آموزش ترفندهای کامپیوتری

بهترین حالت شارژ لپ تاپ+ نکات و ترفندها برای مبتدی ها

این روزها درباره باتری موبایل و لپ تاپ حرفهای زیادی زده می شود و هر کسی نظری دارد؛ اما این وسط باتری لپ تاپ به توجه خاصی نیاز دارد. با اینکه وقتی اسم لپ تاپ می آید، بیشتر ما به مانیتور، میزان رم یا قدرت سی پی یو (CPU) فکر می کنیم؛ اما نباید یادمان برود که باتری لپ تاپ هم یکی از مهمترین اجزای سازنده آن است.

نگهداری از باتری لپ تاپ به توجه و مراقبت نیاز دارد و خیلیها به خاطر بی توجهی به این مساله خیلی زود مجبور می شوند باتری لپ تاپشان را عوض کنند.

حالا ما اینجا هستیم تا شما را با چند نکته و ترفند برای شارژ باتری لپ تاپ آشنا کنیم تا بتوانید عمر باتری را افزایش بدهید.

آیا باتری لپ تاپ همیشه باید به برق وصل باشد؟

این سوالیست که برای خیلی از لپ تاپ دارها پیش می آید و جوابش هم «نه» است. برای استفاده بهینه و حداکثری از باتری لپ تاپ باید شارژ آن را بین 40 تا 80 درصد نگه دارید. البته باتری‌های لیتیومی نسل جدید وقتی شارژشان کامل باشد بهتر عمل می کنند، ولی به عنوان قانون کلی بهتر است نگذارید شارژ لپ تاپ به کمتر از 40 درصد برسد.

بلد باشید: یادگیری مشخصات لپتاپ و روش ساده تشخیص آنها

دلیل اصلی دیگر برای اینکه نباید لپ تاپ را بیش از حد شارژ کنید جلوگیری از داغ شدن آن است. البته در خیلی از مدلهای لپ تاپ وقتی باتری به شارژ 100 درصد می رسد منبع تغذیه باتری قطع می شود؛ بنابراین ادامه شارژ کردن باتری بعد از آن اضافی است و در بیشتر مواقع هم آسیبی به باتری نمی رساند.

آیا باتری لپ تاپ قبل از شارژ مجدد باید خالی شود؟

این هم یکی دیگر از سوالات رایج درباره شارژ باتری لپ تاپ است و جواب این یکی هم «نه» است. باتری اکثر لپ تاپهای نسل آخر از نوع لیتیوم یونی یا لیتیوم پلیمری است.

این باتریها طوری طراحی شده اند که می توانند در چرخه های مختلف شارژ مقاومت کنند. همانطور که در بالا اشاره کردیم، وصل بودن مداوم باتری به برق لزوما باعث آسیب دیدن باتری لپ تاپ شما نمی شود؛ اما بعضی از باتری ها دارای چرخه شارژ-دشارژ هستند و برای همین اگر بگذارید باتری لپ تاپتان کاملا خالی شود، طول عمر باتری کم می شود.

 

بلد باشید: از کجا بفهمم لپتاپم هک شده؟ بعد از آن چه کنم؟ 

بهترین حالت شارژ باتری لپ تاپ

باتری همه لپ تاپ ها این قابلیت را ندارند که از لپ تاپ جدا و خنک شوند. از طرفی هم فن های لپ تاپ ممکن است بعد از چند سال استفاده خراب شوند و دیگر نتوانند باتری را خنک کنند. در چنین شرایطی می توانید از نکات زیر برای بالا بردن عمر باتری لپ تاپ استفاده کنید:

  • هیچ وقت نگذارید باتری لپ تاپ کاملا خالی شود. همیشه شارژ لپ تاپ را بین 40 تا 80 درصد نگه دارید.
  • مطمئن شوید لپ تاپتان زیاد داغ نمی شود و فن خنک کننده درست کار می کند.
  • باتری لپ تاپ به خاطر شارژ بیش از حد آسیب نمی بیند و آنقدر هوشمند هست که منبع تغذیه را قطع و انرژی شارژ را دور بزند.
  • باتریهایی که 100درصد شارژ می شوند فقط 300 تا 500 بار چرخه شارژ دارند، اما باتریهایی که تا 80 درصد شارژ می شوند چرخه شارژشان تقریبا چهار برابر این میزان است.

دانلود کنید برای لپ تاپ: 10 نرم افزار کنترل سرعت فن لپتاپ

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا