به مدت محدود! اپلیکیشن "چرب زبان" با قیمت سال گذشته به فروش می رسد! (بهترین اپ آموزش زبان)

(اینجا کلیک کنید)
ترفندهای کامپیوتری

بهترین ظرفیت هارد اکسترنال: چند ترابایتی مناسب من است؟

با این که حافظه داخلی یک کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ ممکن است برای بسیاری از کاربران کافی باشد، اما برخی از ما به ناچار به فضای ذخیره ‌سازی بیشتر نیاز خواهیم داشت. این دغدغه وقتی جدی ‌تر می ‌شود که فایل ‌هایی که با آن ها سر و کار داریم، بزرگ باشند.

اضافه شدن یک هارد اکسترنال نه تنها دسترسی به حجم عظیمی از فضای ذخیره ‌سازی را برای تان آسان ‌تر می ‌کند، بلکه قابل حمل بودن آن به شما امکان می ‌دهد تا در هر جا که خواستید، کار کنید.

اما یک هارد اکسترنال چگونه کار می ‌کند؟ ظرفیت هارد خوب چقدر است؟ برای کار به هارد دیسک چند گیگا یا ترابایتی نیاز است؟ ما در این راهنما سعی خواهیم کرد به این سؤالات و این که ممکن است به چقدر فضای ذخیره ‌سازی نیاز داشته باشید، پاسخ خواهیم داد.

هارد اکسترنال چگونه کار می‌ کند؟

با اینکه اکثرمان می ‌دانیم یک هارد دیسک چه کاری انجام می ‌دهد، اما احتمالا نمی‌ دانیم که واقعا چطور کار می‌ کند.

هارد های اکسترنال حاوی یک صفحه چرخان هستند که با یک ماده مغناطیسی پوشانده شده است. هنگامی که اطلاعات در یک هارد ذخیره می ‌شوند، چیزی مثل یک بازو این داده‌ ها را روی دیسک می ‌نویسد که با خواندن دیسک توسط کامپیوتر، می ‌توان آن را در زمان دیگری بازیابی کرد.

بلد باشید: تفاوت انواع هارد اس اس دی: SSD SATA و M.2‌ و NVMe‌

این سیستم، اگرچه کندتر از درایو های حالت جامد (SSD) مدرن ‌تر است اما اجازه می ‌دهد تا مقدار قابل توجهی از اطلاعات در هارد دیسک ذخیره شود.

انتخاب از بین هاردهای مختلف
انتخاب از بین هاردهای مختلف

هارد اکسترنال چه انواعی دارد؟

با اینکه این راهنما برای کمک به شما در انتخاب اندازه هارد اکسترنال مورد نیازتان تدرک دیده شده است، اما ارزشش را دارد که خیلی گذرا انواع هارد های موجود را هم بشناسید تا متوجه شوید کدام یک برای نیازهای تان مناسب ‌تر است.

هارد های خارجی دو نوع اصلی دارند که باید بین آن ها یکی را انتخاب کنید:

هارد دیسک (HDD)

HDDها از قدیم، بازار ابزار ذخیره ‌سازی کامپیوتر های شخصی را در دست داشته ‌اند، به خصوص زمانی که ظرفیت شان برای نگهداری داده‌ ها نسبت به‌DVD های قابل رایت بیشتر شد. هارد دیسک‌ ها بیشترین فضای ذخیره ‌سازی را در اختیار شما قرار می ‌دهند، اگر چه سرعت خواندن/ نوشتن آن ها معمولا به سرعت SSDهای مدرن‌ تر نیست.

درایو های حالت جامد (SSD)

با این که از نظر فنی یک SSD مثل یک هارد دیسک سنتی نیست، اما همان نیاز را برآورده می‌ کند.

SSD هیچ قطعه متحرکی ندارد. در عوض، داده ‌ها به جای صفحات چرخان، در مدار های مجتمع ذخیره می ‌شوند. این ویژگی باعث می ‌شود کهSSD ها سرعت بیشتری نسبت به هارد دیسک های کند داشته باشند.

از کجا هارد بخرید؟ بهترین سایت های خرید کامپیوتر و قطعات آن

یک SSD معمولی سرعت کپی/ نوشتن فایل بالایی دارد که حداقل دو برابر بیشتر هارد دیسک ‌ها و ده برابر بیشتر از پیشرفته ‌ترین دستگاه ‌ها است. با این حال، این سرعت بهای بالایی هم دارد زیرا یک SSD معمولی بسیار گران ‌تر از یک هارد دیسکی با اندازه مشابه است.

در صورتی که برای دسترسی به داده‌ ها به سرعت خاصی نیاز داشته باشید، یعنی مثلا اگر با برنامه‌ های گرافیکی یا صوتی کار می ‌کنید، احتمالا هارد HDD برای ذخیره‌ سازی مناسب ‌تر است.

هارد اکسترنال چگونه به کامپیوتر متصل می ‌شود؟

امروزه گزینه ‌های مختلفی برای اتصال هارد در دسترس کاربران است، بنابراین قبل از خرید یک هارد اکسترنال HDD واقعا مهم است که نوع پورت های کامپیوتر تان را بررسی کنید.

با این که اکثریت قریب به اتفاق هارد ها از طریق یک کابل USB متصل می ‌شوند، اما ممکن است نتوانید از برخی از درایو ها بدون داشتن پورت‌ های جانبی مناسب روی دستگاه تان استفاده کنید.

یک هارد دیسک USB 3 معمولا وقتی به پورت USB 2 وصل می ‌شود خوب کار می‌ کند، اما با همان سرعت USB 2! برخی از هارد ها هم ممکن است فقط از طریق Firewire یا Thunderbolt متصل شوند که البته امروزه تعدادشان کم است.

انواع هارد

اندازه هارد و قابل حمل بودن آن

وقتی صحبت از اندازه هارد می ‌شود، نباید فقط ظرفیت داخلی آن را در نظر بگیرید، بلکه باید به اندازه فیزیکی آن هم دقت کنید. هارد دیسک ‌های کوچک ‌تر از نظر فیزیکی گران ‌تر خواهند بود، به‌ویژه اگر ظرفیت‌ بالایی هم داشته باشند. اما اگر قابل حمل بودن هم به نظرتان فاکتور مهمی باشد، این هزینه اضافی ارزشش را دارد.

ظرفیت هارد اکسترنال چگونه اندازه‌ گیری می ‌شود؟

فضای ذخیره‌ سازی هارد معمولا با گیگابایت (GB) یا ترابایت (TB) اندازه‌گیری می ‌شود. این اندازه ‌ها نشان می ‌دهند که هارد شما چقدر ظرفیت دارد و چقدر می‌ توانید اطلاعات روی آن بریزید.

بلد باشید: 14 مشکل رایج هارد + راه حل

1 گیگابایت فضای ذخیره‌‌ سازی چقدر است؟

یک گیگابایت از 1000 مگابایت تشکیل شده است. در گذشته، حافظه خارجی چند گیگابایتی معمولا جوابگوی نیاز های کاربران بود، اما با تغییر اندازه فایل ‌ها، چند گیگابایت هم دیگر کافی نیست.

1 ترابایت چند گیگابایت است؟

برای کسانی که نمی ‌دانند 1 ترابایت چند گیگابایت است، باید بگوییم که 1000 گیگابایت. به همین ترتیب 2 ترابایت هم 2000 گیگابایت است که به عنوان ظرفیت ایده ‌آل این روز ها شناخته می ‌شود!

ظرفیت هارد در چه اندازه ‌هایی چیست؟

هارد دیسک ‌ها در اندازه‌ های مختلفی عرضه می ‌شوند که به همین دلیل دست تان موقع انتخاب بازتر خواهد بود.

در حال حاضر کوچک ترین هارد اکسترنال موجود در بازار حدود 128 گیگابایت ظرفیت دارد. اما بیشترین ظرفیت هارد می ‌تواند به اندازه 10 ترابایت باشد که تقریبا 10000 درصد اختلاف دارد! البته، اندازه‌ های دیگری هم بین این دو مقدار وجود دارد. پس می ‌توانید مطمئن باشید که بالاخره هاردی با ظرفیت مورد نظرتان پیدا خواهید کرد. اما به طور کلی، محبوب‌ ترین ظرفیت هارد، 1 یا 2 ترابایت است.

هارد های مختلف

در کنار این مطلب بخوانید: راهنمای خرید انواع هارد اکسترنال (2022)

اندازه نرمال انواع فایل‌ های رایج چقدر است؟

با این که اندازه یک فایل در هر نوعی می ‌تواند متفاوت باشد، اما یک سری از اندازه ‌ها در فایل ‌های مختلف هستند که احتمالا بیشتر با آن ها سر و کار خواهید داشت:

 • اسناد ورد: 0.3 مگابایت
 • فایل ‌های موسیقی (128 کیلوبیت در ثانیه با فرمتmp3 ): 4 مگابایت برای هر آهنگ
 • فایل ‌های موسیقی (320 کیلوبیت در ثانیه mp3): 10 مگابایت برای هر آهنگ
 • فایل‌ های موسیقی ( FLACبدون از دست رفتن کیفیت): 20 مگابایت برای هر آهنگ
 • تصاویر 3 مگاپیکسلی با فرمت جی پی جی: 0.5 مگابایت
 • تصاویر 15 مگاپیکسلی جی پی چی: 4.5 مگابایت
 • تصاویر 3 مگاپیکسلی با فرمت TIF ( غیر فشرده ): 9.2 مگابایت
 • تصاویر 15 مگاپیکسلی TIF (غیر فشرده): 44.1 مگابایت
 • ویدیو های 1 ساعته با کیفیت استاندارد: 280 مگابایت
 • ویدیو های 1 ساعته با کیفیت بالا: 440 مگابایت
 • ویدیو های فشرده 5 دقیقه ‌ای با کیفیت استاندارد (برای ویرایش): 1 گیگابایت
 • ویدیو های فشرده ‌نشده 5 دقیقه ‌ای با کیفیت بالا (برای ویرایش): 45 گیگابایت

همانطور که می ‌بینید، مقدار فضایی که روی هارد اکسترنال تان نیاز دارید، بسته به نوع فایل ‌هایی که باید روی آن ذخیره کنید، بسیار متفاوت است.

یه لیست عالی: 10 بهترین هارد اکسترنال از نظر طول عمر

هارد با چه ظرفیتی به دردتان می ‌خورد؟

تصمیم ‌گیری در مورد اندازه‌ مناسب هارد واقعا کار دشواری است. اما لیست زیر با توجه به این که چه نوع فایل ‌هایی بیشتر فضای ذخیره‌ سازی شما را اشغال می ‌کنند، شما را در مورد متوسط ظرفیت مورد نیازتان راهنمایی می ‌کند:

 • اسناد: 128 تا 256 گیگابایت
 • موسیقی (فشرده): 256 گیگابایت
 • موسیقی (بدون از دست رفتن کیفیت ): ​​500 گیگابایت
 • موسیقی (ساخت و تولید موسیقی): 1 تا 4 ترابایت
 • عکس/ تصویر (استفاده گهگاهی): 100 گیگابایت تا 1 ترابایت
 • عکس/ تصویر (حرفه‌ای/ ویرایش): بیش از 1 ترابایت
 • ویدئو (SD/ گهگاهی): 1 تا 2 ترابایت
 • ویدئو (HD): 2 تا بیش از 4 ترابایت
 • ویدئو (تولید /ویرایش): بیش از 4 ترابایت

اگر بیشتر اوقات اسناد یا آلبوم عکس‌ یا فیلم ذخیره می ‌کنید، احتمالا به بیشتر از 500 گیگابایت نیاز ندارید. اما اگر با فایل‌ های بزرگ تر کار می‌ کنید، بازی‌ و فیلم‌ دانلود می‌ کنید یا پروژه‌ های بزرگ زیادی برای کارتان ذخیره می ‌کنید، باید ظرفیت هاردتان را بالا ببرید.

اندازه و قیمت هارد اکسترنال

برای خرید یک هارد با کیفیت با قیمت مناسب اینجا کلیک کنید 

خوشبختانه، این روزها هارد ها نسبتا ارزان هستند. معمولا در محدوده قیمت هارد های ارزان، دوبرابر کردن یا حتی چهار برابر کردن فضای ذخیره هزینه زیادی ندارد.

به طور مثال یک هارد اکسترنال 1 ترابایتی، کمتر از 50 دلار قیمت دارد. این افت قیمت نسبت به چند سال پیش است که هارد ها بسیار گران ‌تر بود و شما الان می ‌توانید با هزینه کم صاحب یک هارد شوید.

حتما بخوانید: 6 بهترین هارد اکسترنال از نظر سرعت (سریعترین هاردهای دنیا)

اگر بین دو مدل با اندازه ‌های مختلف مردد هستید، احتمالا انتخاب هارد دیسک بزرگ تر عاقلانه ‌تر است. به هر حال، داشتن فضای اضافی هیچ ضرری نخواهد داشت و در دراز مدت به کارتان خواهد آمد.

پرفروش ترین و محبوب ترین هارد های این ماه

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا