به مدت محدود! اپلیکیشن "چرب زبان" با قیمت سال گذشته به فروش می رسد! (بهترین اپ آموزش زبان)

(اینجا کلیک کنید)
آموزش اینترنت

۷ روش فهمیدن میزان بازدید و ترافیک ورودی یک سایت

چون ترافیک سایت بیانگر شمار افرادی است که از سایت شما بازدید کرده اند، بنابراین می توان آن را پایه و اساس وب سایت تان دانست. بدون ترافیک سایت، هیچ کس اقدام به خواندن، کلیک، ثبت نام و ورود به حساب کاربری یا خرید در سایت نمی کند.

مطمئنا شما ترافیک سایت خود را هر روز چک می کنید. اما آیا به این مسئله هم واقف هستید که دقیقا باید دنبال چه چیزی بگردید؟ یا این که چطور باید ترافیک وب سایت رقبای خود را چک کنید؟

بیایید کمی درباره چراها و روش های نظارت و ارتقای ترافیک سایت خود صحبت کنیم و همچنین، ببینیم که چطور می توان ترافیک وب سایت هایی که از نظر نتایج جستجو در موتورهای جستجو رقیبی برای شما به شمار می آیند را به دست آورد و فهمید که از کجا می آیند.

چرا باید بر ترافیک وبسایت خود نظارت بکنید؟

وقتی چیزی را اندازه نگرفته باشید، نمی توانید آن را ارتقا بدهید.

فرقی نمی کند که می خواهید فروش بیشتر داشته باشید، ایمیل های بیشتری در سایت تان ثبت نام کنند یا درآمد خود را از تبلیغات بالا ببرید، هدفتان هر چه که باشد اولین چیزی که به آن نیاز دارید، دانستن آن است که آیا هم اکنون در مسیر درست گام برمی دارید یا خیر.

بهترین و پربازده ترین وب سایت های ایرانی برای تبلیغ

این به معنای شیرجه زدن و غرق شدن در آمار وبسایت است تا بفهمید که آیا ترافیک سایت تان از کجا می آید و چه رابطه ای با سایت شما دارد (همچنین باید همه این موضوعات را درباره رقبای خود نیز بدانید).

خب، ترافیک وبسایت خودتان را چگونه چک می کنید؟

چگونه ترافیک وب سایت خود را آنالیز کنیم؟

فقط یک ابزار استاندارد وجود دارد که می توانید برای تجزیه و تحلیل ترافیک سایت از آن استفاده بکنید: Google Analytics.

Google Analytics که به طور مستقیم به وب سایت موردنظر متصل می شود، نشان می دهد که دقیقا چند نفر از سایت بازدید کرده اند، از کدام منبع به سایت آمده اند و چگونه با محتوای سایت تعامل برقرار می کنند.

از میان این داده ها، به کدام یک باید بیشتر توجه کرد؟

آمارهای ترافیک سایت و مواردی که باید در نظر داشت عبارتند از:

  • Unique visitors / بازدیدکنندگان منحصر به فرد: افرادی که حداقل یک بار در بازه زمانی انتخاب شده به سایت شما سر می زنند
  • Pageviews / بازدید صفحات: تعداد صفحاتی که در یک بازه زمانی انتخاب شده در سایت شما مورد بازدید قرار گرفته اند
  • Organic search traffic / ترافیک ارگانیک: شمار افرادی که از طریق جستجو در گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری وارد سایت می شوند و از آن بازدید می کنند
  • Other traffic channels / کانال های دیگر جذب ترافیک: سایت شما از راه های ارتباطی مانند فیسبوک و یوتیوب و ترافیک های ارجاعی (یعنی بازدیدی که حاصل کلیک بازدیدکنندگان روی لینکی از سایت شما است که در وبسایت دیگری به نمایش در آمده است) چه تعداد بازدیدکننده جذب می کند

با این که Google Analytics آمارهای بسیار دیگری را نیز جمع آوری می کند، اما این چند مورد از جمله مهم ترین مواردی هستند که باید در زمان تجزیه و تحلیل ترافیک سایت خود در نظر بگیرید.

اما اگر تصمیم دارید که ترافیک وبسایت رقبای خود را بررسی بکنید، شرایط این قدر ساده نیست.

تجزیه و تحلیل ترافیک وبسایت دیگران

وقتی ترافیک سایت هایی را چک می کنید که متعلق به شما نیستند، معمولا به دنبال یافتن اطلاعات بیشتری از صرفا تعداد بازدیدکنندگان آن ها هستید. چند مورد از دلایل کافی برای تجزیه و تحلیل ترافیک سایت های رقبای شما به شرح زیر هستند:

  • شناسایی پست یا محصولاتی که بیشترین ترافیک ارگانیک را برای سایت تولید می کند
  • شناسایی واژه های کلیدی که بیشترین ترافیک را برای سایت تولید می کند
  • شناسایی کانال هایی که بیشترین ترافیک را به سمت سایت هدایت می کنند

متاسفانه این امکان وجود ندارد که شما وارد اکانت خود در Google Analytics بشوید و از این داده ها استفاده بکنید. پس فکر می کنید کجا باید آن ها را پیدا بکنید؟

برترین ابزار برای چک کردن ترافیک وب سایت

طیف گسترده ای از ابزارهای رایگان و غیررایگان وجود دارد که می توانید برای چک کردن ترافیک وب سایت از آن ها استفاده بکنید. ابزارهای زیر همگی از شهرت به سزایی در این زمینه برخوردار هستند و ارزش معرفی و بررسی را دارند.

Ubersuggest

ابزار Ubersuggest از قیمت خوبی در مقایسه با سایر ابزارها و ترکیبی منحصر به فرد از دوره های سئو، آموزش و ابزارهای تحقیقاتی به همراه برآورد ترافیک و اطلاعات مربوط به کلمه های کلیدی برخوردار است.

ubersuggest example check website traffic

کنجکاو شدید؟ با استفاده از حساب گوگل خود به طور رایگان در آن ثبت نام و حسابی برای خود باز کنید و سایت را بررسی کنید.

معرفی ۳۰ تا از پربازدیدترین پیج های اینستاگرام

Ahrefs

Ahrefs یکی از محبوب ترین و کامل ترین ابزارهای حسابرسی سئو در کل این حوزه به شمار می آید. گزارش های مروری آن از جستجوی ارگانیک، نمای خوبی از نوع ترافیک ارگانیکی که سایت دریافت می کند و کلمه های کلیدی که بیشترین ترافیک را به سمت سایت هدایت می کند به کاربر می دهد. می توانید از این داده ها برای پیدا کردن کلمه های کلیدی استفاده بکنید که ترافیک رقبای شما را به سمت شما می کشانند.

Ahrefs فقط برآوردی از ترافیک ارگانیک سایت در اختیار شما قرار می دهد. اما هیچ چیزی درباره ترافیک حاصل از منابعی چون رسانه های اجتماعی به شما نمی گوید.

Ahrefs organic check website traffic example تستی که توسط Ahrefs انجام شده است نشان می دهد که ابزار آن ها می تواند بازدیدکنندگان ارگانیک و منحصر به فرد را برای ۷۴.۱۴ درصد از کل وب سایت هایی که در آن ها جستجو می کند، به دست آورد. همچنین این ابزار دارای یک دوره آزمایشی هفت روزه رایگان است و بعد از آن باید یکی از طرح های پولی آن ها را انتخاب بکنید.

SEMrush

SEMrush هم مانند Ahrefs یک ابزاری کامل برای بررسی سئو است که طیف گسترده ای از ویژگی های مفید عملیاتی را همراه دارد. یکی از این ابزارها گزارش تحلیلی ترافیک است که داده هایی چون میزان تخمینی بازدیدکنندگان منحصر به فرد، منابع ترافیک، صفحات برتر و غیره را در اختیار شما قرار می دهد.

SEMrush نیز به شما نشان می دهد که استفاده از کدام کلمه های کلیدی، رقبای شما را در صدر رتبه بندی سایت ها قرار داده است. بر همین اساس و با توجه میزان جستجوی کلمه های کلیدی، می توانید برآورد کنید که هر کلمه تا چه حد ترافیک را برای رقبای شما به ارمغان آورده است.

semrush check website traffic example

SEMrush نسخه ای رایگان دارد که شامل کل ترافیک ارگانیک یک سایت و پنج کلمه کلیدی برتر آن است. اگر جزئیات بیشتری نیاز داشته باشید، باید نسخه ویژه و پولی آن را تهیه کنید.

SimilarWeb

SimilarWeb مروری کلی از ترافیک کل سایت، منابع برتر ترافیک آن و کشورهایی که بیشترین ترافیک از آن ها ریشه می گیرد را ارائه می دهد. با این حال، مهم است که بدانید SimilarWeb دارای داده های محدودی است و معمولا نتایج مربوط به وب سایت های کوچک و یا جدیدا راه اندازی شده را نشان نمی دهد.

در تستی که توسط ScreamingFrog روی SimilarWeb انجام شد معلوم شد که این ابزار در مقایسه با Ahrefs و SEMrush دقیق ترین و صحیح ترین ابزار برای بررسی ترافیک وب سایت ها است و در برآورد ترافیک ارگانیک، تنها یک درصد خطا دارد. با این حال، Ahrefs برای سایت های دارای ترافیک بالا نتایج بسیار بهتری ارائه می دهد.

۵۰ تا از بهترین سایت ها برای تبلیغات بنری در ایران

SimilarWeb نسخه ای رایگان دارد که تخمینی از بازدیدهای ماهانه سایت و پنج کلمه کلیدی که به خاطر استفاده از آن ها توانسته به رتبه بالایی در جستجوها دست یابد را در اختیار شما قرار می دهد. همچنین، اگر بخواهید اطلاعاتی درباره بازدیدکنندگان منحصر به فرد و سایر کلمه های کلیدی که به برتری سایت در رتبه بندی ها کمک کرده است، بیابید باید برای دریافت نسخه ویزه مبلغی را بپردازید.

Serpstat

نسخه رایگان Serpstat تخمینی از کل ترافیک سایت، ده کلمه کلیدی برتر آن و ده صفحه پربازدید آن به دست می آورد. همچنین این ابزار به ارزیابی ترافیک سایت در طول زمان های مختلف نیز کمک می کند. برای کسب اطلاعات دقیق تر، احتیاج به طرح های پولی آن دارید.

check website traffic on serpstat example

SE Ranking

SE Ranking این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که ترافیک ارگانیک وب سایت را چک کنید و کلمه های کلیدی که به خاطر آن ها رتبه بالایی در جستجوها به دست آورده است را شناسایی می کند. همچنین این سایت چندین طرح مختلف غیررایگان دارد که هزینه آن ها بستگی به نوع و تعداد مزیت ها و ویژگی های موردنیاز شما، تعداد دفعات به روز رسانی رتبه بندی سایت به خواست شما و مدت زمان استفاده از طرح ها دارد. اگر می خواهید مدتی را به طور امتحانی از سایت استفاده بکنید، می توانید از دوره آزمایشی رایگان و ۱۴ روزه آن استفاده کنید.

Alexa

Alexa هر دو نسخه رایگان و پولی را دارد. نسخه رایگان الکسا تا حدودی نسخه ای محدود است و رتبه هر وب سایت را فقط بر اساس موقعیت آن در الکسا و نه بر اساس ترافیک واقعی آن نشان می دهد. برای به دست آوردن تخمینی از ترافیک صحیح، باید در طرح ویژه آن ثبت نام بکنید (یا از دوره آزمایشی ۳۰ روزه آن استفاده بکنید).

همچنین بهتر است بدانید که الکسا فقط داده هایی را در اختیار دارد که مربوط به چند منبع مستقیم و سایت هایی است که توسط میلیون های کاربر در پانل های داده ای آن مورد بازدید قرار می گیرند. این امکان وجود دارد که رقبای خود را در آنجا پیدا نکنید.

با این که استفاده از یکی از ابزارهای فوق راحت ترین راه برای بررسی ترافیک وب سایت های رقیب است، اما روش های دیگری هم برای این کار وجود دارد. آن روش ها کمی کار بیشتری را می طلبند، اما می توانند شما را به سمت نتایج صحیح تری سوق بدهند.

نتیجه گیری

روش های متعددی برای بررسی میزان ترافیک سایت های رقبا وجود دارد. همچنین می توانید از ابزارهای مختلف استفاده بکنید، کمی در سایت ها داده کاوی کنید، یا این که مستقیم از خود آن ها سوال کنید. با این که استفاده از ابزارها معمولا نتایج را به کارآمدترین نحو ممکن در اختیار شما قرار می دهند، این نکته را هم الزاما باید بدانید که هر ترافیکی که به شما اعلام می شود، صرفا آماری تخمینی هستند.

اگر می خواهید ترافیک و آمار بازدید سایت خود را چک کنید، نصب و استفاده از Google Analytics، راحت ترین راه ممکن است. این ابزار می گوید که دقیقا از هر کدام از منبع ها چند نفر از سایت شما بازدید کرده است و همچنین، این ابزار تجزیه و تحلیل آنچه بعدها باید روی آن کار بکنید را برای شما آسان تر می کند.

تبلیغ و فروش در فضای مجازی (۷ استراتژی همیشه موثر)

محبوب ترین راه شما برای بررسی ترافیک و میزان بازدید سایت های رقیب چیست؟ خوشحال می شویم اگر آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سایت UptimeControl.net را به مقاله اضافه کنید، زیرا فقط آنها 3 دقیقه فاصله بررسی در دسترس بودن سایت در طرح رایگان دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا