آموزش ترفندهای کامپیوتری

7 علت اصلی شارژ نشدن باتری لپ تاپ+ راه حل

قطعاً باتری لپ‌تاپ یکی از مهم‌ترین اجزای آن است که در مواقعی که به برق دسترسی نداریم نیاز به آنرا بیشتر احساس می کنیم. پس باید طرز صحیح حفظ و نگهداری از باتری لپ‌تاپ را بدانیم. دلایل اصلی شارژ نشدن باتری لپ تاپ های مختلف عنوانیست که در این مطلب به بررسی آن می پردازیم.

باتری لپ تاپ

وظیفه تمام باتری ها ذخیره سازی انرژی برق برای استفاده از آن در زمان آینده است. تغییرات شیمیایی در باتری باعث ذخیره و آزادسازی انرژی الکتریکی در آن می شود. البته مقداری از انرژی ذخیره شده در باتری در اثر گرما و فعالیت های شیمیایی درون باتری از بین می رود.

باتری ها انواع مختلفی دارند که باتری های لیتیومی آخرین نوع از باتری های موجود در بازار است و از مقاومت بالاتری برخوردارند. بیرون آوردن باتری هنگام استفاده از برق شهری باعث افزایش طول عمر آن می گردد.

بطور کلی 7 دلیل اصلی شارژ نشدن باتری وجود دارد

 • خرابی باتری: باتری خراب شده یا عمر آن به پایان رسیده است، که مانع از شارژ شدن می‌شود.
 • مشکل در آداپتور برق: اگر آداپتور برقی خراب شده یا دچار مشکلات شود، باتری به درستی شارژ نمی‌شود.
 • مشکل در پورت شارژ: اگر پورت شارژ لپ تاپ خراب شده یا دچار مشکلاتی مانند کثیفی یا اتصال ناصحیح شود، باتری قادر به شارژ نشدن است.
 • مشکلات در مدار شارژر یا مادربورد: مشکلاتی در مدار شارژر یا مادربورد لپ تاپ ممکن است باعث شارژ نشدن باتری شود.
 • تنظیمات نرم‌افزاری: برخی تنظیمات نرم‌افزاری مرتبط با مدیریت باتری ممکن است باعث مشکلات در شارژ شدن باتری شوند.
 • نوسانات ولتاژ برقی: نوسانات ولتاژ برقی در خط برق می‌تواند تأثیر منفی بر روی عملکرد شارژ باتری داشته باشد.
 • خرابی یا کاهش کیفیت سیم شارژ: استفاده طولانی مدت و استفاده نادرست ممکن است منجر به خرابی یا کاهش کیفیت سیم شارژ شود، که موجب شارژ نشدن باتری می‌شود.

توضیحات کامل و نکات تکمیلی:

ویدئو تعمیر شارژ نشدن لپ تاپ (پیغام plugged in, not charging):

حتماً بخوانید: ۵ دلیل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر و لپ تاپ و نحوه رفع آن

فرقی نمی‌کند که برند لپ تاپ شما چه باشد، برای عیب یابی شارژ نشدن باتری لپ تاپ نکات زیر را در نظر داشته باشید:

۱- ممکن است تنظیمات دستگاه به هم ریخته باشد!

ممکن است دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاب شما ناشی از به هم خوردن تنظیمات پاور آن باشد. با بررسی تنظیمات و به خصوص تنظیمات پاور، می توانید دلیل شارژ نشدن لپ تاپ خود را راحت تر تشخیص دهید. برای این کار، باید از طریق مسیر Start → Control Panel → Power Options، از غیر فعال بودن گزینه low battery level اطمینان حاصل نمایید. این گزینه باعث می شود که دستگاه به جای شارژ شدن، خاموش شود. در نتیجه لپ تاپ شارژ نشده و مشکلاتی را برای کاربر به وجود می آورد.

۲- ممکن است لپ تاب داغ شده باشد!

دلیل دیگری که ممکن است به شارژ نشدن باتری لپ تاب منجر شود داغ شدن لپ تاب است. که این داغ شدن به دلیل فعالیت زیادی باتری ایجاد می‌شود. در مواقعی که حس کردید لپ تاپ بیش از حد داغ کرده، بهتر است آن را برای مدتی خاموش کرده و با آن کار نکنید. همچنین در صورت لزوم از هوای فشرده برای تمیز کردن منافذ فن لپ تاپ استفاده کنید تا گرد و خاکی داخل آن وجود نداشته باشد.

۳- ممکن است اتصالات باتری مشکل داشته باشد!

این احتمال برای شارژ نشدن باتری لپ تاب وجود دارد که اتصالاتی همچون کابل برق دچار بریدگی، پارگی یا قطعی شده باشند و به این ترتیب، مانع از انتقال برق به دستگاه شوند.

حتما همیشه کابل شارژر خود را چک کنید، اگر فرورفتگی، پارگی، پیچ خوردگی یا تغییر خاصی را در مسیر شارژر مشاهده می‌کنید ممکن است مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ به کابل برگردد. در این حالت، تعویض این کابل مشکل را برطرف می کند.

اگر چنین نشد، دستگاه را برای بررسی های تخصصی تر به یک تعمیرگاه مجاز و معتبر ببرید. همچنین هنگامی که مشاهده کردید با اتصال شارژر، جریان برق به لپ تاپ برقرار نمی‌شود، بهتر است سریع شارژر را جدا کرده و از ورودی یا پریز دیگری برای اتصال شارژر استفاده کنید.

همچنین که در بیشتر موارد، آداپتور دستگاه به دلیل افت یا شدت جریان برق از کار می‌افتد و به این وسیله از آسیب به دستگاه جلوگیری می‌کند. در مرحله بعد، زمانی که جریان برق قطع شده است، باتری دستگاه را (در صورت امکان) جدا کنید. دکمه پاور را به مدت ۲ دقیقه نگه دارید و سپس مجدد باتری را وارد کنید و شارژر را به پریز دیگری متصل کنید.

شارژنشدن-لپ-تاب

۴- ممکن است باتری معیوب باشد!

اگر مشاهده کردید که لپ تاپ شارژ نمی شود، لازم است که سلامت باتری را تست کنید. برای این کار، باطری را از دستگاه خارج کرده و لپ تاپ خود را به برق متصل کنید.

بهتر است لپ تاپ را خاموش کنید، باتری را برای چند ثانیه جدا کرده و سپس مجدد وصل و سیستم را دوباره روشن کنید. البته لازم به ذکر است که در همه لپ تاپ‌ها امکان جدا کردن باتری وجود ندارد. در این موارد تنها لپ تاپ را خاموش و روشن کنید.

اگر دستگاه شارژ شد، این به معنای خرابی باتری است و باید اقدام به تعمیر یا تعویض آن نمایید. اما اگر لپ تاپ شما حتی با اتصال به برق نیز شارژ نشد، نشان از وجود مشکلاتی در سایر قسمت های دستگاه بوده و باید اقدامات تخصصی را برای تعمیر آن انجام دهید.

 رفع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ:

ابتدا باید Device Manager را در کارد جستجو در منو استارت تایپ کنید و پنجره Device Manager را باز نمایید.

شارژ-نشدن-باتری  سپس با کلیک بر روی Batteries لیست آن را باز کنید. دو مورد در زیر مجموعه Batteries ارائه شده است که می توان به Microsoft AC Adapter و Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery اشاره کرد.

شارژ-نشدن-باتری۲
بر روی هر یک راست کلیک کنید و Uninstall را انتخاب نمایید. بله باید درایور باتری خود را حذف نمایید و مجددا آن را نصب کنید.

شارژ-نشدن-باتری۳
سپس لپ تاپ را Shut down کرده و کابل شارژر را از لپ تاپ خود جدا کنید. اگر باتری لپ تاپ قابل جدا شدن است باید یک دور باتری را از لپ تاپ جدا کنید اما در صورتی که این امکان وجود ندارد باید پنل زیر لپ تاپ را باز کرده، سپس با جدا کردن مادربرد باتری را جدا نمایید و مجددا جا بزنید.

لپ تاپ را به شارژر متصل کنید و آن را روشن نمایید. در نهایت بر روی آیکون باتری در Notification bar کلیک نمایید و آیکون اتصال به شارژر را بررسی نمایید. با نصب مجدد درایور لپ تاپ، جدا کردن و اتصال باتری، قطع و وصل شارژر این مشکل برطرف خواهد شد. فقط مراحل در مدل های مختلف لپ تاپ متفاوت خواهد بود. اگر روش متفاوتی را برای حل این مشکل در نظر دارید حتما با ما در میان بگذارید.

همچنین بخوانید: ۵ تا از بهترین و جدیدترین نرم افزارها برای بالا بردن سرعت کامپیوتر و لبتاب ویندوزی شما

راهنمای کامل نگهداری از باتری لپ‌تاپ

 • بهترین حالت شارژ کردن باتری این است که اجازه دهیم سطح شارژ تا ۰ درصد کاهش بیابد و سپس باتری را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنیم.
 • هنگام پردازش‌های سنگین نظیر بازی کردن (دمای بالای ۶۰ درجه) بهتر است باتری را در صورت امکان از لپ‌تاپ خارج کنید.
 • توصیه می‌شود به‌جای رها کردن باتری تا دشارژ شدن کامل و سپس شارژ کردن کامل آن تا سقف ۱۰۰ درصد، از دشارژهای جزیی تا رسیدن به سطحی در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد و شارژ کردن‌های زودبه‌زود استفاده کنید.
 • برای کالیبره کردن سنسور باتری بهتر است حدودا پس از هر ۳۰ چرخه‌ی شارژ یک بار باتری لپ‌تاپ را بدون وقفه به‌طور کامل دشارژ کرده و سپس آن را بدون وقفه به‌طور کامل شارژ کنید.

شما مشکل کار نکردن باتری لپ تاپ یا شارژ نشدن آن را چه طور برطرف کردید؟ دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

امیدواریم این بخش از آموزش های ما برایتان مفید و مؤثر واقع شود. چنانچه سؤالی در مورد این مطلب دارید در بخش نظرات از ما بپرسید.

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

‫23 دیدگاه ها

 1. سلام . من ی مدتی هست وقتی لب تاپ رو شارژ می کنم قطع و وصل میشه میخواستم بدونم دلیلش چیه ؟
  در ضمن شارژر دیکه هم استفاده کردم . ولی بازم وقتی لب تاپ به شارژ هست قطع و وصل می شود

  1. سلام منم همین مشکلو دارم – وقتی شارژ باتری به سطح ۷۰% به بالا میرسه مدام شارژش قطع و وصل میشه و نمیزاره بیشتر از این شارژ بشه

 2. سلام من لپ تاپم بعضی وقتا شارژ می‌کنه بعضی وقتا ن کابلش پاره یا قطع نیست پریز هم سالمه باطری لپ تاپ هم جدا نمیشه

 3. سلام من مدل لپ تاپم hp هست این کارو انجام دادم ولی هنوز علامت شارژ شدن هست ولی شارژ نمیشه لطفا بگید چکار کنم?؟

 4. سلام من اداپتورم‌ لپ‌ تاپ‌ رو رو‌شن‌ میکنه‌ ولی‌ شارژ نمیکنه‌ میتونه‌ اداپتور‌ مشکل‌ داشته‌ بآشه

 5. سلام لپ تاب من همhp است علامت چارج داره ولی چارج اش ۰٪ است بالاتر نمی ره و وب کم هم مشکل دار وقتی صفحه سیاه است وقتی عکس میگره یا هرور می یا چند شماره نوشته است خوش میشم من را راهنمای کنید

 6. سلام
  خسته نباشید
  یه مدتی باطری لپتابم خراب بود با برق مستقیم استفاده میکردم. بعد مهد که باطری گرفتم دیگر باطری شارژ نمیشود
  باطری که میتدازم رو لپتاب و همزمان به برق هم وصل میکنم کلا بالا نمیاد و شارژ نیز نمیشود. مشکل چیه ؟ ممنون میشوم راهنمایی کنید

 7. سلام
  عرض ادب و احترام
  من لب تاپ ایسرم رم‌رو ‌امروز صبح شارژ کردن و عصری باهاش کار کردم و بعد تو حالت اسلیپ گذاشتم.یکی دو ساعت بعد که برگشتم تا دوباره باهاش کار کنم دیدم که دیگه روشن نمیشه؛ فکر کردم که احتمالا کسی دستش به ماوس یا صفحه کلید خوردن روشن شده و لذا باتری خالی کرده باشه. برا همین شارژرم رو آوردم تا هم لب تاپ رو شارژ کنم و هم کارم رو انجام بدم که متاسفانه باز لب تاپ روشن نشد. البته چراغ چشمک زن خالی شدن باتری روشن نبود و چراغ شارژ هم پس از وصل کردن شارژر روشن نشد. میشه لطفاً راهنمایی کنید که چه ایرادی ممکنه پیش اومده باشه؟ مشکل از کجاست؟
  ممنون میشم پاسخ بدید.

 8. سلام لپ تاب من مدلش دل ۱۵۲۰ است وقتی به پریز وصل شده می نویسه ۸۲ درصد شارز اما اگه پریز بکشیم روشن نمی شه

 9. سلام من دیروز روی لبتابم اب ریخت سریع بردمش تعمیرگاه گفتن باطری خیس نشده و بعد که اوردمش خونه اول اینکه فن هاش خیلی صدا میده و یکم باد خنک میده بیرون
  و موقعی که شارژر رو میکشم لبتاب خاموش میشه
  و وقتی که تو شارژ هست از 76%بالا نمیره
  لطفاً کمک کنید

 10. سلام من لپ تابم ایسوس هست.از دیروز وقتی میزارم باتری شارژ بشه تا ۸۰ درصد بیشتر شارژ نمیشه
  لطفا کمک کنید ممنونم

  1. سلام این بخاطر خود تنظیمات کارخانه هست چون بیشتر از 80 درصد اگر باتری شارژ بشه زودتر فرسوده میشه و خود ایسوس به این شکل تنظیم کرده

   1. منم مشکل ایشونو دارم ولی اوایل چندماه پیش که خریده بودم تا ۱۰۰شارژ میشد ولی جدیدا تا ۸۰شارژ میشه

 11. سلام مشکل من در خصوص شارژ نشدن باتری هنگام وصل به برق است هنگامی که لب تاب به برق وصل میکنم شارژ باتری از صفر درصد بالاتر نمی‌رود لطفا راهنمایی کنید

 12. سلام من لپ تاپم hp هست ۱۰۰درصد شارژش میکنم بعد که باهاش کار میکنم به۳۰ یا ۴۰ درصد میرسه شارژش خالی میشه و تا شارژر وصل نکنی روشن نمیشه به نظر شما مشکل از کجاست؟ ممنون

  1. من باطری لپ تاپم چون تو بازار موجود نبود یه باطری دیگه ۹ سلولی بهم داده بودن که وقتی خراب شد دقیقا همین رفتار رو داشت و با خرید باطری نو مشکل حل شد. اما باطری ارجینال خودش در اواخر عمر و کارایی چنین مشکلی نداشت فقط ۱۰ دیقه یه ربع طول میکشید تا کامل شارژ بشه و توی ۱۰ دیقه یه ربع هم کامل دشارژ میشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا