ریپورتاژ تبلیغاتی

بررسی مزایا و معایب دوره‌ آموزشی آنلاین

یکی از راه‌های جدید و به روز برای یادگیری و کسب مهارت‌های کاربردی شرکت در دوره آنلاین است؛ یعنی هر به راحتی و با کم‌ترین هزینه بتوانید از داخل خانه، مهارت بیاموزید تا در آینده از این مهارت‌ها استفاده کنید.

در اغلب دوره‌های آموزش آنلاین دو دسته از افراد شامل فراگیران و مدرسان حضور دارند. از این نظر دوره آنلاین به دو دسته، دوره آنلاین بدون نظارت و دوره آنلاین با نظارت تقسیم می‌شود. در حقیقت نحوه یادگیری مهارت در یک دوره آنلاین بدین صورت است که با حضور یک یا چند مدرس و یا بدون هیچ مدرسی انجام می‌شود.

انواع دوره آنلاین از لحاظ نظارتی

دوره آنلاین بدون نظارت یا ویدئو محور: برای تشکیل یک کلاس آنلاین همیشه حضور یک معلم که ناظر بر فعالیت‌های فراگیران باشد، ضرورت ندارد. در این دوره‌ها فراگیران بدون هیچ مدرسی فرایند یادگیری را آغاز می‌کنند.

بدین صورت که مطالب آموزشی در قالب یک ویدئو و یا پاورپوینت در اختیار دانش‌پذیران قرار داده می‌شود. در واقع این روش یک دوره آموزشی الکترونیک خصوصی به شمار می‌رود که می‌تواند آزمون‌های آنلاین اتوماتیک هم داشته باشد. در این دست از دوره‌های آموزشی، مدرس فقط میزان یادگیری دانش‌پذیران را بررسی و ارزیابی می‌کند و در برخی مواقع هم اصلاً هیچ مدرسی وجود ندارد.

کارگاه آنلاین با نظارت یا کلاس زنده: دوره آنلاین با نظارت به کلاس سنتی نزدیک‌تر است. چرا که در این نوع از دوره‌های آموزشی آنلاین، مطالب آموزشی در یک زمان خاص با حضور و نظارت یک مدرس به صورت آنلاین ارائه می‌شود و فراگیران به کمک یک برنامه ویدیو کنفرانس در کلاس حاضر می‌شوند. در دوره آنلاین با نظارت، فراگیران و مدرسان واقعاً با یکدیگر تعامل دارند.

مزایای کارگاه آموزشی آنلاین

استفاده از دوره‌های آموزشی آنلاین موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه فراگیران می‌شود.

در دوره‌های آموزشی آنلاین ابزارهای گوناگونی برای آموزش استفاده می‌‌شود. همین مسئله سبب سرگرم کننده بودن این دوره‌ها شده و فراگیران در آن احساس خستگی نمی‌کنند.

امکان دسترسی به دوره‌های آموزشی بدون محدودیت مکانی فراهم است. یعنی به راحتی و در هر جایی از این کره خاکی که باشید، می‌توانید به کلاس‌تان حاضر شوید. تنها چیزی که نیاز دارید این است که لپ تاپ‌تان را همراه داشته باشید و به اینترنت هم دسترسی داشته باشید.

میزان انعطاف‌پذیری در دوره‌های آموزشی آنلاین بالاست. چرا که فراگیران می‌توانند برای دیگر فعالیت‌های خود برنامه‌ریزی کنند.

امکان اشتراک‌گذاری ویدئوهای آموزشی، اسلایدهای آموزشی و غیره به صورت همزمان وجود دارد.

در آموزش آنلاین، فراگیران اعتماد به نفس بیشتری برای برقراری ارتباط با یکدیگر و با اساتید دارند. این دوره‌های آنلاین برای کارمندان یا افراد درون گرا یا کم اعتماد به نفس، بسیار مفید است.

در کلاس‌های سنتی و با قرار گرفتن در جمع افراد مختلف،‌ برخی از افراد معذب می‌شوند و به قدری تمرکزشان به هم می‌ریزد که نمی‌توانند یادگیری را مد نظر قرار دهند و بیش از این که به کار و حرفه‌شان علاقه‌مند شوند، از آن دلسرد می‌شوند.

دوره‌های آموزش آنلاین برای افراد شاغل و یا افراد پرمشغله بسیار مناسب و ایده‌آل است. چرا که این کلاس‌ها ضبط می‌شوند. از این رو این افراد در هر زمان قادر به دانلود این ویدئوها هستند.

معایب دوره‌ آموزشی آنلاین

از معایب دوره‌های آموزش آنلاین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

امکان تعامل چهره به چهره با اساتید و دیگر هم‌کلاسی‌ها وجود ندارد. این مسئله برای افراد علاقه‌مند به حضور در کلاس‌های فیزیکی چندان خوشایند نخواهد بود.

این دوره‌ها سبب کاهش انگیزه و رقابت در دانش‌پذیران می‌شود. چرا که فقط خودِ فرد حضور دارد و کسی برای رقابت نیست.

کسانی‌که از امکانات سخت افزاری مناسب و اینترنت ندارند، امکان دارد برای شرکت در این دوره‌های آموزشی با مشکل مواجه شوند (امروزه در صعب‌العبورترین نقاط کشور هم اینترنت در دسترس است).

ممکن است تعدادی از دانشجویان استفاده از این دوره‌ها را تنها برای افرادی مناسب بدانند که با سیستم آموزش آنلاین و فناوری اطلاعات به طور کامل آشنا هستند. همین امر موجب شرکت نکردن این افراد در دوره‌های آموزش آنلاین می‌شود.

کلام آخر

امروزه تشکیل دوره‌های آموزشی آنلاین ضرورت پیدا کرده است. دلیل این امر را می‌توان در خسته‌کننده بودن کلاس‌های حضوری دانست. از این رو لازم است به فکر بهبود آموزش دوره‌های آنلاین و ارائه آموزش‌های کاربردی افتاد.

دبستان ترجمیک که با هدف‌های مذکور ایجاد شده است می‌تواند در این زمینه شما را یاری کند. گفتنی است که برخی از دانشگاه‌ها هم کارآگاه ترجمه آنلاین برگزار می‌کنند که با حضور در این کارآگاه‌ها می‌توانید با اصول ترجمه آشنایی پیدا کنید.

دبستان ترجمیک محصول جدید پلتفرم ترجمیک با هدف بهبود ارائه‌های آموزش‌های کاربردی، دوره‌های آنلاین را برگزار می‌کند. تدریس توسط اساتید مجرب و خبره هر زمینه، برگزاری کلاس آنلاین، تعامل مستقیم استاد و دانشجو، ضبط‌ فیلم‌های هر دوره، ارائه گواهی معتبر و … از جمله این موارد است.

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا