به مدت محدود! اپلیکیشن "چرب زبان" با قیمت سال گذشته به فروش می رسد! (بهترین اپ آموزش زبان)

(اینجا کلیک کنید)
آموزش های متنوع دیگر

برای بازی کامپیوتر بهتر است یا کنسول؟

“مقایسه کامپیوتر با کنسول” بحثی است که هرگز قدیمی نمی شود. زیرا هیچ پاسخ صحیح و غلطی برای آن وجود ندارد. همه چیز بستگی به عوامل مختلف دارد و عموما باید بر اساس نوع بازی که دوست دارید و به دنبال آن می گردید، تصمیمی بگیرید. اگرچه که ده ها سال است این بحث وجود دارد اما باز هم دلایل مربوط به انتخاب کنسول یا کامپیوتر بستگی به نوع تکنولوژی و خدمات در دسترس تفاوت خواهد داشت.

نسل جدید کنسول ها به طور مداوم در حال نو شدن هستند که در پست قبلی هم در مورد چرخه آپدیت کنسول ها صحبت هایی کردیم.

اما در کل این موضوع که کدام یک از این دو بهتر هستند، هیچگاه به پایان نمی رسد و این روزها بیش از همیشه وجود دارد.

بطور کلی و طبق تجربه شخصی باید بگویم اگر کامپیوتری که استفاده می کنید از کارت گرافیک انویدیا (از مدل ۲۰۸۰ به بالا) یا AMD (از سری ۶۰۰۰ به بالا) مدل ۲۰۲۰ و جدیدتر استفاده می کند، قدرت این کارت گرافیک ها به اندازه پلی استیشن ۵ یا ایکس باکس وان سری جدید است و نیازی به کنسول نیست ولی کامپیوتر شخصی به دلیل اینکه هزینه و قطعات بیشتری دارد از کنسول گران تر است. هر چند در کیفیت بازی تفاوتی ندارند.

تغییرات در طول زمان

یکی از بزرگترین عواملی که به تصمیم گیری شما بین کامپیوتر و کنسول وجود دارد، ممکن است انتخاب بازی های در دسترس برای آنها باشد. هم برای کنسول و هم برای کامپیوتر به اندازه کافی بازی در دسترس هست و برای هر نسخه کمی تفاوت وجود دارد. همچنین باید لیست بازی های مختلف کامپیوتر را در چند دهه گذشته در نظر بگیریم و همه بازی های رایگان و عنوان هایی که به کامپیوتر مربوط می شود را نیز بررسی کنیم.

بازی های چند پلتفرمه

بازی های چند پلتفرمه

اصلاً جای انکار نیست که اکثر بازی ها با نام های بزرگ برای کنسول ها طراحی شده اند. در گذشته افراد بخشی از تجربه خود برای این بازی ها را روی کامپیوتر رقم می زدند و این فرصت در صورتی برای آن‌ ها فراهم بود که آن بازی چند پلتفرمه باشد.

البته بافت و زمینه بازی وحشتناک و بی‌ کیفیت می‌ شد و ممکن بود گزینه های مختلف آن روی کامپیوتر فعال نباشد ( مانند گزینه های مربوط به گرافیک پیشرفته یا سرورهای مربوط به چند بازیکن). در نتیجه افراد می‌ توانستند از بازی تجربه خوبی داشته باشند اما قدرت کامل آن روی کامپیوتر نشان داده نمی شد.

اما این موضوع چند وقت بعد تغییر کرد.

اکنون افرادی که بازی‌ ها را طراحی می‌ کنند، ابزارهایی دارند که می تواند بازی را از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر اجرا کند و تفاوت بسیار کمی از لحاظ کیفیت گرافیکی در آن‌ ها دیده می‌ شود.

همچنین کامپیوترها هم خوشبختانه پیشرفت کردند و از ابزارهایی مثل ray tracing ( ساپورت دستی بازی ها ) در آنها استفاده می شود و تعداد زیادی از بازی های جدیدتر با کیفیت های بالاتر را ساپورت می کنند. البته شما نیاز به یک کامپیوتر مناسب تر دارید تا تجربه بهتری به دست بیاورید اما هیچ شکی نیست که بازی های چند پلتفرمه این روزها روی کامپیوتر قدرت بیشتری دارند.

برنده: کامپیوتر

پلتفرم انحصاری

سونی اخیراً بازی های انحصاری مخصوص ps4 را منتشر کرده است. اگرچه  RPG یا بازی های نقش آفرینی ژاپنی مانند  پرسونا۵، کلت کلاسیک مانند بلاد بورن یا دوی سرعتی مانند آنچارتد وجود دارد. Ps4 به طور کامل این بازی ها را فقط منحصر به خودش کرده است و یک انتخاب عالی برای این بازی‌ ها محسوب می شود. از طرف دیگر ایکس باکس در مورد ایجاد این بازی های انحصاری پیشرفته خوبی نداشته است. آنها بازی های انحصاری کنسولی دارند که آن بازی‌ ها روی کامپیوتر هم در دسترس هستند و این از لحاظ تکنیکی خیلی پیشرفته محسوب نمی شود.

اما زمانی که به کامپیوتر با یک لیست بلند بالای مجازی از بازی های انحصاری نگاه می‌ کنید و کنسول ها را با آن مقایسه می کنید: متوجه می شوید که لیست زیادی از عنوان های قدیمی از دهه های قبل و  MMORPG های  انحصاری دارید، بازی های واقعیت مجازی و عنوان های بزرگی از بازی های ورزشی مانند لیگ افسانه ها. زمانی که نوبت به طرح های انحصاری پلتفرم می ‌رسد، باید به این موضوع به گونه ای هدفمند نگاه کنیم و متوجه می شویم که هیچ تفاوت و مقایسه رقابتی وجود ندارد.

بهترین ویندوز برای سیستم های ضعیف کدام است؟   

اما اگر به آنها به صورت معقول نگاه کنیم، چه؟ مثلاً زمانی که صحبت از بازی های انحصاری می شود، ps4 می تواند به کامپیوتر پیروز شود؛ مخصوصاً زمانی که بعضی از عنوان های عالی فقط مخصوص ps4 است. آیا نیاز است که آخرین آن را معرفی کنیم؟ ایکس باکس چطور؟ نه خیلی!

مثلا اکثر ما نینتندو را فراموش نمی کنیم و بازی های انحصاری آن یکی بعد از دیگری بدون توجه کردن به این که سونی یا مایکروسافت در چه حالی هستند، عرضه می شدند. بازی نفس وحش، ماریو ادیسه، smash ultimate و مدال آتش چند مورد از این بازی های انحصاری و در دسترس هستند و اکثر آنها اوایل سال ۲۰۲۰ معرفی شده اند، مانند Animal Crossing. زمانی که صحبت از بازی های انحصاری می شود، همه آنها جزء برنده ها محسوب می گردند. در صورتی که همه انتظار برنده شدن ایکس باکس را دارند. متاسفم، ایکس باکس … .

برنده: سوییچ/ PS4/ کامپیوتر

خریدن بازی

مقایسه این قسمت به دلیل سن و سال دانلود بازی های دیجیتالی کمی سخت است. بعضی از افراد ترجیح می دهند که به سادگی یک بازی را دانلود کنند، آن را بارگذاری کنند و بازی کنند. افراد دیگر ترجیح می دهند که یک کپی فیزیکی از یک بازی داشته باشند که البته ما هم با این مورد موافق هستیم، به شرطی که بازی مدام در حال ارائه آپدیت های جدید نباشد. در حالیکه داشتن چیزهای فیزیکی اتفاق جذابی است، و خریدن یک باکس بازی هم می تواند بسیار عالی باشد، زیرا به مراقبت کمتری هم نیاز دارد. اما با این حال این بازی های دستی هم کم هستند و اکثر آنها حاوی یک عدد CD (اکثرا) با تاریخ مصرف گذشته هستند.

خریدن بازی

زمانی که نوبت به خرید بازی های دیجیتالی می شود، کامپیوتر از هر لحاظ بهتر است. فروشگاه های بازی مانند steam برای استفاده از مرورگر راحت تر هستند و از آنجایی که به یک پلتفرم جداگانه فروشگاهی محدود نیستید، انتخاب های زیادی دارید، حتی سرویس هایی مانند GOG هم دارید که به شما اجازه می دهد کپی هایی از بازی های فاقد DRM را دانلود کنید.

برنده: کامپیوتر

کدام یک به صرفه تر است؟

اگر بخواهید بودجه را هم در نظر بگیرید، پس قیمت به یک فاکتور مهم تبدیل می گردد. پس بیایید کمی موضوع را بشکافیم و در مورد هر جزء به صورت جداگانه صحبت کنیم.

قیمت پلتفرم

زمانی که صحبت از پلتفرم می شود، کنسول ها معمولا قیمت بالاتر هستند. زیرا قرار نیست برای بازی یک کامپیوتر گرانقیمت را انتخاب کنید اما قطعا به یک کنسول مدرن نیاز دارید، مگر اینکه نوع دست دوم را انتخاب کنید. فرقی ندارد که می خواهید اجزای آن را چگونه مدیریت کنید، اما برای یک تجربه بهتر برای بازی، نمی توانید زیر ۴۰۰ یورو پرداخت کنید، مگر اینکه از بعضی از ویژگی ها بگذرید و قطعات استفاده شده را خریداری کنید.

اگر بخواهیم قطعات استفاده شده کامپیوتر را حساب کنیم، سپس ممکن است مجبور باشیم فکر کامپیوتر را از سرمان بیرون کنیم. اما چه چیزی مانع می شود که یک کنسول دست دوم نخرید؟ هیچی. اگرچه که قیمت پلتفرم تنها قیمتی نیست که باید آن را در نظر بگیرید، اما یک بخش مهمی از پول و هزینه شما را شامل می شود و قطعا یک برنده مشهود در اینجا وجود دارد، حتی اگر کنسول های “ارتقا یافته” ای مانند Ps4 pro و Xbox One X را خریداری کنید.

برنده: کنسول

هنگام خرید لپ تاپ چه عواملی را باید در نظر گرفت؟

قیمت نمایشگر

کنسول ها معمولاً مزیت بیشتری دارند، زیرا می‌ توانند به هر تلویزیونی وصل شوند و تجربه خوبی هنگام بازی کردن را ایجاد کنند و شما نیز می‌ توانید با وصل کردن آنها به تلویزیون، کیفیت آنها را افزایش دهید و تأخیر در بازی را بکاهید (مخصوصاً اگر حداقل Ps4 pro یا xbox one x داشته باشید( , در نتیجه نیاز به استفاده از هیچگونه تلویزیون قدیمی نیست.

زمانی که صحبت به مانیتور های کامپیوتر می‌ رسد، احتمالاً برای داشتن یک تجربه خوب از فضای بازی باید حدوداً ۱۰۰ یورو پرداخت کنید  که معمولاً می تواند یک وضوح ۱۰۸۰ p و ۶۰ هرتزی را برای شما رقم بزند. یعنی نمی‌ توانید تجربه خیلی خوبی مساوی با بیس کنسول داشته باشید.

این بهترین کاری نیست که بتوانید انجام دهید. اگر کامپیوتر شما می‌ تواند آن را ساپورت کند، می‌ توانید مانیتوری را خریداری کنید که سرعت رفرش کردن در آن برای تجربه بهتر بازی بالاتر باشد که البته به طور کلی باید پول بیشتری پرداخت کنید اما تجربه بسیار خوبی را برای بازی خواهید داشت که احتمالاً ارزشش را دارد. انجام این کار ضرورت دارد؟ خیر. اما اگر می خواهید بهترین ها را داشته باشید، باید این کار را انجام دهید.

زمانی که صحبت از مقایسه قیمت‌ ها می‌ شود، خرید یک نمایشگر برای اکثر موارد شبیه به هم خواهد بود. زمانی که کیفیت نمایشگر را برای یک پلتفرم قدرتمند تر (۴k برای کنسول بالای ۶۰ هرتز برای کامپیوتر) خریداری کنید، باز هم باید برای تجربه ای بهتر پول بیشتری پرداخت کنید. از آنجایی که  کامپیوتر هزینه بیشتری خواهد داشت و برای کیفیت هم باید پول بیشتری پرداخت کنید، در نتیجه نمی توان در این قسمت واضح گفت که کدام یک برنده هستند.

برنده: نامشخص

هزینه دستگاه جانبی

بازی کنندگان کنسول معمولاً فقط به یک کنترلگر برای دستگاه های جانبی نیاز دارند. بازی کنندگان کامپیوتری به خرید یک موس، کیبورد و شاید یک عدد پد زیر موس نیاز داشته باشند. قیمت ها عموماً نوسان زیادی دارد. بنابراین نمی توان مقایسه رسمی برای دستگاه های جانبی و هزینه آنها برای کامپیوتر مشخص کرد. برعکس کنسول ها  که معمولاً قیمت‌ های مشخص شده تری دارند.

بنابراین به جای اینکه سعی کنید چیزهایی با کیفیت مساوی یا مرتبط را با یکدیگر مقایسه کنید، بیایید نگاهی به ارزانترین ها بیندازیم.

هزینه دستگاه جانبی

می‌ توانید از یک موس یا کیبورد کاربردی اما با قیمت بسیار ارزان خریداری کنید. حتی اگر می‌ خواهید کیبورد را در قیمت بالا هم خریداری کنید، باز هم می توانید از لوازم جانبی ارزان تر برای موس و کیبورد استفاده کنید. دستگاه های جانبی کنترل گر کنسول معمولاً قیمت به صرفه ای دارند اما باید به این دستگاه ها اعتماد داشته باشید. آنها حتی برعکس کیبورد های مکانیکی ارزان، احتمال خرابی بیشتری دارند و ممکن است تجربه شما را از بازی به هم بریزند. برای یک کامپیوتر فقط به جایگزین کردن قطعات شکسته به جای خرید کل لوازم جانبی، نیاز دارید.

برنده: کامپیوتر

۸۰ تا از اصطلاحات رایج تکنولوژی که باید بدانید

قیمت بازی

زمانی که صحبت از هزینه بازی ها می شود، کامپیوتر دسترسی و فروش بیشتری دارد.

در مورد کنسول ها بستگی به کنسولی که در موردش صحبت می‌ کنید، دارد. مثلاً برای سوئیچ بازی ها گران هستند و در موارد نادری به فروش می رسند و فرقی هم ندارد که آن بازی چقدر قدیمی باشد. اگرچه بازی های ps4 و xbox ، اغلب راحت‌ تر به فروش می رسند و می توانید کپی های فیزیکی را در قیمت‌ های ارزان ‌تر آن‌ ها جستجو کنید. کنسول ها همچنین این مزیت را دارند که می‌ توانید از قبل بازی های آن ها را با قیمت پایین تر خریداری کنید و پس انداز بالاتری داشته باشید.

در کنار همه اینها باز هم کامپیوتر قیمت های ارزان تری برای بازی دارد و فروش آنها بیشتر خواهد بود. وب سایت های طرف سوم هم همیشه کدهای خرید را در دسترس دارند. همچنین خدماتی مثل هامبل باندل هم وجود دارد که مجموعه ای از بازی‌ ها را با قیمت پایین تر به فروش می‌ رساند.

برنده: کامپیوتر

هزینه تعمیر

دستگاه شما چه کامپیوتر و کنسول خراب می شود که اکثر اوقات علت آن برخورد دستگاه به دیوار ( برای اکثر ما اتفاق می افتد ) می باشد. فرض کنید که دستگاه به طور کامل نترکیده باشد و قطعاتی از آن نیاز به تعویض کردن پیدا کند.

برای کامپیوتر می توانید به راحتی روی سطح نرم افزار، چیز هایی را تعمیر کنید یا حتی سخت افزار آن ها را توسط یک متخصص تعویض و جایگزین کنید. کامپیوتر را از قسمت داخلی و نرم ‌افزاری تغییرات دهید اما اگر با کنسول بازی می‌ کنید، حتماً باید تخصصی تر کار کنید و بدانید که در حالت تخصصی چگونه باید خودتان آن را تعمیر کنید؛ وگرنه احتمالاً باید دوباره آن را به کارخانه پس بفرستید و منتظر تعمیرش باشید.

در مورد کنسول ها، کل کنسول وارانتی دارد و می‌ توان کل آن را تعویض کرد اما برای کامپیوتر وارانتی مخصوص به قطعات جداگانه است اما کل دستگاه دارای بیمه می باشد؛ البته در صورتی که آن را از یک فروشنده معتبر تهیه کرده باشید. بر اساس انعطاف پذیری و کنترلی که روی فرایند تعمیر دارید، کامپیوتر می تواند برنده این قسمت معرفی شود.

برنده: کامپیوتر

کدام نسخه ویندوز ۱۰ بهتر است و چرا؟

اجتماع پلتفرم

این اجتماع همیشه در مقایسه با کامپیوتر و کنسول وجود دارد؛ مخصوصاً زمانی که می خواهیم چند بازیکن داخل بازی داشته باشیم.

اجتماع چند بازیکنه

یکی از بزرگترین معایب استفاده از کنسول همیشه در مورد چند بازیکن است؛ مخصوصاً زمانی که می خواهیم با این بازیکن ها ارتباط برقرار کنیم که باید ببینیم انجام این کار روی کنسول سخت تر می ‌شود یا نه و این پلتفرم در برقراری ارتباط صدای خوبی دارد یا نه و چه زمان هایی کیفیت پایینی دارد. در صورتی که از کنترلر استفاده می کنید، مجبور نیستید که گزینه‌ های مورد نظر را برای دوستانتان تایپ کنید. پیدا کردن گروه هایی برای بازی کردن با آنها و یا مبارزه طلبی های چالش ‌برانگیز همیشه نیاز به استفاده از کامپیوتر دارد. چه زمانی که بازی های جنگی یا میدانی انجام می دهید، در بهترین حالت باید یک لپ ‌تاپ یا یک موبایل در کنار خود داشته باشید تا بتوانید از یک منبع معتبر برای چت های صوتی و برقراری ارتباط با دوستانتان استفاده کنید.

اجتماع چند بازیکنه

زمانی که صحبت از کامپیوتر می شود، در موارد نادری نگرانی از این بابت وجود دارد. می توانید با کامپیوتر، با دوستانتان کاملاً یکپارچه از طریق پیام متنی یا ویس و صدا، بدون کمترین مشکلی بازی کنید. می توانید به سرعت، پوزیشن دستی بازی را به پوزیشن تایپ کردن تغییر حالت دهید و به راحتی با بازیکنان روی دیسکورد یا حتی برنامه های دیگر ارتباط برقرار کنید.

برنده کامپیوتر

ویژگی modding یا اصلاح

modding یک جزء ضروری برای تغییر دادن یا اضافه کردن چیزهایی به بازی است. معمولاً توسط اجتماعی در بازی انجام می ‌شود و و برای هرکسی آزادانه دانلود و استفاده می گردد. برای بازی‌ های کمپانی Bethesda نیز مانند فال اوت و الدر اسکورولز روی کامپیوتر و در سال‌های اخیر بعضی از این سیستم عامل ها که پورت کنسول دارند، بسیار محبوب واقع شده است. افراد تمام انواع آیتم های منحصر به فرد و شخصیت ها را داخل بازی انجام می دهند، بازی را به طور کامل اجرا می‌ کنند و تجربه متفاوتی از آن به دست می آورند. انجام این کار روی کنسول امکان پذیر نیست، زیرا به تغییر دادن نوع فایل بازی که به طور کلی، نزدیکترین چیز به این کنسول، DLC می باشد.

برنده: کامپیوتر

کلام آخر

کنسول ها در نهایت عقب می مانند. فرآیند آن ها بسیار کند است اما کاملاً واضح است که از لحاظ تکنیکی کم کم کمرنگ می شوند و زمانی که کامپیوتر و کنسول را با دیگران مقایسه می کنیم، کامپیوتر در اکثر جهات برنده خواهد بود. به جای آن، انتخاب بازی ها و ویژگی های انحصاری پلتفرم عامل مهم برای تصمیم گیری در افراد تبدیل شده است. نمی ‌توان گفت کنسول ها می توانند بر کامپیوترها در آینده نزدیک برای انجام دادن بازی پیروز شوند اما در طولانی مدت این اتفاق رخ خواهد داد!

برای بازی کدام را انتخاب کنیم؟ لپ تاپ یا کامپیوتر؟

پرفروش ترین کنسول های بازی ماه گذشته

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا