آموزش اینترنت

چگونه بفهمیم یک سایت خارجی معتبر است؟ ۷ نشانه ساده و موثق

به ازای هر سایت معتبر، ده ها سایت غیر قابل اعتماد، پر از اطلاعات جعلی و نادرست یا غیر موثق وجود دارد. چنین سایت هایی می توانند برای روزنامه نگاران و پژوهشگران بی تجربه و بی احتیاط مشکلاتی ایجاد کنند. برای همین ما اینجا و در این مطلب ۸ روش تشخیص یک سایت معتبر و قابل اعتماد را در اختیارتان می گذاریم.

۱- قدمت سایت را چک کنید

فضای اینترنت پر از سایت هایی است که همین پنج دقیقه پیش راه اندازی شده اند؛ اما چیزی که شما باید دنبالش باشید وب سایت هایی است که مدتهاست ایجاد شده اند و سابقه تاسیس اثبات شده و قابل اطمینانی دارند.

این سایت ها شامل سایت هایی می شود که توسط سازمان های دولتی، سازمان های غیرانتفاعی، بنیادها، دانشکده ها و یا دانشگاه ها اداره می شوند.

برای چک کردن قدمت سایت کافی ست آدرس آن را در این وبسایت (کلیک کنید) وارد نمایید تا قدمتش را نمایش دهد. دامنه سایت بهتر است بالای ۱ سال سابقه داشته باشد. مانند تصویر زیر:

۲- سایت های تخصصی معتبرترند

اگر پایتان بشکند دنبال مکانیک نمی روید و مطمئنا برای تعمیر ماشینتان هم به بیمارستان مراجعه نمی کنید. این مساله کاملا واضح است: دنبال سایت هایی باشید که در زمینه مورد نظر شما اطلاعات تخصصی ارائه می کنند. مثلا اگر قرار است درباره آنفولانزا مطلبی بنویسید یا بخوانید باید سایت های پزشکی مثل Healthline و Webmd و غیره را بررسی کنید. پس معمولا (نه همیشه) سایت هایی که فقط به صورت تخصصی هستند معتبرترند.

۳- به سایت های تجاری و تبلیغاتی خیلی بها ندهید

سایت هایی که توسط شرکت ها و مشاغل اداره می شوند و معمولا به پسوند .com ختم می شوند دنبال این هستند که چیزی را به شما بفروشند و برای رسیدن به این هدف به احتمال زیاد همه اطلاعاتی که در اختیار شما می گذارند به نفع محصولشان است. البته این مساله به این معنا نیست که چنین سایت هایی را باید کاملا کنار بگذارید؛ اما مواظب باشید.

۴- سایت از نظر گوگل قابل قبول باشد (مهم)

گوگل معتبرترین منبع برای شناخت اعتبار و اهمیت وبسایت های مختلف است. کافی ست عنوان چند مطلب از سایت مدنظرتان را در گوگل سرچ کنید (در حالت incognito) و ببینید آیا در صفحات اول گوگل نمایش داده میشود یا خیر؟ گوگل از صدها فاکتور برای نمایش نتایج استفاده می کند و اگر چندین مطلب سایتی را در گوگل سرچ کردین و نتیجه ای از آن سایت نمایش داده نشد باید به اعتبار آن شک کرد.

مطلب مشابه: ۱۰ روش دانلود فیلم از سایت های مختلف (روش آنلاین یا نصب برنامه)

۵- ظاهر سایت را در نظر بگیرید

اگر سایتی از نظر طراحی ناشیانه و آماتور به نظر می رسد احتمال اینکه توسط افراد آماتور و غیر متخصص ایجاد شده باشد وجود دارد. در هم برهم نوشتن و شلختگی متن ها هم یکی دیگر از نشانه های بد برای یک سایت است. بهتر است این نوع سایت ها را کنار بگذارید؛ اما مراقب باشید! نوع طراحی یک سایت نمی تواند صرفا دلیل غیر قابل اعتماد بودن آن باشد.

۶- از نویسندگان ناشناس دوری کنید

مقالات و مطالبی که اسم نویسنده در آنها ذکر می شود، اغلب- نه همیشه- نسبت به مطالبی که نویسنده آنها ناشناس است قابل اعتمادترند. پشت این مساله یک دلیل منطقی وجود دارد: کسی که مایل است نامش کنار چیزی که نوشته بیاید به احتمال زیاد حاضر است مسؤلیت آن نوشته را هم به عهده بگیرد. علاوه بر این اگر نام نویسنده را داشته باشید همیشه می توانید برای بررسی اعتبار او، نامش را در گوگل سرچ کنید.

حتما بخوانید: ترفندهای بسیار کاربردی سرچ در گوگل که هر کاربر اینترنت باید بداند

۷- لینک ها را بررسی کنید

سایت های معتبر اغلب از طریق لینک به همدیگر پیوند داده می شوند. با جستجوی اختصاصی در گوگل می توانید بفهمید سایتی که در آن در حال تحقیق هستید در چه سایت های دیگری پیوند داده شده است. متن زیر را در قسمت جستجوی Google وارد کنید و به جای کلمه WEBSITE ، اسم سایت مورد نظرتان را بنویسید:

link:http://www.[سایت مدنظرتان].com

نتایج جستجو به شما نشان می دهند چه سایت هایی به سایتی که در آن مشغول تحقیق هستید لینک شده اند. اگر لینک سایت مورد نظرتان در سایت های زیادی قرار گرفته است و آن سایت ها معتبرند نشانه خوبیست.

pc-internet

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا