به مدت محدود! اپلیکیشن "چرب زبان" با قیمت سال گذشته به فروش می رسد! (بهترین اپ آموزش زبان)

(اینجا کلیک کنید)
آموزش ترفندهای موبایلی

شارژ گوشی در طول شب/شب تا صبح ضرر دارد؟ (آپدیت 2024)

شارژ گوشی در طول شب می تواند به باتری آسیب برساند و طول عمر آن را کوتاه کند. در این مقاله هر آنچه لازم است در این مورد بدانید آورده شده است.

چگونه می توانیم شارژ باتری تلفن هوشمند خود را افزایش دهیم؟ ممکن است فکر کنید که شارژ کردن آن در طول شب مفید باشد، اما این کار در واقع به باتری شما آسیب می رساند و عمر آن را کاهش می دهد.

در زیر در مورد نگهداری باتری تلفن های هوشمند- و اینکه چرا نباید آنها را از شب تا صبح شارژ کنید صحبت خواهیم کرد.

طول عمر باتری چگونه تعیین می شود؟

شما می خواهید تلفنتان تا حد ممکن قابل استفاده باشد. استفاده حداکثری از باتری از اهمیت زیادی برخوردار است و اکثر مردم تمایلی به تعویض باتری تلفن خود ندارند.

باتری های قابل شارژ با گذشت زمان به آرامی ظرفیت خود را از دست می دهند (حتی اگر از آنها استفاده نکنید). بعد از یک سال استفاده منظم، متوجه کاهش ظرفیت خواهید شد. برای بسیاری، گذراندن یک روز کامل با یک بار شارژ کردن تنها در حد دو سال اول ممکن است.

حتما بخوانید: چه مارک گوشی بخریم؟ ۱۳ نکته بسیار مهم موقع خرید گوشی نو

تولیدکنندگان امید به زندگی تلفن های هوشمند را از طریق “چرخه شارژ باتری” مشخص می کنند. چرخه شارژ به شارژ باتری از ۰ تا ۱۰۰ درصد و سپس دوباره به ۰ درصد گفته می شود.

عمر باتری

باتری های لیتیوم یونیLi-Ion) ) در اکثر فناوری های شارژی استفاده می شود. برخی از انواع باتری های لیتیوم-یونی را می توانید در انواع تلفن هوشمند، لپ تاپ ، تسلا و حتی اره برقی پیدا کنید.

مشهورترین باتری لیتیوم یونی ۱۸۶۵۰ است. این باتری می تواند بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ چرخه شارژ کامل دوام داشته باشد و بعد تقریباً به ۷۵ درصد ظرفیت کاهش یابد.

چرا لیتیوم یون قابل شارژ تخریب می شود؟

تلفن های هوشمند و تبلت ها از نوعی باتری Li-Ion به نام Lithium-Ion Polymer (Li-Poly) استفاده می کنند. این نسخه ایمن تر و کوچکتر است و سریعتر شارژ می شود. اما از نظر دوام و طول عمر LiP-Poly همانند باتری های Li-Ion دیگر است و هیچ تفاوتی ندارد.

اگر مرتباً باتری خود را تا ۸۰ درصد یا بالاتر شارژ کنید و بگذارید به زیر ۲۰ درصد برسد سریعاً تخریب خواهد شد. دستگاه شما با ۵۰ درصد شارژ بهترین عملکرد را دارد.

استفاده از گوشی هنگام شارژ: همه نکات کاربردی

برای افزایش عمر باتری از این حالت خودداری کنید. شارژ و تخلیه شارژی که به ۱۰۰ درصد برسد به عنوان یک چرخه کامل محسوب می شود. با شارژ و تخلیه نسبی بین ۲۰ تا ۸۰ درصد، می توانید ۱۰۰۰ چرخه کامل یا بیشتر را قبل از کاهش قابل توجه ظرفیت دستگاه خود تجربه کنید. این تقریباً به معنی سه سال شارژ روزانه است.

چرا این اتفاق می افتد؟ این به دلیل عملکرد واقعی باتری شما است. این باتری ها از یک لایه اکسید کبالت لیتیوم و یک لایه گرافیت ساخته شده اند. یون های لیتیوم برای آزاد کردن انرژی از گرافیت به اکسید لیتیم کبالت منتقل می شوند. شارژ باتری این یونها را به لایه گرافیت منتقل می کند.

به همین دلیل شارژ ۱۰۰ درصد یا ۰ درصد به باتری آسیب می رساند: شما با این کار یکپارچگی سلول را به خطر می اندازید زیرا پر شدن بیش از حد یک لایه از لیتیوم باعث افزایش مقاومت داخلی می شود. البته توصیه های ویدیوی زیر رو هم بهتره ببینید:

 

چگونه از باتری تلفن هوشمند خود مراقبت کنیم?

چگونه از باتری دستگاه خود مراقبت کنیم؟ ممکن است در شارژ تلفن خود به برخی عادت های بد دچار شده باشید، مثلاً هنگام خواب آن را به برق متصل کنید. خوشبختانه اصلاح این عادت ها مستلزم زمان و تلاش زیادی نیست.

چرا نباید تلفن خود را در طول شب (از شب تا صبح) شارژ کنیم؟

وقتی می خوابید تلفن خود را از برق بکشید و پس از بیدار شدن آن را شارژ کنید. این کار را در بین کارهای روتین خود انجام دهید، مثل زمانیکه در محل کار خود هستید، یا وقتی تلویزیون تماشا می کنید.

شارژ شدن دستگاه شما ممکن است یک ساعت طول بکشد، اما وقتی در طول شب آن را به برق وصل می کنید به این معنی است که دستگاه برای مدت طولانی تری به شارژر متصل است.

باتری تلفن شما نمی تواند بیش از حد شارژ شود. تولیدکنندگان برای جلوگیری از این امر راهکارهایی را در نظر می گیرند. وقتی دستگاه را ۱۰۰ درصد شارژ می کنید، این کار منجر به مصرف “شارژ قطره ای” می شود، با شارژ ۱۰۰ درصدی و متصل نگه داشتن دستگاه به برق، از باتری خود استفاده بیش از حد کرده و آن را وادار به مصرف انرژی اضافی می کنید. در نتیجه باتری از درون خورده می شود.

علاوه بر این اگر آن را در طول یک شب کامل به برق وصل کنید، مطمئناً از ۸۰ درصد شارژ توصیه شده بالاتر خواهید رفت.

گوشی های نو یا کارکرده چند ساعت باید در شارژ اولیه باشند؟ (تحقیقات جدید)

شارژ طولانی مدت همچنین می تواند منجر به افزایش دما شود که به طور طبیعی باتری شما را خراب می کند. همچنین در موارد شدید می تواند خطرناک باشد – به خصوص اگر تلفن را زیر بالش خود قرار دهید.

هرگز هنگام خواب یا هنگام شارژ دستگاه تلفن همراه خود را زیر بالش قرار ندهید. این کار می تواند خطرناک باشد. کمبود جریان هوا نه تنها به معنی آسیب احتمالی باتری شما است بلکه خطر آتش سوزی را نیز افزایش می دهد.

از قرار دادن تلفن خود در معرض دمای بیش از حد بالا یا پایین خودداری کنید. دمای زیر ۳۲ درجه فارنهایت یا ۰ درجه سانتیگراد و بالاتر از ۱۵۸ درجه فارنهایت یا ۷۰ درجه سانتیگراد باتری Li-Ion شما را سریعتر تخریب می کند. تلفن خود را در روزهای گرم یا سرد در ماشین رها نکنید.

آیا می توان زمانیکه تلفن در حال شارژ است از برنامه ها استفاده کرد؟

هنگام شارژ کردن، نباید از دستگاه خود برای فعالیتهای شدید استفاده کنید. اما در واقعیت بسیاری از مردم این کار را می کنند. با این وجود، انجام منظم این کار می تواند صدمات جبران ناپذیری وارد کند.

این قابل مقایسه با اورکلاک پردازنده کامپیوتر شما است. تأثیر استفاده بیش از حد از برنامه ها به طور همزمان را در نظر بگیرید: دستگاه داغ می شود و به درستی کار نمی کند. علاوه بر این به “شارژ قطره ای” منجر می شود.

دمای طبیعی گوشی چقدر باید باشد؟

ممکن است تماشای فیلم های YouTube یا رسیدن به سطح بعدی در بازی مورد علاقه تان شما را به استفاده از تلفن در هنگام اتصال به برق وسوسه کند، اما این کار تأثیر منفی بر باتری ندارد.

البته به مدت زمانی که قصد استفاده از تلفن هوشمند خود را دارید بستگی دارد. برخی از کاربران این کار را به ندرت انجام می دهند. استفاده منظم از برنامه ها هنگام شارژ کردن، به کاهش سرعت تلفن بخصوص پس از یک سال منجر می شود.

عمر مفید باتری موبایل چقدر است و از کجا بفهمیم باتری گوشی خراب شده است؟

اگر می خواهید تلفن خود را برای مدت طولانی نگه دارید، از برنامه ها در هنگام شارژ استفاده نکنید.

البته بررسی پیام ها یا ایمیل ها مشکلی نخواهد داشت. فقط کاری نکنید که انرژی زیادی مصرف شود.

آیا تلفن شما در ۸۰ درصد شارژ را متوقف می کند؟

شرکت ها به ندرت به شما اجازه می دهند از ظرفیت کامل باتری استفاده کنید. احمقانه است که یونهای لیتیوم را بیش از حد در یک لایه تخلیه کنیم. صفحه نمایش شما با رسیدن به ظرفیت کامل مجاز، ۱۰۰ درصد را نمایش می دهد.

یک راه برای شارژ نکردن دستگاه بیش از ۸۰ درصد این است که چشم خود را از آن بر ندارید.

نحوه ی شارژ گوشی

شما می توانید از برخی نرم افزارها برای کمک به تغییر عادت های شارژ خود استفاده کنید.

برای دستگاه های اندروید برنامه Accubattery نکاتی برای بهبود باتری ارائه می دهد و به شما کمک می کند هشدارهایی برای رسیدن به ظرفیت مجاز تنظیم کنید.

برخی از لپ تاپ ها دارای تنظیمات BIOS هستند و به شما امکان تنظیم حداکثر درصد شارژ باتری را می دهند. به عنوان مثال، Lenovo این کار را در Windows با استفاده از نرم افزار Lenovo Energy Management آسان می کند. این نرم افزار را نصب کنید و گزینه Optimize for Battery Lifespan را انتخاب کنید تا شارژ باتری لپ تاپ شما در ۸۰ درصد متوقف شود.

چگونه می توان تخلیه باتری را در دستگاه خود کاهش داد؟

علاوه بر کنترل دما و درصد شارژ دستگاه، می توانید با کاهش دفعات شارژ شدن باتری، عمر باتری را بیشتر کنید. شارژ کمتر به معنای چرخه کمتری است که منجر به طول عمر بیشتر دستگاه شما می شود.

کاهش مدت زمان فعال بودن صفحه و کاهش تنظیمات روشنایی بیشترین تأثیر را خواهد داشت.

۲ روش کالیبره کردن باتری گوشی و تبلت اندروید

اکثر تلفن های هوشمند و برخی از لپ تاپ ها گزینه ای برای صرفه جویی در مصرف باتری دارند. این موارد به ندرت تأثیر منفی بر تجربه شما می گذارند. در iOS با استفاده از Screen Time می توانید برنامه ها را متوقف یا محدود کنید.

برخلاف تصور، اتصال به بلوتوث و وای فای از باتری زیادی استفاده نمی کند.

با این حال، غیرفعال کردن GPS و داده تلفن همراه می تواند باعث کاهش قابل توجه تخلیه در اکثر دستگاه ها شود.

چگونه از باتری گوشی هوشمند خود مراقبت کنیم؟

  • حتی اگر قصد استفاده طولانی مدت از دستگاه خود را ندارید، باید مراقب باتری خود باشید.
  • آن را در جای خنک نگهداری کنید: باتری با دمای سردتر راحتتر کنار می آید. اگر این امکان وجود ندارد، آن را در دمای محیط نگه دارید.
  • دستگاه خود را صد در صد شارژ نکنید. به یاد داشته باشید که ۵۰ درصد مطلوب است، آن را بین ۴۰ تا ۶۰ درصد نگه دارید و اجازه ندهید پایین تر بیاید.
  • تمایل به خرید دستگاه های جدید تأثیر زیادی بر محیط زیست دارد. با استفاده طولانی تر از گوشی فعلی خود، به نجات کره زمین نیز کمک می کنید.

چگونه می توان طول عمر باتری را افزایش داد؟

پرسش این است که چگونه می توان عمر باتری تلفن های هوشمند را افزایش داد؟

۱- تلفن خود را شارژ کامل نکنید. باتری شما باید بین ۲۰ تا ۸۰ درصد باشد.

۲- با پرهیز از شارژ دستگاه از شب تا صبح، مدت زمان نگه داشتن باتری در ۱۰۰ درصد را کاهش دهید. زیرا در غیر این صورت باتری سریعتر خراب می شود.

۳- دستگاه خود را در دمای اتاق نگه دارید و در نتیجه از دمای بالا اجتناب کنید.

۴- با خاموش کردن سرویس های غیر ضروری، تخلیه باتری دستگاه را کاهش دهید.

۹ تا از بهترین نرم افزارهای مدیریت باتری گوشی اندروید که واقعا موثرند!

در کوتاه مدت، ممکن است تفاوت زیادی مشاهده نکنید. اما قطعا وقتی گوشی شما بعد از یک سال با یک بار شارژ یک روز کامل دوام بیاورد خوشحال خواهید شد.

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا