اندروید

آموزش قابلیت do not disturb در اندروید (فعالسازی و زمان بندی)

امروزه گوشی های هوشمند، راه ارتباطی ما به دنیای خارج هستند. آن ها حتی زمانی که هزاران مایل از یکدیگر فاصله داریم هم ما را از طریق تماس نزدیک به دوستان و خانواده مان نگه می دارند و به ما امکان دسترسی به آخرین اخبار را می دهند. اما گاهی باید از این دنیا فاصله گرفت و کمی آرامش و سکوت را تجربه کرد. خوشبختانه، دستگاه ‌های اندرویدی حالت Do not disturb (یاDND ) را مستقیما در خودشان دارند، بنابراین می‌ توانید گوشی تان را برای لحظاتی که می خواهید حواس‌ تان پرت نشود، بی ‌صدا کنید.

دقت کنید در این مطلب روش فعال و غیر فعال کردن و زمان بندی این قابلیت را توضیح می دهیم. اگر دنبال کاربردهای این قابلیت هستید اینجا را بخوانید به زبان ساده و خلاصه توضیح داده ایم: ۱۰ کاربرد اصلی do not disturb در اندروید

فعال کردن حالت Do not disturb

اول از همه، اگر می خواهید گوشی تان را روی DND تنظیم کنید، باید آن را در قسمتِ تنظیمات پیدا کنید. اگر مسیر مورد نظر برای انجام این کار را بدانید، کار دشواری نیست، اما این مسیر در گوشی های مختلف متفاوت است.

در گوشی های با اندروید 12 و بالاتر

1-به قسمتِ Settings > Sounds & Vibration > Do not Disturb بروید.

به قسمتِ Settings > Sounds & Vibration بروید.

Do not Disturb

notifications

2- بر روی دکمه Turn on now در بالای منو ضربه بزنید. این حالت فورا حالت Do Not Disturb را فعال می کند و تا زمانی که آن را به صورت دستی غیر فعال نکنید، فعال باقی می ماند.

 • همچنین یک گزینه تنظیمات سریع DND وجود دارد که می توان از آن برای فعال و غیر فعال کردن آسان تنظیمات استفاده کرد. با کشیدن انگشت از بالای صفحه به پایین و ضربه زدن روی دکمه Do not disturb به تنظیمات این ویژگی دسترسی پیدا کنید. با نگه داشتن بیشتر این دکمه، شما به تنظیمات کامل DND برده می شوید.

در زیر دکمه Turn on now، گزینه هایی برای اعمال استثنا در قوانینDND تان هم خواهید یافت. روی هر گزینه ای که ضربه بزنید؛ مخاطبین، مکالمات یا برنامه‌ هایی که می‌ خواهید تا زمانی که DNDتان فعال است آن ها را غیرفعال کنید را انتخاب نمایید .

کاربرد این قابلیت را در اینجا بخوانید: ۱۰ کاربرد اصلی do not disturb در اندروید

در گوشی های سامسونگ

1-به قسمت Settings > Notifications > Do not Disturb بروید.

Settings > Notifications

Do not Disturb

مشخص کردن مدت فعال بودن do not disturb

روی کلید کنار Do not disturb در قسمت بالای منو ضربه بزنید. این حالت، DND را فعال می کند. اما برای چه مدت؟ گزینه زیر به شما امکان می دهد تا مدت زمانی که می خواهید DND فعال باشد را تعیین کنید. به طور پیش فرض، تا زمانی که آن را به صورت دستی غیر فعال نکنید، فعال می ماند.

 • همچنین یک گزینه تنظیمات سریع DND وجود دارد که می توان از آن برای فعال و غیرفعال کردن آسان تنظیمات استفاده کرد. با کشیدن انگشت از بالای صفحه به پایین و ضربه زدن روی دکمه Do not disturb به تنظیمات این ویژگی دسترسی پیدا کنید. با نگه داشتن بیشتر این دکمه، شما به تنظیمات کامل DND برده می شوید.

در زیر فهرست زمان ‌بندی‌ ها، گزینه ‌هایی برای اعمال استثنائاتی در قوانین DND خواهید یافت. روی هر گزینه ای که ضربه بزنید؛ مخاطبین، مکالمات یا برنامه ‌هایی که می ‌خواهید زمانی که DND تان فعال است؛ آن ها را متوقف کنید را انتخاب نمایید .

دانلود کنید: 8 بهترین نرم افزار آب و هوا (دقیق ترین در ایران)

استفاده از برنامه زمان بندی DND

اگر می ‌خواهید صدای نوتیفیکیشن های گوشی تان را در ساعات تعیین ‌شده به ‌طور خودکار بی ‌صدا کنید، می ‌توانید این کار را با گزینه Schedules در منوی DND گوشی تان انجام بدهید.

در گوشی های با اندروید 12 و بالاتر

1-به منوی Do not disturb بروید و روی Schedules ضربه بزنید.

2- لیستی از برنامه‌ های زمانی مختلف ظاهر می ‌شود. کادر کنار هر کدام که می خواهید فعال کنید را تیک بزنید.

 • Sleeping : اعلان ‌ها را با تنظیم دستی ساعت غیر فعال می ‌کند.
 • Event : اعلان‌ ها را با توجه به رویداد های تقویم غیر فعال می ‌کند.
 • Gaming : اعلان ‌ها را وقتی که در حال انجام بازی در گوشی تان هستید، غیر فعال می ‌کند.
 • Flip to ShhH : وقتی گوشی را رو به پایین قرار می ‌دهید، اعلان‌ ها را غیر فعال می‌ کند.
 • Pixel Stand : هنگامی که گوشیPixel تان روی Pixel Stand شارژ می ‌شود، اعلان ‌ها را غیر فعال می ‌کند.
 • Bedtime mode : مشابه حالت خواب، گوشی تان را در ساعاتی که انتخاب می ‌کنید؛ بی ‌صدا می ‌کند. می توان آن را طوری تنظیم کرد که نمایشگر همیشه روشن گوشی تان را در شب غیرفعال کند، به طور خودکار در زمان فعال شدن آلارم بعدی متوقف شود و کلی کار دیگر.
 • Driving mode : وقتی که گوشی تان تشخیص می ‌دهد در حال رانندگی هستید، اعلان‌ ها را غیر فعال می‌ کند.

برای سفارشی کردن این زمان ‌بندی ‌ها، روی چرخ دنده تنظیمات در کنار برنامه ‌ای که می ‌خواهید تغییر دهید ضربه بزنید. از این جا، می‌ توانید مثلا زمان‌ هایی که می‌ خواهید تلفن تان بی ‌صدا باشد تا بتوانید بخوابید، یا رویداد های تقویمی که می ‌خواهید حالت “Do not disturb” را برای شان فعال کنید را تغییر دهید.

tap on setting

سفارشی کردن تغییرات sleeping

سفارشی کردن تنظیمات schedule

16 اپلیکیشن کاملا ضروری برای اندروید

در گوشی های سامسونگ

در گوشی های سامسونگ، برنامه های DND درست در صفحه Do not disturb در تنظیمات دستگاه قابل مشاهده است.

صفحه Do not disturb

تنظیم برنامه زمانی

به‌ طور پیش ‌فرض، تنها یک مورد برای بی ‌صدا کردن گوشی تان از ساعت 10 شب تا 7 صبح وجود دارد. روی این برنامه زمانی که از قبل وجود دارد، ضربه بزنید تا روز ها و ساعات فعال بودنش را تغییر دهید. اگر می ‌خواهید برنامه ‌های زمانی بیشتری اضافه کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

اندروید باکس چیست؟ چطور کار می کند؟

ایجاد برنامه های زمانی جدید برای DND

اگر می‌ خواهید گوشی تان را در زمان‌ های مختلف و روز های مختلف بی ‌صدا کنید (مثلا برای زمان خواب در تعطیلات آخر هفته)، می ‌توانید برنامه ‌های زمانی بیشتری تنظیم کنید.

در گوشی های با اندروید 12 و بالاتر

1-بر روی گزینه Add more در پایین صفحه Schedules در تنظیمات Do Not Disturb ضربه بزنید.

بر روی گزینه Add more در پایین صفحه Schedules در تنظیمات Do Not Disturb ضربه بزنید.

choose schedule type

2-رویداد یا زمان را انتخاب کنید و برای برنامه جدیدتان یک اسم بگذارید.

 • زمان ‌بندی رویداد ها یا Event مثل مواردی است که در بخش قبل ذکر شد؛ این گزینه نحوه اعمال اعلان‌های تان را در طول رویداد های تقویم گوشی تان مشخص می ‌کنند. اگر چند تقویم دارید ( مثلا تقویم شخصی و کاری )، از این گزینه می توانید برای پیکربندی رفتار اعلان های مختلف برای هر کدام استفاده کنید.
 • زمان ‌بندی‌ Time همان طور که از نامش مشخص است، گوشی تان را در زمان ‌هایی که خودتان تعیین کنید، بی‌صدا می ‌کند. اگر می خواهید متناسب با روز های مختلف هفته برنامه خواب متفاوتی داشته باشید، این برنامه می تواند مفید باشد.

80 اصطلاح رایج تکنولوژی که باید بلد باشید

در گوشی های سامسونگ

1-به Settings > Notifications > Do not Disturb بروید.

به Settings > Notifications > Do not Disturb بروید. و بر روی add schedule ضربه بزنید

برنامه زمانی مورد نظر برای DND را مشخص کنید.

2- در زیر عنوان Schedule روی گزینه Add schedule ضربه بزنید.

3- برنامه زمانی مورد نظرتان را نام گذاری کرده و انتخاب کنید که کدام روز ها و چه ساعت هایی فعال باشد.

۳ کاربرد اصلی nfc در گوشی (که در ایران به کار نمی آیند)

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا