آموزش های متنوع دیگر

برای خرید ماشین ظرفشویی به چه نکاتی توجه کنیم؟ 5 ترفند

انتخاب ماشین ظرفشویی مناسب کار چندان راحتی نیست. برندهای مختلفی با طرحها و قابلیتهای زیادی در بازار وجود دارند که خرید یک محصول مناسب را برایتان سختت می کنند؛ مخصوصا اگر اولین بارتان باشد که بخواهید ماشین ظرفشویی بخرید!

ماشینهای ظرفشویی از نظر قیمت هم تفاوتهای زیادی با هم دارند. برای همین خیلی مهم است از قبل مشخص کنید چه مبلغی قرار است برای ماشین ظرفشویی کنار بگذارید تا دنبال یک دستگاه خوب در همان محدوده قیمت بگردید. ضمنا بهترین سایت خرید پوشاک را از دست ندهید.

حالا این سوال پیش می آید که چطور بهترین و مناسبترین ماشین ظرفشویی را انتخاب کنیم؟ نگران نباشید! ما این راهنمای جامع و کامل را آماده کرده ایم تا شما را با تمام مشخصات، نکات و ویژگیهایی که قبل از خرید ماشین ظرفشویی باید مد نظر قرار بدهید آشنا کنیم. به این ترتیب کاملا می فهمید که باید دنبال چه چیزی بگردید و بهترین ماشین ظرفشویی با بودجه مورد نظرتان را می خرید.

بدون هیچ مقدمه دیگری برویم سراغ اصل مطلب!

1- اندازه

اولین چیزی که موقع خرید ماشین ظرفشویی باید در نظر بگیرید این است که این دستگاه قرار است چقدر جا اشغال کند. به طور کلی ماشینهای ظرفشویی در 3 اندازه عرضه می شوند: تو کار، رومیزی و ایستاده. نکته مهم این است که معمولا ماشینهای ظرفشویی کمی کوچکتر از اندازه ذکر شده تولید می شوند تا کار نصبشان راحتتر باشد.

به عنوان مثال معمولا عرض ماشینهای لباسشویی توکار تقریبا 61 سانتیمتر درج می شود، اما این ماشینها اغلب اوقات کمی کوچکتر از این مقدارند تا فضای کافی برای جا دادن آنها داخل کابینت وجود داشته باشد. این فضای اضافی نصب ماشین ظرفشویی و بیرون آوردن آن در آینده را آسان می کند.

ظرفشویی های ال جی: بهترین مدلهای ماشین ظرفشویی ال جی+ عیب های آن

ماشینهای ظرفشویی تو کار که داخل کابینت قرار می گیرند معمولا فقط عرضشان با هم فرق می کند و بین 65 تا 75 سانتیمتر پهنا دارند. اما اگر بخواهید ماشین ظرفشویی ایستاده بخرید، مدلهای مختلف به اندازه دو تا سه سانت ارتفاع و عمقشان با هم فرق می کند، پس حتما باید از قبل فضای مورد نظرتان را به دقت بررسی کنید تا ماشین ظرفشویی مناسبی بخرید.

در حال گذاشتن ظرف در ماشین ظرفشویی

علاوه بر این یادتان باشد که ماشین ظرفشویی موقع نصب باید حدود 5 سانت جا برای لوله ها و کابل های پشتش هم داشته باشد وگرنه موقع کار با مشکل مواجه می شود. اگر فضای کمی دارید بهتر است سراغ خرید ماشین ظرفشویی رومیزی بروید. این مدل ماشینهای ظرفشویی برای آپارتمانها خیلی مناسبند. این ماشینهای ظرفشویی کوچک و مستقل روی پیشخوان آشپزخانه قرار می گیرند و فضای کمی هم اشغال می کنند؛ ولی نسبت به بقیه ماشینهای ظرفشویی ظرفیت کمتری دارند.

2- ظرفیت

وقتی اندازه و نوع ماشین ظرفشوییتان را انتخاب کردید می توانید سراغ بقیه مشخصاتش بروید. یکی از مهمترین ویژگیهای ماشین ظرفشویی ظرفیت یا گنجایش آن است. ظرفیت در ماشین ظرفشویی به معنی تعداد ظروفیست که می توانید در آن جا بدهید.

از این لحاظ ماشینهای ظرفشویی به دسته های 6 تا 8 نفره، 12 نفره و 16 نفره تقسیم می شوند. ماشینهای 6 تا 8 نفره خیلی پر کاربرند و می توان 72 تا 108 پارچه ظرف را در آنها جا داد. ماشینهای ظرفشویی 12 نفره قابلیت جا دادن 144 پارچه و 14 نفره ها تا 160 پارچه ظرف را دارند.

البته این را هم یادتان باشد که هر چه ظرفیت ماشین ظرفشویی بالا می رود، فاصله طبقاتش هم نزدیکتر می شود و گاهی اوقات آنقدر این فاصله کم می شود که لبه های ظروف با هم برخورد می کنند. به طور کلی ماشین ظرفشویی با ظرفیت بالا گزینه خیلی خوبی برای انتخاب است، اما در صورت امکان قفسه های آن را بررسی کنید و ببینید وقتی ماشین کاملا پر می شود ظرفها در چه حالتی قرار می گیرند.

3- تنظیمات

در قدم بعدی باید تنظیماتی که دوست دارید ماشین ظرفشویی ارائه کند را در نظر بگیرید. اکثر ماشینهای ظرفشویی به چرخه های شستشوی اصلی ظروف یعنی چرخه خودکار، معمولی، سنگین و چرخه سریع مجهزند؛ اما بعضی مدلها گزینه های بیشتری هم مثل تنظیمات سازگار با محیط زیست هم ارائه می کنند که این روزها خیلی محبوب شده اند.

با اینکه شستشوی ظروف با این ماشینها بیشتر طول می کشد، اما در عوض آب و برق کمتری مصرف می شود. چرخه شستشوی ظریف موجود در بعضی مدلها هم به شما امکان شستشوی ظروف ظریف و شکننده را می دهند؛ اما ما توصیه می کنیم ظروف حساس را با دست بشویید. ظرفهای کریستال جزو ظروفی هستند که هیچ وقت نباید آنها را در ماشین ظرفشویی قرار بدهید.

بشناسید: 4 بهترین مارک های یخچال برای خرید

ماشین ظرفشویی

مورد بعدی گزینه های شستشو هستند. بعضی از ماشینهای ظرفشویی قابلیت ضد عفونی کردن ظروف را هم دارند. در این حالت ماشین ظرفشویی ظرفها را در دمای بالاتر و به مدت طولانی تری می شوید تا هر نوع میکروب و باکتری را از بین ببرد. این قابلیت به خصوص برای شستن شیشه شیر بچه ها بسیار مناسب است.

یکی دیگر از گزینه های موجود در برخی ماشینهای ظرفشویی تنظیم حرارت خشک (heat dry) است. همانطور که از اسم این گزینه هم مشخص است، ماشین ظرفشویی بعد از اتمام چرخه شستشو، شروع به دمیدن هوای گرم در ظروف می کند تا خشک شوند. خیلی از ماشینهای ظرفشویی هم به قابلیت باز شدن خودکار درب بعد از اتمام چرخه شستشو مجهزند که به خشک شدن بیشتر ظروف کمک می کند.

یکی دیگر از گزینه های بسیار خوب در ماشینهای ظرفشویی برنامه نیم شور (half-load wash) است. با انتخاب این گزینه چرخه شستشو روی قفسه های پایینی یا بالایی متمرکز می شود. به این ترتیب با صرف نظر کردن از سایر طبقات، مصرف آب و برق کاهش پیدا می کند.

4- مصرف برق

مصرف برق یکی از فاکتورهای مهمیست که موقع خرید لوازم برقی باید به آن توجه کرد. خرید یک ماشین ظرفشویی با مصرف انرژی بالا هر چقدر هم که قابلیتهای زیادی داشته باشد کار چندان عاقلانه ای نیست. میزان مصرف انرژی ماشینهای ظرفشویی بر حسب کیلووات ساعت (kWh) روی برچسبشان درج می شود.

بعضی از ماشینهای ظرفشویی گواهی انرژی استار (Energy Star) دارند و این یعنی نسبت به سایر لوازم برقی 20 تا 30 درصد کمتر انرژی مصرف می کنند.

7 بهترین مارک های جاروبرقی (و بهترین مدل هر برند در سال 2023)

اگر دنبال ماشین ظرفشویی خوب و کم مصرفی می گردید سراغ محصولی با نرخ مصرف انرژی حدود 270 کیلووات ساعت یا کمتر بروید و آن را از لحاظ داشتن ویژگیهایی مثل چرخه‌ شستشوی سازگار با محیط زیست بررسی کنید. در ضمن یادتان باشد ماشینهایی که به قابلیت حرارت خشک مجهزند هم انرژی بیشتری مصرف می کنند.

5- میزان صدا

به احتمال زیاد قرار است ماشین ظرفشویی را در آشپزخانه جا بدهید؛ بنابراین مطمئنا دلتان نمی خواهد موقع غذا خوردن یا آشپزی کردن سر و صدایش اذیتتان کند. همه ماشینهای ظرفشویی یک درجه صدای مشخصی دارند که بین 39 تا 60 دسی بل متغیر است. در واقع میزان صدایی که این دستگاهها تولید می کنند با هم فرق می کند.

ماشین ظرفشویی

بعضی از ماشینهای ظرفشویی طوری طراحی شده اند که کمترین صدا را تولید کنند. پس اگر سر و صدای دستگاه برایتان مهم است باید دنبال چنین گزینه هایی باشید. ماشینهای ظرفشویی بی صدا آزادی عمل بیشتری به شما می دهند و این امکان را به وجود می آورند که هر موقع از صبح یا شب بتوانید ظرفهایتان را بشویید. بهترین ماشینهای ظرفشویی صدایی در حدود 40 دسی بل دارند.

حتما بخوانید: راهنمای خرید ظرفشویی بوش (و مدل های مختلف آن)

8 ترفند تکمیلی

پس حتما متوجه شدید که با اینکه استفاده از ماشین ظرفشویی کار راحتیست، اما برخی ماشینهای ظرفشویی ویژگیهایی دارند که کار را برای شما از چیزی که هست هم راحت تر می کنند. در ادامه به این موارد اشاره می کنیم:

  • قفسه های قابل تنظیم: این ویژگی به شما امکان می دهد جای قفسه ها را عوض و آنها را مطابق نیازتان تنظیم کنید.
  • باز شدن خودکار درب: در این حالت درب ماشین ظرفشویی بعد از اتمام چرخه شستشو به اندازه چند سانتیمتر باز می شود تا با خروج هوای گرم و مرطوب و وارد شدن هوای تازه، به خشک شدن سریع ظرفها کمک شود.
  • قفل کودک: با انتخاب این گزینه دکمه ها و درب ماشین ظرفشویی قفل می شوند تا کودک کنجکاو شما نتواند به آنها دست بزند.
  • شروع با تاخیر (Delay start): این ویژگی برای استفاده در ساعات اوج مصرف برق بسیار عالیست و به شما امکان می دهد تا ماشین ظرفشویی را در زمان مشخصی روشن کنید.
  • نگهدارنده های تاشو (Fold-down tines): نگهدارنده ها همان قفسه هایی هستند که بشقابها در آنها جای می گیرد. امکان تا کردن این نگهدارنده ها باعث ایجاد فضای بیشتر برای قرار دادن ظروف بزرگتر می شود.
  • حسگر شستشو: این ویژگی در ماشینهای ظرفشویی مدل بالا وجود دارد. حسگر شستشو می تواند میزان کثیف بودن ظروف را تشخیص بدهد و چرخه شستشو که شامل میزان مصرف آب، دمای آب و مدت زمان شستشو می شود را بر اساس آن تنظیم نماید.
  • نشانگر نمک و مایع جلا دهنده ظروف: این نشانگرها به شما می گویند که نمک و مایع جلا دهنده ظروف چه زمانی باید پر شوند.

راهنمای خرید مایکروفر ال جی: نکات خرید و 3 مدل برتر

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا