آموزش اینترنت

۴ سرویس ساخت و ارسال ایمیل به صورت ناشناس (و ۵ ترفند)

ایمیل طوری طراحی شده که امکان ارتباط دو طرفه قابل شناسایی را ایجاد می کند. بجز آدرس فرستنده، ایمیل اطلاعات بسیار بیشتری از شما را هم نشان می دهد که می توان از آنها برای شناسایی شما استفاده کرد. اگر به هِدر یا سربرگ ایمیل نگاه کنید می توانید اطلاعات مسیر یابی ایمیل را به طور کامل مشاهده کنید. اگر به اطلاعاتتان حساس باشید ممکن است این مساله برایتان خوشایند نباشد. ما در این مطلب روش های ساخت و ارسال ایمیل به صورت ناشناس را بررسی می کنیم.

چطور ایمیل ناشناس ارسال کنیم؟ (۵ ترفند که حتما باید رعایت کنید-با هر نوع ایمیلی)

ارسال ایمیل ناشناس به معنی پنهان کردن آدرس IP واقعی شما و استفاده از یک سرویس ایمیل امن (مثل ۴ سرویسی که در ادامه مطلب معرفی کرده ایم) است. اکثر سیستم عامل های رایج ایمیل مثل یاهو یا گوگل، از نظر سهولت استفاده و ذخیره سازی بسیار عالی هستند اما این سرویس ها حریم خصوصی ندارند؛ یعنی مشخصات شما بعد از ارسال ایمیل به دست گیرنده می رسد.

برای اینکه از طریق ایمیل بتوانید با دیگران مکالمات ناشناس و محرمانه داشته باشید، روش های زیادی وجود دارد. البته یادتان باشد که در اکثر مواقع فقط یک راه حل واحد برای دنبال کردن وجود ندارد و باید چند روش را با هم ترکیب کنید تا امن ترین حریم خصوصی را بدست بیاورید. این کار به شما کمک می کند نه تنها موقع نوشتن ایمیل های خصوصی، بلکه موقع جستجوی نقاط ضعفتان هم ایمن بمانید.

۱- از یک سرویس ایمیل رمزگذاری شده و ناشناس استفاده کنید

ایمیل رمزگذاری شده دقیقاً مثل یک سرویس ایمیل معمولی کار می کند با این تفاوت که قابلیت رمزگذاری مبدا تا مقصد، آن را بسیار ایمن می کند. علاوه بر این، این نوع رمزگذاری ایمیل، صندوق ورودی و لیست مخاطبین شما را به طور کامل پوشش می دهد.

به این ترتیب هیچ کس جز خودتان نمی تواند ایمیل هایتان را بخواند. حتی در برخی موارد خود سرویس ارائه دهنده خدمات هم به ایمیل های شما دسترسی نخواهد داشت. سرویس های مختلفی وجود دارند که خدمات ایمیل امن و ناشناس را ارائه می دهند؛ اما ProtonMail، Tutanota، Secure Email و Guerilla Mail نسبت به یاهو و گوگل امن تر و تضمین شده ترند.

۲- از یک burner email (سرویس ایمیل موقت) استفاده کنید

burner email ها برای ارسال ایمیل موقتی استفاده می شوند. با استفاده از این سرویس، ایمیل شما بعد از مدتی به طور خودبخود منقضی می شود و از بین می رود، به این ترتیب ردی از شما باقی نخواهد ماند. این کار به شما دو مزیت می دهد؛ اول اینکه ایمیلتان بعد از مدتی حذف می شود و دوم اینکه شما امکان این را دارید که بدون ایجاد حساب کاربری با مشخصات خودتان، ایمیل ارسال کنید. شما می توانید با استفاده از حساب موقتتان و استفاده از گزینه “send only”، به صورت ناشناس برای دیگران ایمیل بفرستید.

ایمیل های موقتی به شما کمک می کنند موقع ثبت نام در وب سایت های مختلف، با هرزنامه ها مقابله کنید. تنها اشکال استفاده از این روش این است که اگر رمز عبورتان را فراموش کنید، بازیابی مجدد حساب کاربری ثبت شده تان مشکل است. بهترین موقع برای استفاده از این ایمیل های موقتی وقتیست که می دانید در آینده دیگر به این حساب کاربری نیازی ندارید و اگر رمزش را هم فراموش کنید مشکلی برایتان پیش نمی آید.

۲۵ سایت جالب و سرگرم کننده برای رفع بی حوصلگی

۳- IP خودتان را مخفی کنید

از هر روشی که برای ارسال ایمیل به صورت ناشناس استفاده کنید، احتمالا هنوز آی پی شما می تواند شما را شناسایی کند. برای مخفی کردن آی پی تان باید از وی پی ان یا یک مرورگر تور (Tor browser) استفاده کنید. VPN اتصال شما را رمزگذاری می کند و آن را از طریق یک سرور واسطه هدایت می کند. به این ترتیب آدرس آی پی واقعی شما مخفی می شود. مرورگر تور هم شما را از طریق چندین گره شبکه ای متصل می کند و اجازه ردیابی تان به دیگران را نمی دهد. بعضی از وی پی ان ها مثل NordVPN’s Onion over VPN از هر دوی این فناوری ها برای مخفی نگه داشتن آی پی شما استفاده می کنند.

۴- فراداده ها را از فایل هایتان حذف کنید

اگر قرار است یک سند ورد ارسال کنید، فراداده موجود در فایل ها می تواند شما را شناسایی کند. این فراداده ها ممکن است شامل نام کامل و سایر اطلاعات شخصی شما باشد که نمی خواهید به اشتراک بگذارید. اگر می خواهید فایل هایتان را بدون ردیابی ارسال کنید، باید از صفحه تان اسکرین شات بگیرید تا هر نوع داده اگزیف (EXIF) را از آن حذف کنید.

data inspector showing how you can remove data from files

در ویندوز، ابزاری داخلی برای حذف فراداده ها به نام Document Inspector وجود دارد. این ابزار به شما کمک می کند همه چیز را تجزیه و تحلیل کنید و همه اطلاعاتی را که نمی خواهید دیگران ببینند را از فایل ها حذف کنید.

۵- با ایمیلی جدید، ارسال کنید

ساده ترین راه برای ارسال ایمیل به صورت ناشناس، ساخت یک ایمیل جدید است. اگر می خواهید از سرویس هایی مثل جی میل یا یاهو استفاده کنید، می توانید موقع ساخت ایمیل جدید اطلاعاتی مثل نام، آدرس، تاریخ تولد و شماره تلفن را به صورت جعلی وارد کنید.

البته یادتان باشد که حتی با این اقدامات احتیاطی هم باز این امکان وجود دارد که ردیابی شوید. علاوه بر این سرویس های جی میل و یاهو موظفند این اطلاعات را در اختیار نهادهای اجرای قانون قرار بدهند.

۴ سرویس ارسال ایمیل ناشناس (امن ترین ها)

۱- ProtonMail

ProtonMail

سرویس ایمیل ProtonMail از رمزگذاری PGP برای ارسال ایمیل های شما استفاده می کند. سیاست این سرویس، عدم ورود به سیستم است؛ بنابراین حتی در موارد قانونی هم اطلاعات شما به کسی نشان داده نخواهد شد.

یادتان باشد که با ارسال ایمیل، فراداده، سربرگ ها و خطوط موضوع رمزگذاری نمی شوند. این سرویس به صورت رایگان و پولی در دسترس است. نسخه پریمیوم، حداکثر ایمیل هایی که می توانید در روز ارسال کنید را بیشتر می کند. تنها نقطه ضعف این سرویس این است که برای تایید حساب کاربری تان از شما شماره تلفن می خواهد.

۱۰ سایت برای پیدا کردن افراد از طریق نام، شماره موبایل، ایمیل

ProtonMail همچنین قابلیت خودتخریبی ایمیل هم ارائه می دهد. تنها کاری که باید انجام بدهید این است که زمان انقضا مورد نظرتان را تنظیم کنید. وقتی زمان مورد نظر فرا رسید، پورتون میل، ایمیل ها را از صندوق ورودی گیرنده حذف می کند. به جز اینها، این سرویس ایمیل، وی پی ان های رایگانی هم برای اندروید و آی او اس و همینطور تقویم رمزگذاری شده ای در اختیارتان می گذارد.

۲- Tutanota

  • ساخت اکانت و شروع- این سرویس دیگر فعالیت نمیکند!

Tutanota

Tutanota قابلیت رمزگذاری مبدا به مقصد را برایتان فراهم می کند. در صورت نیاز می توانید پیام های رمزگذاری شده را حتی برای کاربرانی که از این سرویس ایمیل استفاده نمی کنند هم ارسال کنید. ویژگی رمزگذاری، نه تنها صندوق ورودی بلکه مخاطبین شما را هم شامل می شود.

موقع ثبت حساب کاربری در این سرویس ایمیل، نیازی به ارائه اطلاعات قابل شناسایی ندارید. علاوه بر این، آدرس IP شما هم موقع ارسال ایمیل مخفی می شود. این سرویس ایمیل متن باز است و همه می توانند از آن استفاده کنند.

توتانوتا یکی از بهترین گزینه های ایمن برای کسانیست که مایل به صرف هزینه زیادی نیستند یا نمی خواهند اصلا هزینه ای بپردازند. نسخه رایگان این سرویس شامل ۱ گیگابایت فضای ذخیره سازی است. با این حال، این سرویس ایمیل فقط از یک کاربر پشتیبانی می کند و محدودیت های دیگری هم دارد؛ مثلا ایمیل های شما را فقط برای چهار هفته ذخیره می کند.

برای دسترسی به قابلیت های بیشتر این سرویس ایمیل مثل تقویم رمزگذاری شده یا تاریخچه نامحدود ایمیل باید اشتراک آن را خریداری کنید.

۳- Guerilla Mail

Guerilla Mail

Guerilla Mail از سال ۲۰۰۶ به یکی از سرویس های ارائه دهنده ناشناس محبوب تبدیل شده است. این سرویس با سایر ارائه دهندگان ایمیل ایمن در لیست ما فرق می کند، چون برای ارسال و دریافت ایمیل ناشناس، آدرس ایمیل موقت برایتان فراهم می کند.

با استفاده از این سرویس می توانید یا خودتان آدرس ایمیلتان را بسازید و یا اگر عجله دارید از Guerilla Mail بخواهید که این کار را برایتان انجام بدهد. برای ارسال ایمیل با استفاده از این سرویس حتی نیازی به ساخت حساب کاربری ندارید و همین مساله کارتان را راحت تر هم می کند.

روش ارسال پیامک ناشناس رایگان برای هر شماره ای (آپدیت ۲۰۲۰)

وقتی می خواهید در سایتی ثبت نام کنید اما دوست ندارید از آدرس ایمیل اصلی تان استفاده کنید می توانید سراغ Guerilla Mail بروید. شما می توانید از این سرویس برای مواقعی که به گیرنده ایمیل اعتماد ندارید یا به هر دلیلی نمی خواهید اطلاعات واقعی تان دیده شود استفاده کنید.

بهترین نکته درباره Guerilla Mail این است که کاملا رایگان است. تنها کاری که باید بکنید این است به سایت این سرویس بروید و از خدماتش استفاده کنید. Guerilla تا کنون بیش از ۱۳ میلیارد ایمیل پردازش کرده است و این تعداد به طور مداوم در حال بیشتر شدن است.

۴- Secure Email

Secure Email

همانطور که از اسمش هم مشخص است، Secure Email یک سرویس ایمیل ایمن است که با رمزگذاری ایمیل ها، خصوصی بود ارتباطات شما با دیگران را تضمین می کند. این وب سایت از رمزگذاری ۴۰۹۶ بیتی همراه با SSL برای اطمینان از ناشناخته ماندن تمام اطلاعات شما استفاده می کند.

علاوه بر این، Secure Email کلیدهای رمزگذاری مدیریت شده توسط کاربر را به جای کلیدهای عمومی پیاده سازی می کند. به همین دلیل این سایت برای همه کسانی که می خواهند موقع ارسال ایمیل اطلاعاتشان ناشناس باقی بماند بسیار مناسب است.

برای ثبت حساب کاربری تان در این سایت لازم نیست از اطلاعات شخصی قابل شناسایی تان استفاده کنید. این وب سایت از حریم خصوصی شما محافظت می کند و آدرس آی پی تان را وارد سایت نمی کند. مزیت دیگر این سایت رایگان بودن آن است. فقط کافیست واردش شوید و به راحتی از آن استفاده کنید.

اهمیت امنیت ایمیل و ناشناس بودن

سرویس های ارائه دهنده خدمات ایمیل که به طور معمول از آنها استفاده می شود، خدمات مناسبی به کاربرانشان ارائه می کنند؛ اما ممکن است حریم خصوصی تان موقع استفاده از این سرویس ها به خطر بیفتد.

این سرویس ها از طریق تبلیغات درآمدزایی دارند و بنابراین باید از روزمرگی های شما باخبر شوند تا این تبلیغات را برای متناسب با فعالیت های همیشگی شما ارسال کنند. علاوه بر این، با استفاده از این سرویس ها فراداده ایمیل و آدرس آی پی شما را هم در معرض دید بقیه قرار می دهند. به این ترتیب هکرها می توانند به اطلاعات خصوصی شما دست پیدا کنند.

روش کنترل گوشی خود و دیگران از راه دور (آپدیت ۲۰۲۱)

جمع بندی و نکات تکمیلی

برخی از سرویس‌های ایمیل معروف که امکان ارسال ایمیل به صورت ناشناس را فراهم می‌کنند عبارتند از:

  1. ProtonMail: این سرویس ایمیل امنیت بالا و حفظ حریم شخصی را فراهم می‌کند و می‌توانید بدون نیاز به ارائه اطلاعات شناسایی، ایمیل‌های ناشناس ارسال کنید.
  2. Guerrilla Mail: این سرویس ایمیل امکان ایجاد ایمیل‌های موقتی و ناشناس را فراهم می‌کند که بدون نیاز به ثبت‌نام قابل استفاده است.
  3. Anonymouse Email: این سرویس ایمیل امکان ارسال ایمیل به صورت ناشناس را فراهم می‌کند، اما به دلیل محدودیت‌هایی که دارد، ممکن است پیام‌هایی که از آن ارسال می‌شود به برخی از سیستم‌های ایمیل تشخیص داده شود.

همچنین برخی از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان همچون Telegram و Signal هم امکان ارسال پیام به صورت ناشناس را فراهم می‌کنند. اما به هر حال، لطفاً قوانین و مقررات محلی و بین‌المللی را رعایت کنید و از این امکانات به منظور انجام کارهای قانونی و اخلاقی استفاده کنید.

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا