به مدت محدود! اپلیکیشن "چرب زبان" با قیمت سال گذشته به فروش می رسد! (بهترین اپ آموزش زبان)

(اینجا کلیک کنید)
آموزش ترفندهای موبایلی

نکات قبل از خرید گوشی طرح اپل ارزان و تفاوت آن با اپل اورجینال

در این مطلب نکاتی برای خرید گوشی طرح ارزان اپل را آموزش می دهیم اما تاکید بیشتری بر کیفیت صفحه نمایش خواهیم داشت زیرا چندین برابر بخش های دیگر گوشی قیمت و ارزش دارد!

نکات مهم

 • صفحه نمایش ‌های “اصلی” آن هایی هستند که ازLCD های مخصوص اپل برخوردارند. صفحه ‌نمایش‌ های “فیک” جایگزین ‌های سازگاری هستند که کاملا توسط شرکت ‌های شخص ثالث غیر مرتبط با اپل طراحی و تولید شده‌ اند.
 • همیشه به مشتریان توصیه می ‌شود که صفحه ‌نمایش اصلی را انتخاب کنند. تفاوت قیمت به طور کلی کم اما کیفیت به مراتب بهتر است.
 • صفحه ‌های فیک اغلب از چند جهت کیفیت پایین ‌تری دارند:
  • صفحه ‌نمایش LCD معمولا رزولوشن، روشنایی ، کنتراست ضعیف ‌تر و نرخ تازه ‌سازی کم تری دارد.
  • عملکرد دیجیتایزر (لمسی) اغلب غیر استاندارد است و احتمالا بزرگ ترین مشکل صفحه‌ نمایش های فیک است.
  • تغییر مشخصات نسبت به نسخه اصلی می ‌تواند منجر به بروز مشکلات در باتری و عملکرد شود. برخی از صفحه‌ نمایش ‌های فیک حتی می‌ توانند به مدار نور پس ‌زمینه آسیب بزنند.
  • اثر انگشت ‌خوان بخشی از اجزای صفحه ‌نمایش است که در نسخه ‌های فیک همیشه آن طور که باید کار نمی ‌کند.
  • صفحه ‌های کپی معمولا راحت ‌تر می ‌شکنند و در استفاده روزمره انعطاف ‌پذیری کم تری دارند.

آیا تفاوتی وجود دارد؟

مشتریانی که آیفون شان را برای تعمیر صفحه نمایش به تعمیرگاه‌ ها می ‌برند، دو گزینه برای انتخاب دارند؛ صفحه ‌نمایش اصلی یا فیک. اما آیا اصلا تفاوتی وجود دارد و کدام یک معمولا توصیه می ‌شود؟

نسخه اصلی صفحه نمایش ‌ها LCD دارند که مخصوص اپل ساخته شده ‌اند. صفحه ‌نمایش ‌های به اصطلاح “فیک” جایگزین ‌های خوبی هستند، اما کاملا مستقل و توسط شرکت ‌های شخص ثالث در چین، طراحی و تولید می ‌شوند.

حتما بخوانید: از کجا آیفون بخریم؟ 7 بهترین سایت های خرید آیفون اصل

وقتی صفحه ‌نمایش اصلی توصیه می ‌شود؛ برخی از مردم فکر می‌ کنند که به خاطر سود بیشتر است، اما در واقع این طور نیست. نسخه های اصلی توصیه می ‌شوند زیرا کیفیت بسیار بالاتر و تفاوت قیمت نسبتا کمی دارند.

 اپل ارزان و تفاوت آن با اپل اورجینال

خیلی از افراد از اول هم نمی ‌دانند که تفاوتی وجود دارد. اما شما با خواندن این مقاله اطلاعات بیشتری در این باره به دست خواهید آورد.

 • نسخه کپی دارای روشنایی و کنتراست بسیار کم تری است. تصویر به طور کلی رنگ ‌پریده به نظر می ‌رسد.
 • صفحه فیک در حالت معمولی بسیار درشت ‌تر به نظر می ‌رسد. نمای نزدیک میکروسکوپی ما نشان می ‌دهد که وضوح بسیار پایین ‌تری هم دارد.
 • قاب از صفحه ‌نمایش فیک خارج می ‌شود.

شاید صفحه ‌نمایش فیک بدترین نمایشگری باشد که با آن رو به رو شده ‌اید. با خرید چنین چیزی در واقع دو بار هزینه می ‌کنید، یکی برای جنس بنجل فیک و دیگری برای تعویض آن با جنس اورجینال!

با این که تفاوت قیمت بین نسخه‌ های فیک و اصلی می ‌تواند در دستگاه ‌های مختلف متفاوت باشد، اما معمولا صفحه ‌نمایش اصلی حدود 10 تا 14 پوند گران تر است. این اختلاف قیمت در ازای کیفیت و راحت شدن خیال تان واقعا زیاد نیست.

رازهای گوشی ایفون (۳۷ ترفند جالب که همه نمی دانند)

وقتی به طور مستقیم یا غیرمستقیم چند صد پوند برای آیفونی با صفحه نمایش رتینا خرج کرده ‌اید، جایگزین کردن آن با صفحه ‌نمایش بی‌ کیفیت که می ‌تواند یک گوشی 400 پوندی را شبیه به یک گوشی 40 پوندی کند، منطقی نیست ! به علاوه با گرفتن جنس اورجینال احتمالا مشکلات کم تر و صفحه نمایش بادوام ‌تری خواهید داشت.

عکس‌ های زیر تفاوت فاحش بین صفحه‌ نمایش فیک نصب شده با نسخه اصلی اپل را نشان می ‌دهند:

Copy (on left) versus original (right) iPhone screens

Copy (left) and original (right)

Microscope view of dot pitch on copy screen (left) versus original (right)

چه طور ممکن است سرتان کلاه برود؟

این صنعت مملو از شرکت ‌هایی است که مهارت یا تجربه کمی دارند و فقط به دنبال به دست آوردن سود و نصب ارزان‌ ترین قطعات ممکن هستند.

همه نه، اما بسیاری از تعمیرکاران حتی دانشی در مورد صفحه ‌های فیک ندارد چه برسد به این که بخواهند تفاوت شان را برای مشتری توضیح بدهند. البته به نفع آنهاست که این کار را انجام بدهند، زیرا نسخه‌ های ارزان و بی ‌کیفیت فیک پرسود تر هستند. برخی از آن ها آنقدر کم می ‌دانند که حتی تفاوت بین نمایشگر های OEM، غیر OEM و خود نمایشگر های فیک را به درستی نمی‌ دانند! برخی واقعا نمی ‌دانند و برخی هم دروغ می‌ گویند!

معایب و مزایای خرید آیفون در ایران: چرا آیفون نخریم؟ و چرا آیفون بخریم؟

به طور کلی، این فروشگاه ‌ها به دنبال ارزان‌ ترین قیمت برای تعویض صفحه ‌نمایش هستند. وقتی یک جنس فیک با نصف یا یک سوم قیمت نسخه اصلی به آن ها پیشنهاد می ‌شود، استقبال می ‌کنند زیرا مشتری بیشتری دارد!

متاسفانه برخی از تعمیرکاران نسخه فیک را نصب می‌ کنند در حالی که ادعا می ‌کنند اصلی هستند. بدتر از آن، این است که صفحه اصلی شکسته شما را می‌ گیرند و آن را به قیمتی بیشتر از قیمت صفحه فیک به بازیافتی می ‌فروشند!

سابقه اپل در زمینه نمایشگر های فیک

اپل آیفون را به هیچ کس دیگری نمی‌ فروشد، حتی به مراکز خدمات رسمی مجاز خودش.

بین سال ‌های 2010 و 2015، صفحه‌ های کپی واقعی وجود نداشت و همه جایگزین ‌ها عبارت بودند از:

 • صفحه اصلاح شده یک گوشی نو
 • قطعاتی که از همان خط تولیدی که برای اپل صفحه ‌نمایش تولید می ‌کند و در برخی موارد هم از انبار قطعاتی که استاندارد های اپل را برآورده نمی ‌کنند، به دست آمده یا تولید شده ‌اند.
 • در بیشتر موارد با بازسازی‌LCD های موجود.

اپل کنترل و سخت‌ گیری ‌روی زنجیره تامینش را در حدود سال 2015 بیشتر کرد که باعث کاهش تعداد صفحه ‌نمایش های موجود برای تعمیر شد و همین قیمت شان را به طرز چشم گیری افزایش داد. بسیاری از شرکت‌ ها ورشکست شدند و تولید کنندگان چینی با ساختن صفحه ‌نمایش “فیک” فعالیت شان را آغاز کردند. در ابتدا، حتی همین صفحات فیک هم خیلی ارزان تر از اپل نبودند، اما ناگفته نماند که قیمت شان خیلی زود کاهش یافت.

تفاوت در کیفیت

باید رک بگوییم که صفحه ‌های “کپی” علی‌ رغم نام شان کپی‌ نسخه اصلی اپل نیستند. آن ها جایگزین ‌های سازگاری هستند که از ابتدا طراحی شده ‌اند و در نتیجه از جنبه ‌هایی متفاوت هستند که بر قابلیت استفاده و کیفیت تأثیر می‌ گذارند.

دیجیتایزر و مشکلات لمسی

یکی از مهم ‌ترین تفاوت ‌های صفحه‌ نمایش های اصلی و فیک، نحوه طراحی دیجیتایزر ( سنسور لمسی) است. اپل آن را به عنوان بخشی از خود LCD تولید می ‌کند، در حالی که نمایشگر های فیک چنین چیزی را روی شیشه دارند.

با این که تعداد کمی از تولید کنندگان خودLCD ها (یعنی بدون روکش) را دارند، اما این ها توسط شرکت های دیگری خریداری می ‌شوند که بقیه اجزای مورد نیاز برای تبدیل آن ها به یک صفحه‌ نمایش کامل را اضافه می ‌کنند. در نتیجه، شما به راحتی می ‌توانید یک LCD منتهی از بهترین تولید کننده فیک را داشته باشید که دیجیتایزر یا بخش لمسی‌ اش به عنوان بخشی از شیشه‌‌ به طور جداگانه تولید می ‌شود.

بخوانید: ۶ روش تشخیص اصل بودن گوشی آیفون

دیجیتایزر های بی ‌شماری وجود دارد، و شما فقط می ‌توانید به حرف تامین‌ کننده مبنی بر این که کیفیت خوبی دارد، اعتماد کنید . بسیاری هم در ابتدا قطعات خوب را ارسال می ‌کنند، سپس برای کسب سود بیشتر به قطعات ارزان تر روی می‌ آورند. این مشکل به ویژه در مورد آیفون 6 اس و 6 اس پلاس بیشتر است ، زیرا اپل تراشه‌ های مسئول پردازش لمسی را روی خود LCD منتقل کرده است. در نتیجه، شما نه تنها یک صفحه فیک بلکه تراشه فیک هم عایدتان می ‌شود.

پنل‌ های LCD با کیفیت پایین ‌تر

کیفیت تصویر پنل ال سی دی یکی دیگر از مشکلات اصلی نمایشگر های فیک است. مشکلات رایج عبارتند از:

 • روشنایی و کنتراست ضعیف ‌تر
 • وضوح بسیار پایین ‌تر و در نتیجه ظاهر ” درشت ” تصاویر
 • کاهش نرخ تازه ‌سازی تصویر یا Refresh Rate

ناهماهنگی قطعات

عملکرد اکثر صفحات کپی با نسخه اصلی یکسان نیست، یعنی مثلا در تخلیه برق و . . . با هم فرق دارند. در نتیجه، آن ها می‌ توانند باتری را سریع تر تخلیه کنند و سیستم‌ عامل که برای طراحی صفحه اصلی بهینه شده است را گمراه کنند. حتی ممکن است این عدم تطابق به نور پس‌ زمینه شما آسیب برساند.

مشکلات شناسه اثر انگشت

صفحه ‌های فیک می‌ توانند اثر انگشت ‌خوان لمسی را دچار اختلال کنند. در6S ،6S+ ، 7 و 7+، دکمه هوم یعنی بخشی از لمس سه بعدی، بخشی از مونتاژ صفحه نمایش است . اغلب اوقات دکمه هوم در طرح‌ های فیک بعد از فروش به درستی کار نمی ‌کند و تاچ ID را متوقف می ‌کند. اگر از آن برای باز کردن قفل گوشی استفاده کنید، اذیت خواهید شد.

سایر مشکلات

به طور کلی، صفحه‌ های فیک به خوبی ساخته نشده ‌اند یا به اندازه نمونه ‌های اصلی در برابر آسیب یا حتی استفاده معمولی مقاوم نیستند.

معمولا صفحه‌ نمایش های فیک از قابی که آن ها را در جای خودش نگه می‌ دارد، بیرون می ‌آیند که منجر به پاره شدن کابل فلکس می ‌شود و صفحه‌ نمایش نیاز به تعویض پیدا خواهد کرد. حتی نیازی نیست که گوشی را زمین بیاندازید، این اتفاق اغلب به خاطر فرسودگی و پارگی می ‌افتد.

آیفون ریپک چیست؟ (معایب و مزایا و نکاتی برای گول نخوردن)

در کل وقتی یک گوشی اپل اصلی را رها می ‌کنید، شیشه ال ‌سی ‌دی می‌ شکند، اما اگر خود ال‌سی‌دی دست نخورده باشد، می ‌توانید تا زمانی که ثابت شود به استفاده از آن ادامه بدهید. اما در اپل های فیک، لمس /دیجیتایزر روی شیشه قرار دارد و در صورت شکسته شدن از کار می ‌افتد. بدتر از آن، احتمال شکستن خود LCD به دلیل نازک‌ تر و شکننده‌ تر بودن شیشه وجود دارد.

در نهایت اگر یک گوشی فیک را کنار و هم سطح اپل اورجینال بگذارید ، دکمه هوم معمولا در قسمت پایینی سوراخ گوشی فیک قرار می‌ گیرد.

مشکلات احتمالی

خوشبختانه اپل اخیرا سیاست های تعمیرش را تغییر داده و آیفون ‌هایی با صفحه ‌نمایش شخص ثالث را می‌ پذیرد. با این حال، این امکان وجود دارد که صفحه‌ های فیک با به ‌روز رسانی iOS کار نکنند، زیرا یک سری بررسی های امنیتی انجام می شود.

آیفون یا اندروید؟ کدام را انتخاب کنیم؟ (به نقل از مجلات تکنولوژی)

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا