به مدت محدود! اپلیکیشن "چرب زبان" با قیمت سال گذشته به فروش می رسد! (بهترین اپ آموزش زبان)

(اینجا کلیک کنید)
آموزش های متنوع دیگر

فرمت m4a چیست؟ و مقایسه آن با فرمت mp3

M4A تقریبا مشابه MP3 بوده اما فشرده‌تر از آن است همین موضوع باعث کم‌ تر شدن حجم کلی‌ آن در برابر MP3 می شود. کیفیت هر دو فرمت به یک اندازه بوده و با بیت ‌ریت برابر آن‌ چنان تفاوتی با هم ندارند.

M4A یاMP3

در ادامه مروری بر فرمت های M4A و MP3 به همراه جوانب مثبت و منفی آنها خواهیم داشت. به این ترتیب متوجه می شوید چرا هر فرمت جایگاه، کاربرد و اهمیت خاص خود را دارد.

M4A

M4A جانشین فرمت MP3 است که برای بهبود کاهش کیفیت فایل‌های MP3 در هنگام انتخاب نرخ بیت پایین ‌تر ساخته شده است. M4A این مشکل را با استفاده از فشرده سازی بر اساس ادراک حل کرده است، در نتیجه نمی توانیم تشخیص دهیم که کیفیت صدا کاهش پیدا کرده است یا خیر. این فرمت توسط سرویس های پخش آنلاین موسیقی مانند iTunes استفاده و پشتیبانی می شود.

مزایا:

 • کیفیت صدای بهتر در اندازه کوچکتر
 • پخش آسان صدا در اینترنت بدون نگرانی در مورد محافظت از آن

معایب:

 • عدم پشتیبانی از DRM یا مدیریت حقوق دیجیتال
 • به جز در دستگاه های اپل و پخش کننده هایی مانند VLC به طور گسترده پشتیبانی نمی شود

6 روش دانلود تمام یک وب سایت برای استفاده آفلاین

MP3

MP3 مخفف MPEG Audio Layer 3 (AC3) و یک فرمت صوتی دیجیتالی است که از سومین فرمت صوتی MPEG استفاده می کند. دلیل اصلی محبوبیت MP3 در روزهای اولیه اینترنت، اندازه کوچک آن در مقایسه با فایل WAV بود. این فرمت با حذف اجزای صدا که فراتر از توانایی شنوایی اکثر انسان ها هستند، اندازه فایل را کاهش می دهد.

مزایا:

 • با افزایش بیت ریت می توانید کیفیت را افزایش دهید، اما اندازه نیز افزایش می یابد.
 • اندازه فایل در مقایسه با فرمت CD به میزان قابل توجهی کمتر است و این پخش آن را آسان می کند.

معایب:

 • همه فایل های MP3 کیفیت بالایی ندارند.
 • قابل مقایسه با CDDA یا سایر فرمت های غیر فشرده نیست

تفاوت بین فرمت های M4A و MP3

جدول زیر شامل تفاوتهای بین فرمت های M4A و MP3 است. هر فرمت مزیت های خاص خود را دارد و ممکن است برنده مشخصی وجود نداشته باشد. فرمت MP3 قدیمی تر است و توسط چندین پلت فرم و دستگاه پشتیبانی می شود. M4A کیفیت بهتری ارائه می دهد، اما پذیرش آن نسبتا کند بوده است.

فرمت M4A MP3
کیفیت بهتر در مقایسه با M4A کمتر
اندازه فایل بستگی به نرخ بیت دارد بستگی به نرخ بیت دارد
سازگاری پخش جریانی دشوار است از HLS و MPEG-DASH پشتیبانی می کند
پشتیبانی از DRM کم زیاد
DRM مورد پشتیبانی توسط M4P که توسط M4A پشتیبانی می شود پشتیبانی نمی شود
فشرده سازی بهتر به دلیل فناوری مورد استفاده در مقایسه با M4A کمتر است

اگر از دستگاه های اپل استفاده می کنید، M4A انتخاب خوبی برای شما است زیرا به صورت بومی پشتیبانی می شود. حتی ویرایشگرهای macOS، مانند iMovie و Final Cut Pro هم پشتیبانی عالی از آن ارائه می دهند.

در غیر این صورت باید از MP3 استفاده کنید.

۲۰ برنامه ضروری که بعد از نصب ویندوز باید روی سیستم نصب کنید

بهترین نرم افزار تبدیل فرمت

اگر می خواهید مبدل های صوتی کاربردی را بشناسید، این قسمت را مطالعه کنید. این نرم افزارها می توانند به شما کمک کنند فایل M4A را بع MP3  تبدیل کنید.

1- EaseUS Video Converter

اگر می خواهید فایل های رسانه ای را در ویندوز تبدیل کنید، EaseUS Video Converter را انتخاب کنید. این نرم افزار می تواند به تبدیل MP3 به M4A یا بالعکس کمک کند. تبدیل تکی و دسته ای در این ابزار مجاز است.

همچنین می توانید یک فایل ویدیویی متشکل از فایل های مختلف ایجاد کنید. کیفیت و سرعت تبدیل بالا از ویژگی های این نرم افزار هستند.

 • تبدیل فایل های صوتی به تصویری بدون افت کیفیت
 • پخش فایل رسانه قبل/بعد از تبدیل
 • تبدیل دسته ای برای فایل های رسانه ای
 • سرعت و کیفیت بالا در فرآیند تبدیل

نحوه انجام تبدیل:

مرحله 1- در کامپیوتر خود EaseUS Video Converter را از اینجا دانلود و سپس باز کنید. سپس به ترتیب روی Choose Files وAudio Converter کلیک کنید و فایل‌ های صوتی مورد نظر خود را اضافه کنید.

Import audio file

مرحله 2- روی Settings >Audio کلیک کنید، سپس MP3 را به عنوان فرمت خروجی خود انتخاب کنید. علاوه بر این، شما می توانید کیفیت را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید.

Output settings

مرحله 3- به رابط اصلی برگردید و روی دکمه Convert All کلیک کنید تا تبدیل شروع شود.

Start conversion

2- EaseUS Video Editor

ممکن است بخواهید فایل M4A را تبدیل کنید. EaseUS Video Editor می تواند فرمت M4A را به MP3 تبدیل کند البته با حفظ کیفیت. همچنین می تواند فایل های صوتی را ویرایش کند، کیفیت و سرعت را سفارشی کند و زیرنویس ایجاد کند. EaseUS Video Editor قادر است هر دو فرمت صوتی را بخواند و آنها را به یکدیگر تبدیل کند.

ویژگی ها:

 • پشتیبانی از فرمت هایی از جملهMP3 و AAC
 • ویژگی ویرایش قدرتمند برای حذف دستی هر چیز اضافی از صدا
 • امکان اضافه کردن موسیقی به ویدیو بدون واترمارک
 • پشتیبانی از بهبود کیفیت صدا
 • امکان تغییر سرعت و حجم فایل صوتی

جدا از این ویژگی ها که صوتی هستند، EaseUS Video Editor ویژگی های بهبود ویدئو را نیز ارائه می دهد. می توانید جلوه هایی مانند متن، فیلترها، عناصر و موسیقی پس زمینه را اضافه کنید.

یکی از بد بدن ترین فرمت ها: فرمت HEIC چیست؟ روش باز کردن آن در گوشی و ویندوز

بزرگترین دلیل استفاده از این برنامه این است که محدودیت حجم فایل ندارد. مهم نیست که فایل M4A شما چقدر بزرگ باشد، می توانید به صورت حرفه ای آن را ویرایش کرده و به فرمت MP3 تبدیل کنید. علاوه بر اینها استفاده از این نرم افزار کاملا رایگان است.

نحوه تبدیل M4A به MP3 با استفاده از EaseUS Video Editor

مرحله 1- نرم افزار ویرایش ویدیو EaseUS را راه اندازی کنید، از شما خواسته می شود که نسبت تصویر را برای پروژه خود انتخاب کنید. یکی از سه گزینه موجود در صفحه نمایش خود را انتخاب کنید.

Choose video aspect

مرحله 2- در صفحه زیر، روی گزینه Import در بالا کلیک کرده و فایل ویدئویی خود را انتخاب کنید.

Import video

مرحله 3- به جایی که ویدیوی شما ذخیره شده است بروید و آن را انتخاب کنید. روی ویدیو کلیک راست کرده وAdd to Project را انتخاب کنید تا به پروژه فعلی شما اضافه شود.

Add video to project

مرحله 4- روی گزینه Export در بالا کلیک کنید تا ویدیو به عنوان یک فایل MP3 صادر شود.

Export video as Mp3

مرحله 5- در صفحه زیر، روی تب Audio کلیک کرده سپس MP3 را انتخاب کنید. پس از اتمام، روی Export کلیک کنید تا فایل تبدیل شده در رایانه شما ذخیره شود.

Export video to Mp3

نتیجه گیری

اکنون که با فرمت های M4A و MP3 آشنا شده اید، می دانید که هر دو مزایا و معایب خاص خود را دارند. آنچه مهم است این است که می خواهید چه استفاده ای از آنها داشته باشید.M4A کیفیت صدای بهتری دارد در حالیکه MP3 توسط دستگاه ها و پلتفرم های مختلف پشتیبانی می شود.

در نهایت، اگر روی پلتفرمی هستید که از M4A پشتیبانی نمی ‌کند، بهتر است آن را با استفاده از EaseUS Video Converter به Mp3 تبدیل کنید.

سوالات متداول

1- mp3 و m4a یکی هستند؟

هر دوی این ها فرمت های صوتی هستند، اما یکسان نیستند. MP3 به دلیل اندازه و پشتیبانی در دستگاه های بیشتر شهرت بیشتری هم دارد. با این حال،M4A با توجه به فناوری پشت آن، کیفیت بهتری را ارائه می دهد.

2- بهترین مبدل m4a به mp3 چیست؟

مبدل های بسیاری در اینترنت وجود دارند. اگر بتوانید یک ویرایشگر همراه با مبدل پیدا کنید بهتر است. ما به شما توصیه می کنیم برای تبدیل فرمت های فایل خود EaseUS Video Editor را انتخاب کنید. این نرم افزار از حذف بخشی از فایل صوتی که دارای نویز است پشتیبانی می کند و امکان تبدیل به فایل صوتی با کیفیت بالا را نیز ارائه می دهد.

6 تا از بهترین اسکنرهای برتر گوشی با لینک دانلود

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا