آموزش اینترنت

تشخیص سن شما از روی عکس و ویدیو (سایت آنلاین رایگان)

برای تشخیص سن خودتان یا فردی دیگر از روی عکس یا فیلم، کافی ست عکس یا ، عکس گرفته شده از روی فیلم را در قسمت select image این سایت (کلیک کنید) بارگزاری نمایید.

how-old.net

بعد از اینکه عکس بارگزاری شد کمی صبر کنید، همانجا روی صورت موجود در عکس، سن فرد را نمایش می دهد.

بیشتر بدانید

حتی وقتی خود مهندسان مایکروسافت هم انتظارش را نداشتند، ناگهان وب سایت facialage (همان How do I look سابق) در عرض چند هفته، درست مثل یک پدیده ویروسی به سرعت بین همه پخش و معروف شد. الان که ما این پست را می نویسیم، این سایت حدود ۲٫۱ میلیون به اشتراک گذاری در فیس بوک دارد و خیلی از مفسران اینترنتی و رسانه ای هم درباره آن کلی مطلب نوشته اند. بیشتر این بحث ها پیرامون موفقیت یا عدم موفقیت الگوریتم های این سایت در تشخیص دقیق سن واقعی سوژه های داخل عکس ها هستند.

خب، به نظر می رسد این حجم از توجه و استقبال از ابزار جدید مایکروسافت، نشان می دهد که چقدر کاربران به مباحثی مثل تشخیص سن توسط یک برنامه علاقمندند. شاید ارزشش را داشته باشد که شما هم از این سایت دیدن کنید. ولی قبل از آن، بیایید کمی بیشتر با این ابزار سرگرم کننده آشنا بشویم.

ابزار ?How Old Do I Look- محصول جدید مایکروسافت برای تشخیص سن

مایکروسافت به تازگی از یک API (رابط برنامه نویسی اپلیکیشن) قدیمی برای تشخیص چهره استفاده کرده که می تواند به عنوان مجرای موتور عمل کند و با تجزیه و تحلیل چهره افراد، سن آنها را تشخیص بدهد. کاربران می توانند عکس های دلخواهشان را در سایت بارگذاری کنند و بعد گزینه ارسال را بزنند تا اطلاعاتشان به سرورهای مایکروسافت ارسال شود.

مایکروسافت بعد از دریافت اطلاعات، شروع به محاسبه می کند و در نهایت با گزینه ای تحت عنوان “best guess” (بهترین حدس) نتایج مربوط به سن و جنس فرد را نشان می دهد.

حتما بخوانید: سرچ پیشرفته در گوگل: همه ترفندهای کاربردی برای سرچ کردن در گوگل

موتور مایکروسافت تجزیه و تحلیل کاملی از عکس ها انجام می دهد و دنبال الگوهایی ست که بتواند با استفاده از آنها چهره فرد داخل عکس را تشخیص بدهد. سپس مجموعه ای پیچیده از الگوریتم های مختلف را برای تشخیص جنسیت فرد درون عکس به کار می گیرد. در نهایت چیزی که به شما نشان داده می شود، بهترین حدس این سایت برای تشخیص سن و جنسیت فرد است.

با اینکه How Old Do I Look خیلی زود معروف شد و جایش را میان مخاطبان باز کرد؛ اما هنوز برای قضاوت کردن عملکرد آن زود است. در واقع خیلی از سنینی که سایت حدس زده، خنده دار و غیر واقعی بوده اند! مهندسان اطلاعات مایکروسافت هنوز در حال آزمایش API اصلی هستند و به نظر می رسد هنوز برای این حجم از استقبال آماده نیستند.

چه گزینه های دیگری برای تشخیص سن وجود دارد؟

همانطور که مطمئنا شرکت مایکروسافت هم متوجه شده، تشخیص سن دقیق افراد کار بسیار سختی است. در واقع تصمیم آنها برای حدس سن یک فرد و رسیدن به نتیجه ای که بیشتری نزدیکی را به واقعیت دارد، اتفاقیست که با پروسه صنعت خیلی همخوانی ندارد.

با اینکه شرکت Kairos در ۳ محصول جدیدش ( که همگی سن فرد را از روی ویدئو تشخیص می دهند)، قابلیت تشخیص سن را ارائه می کند؛ اما باز هم این فناوری با محدودیت هایی روبروست. درست مثل اکثر کمپانی های دیگر که روی پروژه تشخیص سن کار می کنند، Kairos هم ترجیح داده از داده های مربوط به تشخیص سن استفاده کند.

۲۵ سایت عالی برای موقعی که حوصله ندارید!

محصولات شرکت Kairos، با در نظر گرفتن چهار بازه سنی مهم و اساسی، بهترین نتیجه را در تشخیص سن افراد ارائه می کنند. این ۴ بازه عبارتند از:

 • کودک (۰ – ۱۳ سال)
 • بزرگسال جوان (۱۴ تا ۳۵ سال)
 • بزرگسال (۳۵ تا ۶۵ سال)
 • مسن (۶۵+)

وب سایت های دیگری هم هستند که کار تشخیص سن را انجام می دهند ولی اکثرشان با محدودیت هایی روبرو هستند. یکی از این سایت ها Age Detector است که درست مثل مایکروسافت، سن شما را از روی عکس تشخیص می دهد.

ضمنا این وب سایت قبل از هر اقدامی کاملا سلب مسئولیت می کند و عنوان می کند که “نتایج تشخیص سن در این سایت فقط جنبه سرگرمی دارند و سن شما از روی ویژگی های صورتتان تخمین زده می شود و هیچ تضمینی برای تطابق نتایج با سن واقعی افراد در عکس ها وجود ندارد”.

فناوری تشخیص سن چطور عمل می کند؟

تشخیص سن بر اساس عملکردهای بینایی رایانه انجام می شود. از قبل، اطلاعات تصویری زیادی برای سنین مختلف به کامپیوتر داده می شود تا سیستم یاد بگیرد هر کسی در یک سن خاص چطور به نظر می رسد. وقتی شما عکسی را بارگذاری می کنید، تصویر شما با اطلاعات قبلی سیستم مقایسه می شوند تا تخمین شده شود که عکس جدید چه سنی دارد.

از طرف دیگر یک مدل آماری کاملا دقیق هم وجود دارد که شما آن را نمی بینید. این مدل به رایانه کمک می کند مشخص کند بهترین نتیجه برای عکس شما کدام است. این مدل سازی شامل استفاده از الگوریتم SVM (ماشین بردار پشتیبان) برای کمک به تفکیک انواع مختلف چهره ها در گروه های سنی مرتبط با آنها است.

۸۰ تا از اصطلاحات رایج تکنولوژی که حتما باید بدانید

خب، اینکه بتوان با استفاده از فرمول های ریاضی و محاسبات کامپیوتری سن یک فرد را تشخیص داد خیلی خوب است؛ اما حالا سوال اینجاست که وقتی کسی سنش بالا می رود، این سیستم ها چطور تغییرات سن را متوجه می شوند؟

Marquardt Beauty Analysis، تجزیه و تحلیل روشنی از نحوه تغییر چهره ما با افزایش سن ارائه می دهد. این سایت همچنین سنین مختلف را به ۴ دسته تقسیم می کند که دقیقا شبیه تقسیم بندی Kairos نیست ولی مشابه آن است:

۱- نوزادان

۲- کودکان

۳- بزرگسالان جوان

۴- افراد پیر (البته این سایت، به خاطر اهداف زیبایی شناختی، هر کسی که بالای ۲۴ سال باشد را پیر در نظر می گیرد)

به عنوان مثال، صورت یک نوزاد معمولی با یک فرد بزرگسال متفاوت است چون:

 • سر نسبت به بدن بزرگتر است
 • چشم ها در مقایسه با صورت بزرگترند
 • به طور کلی صورت گردتر است
 • گونه ها تپل تر هستند
 • ابروها کوتاه و صافند
 • بینی کوتاه و کوچک است

از حدود ۲ سالگی به بعد، در این سیستم نوزادان به عنوان کودک در نظر گرفته می شوند. برخی از ویژگی های اصلی چهره کودکان عبارت است از:

 • دندان ها در این دوران می ریزند؛ بنابراین ممکن است فرد دندان نداشته باشد یا بین دندان ها فاصله باشد
 • پوست صورت دچار کک و مک و آکنه می شود
 • با اینکه ابروها هنوز صافند، اما نسبت به دوران نوزادی پر تر هستند
 • ممکن است گوش ها بزرگ بنظر برسند.
 • بینی هنوز تا حدودی کوچک، کوتاه و پهن است.
 • گونه ها نسبتا جمع تر شده اند و لاغرتر به نظر می رسند.
 • هنوز هم چهره کودکانه در سراسر صورت مشاهده می شود.

چهره افراد از نوجوانی تا ۲۰ سالگی حالت ماسک مانند دارد. این سن به عنوان بزرگسال جوان شناخته می شود و سنی در نظر گرفته می شود که در آن صورت فرد در جذاب ترین حالت خودش قرار دارد. علاوه بر این خانم ها در این سن خوش قیافه تر از مردان در نظر گرفته می شوند.

۴ تا از بهترین اپلیکیشن ها برای پیدا کردن آهنگی که در ذهن دارید

از اواسط دهه ۲۰ به بعد علائم پیری ایجاد می شود. برخی از علائم اصلی صورت شامل این موارد است:

 • گونه ها آویزان می شوند و فک کاملا مشخص است.
 • گوشه های دهان کمی خم می شوند و در نتیجه اخم خفیفی در صورت ایجاد می شود.
 • بافت اطراف چشم آویزان می شود
 • هر دو پلک بالا و پایین افتاده می شوند.
 • بافت پیشانی دچار افتادگی و چین و چروک می شود و ابروها به سمت پایین کشیده می شوند و این مساله باعث می شود صاف تر به نظر برسند.
 • ممکن است بینی کمی بلندتر شده باشد و نوک آن بزرگ و افتاده شود. حتی ممکن است بینی قوز هم پیدا کند.
 • قسمت های مختلف صورت شروع به چروک شدن می کنند.

بدیهی است که تعیین سن تقریبی برای نوزادان، کودکان و بزرگسالان باید کار آسانی باشد، چون این سه مرحله با هم تفاوت های کاملا واضح و آشکاری دارند. قسمت سخت ماجرا این است که حدود ۲۵ سالگی زیبایی صورت ما رو به زوال می رود. در واقع از این سن به بعد تشخیص سن واقعی افراد سخت است چون هر کسی به شیوه خاص و متفاوت با دیگران پیر می شود. در واقع همه ما با درجات مختلفی پیر می شویم.

جمع بندی

واقعیت این است که شرکت مایکروسافت تلاش بلندپروازانه ای برای تشخیص سن دقیق افراد از روی چهره شان داشته است. بیشتر API های تشخیص چهره به خاطر اینکه تخمین سن دقیق کار بسیار مشکلی ست، از بازه های سنی در نتایجشان استفاده می کنند نه از سن دقیق. با این حال هنوز هم ممکن است سنی که این ابزارها تشخیص می دهند با سن واقعی شما زمین تا آسمان فرق داشته باشد.

شاید یکی از اشتباهات آنها این است که در وب سایت هایشان فرمی که شما بتوانید در آن سن واقعی عکس اسکن شده تان را وارد کنید، قرار نداده اند. این مساله می تواند به روند یادگیری سیستم تخمین سن کمک کند.

۹ روش تشخیص عکس های فتوشاپی (با سایت آنلاین و با چشم)

با اینکه بیشتر کاربران چنین سایت هایی دنبال این نیستند که این سیستم بتواند سن آنها را کاملا دقیق حدس بزند؛ اما به اهمیت این مساله در تبلیغات فکر کنید. در زمینه تبلیغات، اگر هدف ما افراد ۲۲ ساله باشد، اهمیتی ندارد که ۲۳ ساله ها هم جذب این تبلیغ شوند؛ اما وقتی هدف ما افراد ۲۲ ساله است، خیلی مهم است که فرد ۸۲ ساله هدف قرار نگیرد.

در هر صورت هنوز راهی وجود ندارد که بتوان اسکنرهای چهره را در ورودی هتل ها قرار داد تا به افراد ۱۸ سال به بالا اجازه ورود بدهد و از ورود افراد ۱۷ ساله و پایین تر جلوگیری کند.

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا