آموزش اینترنت

فضای ابری چیست؟ ۱۸ فایده و ایراد آن که باید بدانید

یکی از موارد مهمی که فناوری به ما ارزانی داشته فناوری ابر است. با افزایش سریع حجم داده و کمبود فضا، این کار در واقع یک پیشرفت فناوری است که بسیار مورد نیاز بود. به همین دلیل است که فناوری ابر از بدو تأسیس رشد چشمگیری داشته است. از اینترنت بانکی گرفته تا زیرساخت های بزرگ فناوری اطلاعات، همه از خدمات ذخیره سازی ابری برای افزایش امنیت و همچنین چشم انداز یکپارچگی داده های سهام دیجیتالی خود استفاده می کنند.

علاوه بر این، بسیاری از برنامه ها وجود دارد که ما متوجه وجود فضای ذخیره سازی آنلاین نمی شویم. اما در حقیقت، این فناوری ابری است که پایداری چنین برنامه هایی را تضمین می کند. یکی از این برنامه ها، سایت های پخش موسیقی و فیلم مانند Soundcloud و Netflix است. ما نیازی به دانلود فیلم یا موسیقی در دستگاه خود نداریم.

چگونه بفهمیم کامپیوتر ما کنترل می شود؟ بعد از آن چه کنیم؟

در عوض، ما فقط باید وارد حساب خود شویم و همه پرونده های رسانه موجود به راحتی در دسترس ما قرار می گیرند. سایر برنامه های برجسته Google Drive ، iCloud Drive ، Dropbox Business ، Microsoft Office 365 ، سرورهای ایمیل و بسیاری دیگر از سیستم عامل های مبتنی بر cloud هستند.

این سیستم عامل ها دارای برنامه های ویژه تلفن همراه خود هستند تا کاربران بتوانند به راحتی به داده های خود دسترسی پیدا کنند. همه این راه حل های جمع و جور امروزه فقط به دلیل فناوری ذخیره سازی ابری امکان پذیر است.

Cloud Storage (فضای ابری) چیست؟

به زبان ساده، فضای ابری یک حافظه (مثل یک هارد با ظرفیت بسیار بالا) است که توسط شرکت های ارائه دهنده آن مثل گوگل درایو، دراپ باکس، آیکلود و … تهیه شده و شما بجای اینکه اطلاعات خود (مثل عکسها، شماره تلفن ها و … را در گوشی، کامپیوتر، لبتاب یا تبلت خود ذخیره کنید، آن را در آن هارد ذخیره می کنید. با این تفاوت که برای دسترسی و ذخیره و … روی آن هارد، نیاز به اتصال به اینترنت دارید.

این هارد بسیار امن تر از هارد کامپیوتر شماست، ضمنا در هر جای دنیا که نیاز به آن فایل ها داشته باشید، کافی ست به اینترنت متصل شوید تا به آن اطلاعاتی که ذخیره کرده اید دسترسی داشته باشید. یعنی برای دسترسی به اطلاعات خودتان نیازی نیست حتما کامپیوتر یا گوشی یا هرجایی که اطلاعات خود را دارید، همراه داشته باشید.

همانطور که گفته می شود برای درک هر چیزی، ابتدا باید از ریشه ها یا پایه های آن آگاهی داشت. در اینجا هم همین مورد صدق می کند، بنابراین برای اطلاع از ذخیره سازی ابر، ابتدا لازم است که درک محاسبات ابری را ایجاد کنید. رایانش ابری اساساً مترادف مراکز داده دور دست است که از طریق اینترنت می توان به آن دسترسی داشت. به طور کلی، رایانش ابری بر روی مفهوم مجازی سازی کار می کند.

این مفهوم بیشتر زمینه را برای ماشین های مجازی فراهم می کند. ماشین های مجازی با کمک نرم افزاری ایجاد می شوند که حافظه، قدرت و ذخیره سازی دستگاه مورد نظر را به واحدهای مختلف کوچکتر تفکیک می کند. هر یک از این واحدهای کوچکتر سیستم عامل خود را اجرا می کنند. این مفهوم اجازه می دهد تا منابع محاسباتی توسط هر دستگاه متصل یا برنامه های شخص ثالث در شبکه ابری به طور کارآمد به اشتراک گذاشته شود و به آن ها دسترسی یابد.

ذخیره سازی ابری نیز به عنوان زیر مجموعه ای از فناوری ابر، نوعی ذخیره سازی از راه دور در زمان واقعی است. چنین ذخیره هایی کاربران را از تشریفات رسمی و دردسر مدیریت رسانه های ذخیره سازی در محل دور می کند. مشتریان یا کاربران تجاری فقط باید عکس ها و فیلم ها یا داده های دیگر را به سرور ارائه دهنده خدمات ابری ارسال کنند. سپس این داده ها در محیط های ذخیره سازی از راه دور ذخیره می شوند.

Cloud Storage

به طور کلی، سیستم های ذخیره سازی ابری شامل صدها سرور داده هستند که از طریق سرور کنترل اصلی با یکدیگر ارتباط نزدیک دارند. با این حال، چنین سناریوهایی را فقط می توان در مراکز داده ابر بزرگ و پیچیده یافت. ساده تر معمولاً فقط از یک سرور داده استفاده می کند. سیستم های ذخیره سازی ابری امنیت داده و همچنین یکپارچگی را تضمین می کنند. به این دلیل که داده های کاربر در مکان از راه دور ایمن خواهند ماند و اگر اتفاقی برای دستگاه ذخیره محلی یا محل رخ دهد، داده ها محافظت می شوند.

بنابراین، کاربر را قادر می سازد پشتیبان گیری اطلاعات امن و بدون دردسر را انجام دهد. علاوه بر این، ذخیره سازی ابری یک روش عالی برای بهینه سازی ذخیره سازی و اطمینان از آن ها است. کاربران فقط هزینه آنچه را که مصرف کرده اند، پرداخت خواهند کرد. ویژگی هیجان انگیز دیگر اقدامات امنیتی مسری ذخیره سازی ابر است. این ویژگی از رمزگذاری داده برای ذخیره اطلاعات از هک شدن استفاده می کند و از احراز هویت دو و سه عاملی برای رها کردن دسترسی غیرمجاز به داده ها استفاده می کند.

فرایند ذخیره سازی داده های ابر

چندین مرحله و روش وجود دارد که اجازه می دهد داده ها در سیستم عامل ابر ذخیره شوند. برای اینکه فضای ذخیره سازی ابری اعمال شود، داشتن حداقل یک سرور داده مورد نیاز است. سپس این سرور داده باید به اتصال اینترنت مجهز شود. کاربر از طریق اینترنت پرونده موضوع را به آن سرور داده ارسال می کند. این فعالیت انتقال فایل، می تواند به صورت دستی یا خودکار انجام شود.

پس از ذخیره شدن در سرور داده، این پرونده یا داده ها به چندین سرور هدایت می شوند تا افزونه اضافه شود. پس از این، داده ها با موفقیت در شبکه ابری ذخیره می شوند و پس از آن می توان به صورت آنلاین به آن دسترسی پیدا کرد. این ساده ترین مکانیسم کار در هر فضای ذخیره سازی ابری است. اما به طور کلی، فضای ذخیره سازی ابری از چندین سرور داده برای افزایش قابلیت به اشتراک گذاری فایل و دسترسی به پرونده های خود استفاده می کند.

سرچ پیشرفته در گوگل: همه ترفندهای کاربردی برای سرچ کردن در گوگل

اگر یکی از سرورهای داده خراب یا تحت تعمیر و نگهداری باشد، این امکان برای دسترسی متناوب به داده ها فراهم می شود. به عنوان مثال، AWS Cloud حدود پنجاه و پنج منطقه در دسترس دارد که بیش از هجده منطقه را در بر می گیرد.

این کار فقط برای اطمینان از اینکه مشتری هایشان همیشه باید به داده های آن ها دسترسی داشته باشند انجام می شود و هیچ کاری فقط به دلیل مشکل فنی مانعی ایجاد نمی کند. بنابراین، به طور خلاصه، فضای ذخیره سازی ابری کاملاً قابل اعتماد، کاربر پسند، امن و فن آوری پیشرفته فضای ذخیره سازی اطلاعات را فراهم می کند.

Cloud Storage | Backup Everything

روش های مختلفی برای دسترسی و استفاده از منابع ذخیره سازی ابری وجود دارد. به طور کلی، کاربر نهایی با استفاده از رابط وب ارائه دهنده خدمات ابری می تواند به آن ها دسترسی داشته باشد. منابع ابری را می توان در اختیار کاربرانی قرار داد که ظرفیت ذخیره سازی خود را مشخص می کنند و این ظرفیت قبل از سرویس آماده می شود.

بر اساس این تسویه حساب متقابل مربوط به ظرفیت ذخیره سازی، کاربر یا به صورت ماهانه یا سالانه هزینه پرداخت می کند. اگر تأمین کننده خدمات منابع را بر اساس “در صورت لزوم” تخصیص دهد، این منابع می توانند تأمین شوند. در چنین شرایطی، پرداخت بر اساس هر استفاده انجام می شود.

لازم به ذکر است که عوامل دیگری نیز وجود دارد که به آن ها بستگی دارد. این عوامل شامل فضای ذخیره سازی مورد نیاز اعم از فضای ذخیره سازی نامحدود یا محدود، کیفیت خدمات، حالت برنامه ریزی و سایر عوامل وابسته است.

۱۴ مزیت استفاده از فضای ذخیره سازی ابری

۱- فضای ابری همه جا هست

دقیقاً مانند نام هواشناسی آن، فضای ابری همه جا هست- یا حداقل هر جا که کامپیوتر و اتصال اینترنتی وجود دارد.

یک برنامه فضای ابری معمولاً روی چندین کامپیوتر (گاهی صدها) قدرتمند متصل به اینترنت که در سراسر جهان پخش شده اند اجرا می شود. لازم نیست از تمام این سیستم ها آگاه باشید – شما فقط باید با استفاده از هر مرورگر وب وارد برنامه شوید.

۲- امنیت

اگر هر چیزی به اینترنت مرتبط باشد، امنیت اصلی ترین نگرانی ما خواهد بود و بیشتر مشاغل بزرگ و کوچک از خدمات ذخیره سازی ابری استفاده می کنند، بنابراین قبل از اینکه سرویس ابری را برای تجارت خود انتخاب کنند، مطمئن می شوند که این سرویس امنیت بهتری به آن ها می دهد.

فضای ذخیره سازی ابری داده های شما را در سرورهای اضافی ذخیره می کند، بنابراین حتی اگر یکی از مراکز داده خراب شود، داده های شما توسط مراکز داده دیگر مدیریت می شوند، که داده های شما را ایمن و نظارت می کنند. اگر تمام مراکز داده ارائه دهنده ذخیره سازی از بین بروند یا از بین بروند، فقط داده های شما از بین می روند و این یک پدیده کاملاً غیرممکن است زیرا یک سرویس ذخیره سازی ابری از هزاران مرکز داده تشکیل شده است.

برخی از فروشندگان ذخیره سازی ابری، نسخه های داده های شما را در مراکز داده مختلف نگهداری می کنند، بنابراین حتی اگر داده ها در سرور از بین بروند یا خراب شوند، نسخه پشتیبان باید در آنجا باشد.

۳- مقرون به صرفه بودن

تنها با استفاده از سرویس ذخیره سازی ابری، مشکل ذخیره سازی را از خارج از منبع پشتیبانی می کند. با استفاده از ذخیره آنلاین اطلاعات، شرکت هزینه های منابع داخلی را کاهش می دهد. با استفاده از این فناوری، خود شرکت برای مدیریت و ذخیره اطلاعات خود به هیچگونه قدرت داخلی و پشتیبانی احتیاج ندارد.

فروشنده ذخیره سازی ابر همه کارها را انجام می دهد. برخی از خدمات ذخیره سازی ابری ارائه شده اند که فضای ذخیره سازی ابری را برای تمام عمر با قیمت مقرون به صرفه فراهم می کنند، که یک پیشنهاد برنده برای مشاغل کوچک و کاربران شخصی است.

مقرون به صرفه بودن

۴- به اشتراک گذاری راحت فایل ها

هر سرویس ذخیره سازی ابری ویژگی های اشتراک فایل را فراهم می کند که به شما کمک می کند فایل خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. می توانید پرونده ای را برای کاربر دیگری ارسال کنید یا از چندین کاربر دعوت کنید تا داده های شما را مشاهده کنند. عمدتا همه فروشندگان یک محیط ابری را فراهم می کنند که در آن دو کاربر با استفاده از سرویس ابری یکسان می توانند داده های خود را به اشتراک بگذارند، اگرچه تنها چند فروشنده خدمات هستند که ویژگی های اشتراک فایل بین پلت فرم را ارائه می دهند.

۵- اتوماتیک بودن

ذخیره سازی ابر مانند یک دیسک سخت بر روی سیستم شما کار می کند و اگر می خواهید هر فایلی را در فضای ابری ذخیره کنید، هیچ مشکلی در حال انجام وجود ندارد. ممکن است بیش از یک کاربر از سرویس ذخیره سازی ابری استفاده کند و مسئولیت فعلی یک کاربر بر وظیفه کاربر دیگر تأثیر نگذارد، زیرا همه کارها توسط فروشنده ابر، مدیریت و خودکار می شود.

۶- چندین کاربره بودن

همین محیط ابر می تواند بیش از یک استفاده از آن، در حال ارتباط، داشته باشد. با فضای ذخیره سازی ابری، چندین کاربر می توانند با پرونده مشترک کار کنند. به عنوان مثال، شما می توانید به چندین کاربر دسترسی داشته باشید تا آن ها بتوانند به پرونده شما دسترسی پیدا کنند و آن را ویرایش کنند. شخص مجاز می تواند از هر نقطه از جهان به صورت بلادرنگ به پرونده شما دسترسی پیدا کند.

۷- همگام سازی

هر فروشنده ذخیره سازی، ویژگی همگام سازی را ارائه می دهد. با همگام سازی، می توانید داده های ذخیره سازی ابر را با هر دستگاهی که می خواهید همگام سازی کنید. همانطور که بحث کردیم، ما می توانیم از هر دستگاه و هر قسمت از جهان به داده های خود دسترسی پیدا کنیم، اما این دسترسی با کمک همگام سازی انجام می شود.

با داشتن مدارک معتبر مناسب، شما می توانید با هر دستگاهی وارد سرویس ذخیره مشترک خود شوید و به همه داده های ذخیره شده در آن فضای ذخیره سازی ابری دسترسی داشته باشید. نیازی به کپی کردن داده ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر نیست، اما برای دسترسی به همه پرونده های خود به اتصال به اینترنت خوب نیاز دارید.

۸- راحت بودن

برای دسترسی یا مشاهده داده های خود نیازی به هارد دیسک یا فلش ندارید؛ همه کارها بصورت آنلاین انجام می شود. با این حال، اگر می خواهید هر پرونده یا داده ای را بارگیری یا دانلود کنید، ممکن است به یک دستگاه ذخیره سازی نیاز داشته باشید یا می توانید این داده ها را در دستگاه خود دانلود کنید.

اما اگر می خواهید در داده های خود بگردید، پس هیچ مکان و حافظه ای را در دستگاه شما اشغال نمی کند. حتی اگر در داده ها تغییری ایجاد کنید، همه تغییرات در هر دستگاهی که با آن سرویس ذخیره سازی همگام سازی شده است، منعکس می شود. برای استفاده از سرویس ذخیره سازی ابری به هیچ دانش فنی و تخصصی نیاز ندارید. کلیه کارهای سنگین را خود فروشنده، مدیریت می کند.

۹- مقیاس پذیر بودن

فضای ذخیره سازی ابر مقیاس پذیر و انعطاف پذیر است. اگر برنامه فعلی ذخیره سازی کافی نیست، می توانید برنامه خدمات را ارتقا دهید. و نیازی به انتقال داده ای از یک مکان به مکان دیگر نیست، فضای اضافی با برخی از ویژگی های اضافی به فضای ذخیره سازی شما اضافه می شود.

۱۰- بازیابی اشتباهات

هر مشاغل دارای یک طرح ذخیره پشتیبان است که در آن همه نسخه های داده های خود را ذخیره می کند. اگر با مشکل حذف یا از دست رفتن داده ها روبرو شوند، می توانند داده ها را از برنامه پشتیبان خود بازیابی کنند و به همین دلیل ذخیره سازی ابری بهترین روش برای مقابله با این مشکل است.

سرویس ذخیره سازی ابری بهترین بستر را برای داده های بازیابی فاجعه فراهم می کند. هر یک از مشاغل می توانند از فضای ذخیره سازی ابری به عنوان ذخیره پشتیبان داده استفاده کنند، بنابراین در صورت از دست دادن داده، این شرکت می تواند داده های پشتیبان را از فضای ابری بازیابی کند.

۱۱- فضای ابری فوق العاده قدرتمند است

دلیل اینکه فضای ابری توجه زیادی به خود جلب کرده است این است که به سازمان ها اجازه می دهد تا برنامه های پیچیده ای را تهیه کنند که توسط بسیاری از مردم در سراسر جهان بطور همزمان استفاده می شوند و با توجه به اینکه رایانه های شخصی دیگری این کار را انجام می دهند، مشخصات رایانه های کاربران اهمیت کمتری پیدا می کند.

به عنوان مثال اجرای یک برنامه کاربردی مانند Microsoft Office به یک کامپیوتر قدرتمند با فضای هارد دیسک زیادی احتیاج دارد – چیزی که همه نمی توانند داشته باشند. از طرف دیگر، مجموعه Google Office Docs مستقر در ابر، ویژگی های مشابهی را حتی در رایانه های شخصی بسیار کوچک ارائه می دهد.

این ویژگی، همراه با ویژگی “همه جا” بودن ابر، کاربرد آن را بسیار انعطاف پذیرتر می کند. در گذشته، اسناد و برنامه ها روی یک رایانه قفل می شدند- مگر اینکه آنها را به یک فلاپی یا درایو فلش USB منتقل می کردید که البته خطرات خود را دارد.

امروزه برنامه های cloud به شما اجازه می دهد به اسناد و برنامه های خود در هر مکانی که رایانه ای با اتصال اینترنت وجود دارد، دسترسی پیدا کنید. این بدان معناست که می توانید از آنها در خانه، محل کار، در خانه یک دوست و حتی در تلفن هوشمند خود استفاده کنید.

۱۲- هیچ کس صاحب فضای ابری نیست

درست مانند اینترنت، فضای ابری متعلق به هیچ سازمانی یا اداره ای نیست- این یک اصطلاح جمعی برای انواع برنامه های کاربردی است که توسط بسیاری از برنامه های مختلف اداره می شود.

Google برای پخش ویدیو یک پخش کننده بزرگ cloud است. آمازون و مایکروسافت نیز شرکت های بزرگ فضای ابری هستند، به همراه تعداد دیگری از افراد که در پشت صحنه فعالیت می کنند تا استفاده از برنامه های کاربردی فضای ابری را امکان پذیر سازند. همچنین بسیاری از برنامه های معروف نیز مبتنی بر فضای ابری هستند، از جمله Flickr و BBC iPlayer. BT دارای سرویس فضای ابری خود است – BT Cloud

۱۳- برنامه های کاربردی بیشتر و بیشتری از فضای ابری استفاده می کنند

استفاده از فضای ابری مزایای زیادی دارد. به عنوان مثال برنامه های ذخیره فایل Cloud مانند BT Cloud یک روش ساده و مؤثر برای ایمن نگه داشتن فایل های شما هستند. با همگام سازی خودکار یک یا چند پوشه ذخیره شده در هارد دیسک رایانه، همیشه یک نسخه پشتیبان از فضای ابری “از راه دور” از پرونده های مهم خود که می توانید از طریق هر اتصال اینترنتی به آن دسترسی داشته باشید، خواهید داشت.

اجاره یا خرید فیلم و صدا از طریق فضای ابری همچنین به این معنی است که شما نیازی به ذخیره چیزی در رایانه شخصی، تلفن هوشمند یا تبلت خود ندارید – این گزینه وقتی فضای ذخیره سازی زیادی در اختیار نداشته باشید، عالی است. بهتر است، یک ویدیو را در YouTube تماشا کنید یا از سرویس گیرنده BBC iPlayer استفاده کنید و حتی لازم نیست منتظر بمانید تا دانلود آن به پایان برسد. در عوض، فیلم فورا از فضای ابری به رایانه شما پخش می شود، در نتیجه می توانید بلافاصله از آن لذت ببرید.

۱۴- فضای ابری عموماً رایگان است

بسیاری از برنامه های فضای ابریی رایگان هستند (اگرچه برای استفاده از آنها به اتصال اینترنتی نیاز دارید)، اما برخی از آنها برای یک سطح مشخصی از خدمات به اشتراک پولی نیاز دارند.

BT Cloud منحصراً به صورت رایگان در دسترس کلیه مشتریان BT Broadband قرار دارد. بسته به پهنای باندتان، ۱۰ گیگابایت، ۲۰۰ گیگابایت یا ۱۰۰۰ گیگابایت به صورت رایگان دریافت خواهید کرد.

یکی از ویژگی های جذاب بسیاری از برنامه های کاربردی پولی فضای ابری این است که پرداخت به صورت ماهیانه است، با استفاده از فضای ابری می توانید در صورت نیاز به پرداخت هزینه بپردازید و وقتی نمی خواهیداین کار را انجام ندهید.

به عنوان مثال، یک برنامه Adobe Photoshop چند صد پوندی برای بسیاری از افراد بسیار گران است. اما، شما می توانید Photoshop CC را به صورت رایگان دانلود کنید و هزینه ماهانه استفاده از آن را بپردازید، و این می تواند برای کاربران خانگی پیشنهاد ایده آلی باشد.

اشکالاتی در استفاده از فضای ذخیره سازی ابری وجود دارد

۱- Drag and drop

گزینه Drag and drop ممکن است داده های اصلی شما را از یک مکان به مکان دیگر منتقل کند، بنابراین به جای استفاده از گزینه Drag and drop، اطمینان حاصل کنید که به سادگی از روش کپی و جایگذاری استفاده می کنید.

۲- وابستگی به اینترنت

بدون اینترنت، هنگام بارگیری پرونده از فضای ذخیره سازی ابری، نمی توانید به داده های خود دسترسی پیدا کنید. در صورت خرابی اینترنت، ممکن است ایم ویژگی داده هایی را که بارگیری می کنید خراب کند.

۳- امنیت و حریم خصوصی داده ها

بسیاری از فروشندگان فضای ذخیره سازی ابری فاقد زمینه های امنیت داده و حریم خصوصی هستند و موارد زیادی وجود دارد که باعث می شود اطلاعات مربوط به فضای ذخیره سازی ابری به بیرون درز کند.

۴- فضاهای بیشتر، گران هستند

بسیاری از بهترین خدمات ابری گران هستند. این موضوع به این دلیل است که آن ها به طور خاص برای اهداف تجاری طراحی شده اند. اگر به دنبال برنامه کم هزینه تری هستید، ممکن است مجبور شوید با برخی از ویژگی های آن سازش کنید.

سه سرویس ابری برتر موجود در دنیا را بیشتر بشناسید

نتیجه

در دهه گذشته، سرویس های ابری محبوبیت زیادی در صنعت نرم افزار کسب کرده اند و اکنون هر شرکت بزرگ فناوری دارای سرویس ابری خود است. مهم نیست که این یک تجارت کوچک یا بزرگ است، همه برای ذخیره داده ها به سرویس ابری احتیاج دارند، زیرا داده ها سلاح قدرت بعدی هستند. Big tech سرمایه گذاری زیادی در صنعت ابر انجام داده است زیرا توانایی تغییر ساختار کامل ذخیره سازی و ارتباطات را دارد.

۸۰ تا از اصطلاحات رایج تکنولوژی که حتما باید بدانید

ویدیوی توضیح فضای ابری

 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام بر شما وقتتون بخیر

  آیا وقتی که فایلهایمان را در فضای ابری ذخیره کردیم باید برای دوباره دیدن آن فایلها آنهارو دوباره بارگیری بکنیم یا خیر؟

  ممنون میشم اگه جواب بدین

  1. درود بر شما
   از زحمات شما بسیار ممنونم موردی بودکه:
   اینجانب حدود یک و نیم گیگ فایل در ترا باکس ذخیره کردم ولی نصب مجدد برنامه در ویندوز 10 الان همه پاک شده است لطفا” راهنمایی فرمایید.
   با سپاس فراوان
   نوروز مبارک

 2. سلام وقتتون به خیر
  من یه گوشی پوکو ایکس تری داشتم
  زمانی ک گالری رو میکشی پایین برای تشکیل آلبوم خصوصی باید حافظه می رو تشکیل بدین درسته؟!
  من تشکیل دادم و عکسامو پنهان کردم
  بعد از مدتی دستم خورد گوشیو به حالت کارخانه برگرداندم حالا چیگار کنم عکسای آلبوم خصوصیم برگرده

 3. سلام
  ممنونم بابت مقاله جامع و کاملتون
  من از فضای ابری دراپ باکس استفاده میکنم و خیلی راضی ام
  در بین ایرانی ها هم از فضای ابری پارس پک استفاده میکنم و خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا