آموزش اینترنت

فضای ابری چیست؟ به چه دردی می خورد؟

این داستان را تصور کنید: با یکی از دوستان قدیمی خود که سالیان درازی است او را ندیده اید قرار ناهار دارید. در مورد خانواده های هم از یکدیگر میپرسید. بعد از شما میپرسد: از نوه هات عکسی داری ببینم؟

البته که دارید! خیلی هم زیاد. ولی هیچ کدام همراه شما نیست. همه آن ها روی کامپیوتر شما در منزل است. به او قول میدهید که بعدا برای او ایمیل کنید ولی فراموشی در کمین است! اصلا اگر ایمیل او را نداشتید چطور؟

حتما بخوانید: ۸۰ تا از اصطلاحات رایج تکنولوژی که حتما باید بدانید

کاش راهی بود که میتوانستید همین الان به آن عکس ها دسترسی داشته باشید.

یک داستان آشنای دیگر را تصور کنید:

یک روز صبح دکمه پاور کامپیوتر را میزنید و هیچ اتفاقی نمی افتد، دوباره و سه باره امتحان میکنید، هیچی!

کم کم میترسید. کامپیوتر خود را پیش تعمیرکار آشنا میبرید و آنجاست که خبر بدی برای شما دارند.

کامپیوتر شما خراب شده

تمام عکسهای تان

اسناد مهم

آهنگ ها، فیلم ها، اسناد اکسل

همه آنها از دست رفته اند!

اگر واقعاً خوش شانس باشید( که اکثر ما نیستیم) میتوان فایل ها را بازیابی کرد ولی این امر معمولا غیر ممکن است.

کاش از اسناد مهم خود جایی دیگر پشتیبان گرفته بودید.

فضای ابری به شما امکان اجتناب از هر دو داستان فوق را میدهد

فضای ابری چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

درست از زمانی که کامپیوتر های شخصی به وجود آمده اند، کاربران مایل به ذخیره کار های خود بودند. خواه این کار یک سند باشد، یک فایل اکسل یا عکس های دوران کودکستان باشد، ذخیره آنها روی هارد دیسک کار دشواری نیست. ولی اگر مورد بهتری باشد چطور؟

هر طرف سر بگردانید صحبت از فضای ابری است، ولی این فضای ابری چیست؟ خود فضای ابری موردی ساده و قابل درک است. درست مثل این است که کسی هارد درایو کامپیوتر شما را بروی اینترنت قرار میدهد و تنها شما هستید که قادر به استفاده از آن هستید.

خب چرا از کامپیوتر خودمان استفاده نکنیم؟

دو مشکل در مورد ذخیره فایل بروی هارد کامپیوتر وجود دارد. اول اینکه اگر بخواهید به فایل های خود دسترسی داشته باشید، باید کامپیوتر خود را با خود حمل کنید. این موضوع وقتی آزاردهنده است که قصد سفر داشته باشید و نخواهید لپ تاپ خود را به همراه ببرید. و اینکه بخواهیم عکسی از خانواده را به اشتراک بگذاریم ولی دسترسی به کامپیوتر خود نداشته باشیم واقعاً آزاردهنده است.

دوم اینکه اگر (خدای نکرده) اتفاقی برای کامپیوتر شما بیفتد تمام آنچه داشته اید از بین خواهد رفت. تا آنجا که مشخص است فضای ابری این مشکل را رفع کره است.

استفاده از فضای ابری دو جنبه مثبت دارد:

۱- از هر کجا میتوانید به فایل هایتان دسترسی داشته باشید

وقتی فعالیت های خود را در فضای ابری ذخیره کنید میتوانید از هر کجا که دسترسی به اینترنت داشته باشید از آن استفاده کنید. برای دیدن عکس نوه هایتان نیازی به کامپیوترتان ندارید. میتوانید از کامپیوتر دیگران برای این کار استفاده کنید.

۲- فایل های شما یک پشتیبان قدرتمند دارند

از دیگر جنبه های مثبت فضای ابری این است که اگر برای کامپیوتر شما مشکلی به وجود بیاید فایل های شما در امان خواهد بود. در واقع، ارائه دهندگان فضای ابری نیز از فایل های ذخیره شده پشتیبان میگیرند تا حتی اگر برای سیستم های آنها نیز مشکلی پیش بیاید باز هم فایل های شما در امان خواهد بود.

حتی میتوانی از فایل های خود در چند فضای ابری پشتیبان بگیرید (مثلا Dropbox و Apple iCloud) تا خیالتان راحت تر باشد.

فضای ابری ساده، ارزان و راحت است.

فضای ابری همه جا هست. ارزان قیمت است و بهترین قسمت آن این است که شما فایل ها را در یک پوشه ذخیره میکنید، مثل همیشه، بروی هارد درایو تان. شما تفاوتی حس نخواهید کرد.

فکر میکنم وقت آن رسیده باشد که سوار قطار فضای ابری شوید و از مزایای تکنولوژی که فایل های شما را امن و استفاده از آن را راحت تر میکنید استفاده کنید.

ویدیوی توضیح فضای ابری

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن