به مدت محدود! اپلیکیشن "چرب زبان" با قیمت سال گذشته به فروش می رسد! (بهترین اپ آموزش زبان)

(اینجا کلیک کنید)
آموزش های متنوع دیگر

برای بازی کدام را انتخاب کنیم؟ لپ تاپ یا کامپیوتر؟

بازی های کامپیوتری یکی از سرگرمی های قدیمی در دنیای کامپیوتر هستند. با وجود صدها هزار بازی مختلف و متنوع در بازار و فناوری های جدیدی که هر روز در زمینه بازی های کامپیوتری ارائه می شود، الان دیگر خیلی ها طرفدار پر و پا قرص بازی های هیجان انگیز کامپیوتری شده اند. بین گزینه های مختلفی که یک گیمر برای انتخاب پیش رو دارد، از همه مهم تر انتخاب بین کامپیوتر و لپ تاپ برای بازی کردن است.

جواب دادن به این سوال که برای بازی کردن لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر، به چیزی که خود شما انتظار و توقعش را دارید برمیگردد. لپ تاپ های گیمینگ قابلیت تحرک و همینطور قدرت شگفت انگیزی را ارائه می دهد و از طرف دیگر کامپیوترها هم عملکردهای فوق العاده ای دارند و بازی کردن با آنها تجربه تمام عیاری برای شما رقم می زند.

۴ نکته مهم هنگام انتخاب لپ تاپ یا کامپیوتر برای بازی: بودجه و هزینه

یکی از نکاتی که موقع انتخاب لپ تاپ یا کامپیوتر برای بازی باید در نظر بگیرید هزینه آنها و میزان بودجه خودتان است. حالا ما فرض را بر این می گیریم که شما مایلید هزینه نسبتا زیادی صرف این قضیه کنید و این مورد برایتان خیلی مهم نیست.

قیمت لپ تاپ ها و کامپیوتر های مخصوص بازی اکثرا بیشتر از هزار دلار است و قیمت مدل های بالای هر دوی آنها معمولا تا ۲ هزار دلار هم می رسد.

شما می توانید لپ تاپ مخصوص بازی با قیمت ۵۰۰ دلار هم تهیه کنید؛ اما انتخاب یک لپ تاپ مخصوص بازی با این قیمت باعث می شود عملکرد لپ تاپ خیلی کاهش پیدا کند. بنابراین نمی توانید با لپ تاپ های ارزان و مدل پایین بازی هایی که نیاز به گرافیک یا پردازش بالایی دارند را بازی کنید.

کدام نسخه ویندوز ۱۰ بهتر است و چرا؟ راهنمای کامل!

همانطور که گفتیم، بسته به نوع مشخصات مورد نظر شما، هم لپ تاپ و هم کامپیوترهای مخصوص بازی تقریبا با قیمتی حدود ۱۵۰۰ دلار عرضه می شوند.

مثلا من سال ۲۰۱۷ یک MSI ApachePro با قیمت ۱۳۰۰ دلار خریدم و آن موقع دستگاه من بهترین سیستم سخت افزاری را داشت. در مقابل، یک کیس کامپیوتر بدون وسایل جانبی مثل مانیتور، صفحه کلید، موس و سایر لوازم جانبی، با همین قیمت عرضه می شد.

یادتان باشد که لپ تاپ ها فقط نسخه کوچک شده کامپیوترها هستند و سرعت پردازش آنها با هم یکسان نیست. (قطعا سیستم رومیزی یا کامپیوتر قوی تر از لپتاپ است)

داشتن قابلیت برنامه ریزی

یکی از روندهای محبوب و رایج در انجمن های بازی برای دارندگان کامپیوتر، ساختن فضای بازی منحصر به فرد خودشان است. به این ترتیب شما می توانید بدون نیاز به سر و کله زدن با تولید کنندگان، مشخصات سفارشی خودتان را داشته باشید. علاوه بر این برای ساخت یک کامپیوتر مخصوص بازی نیاز به دانش فنی زیادی هم ندارید.

اینترنت پر از فیلم های آموزش ساخت کامپیوتر برای بازی است. البته یادتان باشد که برای ساختن یک کامپیوتر مخصوص بازی حداقل باید ۲ هزار دلار صرف سخت افزارهای آن کنید.

از طرف دیگر در لپ تاپ ها قابلیت شخصی سازی خیلی کمتری در دسترس کاربران است. علاوه بر این، قابلیت ارتقا هم در لپ تاپ ها محدود است چون خیلی از تولید کنندگان از سخت افزارهای مقاوم و بادوامی استفاده نمی کنند.

البته در لپ تاپ ها هم مقدار مشخصی فضای شخصی سازی وجود دارد. به خصوص Alienware به خاطر قابلیت سفارشی سازی که در لپ تاپ های بازی خود ارائه می دهد بسیار مشهور است. شما می توانید ذخیره سازی، پردازش، حافظه، گرافیک و موارد دیگر سفارشی کنید.

ولی از آنجایی که لپ تاپ ها فقط کامپیوترهای کوچک و قابل حملی هستند، همیشه قابلیت سفارشی سازی و ارتقا در کامپیوترها از لپ تاپ ها بیشتر است.

کارایی و عملکرد

اگر نگاه شما بیشتر روی عملکرد دستگاه متمرکز است؛ پس می شود گفت که کامپیوتر برایتان بهتر است. دلیل آن هم ساده است: فن های دستگاه! کامپیوترها نسبت به لپ تاپ ها فضای بیشتری برای جا دادن فن دارند و به همین دلیل سخت افزارهای موجود در آن با قدرت بیشتری می توانند کار کنند.

کامپیوترها نسبت به لپ تاپ ها می توانند سخت افزارهای قدرتمندتری در خودشان جا بدهند. در کامپیوتر همیشه فضای ذخیره سازی و پردازش بیشتر و بهتری نسبت به لپ تاپ دارید. دلیل این مساله هم ساده است؛ چون لپ تاپ ها قطعات سخت افزاری کوچکتری در خودشان جای می دهند.

مقایسه کارای و عملکرد لپ تاپ و کامپیوتر برای بازی

با همه اینها، لپ تاپ های بسیار قدرتمندی هم در بازار وجود دارد که از نظر عملکرد و کارایی با رقبای کامپیوتری خودشان برابری می کنند.

مارک هایی مثل ASUS ، Alienware و MSI بهترین لپ تاپ های گیمینگ موجود در بازار را ارائه می کنند که عملکرد و کارایی شان درست مثل کامپیوترهای مخصوص بازی است و در عین حال قابل حمل هم هستند.

اغلب اوقات کامپیوترها از نظر کارایی و عملکرد گوی سبقت را از لپ تاپ ها می ربایند؛ اما پر واضح است که قابلیت جابجایی و حمل آسان لپ تاپ ها هم مزیت مهم آنها به شمار می رود.

اگر دنبال این هستید که با سرعت و عملکرد بالا بازی کنید؛ پس احتمالا کامپیوتر بهترین گزینه برای شماست. اما اگر قابلیت حمل و جابجایی برایتان مهم است و مجبورید دستگاهتان را چه برای کارهای روزمره و چه برای بازی مدام به این طرف و آن طرف ببرید، لپ تاپ انتخاب مناسبی برای شماست.

مزایا و معایب لپ تاپ برای بازی

مزایا

 • قابل حمل بودن
 • قدرتمند بودن (لپ تاپ ها قادرند همه بازی های امروزی را اجرا کنند)
 • مقرون به صرفه تر از کامپیوتر

معایب

 • کوچک سازی کلیه سخت افزارها (عملکرد بسیار محدود)
 • عمر کم باتری

لپ تاپ های گیمینگ برای رسیدن به سیستم های مناسب برای بازی مسیری طولانی طی کرده اند. لپ تاپ مزیت مشخصی نسبت به کامپیوترها دارند و آن هم قابلیت حمل و نقل و جابجایی شان است.

لپ تاپ را هر جا که بخواهید می توانید با خودتان ببرید. این دستگاه ها به شما امکان می دهند هر جا و در هر مکانی بتوانید از آنها استفاده کنید و این مزیت بخصوص برای دانشجویان یا افراد متخصص بسیار مفید است.

لپ تاپ های مخصوص بازی قدرتمندند و سخت افزارهای قوی لازم برای اجرای بازی های امروزی را دارند. انواع و اقسام مختلفی از لپ تاپ های مخصوص بازی در بازار وجود دارد که می توانید با توجه به مشخصات مورد نظرتان و قیمت آنها، لپ تاپ مورد نظرتان را انتخاب کنید.

مزایا و معایب لپ تاپ برای بازی

همانطور که گفتیم لپ تاپ ها قیمت های مختلفی دارند. بدیهی است که مدل های بالاتر قیمت های بیشتری هم دارند. MSI GT75 Titan یکی از جدیدترین مدل های امسال است که الان یعنی زمان نوشتن این مقاله چیزی کمتر از ۲۵۰۰ دلار قیمت دارد.

این مدل لپ تاپ جزو مدل های گرانقیمت محسوب می شود؛ اما اگر مشکلی با هزینه آن نداشته باشید می توانید مطمئن باشید که از خرید این لپ تاپ پر قدرت پشیمان نمی شوید. با این حال هنوز هم می توانید لپ های گیمینگ پر قدرتی با نصف این قیمت پیدا کنید.

مشکلی که لپ تاپ ها دارند همان چیزیست که همیشه در زمینه بازی های کامپیوتری وجود داشته: این سیستم ها به اندازه کامپیوترها قوی و قدرتمند نیستند.

۸۰ تا از اصطلاحات رایج تکنولوژی که حتما باید بدانید

سخت افزارهای موجود در لپ تاپ ها برای اینکه در چنین فضای کوچکی جا بشوند، کوچک می شوند. برای همین با وجود اینکه لپ تاپ ها انقدر قدرتمند هستند که بازی های امروزی را به راحتی اجرا کنند ولی باز هم در مقایسه با کامپیوترها کم زورترند.

وقتی پای انجام کارهای روزمره وسط می آید، مطمئنا یک لپ تاپ مخصوص بازی می تواند از پس هر کاری بربیاید. با این حال ویژگی اصلی و مهمی که باید حتما به آن فکر کنید باتری لپ تاپ است. باتری به خصوص برای لپ تاپ های مخصوص بازی همیشه یکی از مسائل مهم بوده است.

از آنجایی که این لپ تاپ ها دستگاه های قدرتمندی هستند خیلی زود باتری خالی می کنند و همین مساله باعث می شود بازی کردن کمی سخت شود. بعضی از مدل های لپ تاپ مخصوص بازی در حالت استراحت فقط ۵ ساعت باتری نگه می دارند چه برسد به اینکه بخواهید با آن بازی هم بکنید!

لپتاپ گیمینگ

برای خیلی ها این مورد آخرین تیر خلاص لپ تاپ های مخصوص بازی است. ممکن است هنگام تحقیق در مورد لپ تاپ های مخصوص بازی، به اصطلاح “جایگزین کامپیوتر” برخورده باشید. این اصطلاح به این معنیست که اساسا لپ تاپ ها برای این طراحی شده اند که جای کامپیوترهای رومیزی را بگیرند. البته برای بعضی از لپ تاپ ها این عنوان خیلی مناسب نیست.

اگر می خواهید برای خرید یک لپ تاپ مخصوص بازی پول خرج کنید که قابلیت جابجایی و حمل و نقل ندارد چرا باید این کار را کنید؟ اگر قصد خرید لپ تاپ مخصوص بازی دارید بهتر است سری به حراجی های آنلاین هم بزنید.

هنگام خرید لپ تاپ چه عواملی را باید در نظر گرفت؟

مزایا و معایب کامپیوتر برای بازی

مزایا

 • قابلیت سفارشی سازی
 • کارایی بالا
 • قابلیت ارتقا
 • تجربه کلی بهتر برای بازی

معایب

 • قیمت بالا
 • عدم داشتن قابلیت تحرک و جابجایی

کامپیوترها تقریبا قابلیت سفارشی سازی نامحدودی ارائه می کنند، به خصوص اگر قصد دارید مشخصات منحصر به فرد خودتان را داشته باشید. علاوه بر این کامپیوترها طیف گسترده ای از قابلیت ارتقا را ارائه می دهند که باعث بالا رفتن کارایی آنها در آینده می شود (این مورد یکی از ویژگی هاییست که گاهی اوقات لپ تاپ ها فاقد آن هستند ).

به این ترتیب شما می توانید بهترین کارت گرافیک یا پردازنده را داشته باشید یا آن را ارتقا بدهید. از لحاظ عملکرد نیز کامپیوترها همیشه لپ تاپ ها را شکست می دهند. همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم، کامپیوترها فضای بیشتری دارند و برای همین هم می توانند بهترین سخت افزارها را در خود جای بدهند.

مزایا و معایب کامپیوتر برای بازی

با داشتن یک کامپیوتر شما همیشه فضای ذخیره سازی بیشتر، حافظه بیشتر و قدرت پردازش بیشتری دارید چون کامپیوترها قابلیت مدیریت بیشتری نسبت به لپ تاپ ها دارند.

از آنجا که عملکرد کامپیوتر بسیار قدرتمندتر از لپ تاپ است، بنابراین تجربه بی نظیری از بازی را برایتان رقم خواهد زد. با این حال قیمت کامپیوتر نسبت به لپ تاپ بیشتر است. با اینکه سفارشی کردن فضای بازی سرگرم کننده و آزادانه است اما هزینه آن هم بالاست. اکثر دسک تاپ های بازی از پیش ساخته شده با بهترین سخت افزار امروزی بین ۵۰۰ تا ۸ هزار دلار هزینه دارند.

تنها روشهای موثر برای افزایش سرعت کامپیوتر/لپتاب ویندوزی

البته درست مثل لپ تاپ، با کمی جستجو می توانید کامپیوتر مناسب خودتان را که هزینه معقولانه ای هم داشته باشد پیدا کنید. ما به هیچ وجه نمی گوییم که تنها گزینه پیش روی شما یک کامپیوتر ۸ هزار دلاری است!

قطعا مدل های بالاتر قیمت های بیشتری هم دارند ولی به طور کلی یک کامپیوتر مناسب برای بازی در محدوده قیمت ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار قرار دارد.

بزرگترین نقطه ضعف کامپیوترها عدم تحرک و جابجایی آنهاست. شما هر وقت بخواهید می توانید لپ تاپتان را بیرون ببرید و بازی کنید؛ اما بیرون بردن یک کامپیوتر برای بازی به دردسرش نمی ارزد. هر جا که کامپیوترتان را مستقر کنید، تقریبا دیگر باید برای همیشه همانجا بماند. ممکن است بتوانید کمی جای آن را تغییر بدهید اما اینکه همیشه بخواهید آن را این طرف و آن طرف ببرید غیر ممکن است.

نتیجه گیری

با توجه به همه این موارد، به نظر می رسد که کامپیوتر پیروز این نبرد است. با این حال لپ تاپ ها هم پیشرفت زیادی کرده اند و به نظر من اگر گزینه شما برای بازی لپ تاپ باشد ضرر زیادی نکرده اید.

مزیت بزرگ لپ تاپ ها این است که می توانید آن را با خودتان این طرف و آن طرف ببرید. من با لپ تاپ بعضی از بهترین و با کیفیت ترین بازی های امروزی را بازی می کنم و هیچ مشکلی هم ندارم. پس فقط یادتان باشد که در نهایت انتخاب شما برای بازی، به نیازها و توقعات خودتان به عنوان یک گیمر بستگی دارد. اگر یک گزینه قدرتمند و شگفت انگیز می خواهید که بازی هایتان را قابل تنظیم کنید کامپیوتر گزینه بسیار خوبی برای شماست.

از طرف دیگر اگر می خواهید علاوه بر انجام کارهای روزمره تان بازی هم کنید، لپ تاپ های مخصوص بازی واقعا گزینه مناسبی خواهند بود.

بهترین ویندوز برای سیستم های ضعیف کدام است؟   

پرفروش ترین کیس های بازی ماه گذشته 

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا