آموزش واتساپ

بازیابی عکس و ویدیوهای واتساپ که از حافظه پاک شده اند

به لطف افزایش طرفیت فضای ذخیره سازی ابری امروزه معضل پاک شدن عکس ها کمتر به چشم میخورد. اگرچه هنوز هم اگر بدون گرفتن بکاپ اطلاعات خود را پاک کنید آنها را از دست می دهید اما ما درباره عکس های واتس اپ صحبت میکنیم.

امروزه واتس اپ این امکان را برای کاربرانی که بدون داشتن بکاپ اطلاعات خود را پاک کرده اند قرار داده که نه تنها عکس ها بلکه ویدئوها ،گیف ها ، صدا ها و فایل های خود را بازیابی کنند.

حتما بخوانید: ۱۵ تا از بهترین برنامه های جدید اندروید که حتما باید روی گوشی تان نصب کنید

این بازیابی شامل تمام اطلاعات گوشی شما نیست بلکه تنها آنهایی را بازیابی میکند که داخل یک چت واتس اپ ارسال یا دریافت شده اند. نیازی به توضیح نیست که شما تنها میتوانید عکس هایی را بازیابی کنید که از حافظه گوشی خود پاک کرده اید نه از داخل برنامه واتس اپ.

۱- در آیفون

اگر از گوشی آیفون استفاده میکنید در واتس اپ مدیا به طور خودکار ذخیره و دانلود نمیشود بلکه با یک علامت دانلود روی آن ظاهر میشود. در صورت دانلود عکس یا ویدئو قادر به دیدن آن خواهید بود و همچنین عکس ها در پوشه WhatsApp یا Camera Roll در photos و ویدئو ها در پوشه video در videos ذخیره میشوند اما گیف ها یا فایل های متحرک در این مسیر ذخیره نمیشوند.

بعد از دانلود و تماشای عکس میتوانید بلافاصله آنرا پاک کنید چراکه فایل پاک شده به صورت پیش فرض به پوشه Recently deleted منتقل شده و پس از ۳۰ روز از این پوشه پاک خواهد شد(عکس بلافاصله پاک نمیشود).اما درصورتی که ۳۰ روز از زمان پاک شدن عکس گذشته باشد. ویا به صورت دستی پوشه فوق را پاک کرده اید جای هیچگونه نگرانی نیست چراکه دوباره میتوانید عکس را از واتس اپ دانلود کنید.

حتما بخوانید: ۵ ترفند کاملا ضروری واتساپ که افراد مبتدی باید بلد باشند

اگر خوش شانس بوده و عکس موردنطر را از واتس اپ پاک نکرده باشید میتوانید عکس را پیدا کرده آنرا باز کنید و گزینه اشتراک گذاری در پایین سمت چپ را بزنید و پس از آن گزینه save را انتخاب کنید (همانند عکس زیر) خواهید دید که عکس به پوشه قبلی خود باز میگردد.(در صورتی که عکس را از واتس اپ پاک کرده اید هیچ شانسی برای بازیابی آن ندارید)

سیو کردن عکس ارسال شده در واتساپ در گوشی آیفون 1 سیو کردن عکس ارسال شده در واتساپ در گوشی آیفون 2

مراحل فوق برای عکس هایی بود که دریافت کرده اید در صورتی که عکسی را ارسال کرده اید نیز بازیابی آن به همین صورت خواهد بود.

حتما بخوانید: ۱۰ تکنیک ساده برای افزایش امنیت اکانت واتساپ (کاملا ضد هک)

۲- در اندروید

نرم افزار واتس اپ در اندروید اندکی با ios متفاوت است مثلا روی عکس دریافتی همچنان علامت دانلود قرار دارد با این تفاوت که سایز عکس نیز کنار آن نوشته شده است. که در صورت کلیک روی آن عکس دانلود شده و میتوان آنرا مشاهده کرد و همچنین عکس در گالری ذخیره میشود.

در صورتی که عکس را از حافطه دستگاه (نه از واتس اپ) پاک کرده اید میتوان به همان عکس در واتس اپ مراجعه کرده و عکس را مجددا دانلود کنید که در این صورت عکس به همان پوشه قبلی خود باز خواهد گشت.

دانلود عکس در واتساپ دانلود عکس ارسالی در واتساپ

برای تصاویری که ارسال کرده اید راه حل کمی متفاوت تر است چراکه عکس در چت واتس اپ وجود دارد ولی نمیتوان مستقیما آنرا دانلود کرد.

حتما بخوانید: دلایلی که واتساپ اکانت شما را بخاطر آن بن (مسدود) می کند +راه حل

اگر روی اینگونه تصاویر ضربه زده و نگه دارید شاید بتوان گزینه اشتراک گذاری را انتخاب کرد اما برای بازیابی باید عکس را باز کرده و سه نقطه عمودی بالا سمت راست تصویر را انتخاب نموده و گزینه share یا اشتراک گذاری را انتخاب کرد و سپس عکس را به جایی دیگر ارسال کرده و از آنجا عکس را دانلود کنید. شاید در آینده واتس اپ این کار را آسانتر کرد.

نحوه بازیابی تصاویر ذخیره شده در واتس ‌اپ به صورت خودکار

به ‌طور پیش ‌فرض، واتس‌اپ هم در اندروید و هم در آیفون، به ‌طور خودکار تصاویر را از چت‌های تان دانلود می ‌کند. بنابراین، اولین جایی که باید برای بازگرداندن عکس‌ های پاک ‌شده از واتس ‌اپ بررسی کنید، برنامه عکس گوشی شما است.

در اندروید، نگاهی به برنامه Gallery یا Google Photos بیندازید. کاربران آیفون هم باید به اپلیکیشن Photos مراجعه کنند. برای محدود کردن جستجوی تان، به برگه Albums بروید و WhatsApp را جستجو کنید. همچنین بد نیست از ابزار های جستجوی برنامه گالری برای بررسی زمان ارسال تصویر (البته اگر آن اطلاعات را به خاطر دارید) استفاده کنید.

بازیابی تصاویر ذخیره شده در واتس ‌اپ به صورت خودکار

اگر عکس حذف‌ شده واتس ‌اپتان را پیدا کردید، خیلی خوش ‌شانس هستید! حتما از آن نسخه بک‌آپ بگیرید تا برای همیشه از دستش ندهید.

اگر عکس را در این قسمت نمی ‌بینید، اما از فضای ذخیره‌ سازی ابری روی گوشی تان استفاده می ‌کنید، هنوز جای امید هست. اگر از ویژگی آپلود خودکار دوربین برنامه ذخیره‌ سازی ابری استفاده می ‌کنید، این احتمال وجود دارد که واتس ‌اپ به تنهایی تصویر را دانلود و سپس برنامه ذخیره‌ سازی ابری شما آن را به طور خودکار آپلود کند.

داخلCamera Uploads ، Camera Roll یا پوشه مشابه سرویس ذخیره‌ سازی ابری را بررسی کنید. شاید تصویر را در داخل آن پیدا کنید.

چه طور تصاویر واتس ‌اپ را از شخص دیگری بگیریم؟

اگر موارد بالا جواب نداد، بازیابی تصویر حذف ‌شده از واتس‌اپ بدون وجود نسخه بک‌آپ کار ساده ‌تری است. در مرحله بعد باید بررسی کنید که آیا شخص (یا افرادی) که با آن ها چت می ‌کردید، یک کپی از پیام همراه با عکس ضمیمه ‌شده دارد یا خیر. اگر تصویری را در چت واتس ‌اپ آپلود و سپس آن را در صفحه چت خودتان پاک کرده ‌‌اید، شخص دیگری که با او چت کرده‌اید هم چنان آن را در دستگاهش دارد.

از طرف مقابل بخواهید چت واتس‌اپش را برای دیدن عکس بررسی کند. اگر آن را داشته باشد، می ‌تواند برایتان ارسال یا فوروارد کند یا حتی آن را در گوشی‌ اش ذخیره و با استفاده از ایمیل یا هر برنامه پیام ‌رسان دیگری ارسال کند. واتس اپ به شما امکان می ‌دهد با ضربه زدن روی سه نقطه منو در یک چت و انتخابMedia, links and Docs تمام رسانه‌ های‌ به اشتراک گذاشته شده در یک چت را ببینید.

حتما بلد باشید: ۶۰ تا از کدهای کاربردی گوشی های اندرویدی

فقط به این دلیل که در واتس ‌اپ روی Delete For Me برای یک عکس ضربه زدید، معنایش این نیست که آن فایل برای همه از بین رفته است. واتس ‌اپ حدود یک ساعت بعد از ارسال پیام، گزینه Delete For Everyone را نشان می ‌دهد که احتمال پاک شدن تصادفی را کمتر می ‌کند.

گزینه Delete For Everyone در واتساپ

عاقلانه است که از طرف مقابل تان بخواهید در اسرع وقت تصاویر واتس‌اپش را برای پیدا کردن تصویر از دست رفته شما بازیابی کند. هر چه بیشتر دست دست کنید، احتمال حذف تصویر توسط طرف مقابل، از دست دادن آن با تعویض گوشی جدید یا موارد مشابه بیشتر می ‌شود.

نحوه بازیابی عکس‌ های پاک‌ شده از بک‌آپ واتس ‌اپ

اگر هیچ کس کپی تصویر حذف‌ شده شما را ندارد، روش بعدی بازیابی عکس‌ های گمشده واتس‌اپ استفاده از نسخه بک‌آپ است. واتس‌اپ در هر دو نسخه اندروید و آیفون از بک‌آپ ‌گیری (به ترتیب در Google Drive وiCloud ) پشتیبانی می ‌کند. اگر مدت زیادی از گم شدن عکس (ها) نگذشته است، بازیابی آخرین نسخه بک‌آپ واتساپ بهترین کار است.

البته باید قبل از حذف تصویر، قابلیت بک ‌آپ گیری واتس‌اپ را فعال کرده باشید تا این کار عملی شود. اگر در گذشته بک‌آپی نگرفته باشید، عملا کاری از دست واتس ‌اپ ساخته نیست!

بلد باشید: روش کنترل گوشی خود و دیگران از راه دور

اول به Settings>Chats>Chat Backup بروید. اطلاعاتی مثل این که آخرین نسخه بک‌آپ چه زمانی اجرا شده است و هر چند وقت یک ‌بار قرار است از داده‌های تان بک‌آپ تهیه کنید را خواهید دید. اگر قبل از آخرین نسخه بک‌آپ، تصاویر را حذف کرده ‌اید، می‌ توانید واتس ‌اپ را حذف و دوباره نصب کنید. به این ترتیب نسخه بک‌آپ بازیابی می ‌شود و در نتیجه می ‌توانید تصاویرتان را برگردانید.

نحوه بازیابی عکس‌ های پاک‌ شده از بک‌آپ واتس ‌اپ

کافیست برنامه را از دستگاه تان Uninstall کنید، سپس یک نسخه جدید از واتس ‌اپ را از اپ‌استور یا گوگل پلی دوباره نصب کنید. باید دوباره شماره تلفن تان را تأیید کنید، سپس پیامی برای بازیابی اطلاعات از نسخه بک ‌آپ (البته در صورت وجود) دریافت خواهید کرد. پیام را Accept‌ کنید. سپس واتس‌اپ تمام پیام‌های تان را همانطور که در زمان بک‌آپ بود، بازیابی می ‌کند.

توجه داشته باشید که انجام این کار باعث می ‌شود پیام‌ های واتس‌اپی که از آخرین نسخه بک‌آپ رد و بدل کرده‌اید را از دست بدهید. بنابراین، اگر از زمانی که عکس ‌ها را حذف کرده ‌اید، بک‌آپ دیگری گرفته نشده است، احتمالا شانسی برای برگرداندن تصاویرتان ندارید.

دانلود کنید: ۱۰ اپلیکیشن ضد جاسوسی برتر موبایل (آیفون اندروید)

نحوه برگرداندن عکس ‌های حذف ‌شده واتس ‌اپ از حافظه گوشی خودتان (فقط اندروید)

واتس‌اپ در گوشی‌های اندروید، به طور پیش ‌فرض، هر تصویری که ارسال و دریافت می‌ کنید را ذخیره می ‌کند و آن‌ها را در یک پوشه خاص قرار می‌دهد. بنابراین، می ‌توانید یک تصویر را از چت واتس ‌اپ پاک کنید و همچنان آن را در گوشی تان در این پوشه داشته باشید. یک برنامه اکسپلورر رایگان اندروید مثل Files by Google را دانلود کنید، سپس از مسیر زیر به پوشه موردنظر بروید:

Internal Memory>WhatsApp>Media>WhatsApp Images

نحوه برگرداندن عکس ‌های حذف ‌شده واتس ‌اپ از حافظه گوشی خودتان (فقط اندروید)

در اینجا تمام تصاویری که در واتس‌ اپ دریافت کرده ‌اید را مشاهده خواهید کرد. یک پوشه Sent در داخل این پوشه وجود دارد که حاوی تصاویری ارسال‌شده از جانب شما است. بررسی کنید و ببینید آیا عکس‌ های گمشده ‌تان از واتس ‌اپ در داخلش هستند یا خیر.

متأسفانه این قابلیت برای کاربران آیفون وجود ندارد. علتش این است که اندروید به شما اجازه می‌ دهد تا بیشتر پوشه‌ های محلی گوشی را مرور کنید، در حالی که برنامه Files iOS فقط به چند پوشه ابری محدود می ‌شود.

راه‌ حل ‌های اختصاصی ریکاوری عکس ‌های واتس‌اپ

راه‌ حل ‌های اختصاصی ریکاوری عکس ‌های واتس‌اپ

وقتی در گوگل برای پیدا کردن راه‌ حل ریکاوری تصاویر پاک ‌شده واتس‌اپ می ‌گردید، احتمالا با ده‌ ها برنامه مواجه می‌ شوید که امیدوارتان می‌ کنند. با اینکه برخی از آن ها عالی به نظر می ‌رسند، اما سرابی بیش نیستند!

درست مثل بازیابی پیام‌ های حذف ‌شده واتس‌اپ، اکثریت قریب به اتفاق این نرم‌افزار ها هم به شما کمکی نمی ‌کنند. با اینکه بازیابی تصاویر واتس ‌اپ کمی با بازیابی پیام‌ های متنی معمولی متفاوت است، اما همه این برنامه ‌ها هم چنان مشکلات شان یکی است: به دسترسی روت (در اندروید) نیاز است، این برنامه‌ ها پولی هستند یا هر دو.

حتما بخوانید: بهترین روش بازیابی اطلاعات گوشی اندروید با کامپیوتر

روال تمام برنامه‌ های بازیابی مثل هم است و ادعا می ‌کنند با نصب نرم ‌افزار بر روی دسکتاپ و اتصال گوشی به راحتی می ‌توانند پیام‌ های شما را بازیابی کنند. اما بعد از اجرای برنامه، یا نتیجه ‌ای نمی‌ گیرید یا همان طور که گفته شد به دسترسی روت یا پرداخت هزینه نیاز است. این ابزار ها عبارتند از dr.fone،Johosoft ، iMyFone و ابزار های مشابه که همگی را می توانید در اینترنت فارسی براحتی دانلود کنید.

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

  1. تو رو خدا خیلی ضروریه وحیثیتی هست چگونه بگم مغازه آتش گرفته کارشناس آتش سوزی یک عکس فقط 1دونه هم باشه کافی هستش که از نمایندگان بیرون به داخل مغازه عکس یا فیلم گرفته شده باشه با همین دستگاه خودمم گرفتم پارسال برج 9الی 11هم هست عکس ها اگر لطف کنید ممنونت میشم

  2. یه عکس توی واتساپ دارم که یکسال پیش برام ارسال شده الان که لازمش دارم میزنه رسانه ازبین رفته تورو خدا کمکم کنید اگه راهی هست برای برگردوندن اون عکس

  3. سلام من واتساپم پاک کردم ب مشکل خورده بود الان تمام عکسای ک واسم فرستاده بودن تو گالریم پاک شده چگونه عکسامو برگردانم

  4. ببخشید من گوشیم به مشکل برخورد به اجبار فلش شده تمام ویدیو عکس ها پاک شده چطور ویدیو های که ۱سال پیش تو واتس آپ واسم فرستادن بازیابی کنم توروخدا ویدیو عروسیمم هست????

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا