آموزش واتساپ

۵ ترفند کاملا ضروری واتساپ که افراد مبتدی باید بلد باشند

در این مقاله، قصد داریم برخی نکات و ترفندها برای استفاده بهتر از واتس اپ را برای شما معرفی کنیم. این ترفندها شما را قادر می سازند تا تجربه خود از استفاده از واتس اپ را بهبود ببخشید و بتوانید کارهای بسیاری با این پیامرسان خارق العاده انجام دهید. به خواندن ادامه دهید تا با این ترفندها و نکات کاربردی آشنا شوید.

بخش اول: راهنمایی درباره نحوه استفاده از واتس اپ

در این قسمت، ما بر قابلیت های اصلی این برنامه تمرکز می کنیم و با برخی ترفندها برای استفاده ی بهینه تر از واتس اپ در انجام امور روزمره آشنا می شویم.

همه ی ما می دانیم که پس از دانلود برنامه واتس اپ، آیکون برنامه به طور خودکار در صفحه ی اصلی ایجاد می شود. اما چیزی که خیلی از ماها به آن توجه نمی کنیم این است که با انتخاب گزینه More و سپس Add Shortcut، می توانیم میانبری برای گفتگویمان با یک مخاطب خاص در صفحه اصلی ایجاد کنیم. این ترفند به شما کمک می کند تا به طور مستقیم و بدون هیچ گونه اتلاف وقت به مخاطب مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید و نیازی به باز کردن مکرر واتس اپ نداشته باشید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

نکته ای دیگر درباره واتس اپ که شما باید آن را بدانید، قابلیت تغییر دادن بزرگی متن هاست که به خواندن راحت تر پیام ها کمک می کند. فقط کافی است تنظیمات (Settings) واتس اپ را باز کنید و گزینه Chats را انتخاب نمایید. سپس گزینه Font Size را انتخاب کنید و از میان گزینه های موجود (کوچک، متوسط، بزرگ) گزینه ی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

Whatsapp tips and tricks-Changing font

اگر از تصویر پس زمینه ی تکراری واتس اپ خسته شده اید و دوست دارید آن را با تصویر مورد علاقه ی خود عوض کنید، این ترفند واتس اپ به شما کمک می کند. وارد تنظیمات واتس اپ شوید و گزینه Chats را انتخاب کنید. در اینجا گزینه ای برای تغییر تصویر پس زمینه پیشفرض به هر تصویری که دوست دارید وجود دارد.

Whatsapp tips and tricks-background

این ترفند واتس اپ مناسب افرادی است که دوست دارند پیام های دریافت شده شان را بخوانند اما نمی خواهند فرد ارسال کننده، متوجه این مسئله بشود. برای این که از شر تیک دوم که نشان دهنده خوانده شدن پیام است خلاص شوید این ترفند را بخوانید. برای غیرفعال کردن تیک دوم در واتس اپ، به تنظیمات واتس اپ بروید و گزینه Account را انتخاب کنید. سپس در قسمت Privacy، تیک گزینه Read Receipts را بردارید.

C:\Users\HDD\Desktop\14969167511735.jpg

گاهی اوقات لازم است بعضی از لغات به شکلی متفاوت تایپ شوند. شما میتوانید در واتس اپ متن خود را به شکل درشت (Bold) یا کج (Italic) تایپ کنید. کافی است متن خود را در بین دو علامت * برای درشت شدن، و بین دو علامت _ برای کج شدن قرار دهید.

همچنین شما می توانید پیام هایی که خوانده اید را به پیامی خوانده نشده تبدیل کنید. فقط کافی است برنامه واتس اپ را باز کنید، گفتگوی مورد نظر خود را لمس کنید و انگشت خود را برای چند لحظه در همان حالت نگه دارید و سپس گزینه Mark as unread را انتخاب کنید.

Whatsapp tips and tricks-Mark as unread

یکی دیگر از ترفندهای واتس اپ که به شما کمک می کند بدون این که دیگران بشنوند، به پیام های صوتی خود در واتس اپ گوش کنید: تنها کافی است پس از پخش کردن پیام صوتی، گوشی را به گوش خود نزدیک کنید تا حسگرهای گوشی پیام صوتی را به عنوان یک تماس معمولی تشخیص دهند و صدا به جای پخش شدن از بلندگوهای اصلی، از بلندگوهای تماس پخش شوند تا دیگران قادر به شنیدن صدا نباشند.

یک ترفند دیگر برای سهولت پیدا کردن پیام های مهم در واتس اپ، قابلیت اضافه کردن برخی پیام ها به لیست پیام های مورد علاقه است. تنها کافی است برای چند لحظه پیام را لمس کنید و سپس گزینه Star را انتخاب کنید. از حالا به بعد به راحتی می توانید تمام پیام های ستاره دار را در قسمت Starred Messages در تنظیمات واتس اپ پیدا کنید.

C:\Users\HDD\Desktop\14969167993364.jpg

با این ترفند شما می توانید مخاطبان، تصاویر، فایل های ویدیویی، دیگر فایل ها و حتی موقعیت مکانی خود را با استفاده از واتس اپ با دیگران به اشتراک بگذارید. برای این کار کافی است علامت گیره کاغذ که در کنار نام مخاطب قرار دارد را لمس کنید و از میان گزینه های موجود، گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

Whatsapp tips and tricks-share locations

بخش دوم: ترفندهای گروه های واتس اپ و ارسال پیام

یکی از ویژگی های قابل توجه واتس اپ این است که به کاربران اجازه می دهد تا به طور همزمان با چند مخاطب به گفتگو بپردازند. در این بخش میخواهیم نکات و ترفندهایی خاص را به شما معرفی کنیم که می توانید از آن ها در هنگام گفتگو با دیگران در گروه های واتس اپ استفاده کنید.

برای بالا بردن سرعت گفتگوی خود، میتوانید گزینه ی Enter is sent را از قسمت تنظیمات فعال کنید. همچنین، برای مدیریت میزان دیتای اینترنت مصرفی، بهتر است گزینه ی Low data usage را در نیز از تنظیمات روشن کنید.

Whatsapp tips and tricks-Enter is sent

Whatsapp tips and tricks-Low data usage

اگر شما عضو یک گروه واتس اپ هستید و می خواهید ادمین های گروه را تغییر دهید یا شخصی را به عنوان ادمین به گروه اضافه کنید، به قسمت اطلاعات گروه بروید و نام مخاطب مورد نظر را برای چند لحظه لمس کنید. حالا گزینه Make Group Admin را انتخاب کنید تا مخاطب مورد نظر به ادمین ارتقا پیدا کند.

اگر می خواهید یک مکالمه خاص را حذف کنید، به گفتگوی خود با مخاطب مورد نظر بروید و در قسمت تنظیمات آن مکالمه، گزینه Clear Chat را انتخاب کنید. برای خلاص شدن از شر هر یک از مکالمات ناخواسته خود می توانید از همین روش استفاده کنید.

Whatsapp tips and tricks-Clear Chat

بخش سوم: نکات امنیتی واتس اپ

امروزه گوشی های هوشمند به عنوان کامپیوترهایی شخصی با قابلیت ذخیره اطلاعات و محتوای شخصی کاربر در نظر گرفته می شوند. در اینجا می خواهیم نکاتی درباره امن نگه داشتن محتوای برنامه واتس اپ برای شما بگوییم.

برای قفل کردن برنامه واتس اپ لازم است برنامه App Locker و یا برنامه های مشابه را دانلود و نصب کنید تا بتوانید برنامه واتس اپ را با یک رمز کاربری قفل کنید.

Whatsapp tips and tricks-App Locker

یک روش هوشمندانه دیگر برای حفاظت از حریم خصوصی خود در برنامه، مخفی کردن آخر وضعیت آنلاین بودن (Last Seen)، تصویر پروفایل و استاتوس هایتان است. بسیاری از کاربران واتس اپ از این روش ها استفاده می کنند. تنها کافی است به تنظیمات بروید و My Account را انتخاب کنید. حالا گزینه Privacy را انتخاب کنید و از آنجا تنظیمات حریم خصوصی حساب خود را انجام دهید.

Whatsapp tips and tricks-hiding status

برای بیشتر کردن امنیت واتس اپ خود می توانید تأیید هویت دومرحله ای (Two-step Verification) را نیز فعال کنید. به تنظیمات واتس اپ بروید و گزینه My Account را انتخاب کنید. حالا گزینه Verification را لمس کنید و روش مورد نظر خود برای تأیید هویت را انتخاب نمایید. در صورت فعال بودن تأیید هویت دومرحله ای، هرگاه که بخواهید از یک دستگاه جدید وارد حساب کاربری خود شوید، لازم است با وارد کردن رمزی که در اینجا انتخاب می کنید هویت خود را تأیید نمایید.

Whatsapp tips and tricks-Verification

در نهایت، اگر بخواهید حساب کاربری خود را غیرفعال کنید، با مراجعه به قسمت My Account در قسمت تنظیمات، و لمس کردن گزینه Delete my account می توانید این کار را انجام دهید.

Whatsapp tips and tricks-deactivate

بخش چهارم: مسدود و بی صدا کردن مخاطبان در واتس اپ

یکی از ویژگی های منحصر به فرد واتس اپ امکان بی صدا (Mute) یا مسدود کردن (Block) یک مخاطب خاص است. با استفاده از نکات این قسمت میتوانید به طور کامل از این ویژگی استفاده نمایید.

مسدود کردن مخاطبان در واتس اپ کار بسیار ساده ای است. گفتگوی خود با مخاطب مورد نظر را باز کنید، به تنظیمات گفتگو بروید و گزینه Block یا Block this user را انتخاب کنید تا کاربر مسدود شود. برای برگرداندن مخاطب به حالت اول هم میتوانید همین مراحل را تکرار کنید و این بار گزینه Unblock را انتخاب کنید. همچنین شما می توانید در حین مسدود کردن یک مخاطب، او را به عنوان یک مزاحم گزارش کنید.

Whatsapp tips and tricks-WhatsApp blocking

همان طور که در تصویر پایین نشان داده شده است، می توانید برای بی صدا کردن یک مخاطب خاص، به تنظیمات گفتگو با مخاطب رفته و گزینه Mute را لمس کنید.

Whatsapp tips and tricks-WhatsApp mutings

اغلب مشاهده می شود که گروه های واتس اپ دائما فعال هستند و با اعلان ها باعث ناراحتی و آزار برخی از کاربران عضو گروه می شوند. شما می توانید اعلانات یک گروه را به حالت بی صدا در بیاورید. برای این کار به تنظیمات گروه بروید و گزینه Mute را انتخاب نمایید. نکته جالب این است که با انجام این کار، تنها اعلانات گروه بی صدا می شوند و همچنان اگر شخصی از اعضای گروه به طور جداگانه به شما پیامی بدهد، شما هشدار آن پیام را دریافت می کنید.

ویژگی مسدود کردن علاوه بر جلوگیری از ارسال پیام، از برقراری تماس صوتی و یا تصویری کاربر مسدود شده با شما نیز جلوگیری می کند. برای مشاهده ی فهرست افراد مسدود شده به قسمت تنظیمات برنامه مراجعه کنید و فهرست مخاطبان مسدود شده را در قسمت Privacy پیدا کنید. توجه داشته باشید که با مسدود کردن افراد در واتس اپ، شما تنها جلوی ارسال پیام و برقراری تماس آن ها در برنامه ی واتس اپ را می گیرید و آن ها همچنان قادرند از طریق برنامه های دیگر برای شما پیام ارسال کنند و یا با شما تماس بگیرند.

بخش پنجم: بازیابی پیام های واتس اپ

برای پشتیبان گیری از گفتگوهای خود در واتس اپ با استفاده از Google Drive، به تنظیمات واتس اپ رفته و گزینه Chats را انتخاب کنید. سپس Chat Backup را لمس نمایید و گزینه Back Up را انتخاب کنید. حالا تمام گفتگوهای شما در حساب کاربریتان در Google Drive ذخیره می گردد و می توانید با وارد شدن به حساب کاربری گوگل خود در یک دستگاه دیگر، گفتگوهایتان را به برنامه واتس اپ بازگردانید.

Whatsapp tips and tricks-restore whatsapp

اگر میخواهید برای پشتیبان گیری و ذخیره ی گفتگوهای خود از ایمیلتان استفاده کنید، گفتگویتان با مخاطب مورد نظر را باز کنید و سپس به تنظیمات آن گفتگو بروید. حالا گزینه More را لمس کنید تا گفتگوی مورد نظر را به آدرس ایمیل خود یا هر آدرس ایمیل دیگری ارسال کنید.

Whatsapp tips and tricks-backup

نکته مفید دیگری که باید درباره واتس اپ بدانید این است که مکالمات شما به طور خودکار در حافظه داخلی دستگاه یا حافظه خارجی (SD Card) شما ذخیره می شوند.

میلاد حیدری

سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا