به مدت محدود! اپلیکیشن "چرب زبان" با قیمت سال گذشته به فروش می رسد! (بهترین اپ آموزش زبان)

(اینجا کلیک کنید)
آموزش واتساپ

چرا واتساپ نصب یا فعال نمی شود؟ ۱۰ مشکل رایج با راه حل

WhatsApp یکی از محبوب ترین برنامه های پیام رسانی است- هر ماه بیش از ۱۰ درصد از جمعیت جهان به طور فعال از آن استفاده می کنند. با توجه به این حجم از استفاده و کاربرد، واضح است که گاهی اشتباهاتی رخ دهد، امروز ما روی این اشتباهات تمرکز خواهیم کرد. در اینجا به برخی از رایج ترین مشکلات WhatsApp در موبایل های اندروید یا آیفون و نحوه حل آنها اشاره می کنیم.

۱-WhatsApp نصب نمی شود

برای بارگیری آخرین نسخه WhatsApp، باید یک تلفن هوشمند داشته باشید که از Android نسخه ۲٫۳٫۳ به بالا پشتیبانی می کنید. برای بررسی نسخه Android تلفن خود به Settings > About Phone مراجعه کنید.

اگر می خواهید برنامه WhatsApp را از وب سایت WhatsApp نصب کنید، باید گزینه Unknown Sources را در تنظیمات خود فعال کنید. به Settings > Apps بروید و مرورگر تلفن همراه خود را پیدا کنید. البته، می توانید آن را از Play Store هم دریافت کنید.

۲-کد فعال سازی را دریافت نمی کنید

اگر پس از نصب برنامه، پیام حاوی کد فعال سازی را دریافت نکردید، ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که شماره خود را به درستی وارد کرده اید. بررسی کنید که کشور مناسب را از لیست کشویی انتخاب کرده اید. این کشور، لزوما کشوری نیست که در آن زندگی می کنید بلکه کشوری است که شماره شما متعلق به آن است.

اگر همچنان کد را دریافت نکردید، درخواست تماس صوتی کنید. به این ترتیب کد از طریق یک رایانه برای شما خوانده خواهد شد.

به یاد داشته باشید، برای ثبت نام در WhatsApp باید سیم کارت داشته باشید. همچنین، روی هر دستگاه تنها می توانید یک شماره وارد کنید.

دریافت نکردن کدفعالسازی واتساپ

۳-نمی توانید به WhatsApp متصل شوید، WhatsApp کار نمی کند، یا خراب است

مشکلات اتصال WhatsApp معمولاً به دلیل اتصال Wi-Fi یا شبکه اینترنت شما ایجاد می شوند. اگر قادر به ارسال پیام نیستید، راه حل های زیر را امتحان کنید:

 • اطمینان حاصل کنید که تلفن شما روشن است
 • آخرین نسخه برنامه را از Play Store دانلود کنید
 • اتصال اینترنت، Wi-Fi یا ۴G خود را بررسی کنید (در Settings > Wireless and Network)
 • اطمینان حاصل کنید که برنامه Task Killer روی WhatsApp تأثیری نگذاشته است
 • حافظه پنهان برنامه را خالی کنید (Settings > Applications > WhatsApp > Clear Cache)
 • راه حل پایانی: حذف برنامه و نصب مجدد آن است

گاهی اوقات WhatsApp با مشکلات سرور روبرو می شود. اگر فکر می کنید WhatsApp به دلیل از کار افتادن سرویس کار نمی کند، به حساب WhatsApp Status Twitter بروید، و اعلامیه های قطع برنامه را بررسی کنید.

۴-WhatsApp مخاطبین شما را پیدا نمی کند

برای اینکه WhatsApp مخاطبین شما را تشخیص نمی دهد چندین دلیل وجود دارد، برای اطلاعات بیشتر چک لیست زیرا را بررسی کنید:

 • اطمینان حاصل کنید که شماره تماس صحیح (شماره هایی که روی WhatsApp استفاده می کنند) را ذخیره کرده باشید.
 • اطمینان حاصل کنید که مخاطب مورد نظر در حال حاضر از WhatsApp استفاده می کند.
 • مطمئن شوید که آخرین نسخه WhatsApp را دارید.
 • در لیست مخاطبین خود، اطمینان حاصل کنید که تمام مخاطبین ‘visible’/ یا ‘viewable’ هستند.
 • در لیست مخاطبین خود ، اطمینان حاصل کنید که همه گروه های تماس (دوستان، خانواده، همکاران و غیره) روی ‘visible’/ یا ‘viewable’ تنظیم شده اند.

دسترسی به مخاطبان در واتساپ

۵-نمی توانید Last Seen (آخرین بازدید) دیگران را در واتساپ ببینید

زمانLast Seen  به شما اطلاع می دهد که کاربر مورد نظر آخرین بار در چه زمانی از WhatsApp استفاده کرده است. این به این معنا نیست که او پیام های شما را خوانده است و فقط نشان می دهد در چه زمانی برنامه را باز کرده است.

وقتی در WhatsApp هستید و یکی از مخاطبینتان نیز در برنامه است، تغییر وضعیت او را به ‘Online’ مشاهده خواهید کرد، اما این به این معنا نیست که مخاطب به پیام های شما نگاه می کند و تنها نشان می دهد که از WhatsApp استفاده می کند.

اگر نمی توانید زمان Last Seen مخاطبان خود را مشاهده کنید، ممکن است به چند دلیل باشد. اگر Last Seen خود را از طریق Settings > Account > Privacy > Last Seen غیر فعال کرده باشید، دیگر نمی توانید آخرین بازدیدهای دیگران را مشاهده کنید.

اگر مشکل فقط مربوط به یک یا چند مخاطب باشد، ممکن است به این معنی باشد که آنها زمانLast Seen خود را در تنظیمات WhatsApp غیرفعال کرده اند. اگراین مخاطبان پیام های شما را دریافت می کنند و به آنها پاسخ می دهند، تقریباً به طور قطع چنین است.

دلیل نهایی این است که مخاطبی شما را مسدود کرده باشد. اگر پیام های شما هرگز از یک تیک خاکستری به دو تیک تبدیل نمی شوند، احتمالا توسط مخاطب مسدود شده اید. اگر نمی توانید تغییراتی در نمایه مخاطب مشاهده کنید، قطعاً مسدود شده اید.

۶- تیک آبی در WhatsApp به چه معنا است؟

 • نماد ساعت به این معنی است که پیام شما هنوز از دستگاه شما ارسال نشده است
 • یک تیک خاکستری به این معنی است که پیام ارسال شده و توسط سرور WhatsApp دریافت شده است
 • دو تیک خاکستری به معنی ارسال پیام به دستگاه مورد نظر است
 • دو تیک آبی به این معنی است که گیرنده پیام را دیده است (در مکالمات گروهی، به این معنی است که همه اعضای گروه پیام را مشاهده کرده اند)

۷-در برقراری تماس صوتی مشکلی دارید یا نمی توانید پاسخگوی تماس ها باشید

اگر تماس صوتی بی کیفیت یا قطع تماس را تجربه می کنید و یا نمی توانید تماس بگیرید یا دریافت کنید، مطمئناً مسئله مربوط به اتصال شماست. تماس های صوتی از طریق Wi-Fi یا داده تلفن همراه انجام می شوند. اطمینان حاصل کنید که اتصال شما قوی است. اگر از داده تلفن همراه استفاده می کنید، حداقل به ۳G نیاز خواهید داشت. اگر مشکل با قطع و وصل شدن به شبکه حل نشود: شخصی که با او صحبت می کنید نیز باید اطمینان حاصل کند که ارتباط خوبی دارد.

۸-صدای تماس های صوتی را نمی شنوید یاWhatsApp نمی تواند صدا را پخش کند

این می تواند مربوط به سنسورهایی باشد که واتساپ از آنها استفاده می کند. این سنسورها در نزدیکی دوربین جلوی گوشی شما قرار دارند و تشخیص می دهند که چه زمانی گوشی را روی گوش خود نگه داشته اید. اگر سنسور فعال باشد، صدا از طریق بلندگوی گوشی بسیار آرام پخش می شود. با دور کردن تلفن از گوش خود صدا باید از طریق بلندگوی معمولی پخش شود. اطمینان حاصل کنید که حجم صدا نیز مناسب باشد.

۹-نمی توانید در WhatsApp فیلم یا عکس بارگیری کنید

به Settings > Data usage بروید و بررسی کنید آیا بارگیری خودکار رسانه را فقط در حالت Wi-Fi فعال کرده اید یا خیر. در این صورت، یا باید به یک شبکه Wi-Fi متصل شوید یا بارگیری خودکار را روی داده تلفن همراه و / یا حالت رومینگ فعال کنید.

رفع مشکل بارگیری فیلم و عکس در واتساپ

بهتر است اگر از Wi-Fi استفاده می کنید، روتر خود را دوباره راه اندازی کنید – همچنین می توانید تلفن خود را دوباره راه اندازی کنید.

۱۰-نمی توانید عکس ها را ذخیره و به مخاطب دیگری ارسال کنید

روش انجام این کار تغییر کرده است. تصویری را که می خواهید به اشتراک بگذارید فشار دهید تا در بالا سمت راست صفحه، یک پیکان ظاهر شود. پیکان را فشار دهید سپس مخاطبی که می خواهید تصویر را با او به اشتراک بگذارید انتخاب کنید.

ذخیره و ارسال عکس در واتساپ

۱۱-در صورت گم شدن یا به سرقت رفتن تلفن همراه

ابتدا با تماس با شرکت مخابراتی خود سیم کارتتان را مسدود کنید. این باید اولین قدم شما باشد. پس از انجام این کار،WhatsApp دیگر نمی تواند در آن دستگاه فعال شود. پس از تهیه سیم کارت جدید (احتمالاً با همان شماره) می توانید WhatsApp را در تلفن جدید خود مجددا فعال کنید.

در ضمن، به WhatsApp پیامی ارسال کنید و از آنها بخواهد حساب شما را غیرفعال کنند. ایمیلی با عنوان  “Lost/Stolen: Please deactivate my account”را به آدرس support@whatsapp.com ارسال کنید و شماره تلفن خود را (همراه با کد شماره گیری بین المللی) در متن ایمیل وارد کنید. اگر این کار را نکنید، همچنان می توان از WhatsApp از طریق Wi-Fi استفاده کرد.

۱۲-اعلان “You may have new messages”

در بعضی مواقع ممکن است اتفاقی بیفتد که واتساپ اعلام می کند: “You may have new messages” “ممکن است پیام های جدیدی داشته باشید”. ممکن است از این پیام کاملا مبهم و عجیب تعجب کنید، به خصوص وقتی WhatsApp را باز کنید و اعلان های جدید را مشاهده نکنید.

توضیح آن کاملاً ساده است! WhatsApp از اعلان های فشاری برای اطلاع شما از پیام ها استفاده می کند، اما برای ارائه پیام های واقعی از کانال های دیگری استفاده می کند.

اعلان You may have new messages

اگر در منطقه ای هستید که اتصال داده / Wi-Fi در آن ضعیف یا کم است، شبکه قادر است پیام اطلاع رسانی را ارسال کند اما پیام واقعی را ارائه نمی دهد. این مشکل گاهی اوقات هنگام روشن کردن حالت صرفه جویی در مصرف داده در تلفن های هوشمند رخ می دهد. البته ممکن است مشکلی در واتساپ وجود داشته باشد که باعث شود این اعلان ظاهر شود، اما به احتمال زیاد مربوط به اتصال داده بد و ضعیف است.

۱۳-ذخیره مصرف اینترنت دیتا

اینترنت ایرانسل، همراه اول و رایتل معمولا گران تر از اینترنت های خانگی مثل های وب و آسیاتک و … هستند. بهتر است مصرف داده های واتساپ را منوط به وصل بودن به وای فای خانگی کنید.

 • در سمت راست بالا “سه نقطه” را لمس کنید
 • گزینه Settings را انتخاب کنید
 • روی گزینه چهارم، Data and storage usage ضربه بزنید
 • گزینه سوم، When using mobile data را انتخاب کنید
 • چهار گزینه (عکس، صدا، فیلم و اسناد) را غیرفعال کرده و OK را فشار دهید
 • به Low data usage بروید و کادر سمت راست را علامت بزنید

این کار بارگیری خودکار هر نوع پرونده ای را در حالتی که از داده تلفن هوشمند خود استفاده می کنید غیرفعال می کند و بارگیری را تا زمان اتصال به شبکه Wi-Fi به تعویق می اندازد.

۱۴-پیام های WhatsApp ارسال نمی شوند

اگر نمی توانید پیام های WhatsApp را ارسال یا دریافت کنید، علت آن معمولاً اتصال به اینترنت بد یا ضعیف است. اما اگر مطمئن هستید که تلفن شما به اینترنت متصل است، مراحل زیر را امتحان کنید:

 • سعی کنید تلفن خود را مجدداً راه اندازی کرده یا آن را خاموش و روشن کنید
 • شما باید مراحل اولیه تأیید پیام کوتاه را در WhatsApp به پایان برسانید
 • ممکن است شماره مخاطبی که می خواهید در WhatsApp به او پیام بدهید به درستی در تلفن شما ذخیره نشده باشد

بسیار کاربردی برای واتساپ

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

‫27 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید من واتساب رو داشتم پاک کردم همون کشا رو هم همون مقع پاک کردم الا دباره میخام نصب کنم هر جا میرم یا میگه با دستگاه شما ناسازگار هس چند تاشم که دان کردم وات معمولی اوجی یا باقیش نصب میشه ولی خود برنامه باز نمیشه ممنون میشم راهنمای کنید

 2. سلام خسته نباشید من واتساب رو داشتم پاک کردم همون کشا رو هم همون مقع پاک کردم الا دباره میخام نصب کنم هر جا میرم یا میگه با دستگاه شما ناسازگار هس چند تاشم که دان کردم وات معمولی اوجی یا باقیش نصب میشه ولی خود برنامه باز نمیشه ممنون میشم راهنمای کنید

 3. سلام. واتساپ رو uninstal کردم ولی وقتی مجددا خواستم نصب کنم، نصب میشه اما کار نمی کنه و پیغام unable to connect. Please try later میاد. بارها هم امتحان کردم ولی هربار همین پاسخ رو میده. هم با wifi و هم با اینترنت خط تلفنم امتحان کردم ولی فرقی نداشت. لطفاً بگید چکار کنم.

  1. سلام چند روز خود به خود اکانت واتساپم دلیت شده باز دانلودش کردم کد تایید نمیده ممنون میشم راهنمای کنین

  2. من همین مشکل را دارم نزدیک صد تا پیام برای پشتیبانی واتس آپ فرستادم اصلا متوجه مشکلم نمیشن . شما تونستید مشکلتون رو حل کنید؟ وقتی اکانتمو ban و بعدش unban کرد اینطوری شد . همه اطلاعاتم کاری هست نمیدونم واتس تا کی پشتیبان گیری کرده و اگه حتی حذف کنم مجدد نصب کنم این مشکل رو دارم یا نه . اگه مشکلتون حل شد ممنون میشم راهنمایی کنید

 4. سلام
  آمدم واتساپ رو بروزرسانی کنم نشد حذف کردم دوباره میخواستم نصب کنم نمیشه هر کاری کردم نشد از گوشی یکی دیگه ام خواستم بریزم نصب نشد

 5. سلام
  من واتس اپ موقع نصبtwo vrification کد میخادکه ندارم .به ادرس ایمیلم هم نمیاد
  میشه راهنماییم کنید

 6. سلام خسته نباشین دیروزعصرموقع بازکردن واتساپ نوشت که شمانمیتوانیدازواتساپ استفاده کنید ومثل نصب کردن اولیه شماره خواست.بعدشم کدتاییدنمیادبرام.چیکارکنم؟؟؟؟

  1. زمانیکی از پلی استور واتساپ دانلود میکنم خود بخود در تلیفونم گم میشه و بعضی اوقات در تلیفون میایه خطی سرخ سریش میایه مشکل چی اس

 7. ژانویه 15, 2022 در 6:11 ب.ظ
  سلام خسته نباشید من واتساب رو داشتم پاک کردم همون کشا رو هم همون مقع پاک کردم الا دباره میخام نصب کنم هر جا میرم یا میگه با دستگاه شما ناسازگار هس چند تاشم که دان کردم وات معمولی اوجی یا باقیش نصب میشه ولی خود برنامه باز نمیشه ممنون میشم راهنمای کنید

 8. واتساپ مه غیر فعال کردید پاسخ می‌دهند این حساب از طرف واتساپ مسدود کردید این مشکل را چگونه حل نمایم

   1. سلام واتساپم خراب شده بود پاکش کردم هالا میخایم دوباره فعالش کنم نمیشه چرا میشه کمک کنید لطفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا