه خود مطمئن شوید:

  1. الگوی ۴۰ رقمی قابل مشاهده در گوشی خود را با الگوی ۴۰ رقمی قابل مشاهده در گوشی مخاطب خود مقایسه کنید. این اعداد و الگوها باید در هر دو دستگاه یکسان باشند.
  2. از مخاطب خود بخواهید QR Code گوشی شما را با استفاده از دکمه Scan Code اسکن کند.
  3. خودتان QR Code مخاطبتان را به روشی که در بالا گفته شد اسکن کنید.

همان طورکه مارتین شلتون، محقق امنیتی می گوید بهتر است برای اطمینان از مطابقت الگوها از یک پیامرسان دیگر استفاده کنید و الگوی خود را از طریق واتس اپ برای مخاطب خود نفرستید.

یه ترفند عالی: روش نمایش پیامهای حذف شده توسط مخاطب (واتساپ)

۴- پشتیبان گیری ابری را غیرفعال کنید

Disable cloud backups.png

همان طور که در بالا گفته شد واتس اپ از رمزگذاری کاربر به کاربر استفاده می کند اما این بدان معنی است که واتس اپ تمام مکالمات شما را در صورتی که کاربر اندروید هستید در گوگل درایو[۱] و اگر کاربر آی او اس (iOS) هستید در آی کلاد[۲] ذخیره می کند. همچنین، این مسئله به این معنی است که اگر واتس اپ خود را حذف و دوباره نصب کنید، می توانید تمام پیام های خود را با استفاده از بکاپ بازیابی کنید و لازم است بدانید که بکاپ ها رمزگذاری شده نیستند. در نتیجه، اگر برای امنیت و حریم خصوصی خود اهمیت قائل هستید، بهتر است این ویژگی یعنی پشتیبان گیری ابری واتس اپ را غیرفعال نمایید. برای غیرفعال کردن پشتیبان گیری خودکار در دستگاه های اندروید مسیر زیر را دنبال کنید:

WhatsApp > Menu > Settings > Chats > Chat Backup > Backup to Google Drive > Never

برای غیرفعال کردن این ویژگی در دستگاه های آی او اس، این مسیر را دنبال کنید:

WhatsApp > Settings > Chats > Chat Backup > Auto Backup > Off

۵- اعلانات امنیتی را روشن کنید

در صورتی که از طریق یک دستگاه جدید وارد یک گفتگوی قدیمی در واتس اپ شوید، یک کد امنیتی جدید برای آن گفتگو ایجاد می شود. واتس اپ این قابلیت را دارد که شما را از تغییر کد امنیتی مطلع سازد. با استفاده از این قابلیت، شما و مخاطبتان می توانید الگوی رمزگذاری خود را از طریق یک پیامرسان متفاوت با یک دیگر مقایسه کنید و از ایمن بودن گفتگویتان مطمئن شوید.

Turn On Security Notifications

برای روشن کردن اعلانات امنیتی به مسیر زیر بروید:

WhatsApp > Settings > Account > Security > Show security notifications

و مانند تصویر بالا، وضعیت دکمه ی مشخص شده را به رنگ سبز تغییر دهید.

بلد باشید: چگونه روی یک گوشی دو واتساپ داشته باشیم؟ 

۶- از حریم خصوصی خود در واتس اپ محافظت کنید

Restrict Access To Your Profile Privacy

از آغاز، مهم ترین عامل جالب توجه واتس اپ این قابلیت بود که هرکسی با داشتن شماره موبایل طرف مقابل، می تواند برای او پیام ارسال کند. اما نکته ی منفی در مورد این قابلیت این است که هرکسی می تواند با داشتن شماره موبایل شما تصویر پروفایلتان را مشاهده کند. اگر تصویر زیبای شما به دست افراد نادرست بیفتد چه اتفاقی ممکن است رخ دهد؟ اگر تصویر شما به راحتی قابل مشاهده و در دسترس همگان باشد، یک هکر می تواند از تصویر شما استفاده کند و با تعدادی جستجوی ساده در قسمت تصاویر گوگل به اطلاعات شخصی و ارزشمند شما دست یابد. در نتیجه، توصیه می شود که تنظیمات برنامه خود را در حالتی قرار دهید که تنها افرادی که نام آن ها در فهرست مخاطبانتان موجود است یا آن ها را می شناسید بتوانند تصویر پروفایل شما را مشاهده کنند

از این که آیا دوست دارید دیگران بدانند چه زمان هایی آنلاین یا آفلاین هستید مطمئن نیستید؟ شاید این مسئله خیلی مهم به نظر نرسد اما اگر یک کلاهبردار از قبل اطلاعاتی دیگر درباره شما داشته باشد، ممکن است بتواند با دانستن همین اطلاعات کم در مورد زمان آنلاین بودن شما، به هدف خود برسد.

حتما بخوانید: ۱۴ ترفند مخفی/پیشرفته استاتوس واتساپ که همه کاربران باید بدانند

مثلا اگر بداند که آخرین بار چه زمانی آنلاین بوده اید می داند که مثلا کی از سینما خارج شدید، کی پرواز شما به زمین نشست، یا کی خانه هستید و کی در مسافرت به سر می برید و حتی می تواند از برنامه خواب شما هم سر در بیاورد. یا شاید فقط دوست دارید افرادی خاص از جمله رئیس یا همکارانتان از زمان های آنلاین بودن شما در محل کار مطلع نباشند. شما به راحتی می توانید آخرین زمان آنلاین بودن (last seen) خود را فقط برای افرادی خاص یا برای همه پنهان کنید. برای تغییر این تنظیمات به قسمت Privacy مراجعه کنید و با انتخاب گزینه ی last seen، از بین موارد موجود، وضعیت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اگر شخصی به دنبال هک کردن حساب کاربری شما باشد، چنین اطلاعاتی بسیار مهم محسوب می شوند چرا که او با دانستن این که چه زمانی برای آخرین بار آنلاین بوده اید، در حال حاضر آنلاین نیستید و یا تا چند ساعت دیگر آنلاین نخواهید شد، می تواند با خیال راحت اقدامات خود را انجام دهد و شما نیز چون حضور ندارید، قادر به محافظت از حساب کاربری خود نیستید. مخفی بودن آخرین زمان شما می تواند به این معنی باشد که حساب کاربری شما از امنیت خوبی برخوردار است. شما از طریق هر کدام از نسخه های واتس اپ می توانید به سادگی این قابلیت را تنظیم کنید.

۷- مراقب کلاهبرداران باشید

Beware Of WhatsApp scams

شرکت واتس اپ هیچ گاه از طریق خود برنامه برای شما پیامی ارسال نمی کند. همچنین، واتس اپ هیچ گاه برای شما ایمیلی درباره پیام ها، فایل های صوتی، پرداخت ها، تغییرات حساب کاربری، تصاویر یا ویدیوهایتان نمی فرستد مگر این که با بخش پشتیبانی واتس اپ در ارتباط باشید. هرگونه پیامی که ظاهرا از طرف واتس اپ برای شما فرستاده شده است و ادعا می کند که شما برنده ی اشتراک خاصی شده اید و یا لازم است که لینکی را برای ایمن کردن حساب کاربری خود باز کنید قطعا کلاهبرداری است و نباید به آن اعتماد کنید. واتس اپ با سرعتی شگفت انگیز در حال تبدیل شدن به یک مخفیگاه برای ارسال کنندگان لینک های مشکوک و مطالب گمراه کننده و یک مکان مناسب برای انواع کلاهبرداری هاست.

۸- به اشتراک گذاشتن اطلاعات خصوصی و استفاده از VPN

شما هیچوقت نباید اطلاعات خصوصی خود از جمله شماره تلفن، اطلاعات کارت اعتباری، آدرس یا آدرس ایمیل خود را از طریق واتس اپ با دیگران به اشتراک بگذارید چرا که هیچ کسی نباید به چنین اطلاعات حساسی دسترسی داشته باشید. علاوه بر این، توصیه می شود از یک VPN استفاده کنید خصوصا هنگامی که به یک وای فای یا هرگونه شبکه عمومی متصل می شوید. VPN ها علاوه بر محافظت از فعالیت های اینترنتی شما، از شنود یا رهگیری اطلاعاتی که در حال دریافت یا ارسال آن هستید نیز جلوگیری می کنند.

حتما بخوانید: امن ترین اپلیکیشن های پیام رسان دنیا

۹- مراقب باشید که درباره چه چیزهایی در واتس اپ صحبت می کنید

به طور کلی بهتر است در حین استفاده از پیامرسان ها محتاطانه عمل کنید. بهتر است هیچ گونه اطلاعات خصوصی از جمله آدرس محل زندگی، شماره تلفن، آدرس ایمیل و خصوصا اطلاعات حساب بانکی، اطلاعات تأمین اجتماعی، پاسپورت و یا حساب های بانکی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.

ویدیوی زیر هم نکات افزایش امنیت را ارائه می دهد (اختیاری)

 

یه ترفند عالی: نحوه فهمیدن کسانی ک شماره ما را دارند (در واتساپ)

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. وتساب من را مسدود شده نمیتوانم از مسدودی بیرون بیارم لطفا کمک کنید من قوانین وتساب را نقض نکردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا