آموزش اینترنت

روش انتخاب پسورد مناسب و قوی (در سال 2024)

یک پسورد قوی، رمزیست که حدس زدن آن بری دیگران دشوار باشد و خودتان به راحتی بتوانید آن را به خاطر بسپارید. به نظر می رسد که ساختن یک پسورد قوی و قدرتمند روز به روز کار سخت تری می شود، چون خیلی ها هنوز با نحوه انتخاب رمزهای عبور قوی آشنا نیستند.

هر چه پسورد شما از امنیت بیشتری برخوردار باشد، جلوی دسترسی هکرها به اطلاعاتتان بیشتر گرفته می شود. احتمالا برای شما هم پیش آمده که موقع انتخاب رمز عبور، متوجه شده اید که روز به روز الزامات بیشتری برای تعیین رمز از شما خواسته می شود. مثلا ممکن است تعیین کنند که رمز شما چند کاراکتر داشته باشد و از چه چیزهایی در آن استفاده شود.

با این ۷ روش، خیلی ساده از هک شدن کامپیوتر خود جلوگیری کنیم؟

این کار دلیل خوبی دارد. اگر شما رمز عبوری ساخته باشید که قبلا در اینترنت از آن استفاده شده (حتی اگر پسورد خیلی قوی و قدرتمندی هم باشد)، احتمال اینکه هکرها بتوانند به آن دست پیدا کنند و اطلاعات شما را به سرقت ببرند زیاد می شود؛ بنابراین تمام پسوردهایی که در اینترنت استفاده می کنید باید منحصر به فرد و خاص باشند.

مراحل انتخاب یک پسورد قوی

ساختن یک رمز عبور قوی کار سختی نیست و اگر مراحلی که گفته می شود را دنبال کنید می توانید یک پسورد قوی که به راحتی در ذهن خودتان می ماند بسازید. ما اول ویژگی هایی که باعث می شود یک رمز عبور قوی شناخته شود را مرور می کنیم.

۱- پسوردهای قوی طولانی هستند

اولین چیزی که موقع ساخت رمز عبور باید به خاطر داشته باشید این است که پسوردتان باید طولانی باشد. یک رمز عبور قوی باید حداقل ۲۰ حرف داشته باشد. اگر گذرواژه شما ۸ حرف یا کمتر باشد، در ۵۸ ثانیه شکسته می شود.

۲- پسوردهای قوی نمادهای خاصی دارند

یک رمز ورود قوی باید شامل نمادها، اعداد، حروف کوچک و حروف بزرگ باشد. درج علائم و اعداد خاص حدس رمز ورود شما را دشوارتر می کند چون شما با استفاده از این نمادها، ترکیبات احتمالی بیشتری ایجاد می کنید.

اگر پسوردتان شامل نمادها و کاراکترهای خاص باشد، احتمال اینکه قربانی حمله هکرها شوید کمتر می شود. هکرها موقع حمله و تلاش برای نفوذ به اطلاعات شما، ترکیب های مختلف حروف را امتحان می کنند تا رمز ورود شما را حدس بزنند و به حساب کاربری شما نفوذ کنند.

۳- رمزهای عبور قوی شامل اطلاعات واضح و مشخص نمی شوند

خیلی ها موقع انتخاب پسورد، از اعداد یا حروفی که برایشان آشناست استفاده می کنند؛ مثلا تاریخ تولد، شماره شناسنامه، کد پستی یا آدرس. اما یادتان باشد چنین پسوردهایی امن نیستند و هکرها به راحتی می توانند آنها را شناسایی کنند.

شما نباید از اطلاعات شناسایی شخصی به عنوان بخشی از رمز عبور خود استفاده کنید؛ اما این مساله به این معنا نیست حتما فقط باید از اعداد، حروف و یا عبارت های تصادفی استفاده کنید. پسوردهای تصادفی شاید قوی باشند اما به خاطر سپردنشان مشکل است.

۴- پسوردهای قوی در خاطر می مانند و در آنها از کلمات اختصاری و کدها استفاده می شود

یک رمز عبور قوی باید در ذهن بماند وگرنه اصلا خوب نیست. علاوه بر این، رمز عبورتان نباید طوری باشد که برای به خاطر سپردنش مجبور باشید آن را روی کاغذ بنویسید یا جایی در کامپیوترتان ذخیره کنید.

حالا سوال اینجاست که چطور می شود یک پسورد قوی که به راحتی در ذهن بماند انتخاب کرد؟ برای این کار سعی کنید از کدها و کلمات اختصاری مربوط به چیزهای خاصی که به راحتی در ذهنتان می مانند استفاده کنید. به این ترتیب رمز عبورتان برای همه به جز خودتان، به صورت مجموعه ای تصادفی از حروف، اعداد و نمادها به نظر می رسد.

مثلا رمز:

TGG_bFSF!HwBo9241896

مخفف عبارت زیر است:

[ The Great Gatsby_ by F. Scott Fitzgerald! He was Born on ۹/۲۴/۱۸۹۶ ]

یا مثلا رمز:

InTlItMbA_rn!4S-mny$

مخفف عبارت زیر است:

[ I need To log In to My bank Account_right now! ۴ Some – mny$]

۵- رمز عبورهای قوی، احراز هویت چند مرحله ای دارند

متاسفانه چیزی به اسم رمزی که به هیچ وجه نتوان آن را هک کرد وجود ندارد؛ بنابراین احراز هویت دو مرحله ای بهترین راه برای ایمن نگه داشتن رمز عبورتان است. با این حال احراز هویت چند عاملی (MFA) نباید جایگزین ساختن یک پسورد قوی شود، بلکه باید به عنوان راهی برای محافظت از رمز عبورتان از آن استفاده کرد. MFA رایگان است، تنظیمش رایگان است و یک لایه امنیتی اضافی به حساب کاربری شما اضافه می کند.

۶- پسوردهای قوی در پسورد منیجر ذخیره می شوند

پسورد منیجرها (Password manager) آسان، رایگان و ضروری هستند که می توانند همه رمزهای عبورتان را یکجا نگه دارند. با این کار دیگر نیازی به یادآوری ۵۰ گذرواژه مختلف نخواهید داشت.

اما برای ورود به سیستم پسورد منیجرتان هم به یک رمز عبور قوی، امن و به یاد ماندنی نیاز دارید. خوبی استفاده از پسورد منیجرها این است که فقط باید یک پسورد را به خاطر بسپارید؛ اما در عین حال همین مساله لزوم انتخاب یک رمز عبور قوی را مهم تر می کند.

۳ روش ساده برای باز کردن قفل گوشی های اندروید که فراموش کرده اید! 

برای انتخاب پسورد قوی برای پسورد منیجرتان، از نمادهای خاص و احراز هویت دو مرحله ای استفاده کنید. خوشبختانه اکثر پسورد منیجرها خودشان به شما کمک می کنند تا پسوردهای قوی و ایمنی بسازید.

دو سایت عالی برای تولید پسورد قوی

۱- سایت Norton Identity Safe Password Generator

Norton Identity Safe Password Generator

Norton محصول شرکت سیمانتک (Symantec) به شما امکان می دهد رمز عبور قوی و رایگانی بسازید. این سیستم برای ساخت یک پسورد قوی، گزینه هایی مثل اعداد، حروف و نمادهایی را که باید در آن گنجانده یا حذف شوند در اختیارتان می گذارد.

علاوه بر این در این سایت می توانید نرم افزارهای خوبی برای ذخیره پسوردهایتان هم دانلود کنید. به این ترتیب هر جا و هر زمانی که بخواهید از پسوردتان استفاده کنید این ابزارها به کارتان می آیند. البته با اینکه این سایت ها همگی ادعا می کنند ایمن و مطمئن هستند و ابزارهایشان از پسورد شما محافظت می کنند؛ اما در هر صورت شما رمزتان را در این سایت ها ذخیره می کنید؛ بنابراین بهتر است همه جوانب احتیاط را بسنجید و بیشتر فکر کنید.

برای استفاده از این سایت به این آدرس بروید (کلیک کنید)

۲- سایت Strong Password Generator

strongpasswordgenerator.com

این سایت به شما امکان می دهد بدون اینکه پسوردتان را در اینترنت ارسال کنید، یک رمز عبور قوی با مرورگرتان بسازید. استفاده از این سایت آسان است و شما می توانید با آن به طور خودکار یک رمز عبور پیچیده و کاملاً تصادفی بسازید. ویژگی خوب این سایت این است که به شما اجازه نمی دهد از کاراکترهای مشابه مثل (۱، i، I، l، L)، یا (۰، o، O) استفاده کنید.

با استفاده از این سایت می توانید برای همه حساب های کاربری تان پسورد قوی بسازید و در هر جایی از آن استفاده کنید.

برای استفاده از این سایت به این آدرس بروید (کلیک کنید)

۹ تا از بهترین نرم افزارهای رمزگذاری/قفل کردن انواع فایلها

یک ویدیوی آموزشی عالی (اختیاری)

 

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام مرسی از مقاله خوبتون
    من برای ساخت پسورد قوی از سایت های passwordsgenerator، uNext، lastpass استفاده میکنم که همشون سایت های خوبی اند و پسوردهای قوی تولید میکنند هر تعداد کاراکتر که بخواهید براتون پسورد میسازه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا