به مدت محدود! اپلیکیشن "چرب زبان" با قیمت سال گذشته به فروش می رسد! (بهترین اپ آموزش زبان)

(اینجا کلیک کنید)
آموزش های متنوع دیگر

9 تا بهترین دانشگاههای آنلاین و رایگان جهان (2024)

گذراندن دوره های آنلاین رایگان دانشگاه ها روشی عالی برای افزایش فرصت های شغلی شماست. این دوره ها رزومه (CV) شما را پربارتر می کنند و ضمن اینکه می توانید در مصاحبه هایتان به آنها اشاره کنید و امتیازتان را بالا ببرید، راه خوبی هم برای سپری کردن اوقات فراغتتان محسوب می شوند.

از آنجایی که بسیار از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در حال حاضر دوره های آنلاین رایگان برگزار می کنند، ممکن است تصمیم گیری درباره اینکه کدامشان را انتخاب کنید کمی سخت به نظر برسد.

ما در این مطلب چند مورد از محبوب ترین دوره های آنلاین رایگان متعلق به بهترین دانشگاه های جهان را جمع آوری کرده ایم. البته لیست ما به هیچ وجه کامل و جامع نیست و فقط به 9 مورد از دانشگاه هایی که کلاس های آنلاین و رایگان برگزار می کنند نگاهی اجمالی می اندازد.

1- دانشگاه هاروارد (Harvard University)

Harvard University

دانشگاه هاروارد بیش از 600 دوره آنلاین رایگان ارائه می دهد و به شما امکان می دهد تا از سیستم آموزشی آیوی لیگ (Ivy League) به صورت رایگان لذت ببرید. در ادامه به برخی از دوره های رایگان این دانشگاه اشاره می کنیم:

 • زندگینامه و آثار شکسپیر: در این دوره یاد می گیرید که چطور نمایشنامه های ویلیام شکسپیر را بخوانید و در طول 4 هفته با زندگی نامه این شخصیت بزرگ هم آشنا می شوید. این دوره همچنین شامل تاریخ عصر الیزابت، تاریخ ژاکوبایی و دوران مدرن است.
 • عدالت: این دوره که مقدمه ای بر فلسفه اخلاقی و سیاسی است، طی 12 هفته به تحلیل انتقادی نظریه های کلاسیک و معاصر می پردازد. در این دوره شما آثار ارسطو، جان لاک، امانوئل کانت، جان استوارت میل و جان رولز را هم خواهید خواند.
 • آثار تغییرات اقلیمی روی سلامتی انسان: در حال حاضر تغییرات آب و هوایی بیشتر از هر زمان دیگری نگران کننده و مهم است. در این دوره 7 هفته ای، می توانید یاد بگیرید که گرم شدن کره زمین چه تاثیراتی روی سلامتی انسان دارد و چگونه می توانیم اثرات آن را کاهش بدهیم.

2- دانشگاه کالیفرنیا، ارواین (University of California, Irvine)

University of California, Irvine

دانشگاه کالیفرنیا، ارواین، دوره ها و کلاس های متنوعی را در زمینه های مختلف ارائه می دهد. در ادامه به چند مورد از این دوره ها که ممکن است به آنها علاقه داشته باشید اشاره می کنیم:

 • افزایش مهارت نویسندگی درباره کسب و کارها به انگلیسی: این دوره به شما کمک می کند تا سبک نوشتن خودتان را پیدا کنید و این فرصت را به شما می دهد تا مهارت های نویسندگی درباره انواع ارتباطات تجاری تمرین کنید.
 • مقدمه ای بر الکترونیک: در این دوره شما با اجزای اصلی مبحث الکترونیک یعنی: دیودها، ترانزیستورها و تقویت کننده های عملیاتی (اپ- امپ) آشنا می شوید. این کلاس ها برای کسانی که می خواهند در مهندسی برق سررشته بیشتری داشته باشند مناسب است.
 • بازی های بدون احتمال (Games without Chance) تئوری بازی ترکیبی (Combinational Game Theory): این دوره در واقع راهنمای مبتدیان برای فراگیری تئوری بازی های ترکیبی است که نظریه ریاضی و تجزیه و تحلیل بازی های ساده و بدون حرکت تصادفی را پوشش می دهد.

3- موسسه فناوری جورجیا (Georgia Institute of Technology)

Georgia Institute of Technology

موسسه فناوری جورجیا از سال 2012 دوره های آنلاین برگزار می کند. از آن زمان تا کنون، سه میلیون و سیصد هزار نفر از این کلاس های آنلاین جهانی که در طیف گسترده ای از موضوعات برگزار شده اند استفاده کرده اند. برخی از این دوره های آنلاین عبارتند از:

 • تجزیه و تحلیل داده ها در تجارت: این دوره به شما کمک می کند تا این دوره به شما کمک می کند تا با داده ها و تجزیه و تحلیل های تجاری آشنا شوید و آنها را بفهمید. به این ترتیب این فرصت برایتان فراهم می شود که این الگوریتم ها و روش های تجزیه و تحلیل کسب و کار را در مجموعه داده های تجاری واقعی وارد کنید.
 • رهبری نوآوری: این دوره شامل یک دوره شش هفته ای برای کسانیست که دنبال تبدیل شدن به یک رهبر نوآور هستند. شما در این دوره یاد می گیرید که چرا رهبران نوآور برای رشد و پیشرفت ضروری اند و چطور می توان آنها را پرورش داد.
 • اصول زنجیره تأمین این دوره 15 ساعته مقدمه بسیار خوبی برای کسانیست که در زنجیره تامین دنبال پیدا کردن شغل مناسب هستند. این دوره به شما کمک می کند تا از زنجیره تأمین گسترده شناخت کسب کنید و از مسیرهای شغلی در دسترستان مطلع شوید.

پردرآمدترین شغل های دنیا (بعد از کرونا)

4- اکول پلی تکنیک (École Polytechnique)

École Polytechnique

اکول پلی تکنیک نام یک دانشگاه برجسته فرانسوی است که با ترکیب علم و فناوری، دانشجویان را با نوآوری های علمی و تحقیقات سطح بالا آشنا می کند. این دانشگاه 29 دوره آنلاین شامل 10 دوره به زبان انگلیسی و 19 دوره به زبان فرانسوی ارائه می دهد. برخی از این دوره ها عبارتند از:

 • مقدمه ای بر احتمال: در این دوره دو بخشی که به زبان فرانسه آموزش داده می شود و کلاس های آن به صورت هفتگی برگزار می شوند، اصول احتمال به شما آموزش داده می شود و شما به درک تدریجی و در عین حال کاملی از احتمال و نحوه استفاده از آن در دنیای واقعی می رسید.
 • نحوه نوشتن و انتشار مقاله علمی: این دوره برای دانشجویانی که قبلا تحقیقات علمی دانشگاهی انجام داده اند و تجربه دارند طراحی شده و دقیقا همان کاری که در عنوانش گفته شده را انجام می دهد. کلاس های این دوره به زبان انگلیسی تدریس می شود و شما در مدت چهار هفته، نحوه دقیق نوشتن و انتشار یک مقاله علمی را به طور کامل یاد خواهید گرفت.
 • از ذرات تا ستارگان: اگر تا به حال به این فکر کرده اید که جهان چگونه شکل گرفته است و چگونه در 14 میلیارد سال گذشته تکامل یافته است و یا حتی جهان از چه چیزی تشکیل شده است، این دوره برای شماست. کلاس های این دوره 10 هفته طول می کشند و به زبان فرانسوی تدریس می شوند.

5- دانشگاه ایالتی میشیگان (Michigan State University)

Michigan State University

یکی از بزرگترین دانشگاههای ایالات متحده، دانشگاه ایالتی میشیگان است که مجموعه ای از دوره های آنلاین را ارائه می دهد. در اینجا به چند مورد از این دوره ها اشاره می کنیم که ممکن است مورد توجه شما قرار بگیرند:

 • روزنامه نگار شوید: در این کلاس ها تأثیر روزنامه نگاری روی مسائل اجتماعی و موضوعات دیگر مورد بررسی قرار می گیرد. در این دوره می توانید بهترین روشها و استانداردهای اخلاقی فرآیندهای گردآوری اخبار را فرا بگیرید. تکمیل این دوره تقریباً شش ماه به طول می انجامد و برای روزنامه نگاران مشتاق بسیار مناسب است.
 • فیلمنامه ای طولانی برای سینما یا تلویزیون بنویسید: در طول 20 هفته شما یاد می گیرید چطور برای سینما یا تلویزیون یک فیلمنامه کامل و طولانی بنویسید. در این دوره شما یک فرایند ساخت یافته فرا می گیرید که به شما امکان می دهد فیلمنامه کامل و بی نقصی بنویسید.
 • تخصیص هنر برای بازی ها: این دوره که مخصوص مبتدی هاست طی 6 ماه، موارد ضروری برای تولید بازی های هنری دو بعدی و سه بعدی را به شما آموزش می دهد.

6- موسسه هنرهای کالیفرنیا (California Institute of the Arts)

California Institute of the Arts

این موسسه در رتبه بندی QS دانشگاه های جهان در سال 2020، برای برای هنر و طراحی در رتبه بیستم قرار گرفت. موسسه هنرهای کالیفرنیا چندین دوره خلاقانه آنلاین برگزار می کند که برخی از آنها عبارتند از:

 • طراحی گرافیک تخصصی: این دوره شش ماهه مهارت های اساسی مورد نیاز برای طراحی گرافیک را به شما آموزش می دهد. علاوه بر این شما در این دوره یک پروژه را به اتمام می رسانید که می تواند برای نمونه کارهای حرفه ای مورد استفاده قرار بگیرد.
 • کارگاه شعر چشم اندازهای برتر: شما در این دوره ده ساعته با مطالعه طیف وسیعی از شعرهای شاعران مدرن و معاصر ، اصطلاحات و ادوات کلیدی شعر را فرا خواهید گرفت. علاوه بر این، این فرصت را هم خواهید داشت که شعرهایتان را بنویسید و از متخصصان این زمینه بازخورد بگیرید.
 • زبان طراحی: فرم و معنی: در این دوره شما تجزیه و تحلیلی عینی از یک کار طراحی گرافیک انجام می دهید و اثربخشی آن را نقد می کنید. این دوره برای مبتدیان است و تقریباً هشت ساعت طول می کشد.

7- دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ (Hong Kong University of Science and Technology)

Hong Kong University of Science and Technology

دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ یک دانشگاه تحقیقاتی بین المللی است که هدفش پیشبرد آموزش و تحقیقات در زمینه علوم، فناوری، مهندسی، مدیریت و مطالعات بازرگانی است. در این دانشگاه مجموعه ای از دوره های آنلاین ارائه می شود که عبارتند از:

 • مقدمه ای بر فین تک (Fintech): شما می توانید در اولین دوره آنلاین گسترده FinTech MOOC در آسیا، در مورد نوآوری ها، فناوری و مقررات محرک تحول امور مالی اطلاعات کسب کنید. این دوره از 15 مه آغاز و توسط استاتید و متخصصان برجسته تدریس می شود.
 • درک اخبار: این دوره شش هفته ای مهارت های تفکر انتقادی شما را پرورش می دهد تا بهتر بتوانید اطلاعات قابل اعتماد را در گزارش های خبری شناسایی کنید و اطلاعات بهتری کسب کنید.
 • دولت، قانون و اقتصاد: اگر به یادگیری اقتصاد علاقمندید، این دوره نقطه شروع بسیار خوبی برای شماست. در این دوره مفاهیم اساسی اقتصاد مرتبط با مطالعات اقتصاد سیاسی آموزش داده می شود.

راه های کسب درآمد اینترنتی (۱۷ روش در ایران)

8- UCL یا کالج دانشگاهی لندن (UCL (University College London

UCL (University College London)

یکی از برترین دانشکده های انگلیس که که در آخرین رتبه بندی QS دانشگاه های جهان در رتبه هشتم جهان قرار گرفته، کالج دانشگاهی لندن است. این کالج دوره های آنلاین متنوعی ارائه می کند، از جمله:

 • انسان شناسی شبکه های اجتماعی: چرا پست می گذاریم: این دوره یک دوره پنج هفته ای در مورد پیامدهای رسانه های اجتماعی و رویکرد مقایسه ای و مردم شناسی درباره استفاده از رسانه های اجتماعی در سراسر جهان است.
 • مقدمه ای بر علم شهروندی و شهروندی علمی: این دوره که توسط گروه جغرافیای UCL اجرا می شود، درکی اساسی و پایه از علم شهروندی به شما می دهد و شما را با آثار دانشگاهی در این زمینه آشنا می کند.
 • مقدمه ای بر فرهنگ، بهداشت و رفاه: این دوره به شما کمک می کند تا اقدامات مربوط به بهداشت و سلامت را در موزه، میراث، آثار هنری و یا سازمان فرهنگی، ارائه یا ارزیابی کنید یا آنها را توسعه بدهید. این مقدمه شروعی عالی برای کسانیست که می خواهند در این بخش ها کار کنند.

9- ام آی تی یا موسسه فناوری ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology (MIT)

Massachusetts Institute of Technology (MIT)

دانشگاه MIT به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاههای جهان شناخته می شود و در جدیدترین رتبه بندی دانشگاهی جهانی کیو اِس (QS World University) رتبه اول را کسب کرده است. در ادامه به برخی از دوره های آنلاین ارائه شده توسط این دانشگاه اشاره می کنیم:

 • نظریه اعداد 1: : این دوره در سطح تحصیلات تکمیلی طیف وسیعی از مباحث نظریه اعداد جبری و تحلیلی را پوشش می دهد.
 • نظریه اقتصاد خرد و سیاست های عمومی: اگر به یادگیری اقتصاد علاقه دارید، چرا از طریق یکی از بهترین کلاس های آنلاین آن را یاد نمی گیرید؟ این دوره از تئوری اقتصاد خرد برای تجزیه و تحلیل سیاست های عمومی استفاده می کند و به شما اصول اقتصادی را می آموزد. شما آزادید که این دوره را با سرعت خودتان ادامه بدهید و به تدریج مسائل را یاد بگیرید.
 • ظهور کتاب از رنسانس تا به امروز: این دوره برای افرادی مناسب است که دنبال چیزهای متفاوت تری هستند. این دوره به بررسی تأثیر فناوری جدید در ضبط و توزیع کلمات و تصاویر می پردازد و تاثیر اختراع چاپخانه در سال 1450، تطبیق برق با فن آوری ارتباطات در قرن نوزدهم و رسانه های دیجیتال امروز روی ساخت و تولید کتاب را بررسی می کند.

دانلود ۵ اپلیکیشن برتر برای تغییر صدا (برای گوشی اندرویدی)

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام من عتیق احدی ازافغانستان استم میخواهم دررشته تجارت دروس انلاین شروع نمایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا