آیفون و ios

آیفون ریپک چیست؟ (معایب و مزایا و نکاتی برای گول نخوردن)

تا به حال به این فکر کرده اید که چرا گاهی اوقات یک آیفون نو می خریم اما با بررسی بیشتر متوجه می شویم که گارانتی آن منقضی شده است ؟ بیایید بفهمیم چرا!

این پست به مقایسه آیفون های تایید شده یا رسمی اپل و آیفون های بازسازی یا ریپک شده (به انگلیسی refurbished) توسط شرکت های شخص ثالث اختصاص دارد. تفاوت آن ها چیست؟ چه طور می توانید آن ها را شناسایی کنید؟ و اگر تصمیم به خرید آن ها داشته باشید؛ با چه پیامد های احتمالی روبرو خواهید شد؟

چه طور بفهمیم که آیفونمان ریپک شده یا خیر؟

شما نمی توانید به راحتی یک آیفون ریپک شده را صرفا با نگاه کردن به آن، از یک آیفون کاملا نو تشخیص بدهید. در ادامه این مقاله به بررسی این که آیا آیفون تان ریپک شده یا خیر، می پردازیم.

 • به Settings آیفون و سپس General و about بروید.
 • شماره قطعه یا Part Number را با ضربه روی Model Number ببینید.
 • اگر پارت نامبر با “F” شروع می شود ، به این معناست که iPhone شما “Refurbished” یا ریپک است.

شماره مدل آیفون من A2221 و شماره قطعه هم MWM62AE/A است . شماره مدل و شماره قطعه معمولا در یک خط در منوی Settings قرار دارند و هر بار فقط یکی نمایش داده می شود . برای سوئیچ و نمایش شماره مدل و شماره قطعه، باید روی آن ضربه بزنید تا عوض شود.

Image showing the model number of an iPhone 11. In this case, the model number starts with an "M" therefore the phone was originally a retail unit and not a refurbished iPhone.

آیفون یا اندروید؟ کدام را انتخاب کنیم؟ (به نقل از مجلات تکنولوژی)

آیفون ریپک شده تایید شده اپل چیست؟

اگر شماره قطعه آیفون با “F” شروع شود، آن گوشی ریپک شده و دارای گواهی اپل است. به این معنا که این گوشی از قبل متعلق به اپل بوده، به اپل بازگردانده شده است و تحت فرآیند تعمیرات داخلی این شرکت قرار گرفته است تا مثل یک آیفون کاملا نو بازسازی شود.

اپل چه طور آیفون را ریپک می کند؟

نحوه ریپک کردن آیفون ها توسط اپل به این صورت است:

 • آن ها قطعات آسیب دیده را با قطعات اصلی اپل تعویض می کنند.
 • باتری و پوسته بیرونی را با باتری های جدید تعویض می کنند .
 • گوشی را تست می کنند تا مطمئن شوند که مثل یک آیفون کاملا نو کار می کند.
 • سیستم عامل آن را فرمت و دوباره نصب می کنند.
 • آن را کاملا تمیز می کنند.
 • سپس آن را با لوازم جانبی اش ( که همگی نو هستند ) در یک ” جعبه سفید ساده ” بسته بندی می کنند.

سفید و تمیز بودن جعبه راه دیگری است که از طریق آن یک مصرف‌ کننده به راحتی می ‌تواند تشخیص دهد که آن آیفون ریپک شده رسمی شرکت اپل یا یک آیفون کاملا جدید و نو است. اپل یک سال گارانتی جدید می دهد، و حتی می توانید یک طرح AppleCare برای یک آیفون ریپک شده رسمی اپل هم بخرید. اپل معمولا آیفون ‌های ریپک شده رسمی اش را با تخفیف قابل‌ توجهی می ‌فروشد که تا 15 درصد قیمت اصلی آن گوشی خواهد بود.

۵ اپلیکیشن برتر برای افزایش تمرکز (آیفون و اندروید)

به طور خلاصه، یک آیفون ریپک شده رسمی اپل دقیقا همان مزایای یک آیفون کاملا نو و همین طور قیمت بسیار پایین تری دارد. بنابراین من آن را به همه کسانی که در حال خرید آیفون ارزان و اقتصادی هستند به شدت توصیه می کنم.

iphone

آیفون ریپک شده توسط یک شرکت شخص ثالث چیست ؟

اما این تنها اپل نیست که آیفون ‌هایش را ریپک می‌کند. شرکت ‌های دیگری هم هستند که آیفون ‌ها را تجدید یا از نو بسته بندی می‌کنند. اکثر آن ها مثل آمازون تلفن های ریپک شده شان را ارزان تر از آیفون های بازسازی شده رسمی اپل می فروشند.

آیفون های تجدید شده آمازون با قیمت های بسیار خوبی عرضه می شوند. شما می توانید مطمئن باشید که آن گوشی در شرایط خوبی کار می کند. آمازون معمولا آیفون هایش را به این صورت توصیف می کند:

 • این محصول درست کار می کند و به نظر نو می آید. از گارانتی 90 روزه آمازون هم برخوردار است.
 • این محصول از قبل گواهی اپل ندارد، اما توسط تامین کنندگان واجد شرایط آمازون به صورت حرفه ای بازرسی، تست و تمیز شده است.
 • هیچ نقص ظاهری قابل مشاهده ای در گوشی وجود نخواهد داشت.
 • این محصول دارای باتری با ظرفیت بیش از 80 درصد نسبت به نو خواهد بود.
 • لوازم جانبی اصلی نیستند اما سازگار و کاملا کاربردی خواهند بود. محصول ممکن است در جعبه غیراختصاصی ارائه شود.
 • این محصول در صورت نارضایتی مشتری تا 90 روز بعد از خرید، قابل تعویض است یا امکان عودت وجه دارد.

با وجود این که این گوشی ‌ها شرایط خوبی دارند، اما دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است مایل به خرید آیفون ‌های ریپک ‌شده توسط شرکت های شخص ثالث نباشید.

اگر به تازگی آیفون خریده اید بخوانید: نکات شروع به کار و راه اندازی

چرا آیفون ‌های ریپک ‌شده شخص ثالث ممکن است به نظرتان خوب نباشند ؟

1-ممکن است باتری با یک باتری کاملا نو تعویض نشده باشد. بنابراین شما یک آیفون با حداکثر ظرفیت باتری 85 تا 95٪ دریافت خواهید کرد.

2- در بیشتر موارد ممکن است فقط از چند ماه گارانتی برخوردار شوید.

3- این ضمانت نامه اپل نیست، بلکه ضمانت خود تعمیرکار است.

4- بنابراین نمی ‌توانید طرح AppleCare را برای آیفون ریپک ‌شده شخص ثالث خریداری کنید.

من یک آیفون 11 دارم که 1 سال مثل چشمانم با آن کار کردم. این گوشی از روز اولی که آن را از جعبه بیرون آوردم تا الان داخل قاب و همراه با محافظ صفحه گلسی بوده است. بنابراین هیچ خط و خشی روی هیچ قسمت از بدنه آن وجود ندارد. این نوع گوشی ها برای ریپک توسط شرکت های شخص ثالث کاندید خوبی خواهد بود.

هنگامی که یک آیفون ریپک شده شخص ثالث فروخته می شود، هم چنان شماره قطعه آن با “M” شروع می شود. از آن جا که جز اپل، تعمیرکنندگان شخص ثالث نمی توانند شماره قطعه آیفون را به “F” تغییر دهند. پس شما آیفونی می خرید که شماره قطعه آن ممکن است با M یا N یا P شروع شود که یعنی قبلا ریپک شده است.

 

حتما بخوانید: آموزش همه ترفندهای ضروری گوشی های آیفون در ۲۰ صفحه (به زبان ساده)

معنی حروف M،N ، Pیا F در ابتدای قسمت پارت نامبر آیفون

اگر شماره قطعه آیفون با علامت M شروع شود:

وقتی شماره قطعه با “M” شروع می شود ( مثلا چیزی مثلMWM62AE/A ) یعنی آن گوشی از یک فروشگاه خرده فروشی تهیه شده است. آیفون های فروشگاهی در اصل توسط اپل و سایر فروشندگان آیفون به عنوان محصولات کاملا جدید فروخته می شوند . چنین دستگاه هایی قبلا استفاده نشده اند.

معنی حروف M،N ، Pیا F در ابتدای قسمت پارت نامبر آیفون

اگر شماره قطعه آیفون با علامت N شروع شود:

اگر شماره قطعه با یک ” N ” شروع می شود (مثلاNWM62AE/A )، یعنی آن گوشی آیفون سرویس شده ای است که اپل در ابتدا به عنوان یک جایگزین برای یک گوشی خراب در طول مدت گارانتی ارائه کرده است. شایان ذکر است که یک آیفون جایگزین می‌تواند بدون هیچ گونه بسته ‌بندی، سند یا لوازم جانبی اضافی عرضه شود.

این امر باعث تعجب من می ‌شود که آیا این امکان وجود دارد که چنین دستگاه‌ هایی، آیفون ‌های ریپک یا بازسازی شده باشند. من کاملا مطمئن هستم که اگر از نماینده اپل بپرسید، آن ها به شما خواهند گفت که این یک آیفون کاملا نو است. اما صادقانه بگویم، من فکر نمی ‌کنم واقعا راهی وجود داشته باشد که اکثریت افراد بتوانند مطمئن شوند که آیفون‌ های جایگزین 100٪ نو هستند. به هر حال، اگر اپل یک دستگاه جایگزین به شما بدهد، مطابق با شرایط و ضوابط گارانتی اپل، ضمانت معتبری هم برای آن ارائه می ‌کند.

اگر شماره قطعه آیفون با P شروع شود:

وقتی شماره قطعه آیفون با یک “P” شروع می شود ( چیزی مثلPWM62AE/A )، به این معناست که آن گوشی در ابتدا مستقیما از اپل و با یک حکاکی شخصی سفارش داده شده است. البته پیدا کردن آیفون های سفارشی در بازار رایج نیست، زیرا حکاکی سفارشی را فقط می توان در هنگام خرید آنلاین مستقیما از وب سایت اپل درخواست کرد . پس با این اوصاف:

 • اگر پارت نامبر با M شروع شود ، آیفون یک گوشی فروشگاهی کاملا نو است.
 • اگر پارت نامبر با N شروع شود ، آیفون یک گوشی جایگزین است.
 • اگر پارت نامبر با P شروع شود ، آیفون یک گوشی سفارشی است.
 • اگر پارت نامبر با F شروع شود ، آیفون ریپک یا ریفوربیشد شده است.

آیا باید آیفون های ریپک شده شخص ثالث بخریم؟

درست مثل مورد آیفون های بازسازی شده آمازون، هیچ اشکالی ندارد اگر فروشنده به وضوح در لیست فروشش به این موضوع اشاره کند که محصولش یک آیفون ریفوربیشد یا بازسازی شده و مدت ضمانت نامه ای که برای آن گوشی ارائه می دهد را هم مشخص کند. در این صورت مشتری می تواند با در نظر گرفتن این موارد برای خرید تصمیم بگیرد. در چنین حالتی من توصیه می کنم اگر بودجه کمی دارید و شرایط فروشنده از نظرتان مشکلی ندارد، آن گوشی را بخرید.

با این حال، برخی از فروشندگان بدجنس هم هستند که برای دریافت سود بیشتر، آیفون‌ های ریفوربیشد را طوری تبلیغ می کنند که انگار گوشی های کاملا جدیدی هستند. به همین دلیل است که گاهی اوقات مردم آیفونی می خرند که کاملا نو به نظر می رسد و طوری در یک جعبه تمیز و مهر و موم شده بسته بندی شده که با یک آیفون کاملا نو مو نمی زند. اما اگر دقیق تر بررسی کنید، خواهید دید که گارانتی آن دقیقا در روز اول استفاده منقضی شده است.

حتما بخوانید: ۳ تا از امن ترین سیستم عامل های موبایل در حال حاضر

چه طور بفهمیم که آیا آیفون توسط شخص ثالث ریپک شده است یا خیر؟

با این اوصاف چطور می توان تشخیص داد که آیا یک گوشی آیفون قبلا توسط یک نماینده شخص ثالث ریپک شده یا خیر ؟ خوب، در واقع دو راه برای تشخیص این قضیه وجود دارد:

راهکار اول:

 • به Settings آیفون تان و بعد General و About‌بروید.
 • بعد Serial number آیفون را ببینید.
 • شما می توانید شماره سریال را در پشت جعبه هم پیدا کنید .
 • سپس به لینک زیر در وب سایت اپل مراجعه کنید: checkcoverage.apple.com
 • در این صفحه وب، می توانید با وارد کردن شماره سریال در فیلد ارائه شده و تکمیل اطلاعات لازم قبل از کلیک بر روی Continue، بررسی کنید که آیا گارانتی آیفون تان همچنان معتبر است یا خیر.
 • یا در همان منوی Settings، قسمت بعدی که دقیقا زیر شماره سریال قرار دارد را بررسی کنید.
 • اگر آیفون کاملا نو باشد، باید نشان بدهد که هنوز 12 ماه گارانتی دارد.
 • اما اگر گوشی آیفون توسط یک شرکت شخص ثالث کارکرده ، ریپک یا ریفوربیشد شده باشد، دقیقا مشخص می شود چند ماه از گارانتی گذشته یا اصلا گارانتی باقی مانده است یا خیر.

راهکار دوم:

 • راه دیگر این است که با رفتن به Settings، حداکثر ظرفیت باتری آیفون تان را بررسی کنید، سپس به سمت پایین اسکرول کنید تا به Battery capacity برسید و روی Battery health کلیک کنید.
 • یک آیفون کاملا نو باید حداکثر ظرفیت باتری 100٪ را داشته باشد .

چه طور از خرید آیفون ریپک شده توسط یک شرکت شخص ثالث پیشگیری کنیم؟

با توجه به افزایش کلاهبرداری ها، من شخصا به کسی توصیه نمی‌کنم که یک آیفون ریپک ‌شده شخص ثالث بخرد، مگر این که خرید گوشی واقعا ضروری باشد. در این بخش اقداماتی که به شما کمک می کند بتوانید خودتان را در برابر خرید یک آیفون ریپک شده شخص ثالث در امان نگه دارید را با هم مرور می کنیم:

1-پیشنهاد اول که دردسرتان را هم کم می کند اینست که از فروشگاه ها و نمایندگی های مجاز اپل خرید کنید.

2- اگر گزینه دیگری جز خرید از یک فروشنده شخص ثالث ندارید، می توانید شماره سریال آیفون را درخواست کنید و قبل از خرید، اعتبار گارانتی آن را در وب سایت اپل بررسی کنید.

حتما بخوانید: ۴۰ ترفند کاربردی زندگی روزمره با وسایل الکترونیکی 

3- اگر هیچ یک از دو گزینه اول امکان پذیر نیست ، مطمئن شوید که فروشنده در صورت نو نبودن آیفون آن را پس خواهد گرفت و ضمانت عودت کالا دارد.

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا