آموزش ترفندهای کامپیوتری

کامپیوتر چیست؟ تاریخچه، اجزای کامپیوتر و انواع آن

PC مخفف Personal Computer است که در زبان فرانسه به معنی “کامپیوتر شخصی” است. در خانه، PC اصلاحی است که برای مشخص کردن کامپیوتر استفاده می شود (پکیج کامل: واحد مرکزی، صفحه نمایش ، ماوس و صفحه کلید …).

وقتی از کامپیوتری با ویندوز صحبت می کنیم، آن را PC می نامیم. از طرف دیگر وقتی در مورد کامپیوتر های مارک اپل صحبت می کنیم، منظورمان Mac است.

عبارت ” Personal Computer” یا “کامپیوتر شخصی” به کامپیوتر های شخصی اطلاق می شود که می تواند روی میز کار قرار گیرد و قیمت آن به گونه ای است که برای استفاده عموم مردم در نظر گرفته می شود. بنابراین به طور کلی یک اصطلاح مرتبط با “میکرو کامپیوتر” یا ” کامپیوتر رومیزی” است.

در سال 1964، Programma 101 از شرکت ایتالیایی Olivetti ظاهر شد و اولین کامپیوتر رومیزی محسوب می شود که رابط گرافیکی ندارد، اما اولین کامپیوتر دیجیتال قابل برنامه ریزی جمع و جور است.

تاریخچه

اولین کامپیوتر های شخصی عمومی در اواخر دهه 1970 ظاهر شدند، از جمله: Apple II (1977) ، Altair 800 از MITS (1975، شامل اولین نرم افزار Microsoft Basic نوشته بیل گیتس و پل آلن)، Tandy. RadioShack TRS-80s (پس از 1977) و Commodore PET 2001 (1977) از Commodore International.

تنها در سال 1981 بود که اولین IBM PC 5150 با فروش چند میلیون نسخه به محصول انبوه کامپیوتر های شخصی تبدیل شد. این کامپیوتر با 16 کیلوبایت RAM از سیستم عامل مایکروسافت (QDOS، تغییر نام یافته به PC-DOS، بعداً توسط مایکروسافت به عنوان MS-DOS فروخته شد) و پردازنده PC 8088 IBM اینتل که برنامه های مختلفی از جمله صفحات گسترده VisiCalc و سیستم پردازش کلمه EasyWriter را ارائه می دهد، استفاده می کند. این کامپیوتر در نهایت با قیمت 1565 دلار فروخته شد.

از دست ندهید : آشنایی کامل با تاریخچه اینترنت (بهمراه تصاویر)

در اوج شکوفایی این مدل، IBM گفت که هر روز یک کپی از آن را در هر روز به فروش می رساند. در سال 2005 ، IBM بخش محاسبات شخصی خود را به Lenovo چینی فروخت. PC در حال حاضر یک اصطلاح عمومی برای فرزندان آن است: کامپیوتر های شخصی با پردازنده ها، مانند Intel ، AMD و غیره.

رایانه‌ها به‌عنوان سامانهٔ کنترل برای حجم گسترده‌ای از دستگاه‌های صنعتی و دستگاه‌های مصرفی استفاده می‌شوند. رایانه‌ها به‌عنوان دستگاه‌های خانگی مانند دستگاه مایکروویو و دور فرمان‌ها، دستگاه‌های کارخانه‌ای مانند ربات صنعتی و طراحی به کمک رایانه (CAD) و دستگاه‌های عمومی مانند رایانه‌های شخصی (PC)، تلفن‌های همراه و تلفن‌های هوشمند استفاده می‌شوند. اینترنت بزرگترین شبکه در جهان است که از اتصال رایانه‌های زیادی به‌هم تشکیل شده‌است. رایانه‌ها می‌توانند به اینترنت متصل شوند و از منابع اطلاعاتی متعدد اینترنت بهره ببرند. (ویکی)

معنای کلمه کامپیوتر

کامپیوت “compute” در زبان انگلیسی به معنای محاسبه به واسط ماشین است. در زبان انگلیسی پسوند er- بعد از اسم، آن را به فاعل تبدیل می‌کند. کامپیوتر “Computer” به دستگاه خودکاری گفته می‌شود که محاسبات ریاضی را انجام می‌دهد، واژهٔ کامپیوتر در سال ۱۶۴۶ به زبان انگلیسی وارد گردید که به معنی «شخصی که محاسبه می‌کند» بوده‌است و سپس از سال ۱۸۹۷ به ماشین‌های محاسبهٔ مکانیکی گفته می‌شد.

در هنگام جنگ جهانی دوم، «کامپیوتر» به زنان نظامی انگلیسی و آمریکایی که کارشان محاسبهٔ مسیرهای شلیک توپ‌های بزرگ جنگی به‌وسیلهٔ ابزار مشابهی بود، اشاره می‌کرد. اصطلاحاً به افرادی که پیش از ظهور تجاری رایانه‌ها محاسبه‌های ریاضی را انجام می‌دادند، کامپیوتر انسانی گفته می‌شد.

آن‌ها معمولاً تحت هدایت یک فیزیک دان بوده‌اند. هزاران رایانه در تجارت، دولت و تشکیل یک تحقیق کار می‌کردند یا استخدام شده بودند. بیشتر این رایانه‌های خانم‌ها بوده‌اند و آن‌ها مدرکی در حسابان داشته‌اند. تعدای از آن‌ها برای سالنامه‌ها محاسبات نجومی را انجام می‌دادند. بعد از دههٔ ۱۹۲۰، بیان ماشین محاسبات، به ماشینی که کار یک رایانه انسانی را انجام می‌داده اطلاق می‌شده‌است.

البته در اوایل دههٔ ۵۰ میلادی هنوز اصطلاح ماشین رایانش (Computing machine) برای معرفی رایانه‌ها به‌کار می‌رفت، پس از آن عبارت کوتاه‌تر کامپیوتر (Computer) به‌جای آن به‌کار گرفته شد. واژهٔ «کامپیوتر» از سال ۱۳۴۱ وارد زبان فارسی شد. ورود رایانه به ایران در اوایل دهه ۱۳۴۰ بود و واژهٔ رایانه که از “رایانیدن” به معنای “مرتب کردن، سازمان دادن” گرفته شده، در دو دهه اخیر در زبان فارسی رایج شده‌است.

انواع PC

کامپیوتر های شخصی را می توان به دو دسته کلی طبقه بندی کرد: ثابت یا قابل حمل.

کامپیوتر ثابت

کامپیوتر های ثابت در یک مکان واحد باقی می مانند و از نظر اندازه و عملکرد قوی تر از PC های قابل حمل هستند. دو نوع اصلی کامپیوتر های ثابت، کامپیوتر های رومیزی و ایستگاه های کاری هستند.

 • کامپیوتر های رومیزی یا دسکتاپ: اصطلاح PC مترادف کامپیوتر های رومیزی شده است. این ها کامپیوتر هایی هستند که اجزای اصلی آن ها در یک کیس کامپیوتر نگهداری می شود. کیس برای تجهیزات خارجی که برای کار با کامپیوتر استفاده می شود جدا است.
 • ایستگاه های کاری: این به کامپیوتر های شخصی سطح بالا اشاره دارد که برای اجرای برنامه های فنی، ریاضی و علمی، معمولاً در یک محیط حرفه ای استفاده می شوند. آن ها معمولاً از طریق یک شبکه محلی (LAN) به یک شبکه بزرگ تر متصل می شوند.

کامپیوتر قابل حمل

بر خلاف کامپیوتر های رومیزی، کامپیوتر های شخصی قابل حمل همه اجزای اصلی و همچنین تجهیزات مورد نیاز برای کار، شامل صفحه کلید و صفحه نمایش را در خود جای داده است. برخی از رایج ترین دستگاه های قابل حمل شامل لپ تاپ، تبلت و تلفن های هوشمند هستند.

انواع کامپبوتر

کمپیوتر ساینس چیست؟

اجزای کامپیوتر

اجزای متعددی یک کامپیوتر را تشکیل می دهند. این اجزا را می توان به دو گروه سخت افزار و نرم افزار تقسیم کرد.

سخت افزار کامپیوتر

در اینجا برخی از مهمترین اجزای سخت افزاری در یک کامپیوتر را ذکر کرده ایم:

 • CPU (واحد پردازش مرکزی) مغز کامپیوتر است و مهمترین جزء کامپیوتر شخصی است.
 • GPU (واحد پردازش گرافیکی) برای ایجاد و ارائه عناصر برای نمایش های بصری سه بعدی استفاده می شود.
 • دستگاه های ذخیره سازی، از جمله HDD (هارد دیسک) و SSD (درایو حالت جامد)، برای ذخیره و انتقال داده ها استفاده می شوند.
 • مادربرد اصلی ترین برد داخلی یک کامپیوتر است. برای اتصال همه اجزای کامپیوتر به CPU استفاده می شود تا بتواند دستورات را پیاده سازی کند.
 • منبع تغذیه قطعه ای است که برق مورد نیاز کامپیوتر را تامین می کند.
 • تجهیزات خارجی برای کار دستی با کامپیوتر استفاده می شوند. رایج ترین اجزای خارجی عبارتند از مانیتور ، صفحه کلید و ماوس.

سخت افزار کامپیوتر

نرم افزار کامپیوتر

نرم افزار یک برنامه دیجیتالی است که برای انجام وظایف استفاده می شود. می توان آن را به صورت محلی نصب کرد یا به عنوان سرویس نرم افزاری (SaaS) از طریق ابر ارائه داد. مهمترین نرم افزار سیستم عامل است. سخت افزار کامپیوتر و سایر منابع نرم افزاری را مدیریت می کند. محبوب ترین سیستم عامل ها سیستم های مایکروسافت ویندوز، مک، لینوکس و یونیکس هستند.

80 اصطلاح رایج دنیای تکنولوژی که باید بدانید

برنامه ها دومین جزء مهم نرم افزاری کامپیوتر شخصی هستند. آن ها عملکرد و ابزارهایی را به کاربر نهایی ارائه می دهند. برخی از نرم افزارهای رایج مورد استفاده شامل ایمیل، مرورگرهای وب، پیام کوتاه و پردازشگر کلمات هستند.

8 حقیقت جالب پشم ریزان درباره کامپیوتر!!

 1. اولین کامپیوتر الکترونیکی: ENIAC نام اولین کامپیوتر الکترونیکی است که در سال 1946 توسط دانشمندان در دانشگاه پنسیلوانیا طراحی و ساخته شد. وزن این کامپیوتر بیش از 27 تن بود!
 2. کمپیوترهای قدرتمند امروزی: کامپیوترهای موجود امروزی، از لحاظ قدرت پردازشی، معادل با صدها هزار ENIAC اولیه هستند و اندازه آن‌ها به میلیون برابر تغییر کرده است.
 3. نشانگر پزشکی: کامپیوترها به طور فزاینده‌ای در عرصه پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، از جمله استفاده از آنها برای تشخیص بیماری‌ها، مانند تصویربرداری پزشکی، و حتی درمان برخی بیماری‌ها با استفاده از روباتیک.
 4. تعداد گنده داده‌ها: هر روز بیش از 2.5 اکسابایت داده ایجاد می‌شود، که معادل حجم حدود 90 فیلم HD بلوری است.
 5. قدمت کتابخانه‌های دیجیتالی: بزرگترین کتابخانه دیجیتالی جهان، “آرشیو اینترنت” یا “Internet Archive” نام دارد که در آن بیش از 330 میلیون عنوان از کتب، مقالات، موسیقی، فیلم و غیره قابل دسترسی است.
 6. حجم اینترنت: برآورد می‌شود که حجم اینترنت حاوی بیش از 1.5 میلیون ترابایت اطلاعات است، که این مقدار رو به رشد است.
 7. میلیون‌ها وب‌سایت فعال: تعداد وب‌سایت‌های فعال در اینترنت به میلیون‌ها می‌رسد و به سرعت افزایش می‌یابد.
 8. معماری کامپیوتری: معماری کامپیوتری به مرور زمان به شکل‌های مختلفی تغییر کرده است، از جمله از کامپیوترهای کوچک شخصی تا سرورهای بسیار بزرگ با معماری‌های پیچیده.

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا