آموزش ترفندهای کامپیوتری

زبان کامپیوتر چیست؟ (۳ سطح زبان ماشین که رایانه می فهمد!)

برای ارتباط برقرار کردن با کامپیوترها، باید زبان کامپیوتر را بلد باشیم. این زبان ها، زبان های رایانه ای و کامپیوتری هستند. به صورت عمده، سه زبان مختلف کامپیوتری وجود دارد که به کمک آن ها می توانیم برنامه های رایانه ای خود را توسعه دهیم.

سه سطح زبان ماشین شامل موارد زیر است (البته بعضا این سطوح را به 5 دسته تقسیم بندی می کنند اما ماهیت آنها یکی ست):

  • زبان سطح ماشین
  • زبان سطح اسمبلی
  • زبان سطح بالا

دسته بندی 5 سطحی هم بصورت زیر است:

دسته بندی 5 سطحی کامپیوتر و زبان ماشین

حتما بخوانید: هر آنچه که در باره تاریخچه کامپیوتر باید بدانید!

زبان سطح ماشین

کامپیوتر می تواند فقط زبان الکترونیک دیجیتال را درک کند. دیجیتال الکترونیک با حضور و عدم وجود ولتاژ سروکار دارد. درون کامپیوتر دو منطق وجود دارد که می توانند نقش خود را بازی کنند.

این منطق ها شامل موارد زیر هستند:

  • منطق مثبت: در این منطق اگر ولتاژی وجود داشته باشد عدد ۱ و اگر ولتاژی وجود نداشته باشد عدد ۰ را نمایش می دهیم.
  • منطق منفی: در این منطق اگر ولتاژی وجود داشته باشد عدد ۰ و اگر ولتاژی وجود نداشته باشد عدد ۱ را نمایش می دهیم.

اما این موضوع بدیهی است که کامپیوتر ما می تواند هریک از منطق های بالا را به طور هم زمان انجام دهد، نه هر دو منطق را به صورت هم زمان. برای درک یک کامپیوتر، تمامی برنامه های آن را می توان به صورت صفر و یک نوشت. همچنین می توان با استفاده از ارقام صفر و یک، داده ها را مشخص کرده و آن ها را نوشت.

چنین برنامه ای به نام برنامه زبان ماشین (Machine Language) معروف است.زبان ماشین اولین بار در تکامل زبان های برنامه نویسی رایانه ای بود. کامپیوتر برنامه ای را که به زبان دستگاخ نوشته است را به طور مستقیم درک می کند. در نتیجه برنامه زبان ماشین، به هیچ گونه مترجمی نیاز ندارد تا از یک فرم به فرم دیگری تبدیل شود. در واقع، حتی تا به امروز، اساسا رایانه ها فقط ۰ و ۱ را درک می کنند.

زبان سطح اسمبلی

بعد از زبان سطح ماشین، با پیشرفت در تکامل زبان های رایانه ای، زبان سطح اسمبلی سطح بعدی زبان شد. زبان سطح ماشین فقط از زبان باینری استفاده می کند. اما از طرف دیگر، زبان اسمبلی به جای ۰ و ۱ از mnemonics یا دستورالعمل های نمادین استفاده می کند.

به عنوان مثال برای اضافه کردن دو رجیستر A و B به جای استفاده از دستور دودویی ۱۰۰۰۱۱۱۱ می توانیم از “ADD B” استفاده کنیم. بنابراین نوشتن یک برنامه اسمبلی مزایای بسیار زیادی نسبت به زبان سطح ماشین دارد.

حتما بخوانید: آشنایی کامل با تاریخچه اینترنت (بهمراه تصاویر)

زبان سطح بالا

زبان سطح بالا، یک پیشرفت در تکامل زبان های کامپیوتری است. برخی از زبان های سطح بالا را در اینجا برای شما مثال زدیم که شامل موارد زیر هستند،

  • PROLOG (برای “برنامه نویسی LOGic”)
  • FORTRAN ( برای “FORrmula TRANslation” )
  • LISP ( برای “LISt Processing” )
  • Pascal (به نام دانشمند فرانسوی ، بلیز پاسکال)

زبان های سطح بالا با زبان انگلیسی نوشته می شوند، از کلمات کمتری استفاده می شوند که به عنوان کلمات کلیدی در این برنامه نویسی ها کاربرد دارند و همچنین ابهامات کمتری دارند. در زبان سطح بالا هر دستور یک سینتکس و کلمه کلیدی خاص و متفاوتی دارد. سینتکس به معنی قواعد گرامری دستورات برنامه نویسی است.

از دست ندهید : با این ۷ روش، خیلی ساده از هک شدن کامپیوتر خود جلوگیری کنیم؟

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا