آموزش های متنوع دیگر

ساده ترین روش افزایش دو برابر سرعت مرورگر فایرفاکس (کاملا عملی)

اگر برای مدتی طولانی است که از فایرفاکس استفاده می کنید ممکن است کند شدن آن را در طول زمان دیده باشید شاید چند ثانیه طول بکشد راه اندازی شود یا بارگیری صفحات وب زمان بیشتری بگیرد. شاید دیدن این که یک ثانیه یا بیشتر زمان می برد تا بین زبانه ها منتقل شود یا اینکه گزینه منو فوراً عمل نمیکند، برای شما هم آغاز شده باشد. اگر نصب فایرفاکس شما به کندی اجرا می شود یا بیش از آنچه که شما اهمیت دهید متوقف می شود، راه های متفاوت زیادی وجود دارد که کارها را مقداری تسریع کرد. در این مقاله قصد دارم نکات و ترفند هایی را مرور کنم که طی سالها برای سریع و کارآمد نگه داشتن فایرفاکس آموخته ام.

بنابراین سیستم عامل و پیکربندی سیستم تان برخی اصلاحات شاید بیشتر از یک ارتقا به شما کمک کنند دقت داشته باشید که برخی اصلاحات را باید از تنظیمات مرورگر در بخش about:config (یعنی همین دو کلمه انگلیسی را در آدرس بار مرورگرتان کپی کنید و دکمه اینتر را فشار دهید) تغییر دهید .

۱-فعال کردن محل ذخیره HTTP

C:\Users\Novin Pendar\Pictures\IMG_20190711_184300_338.jpg

یک گزینه فضای ذخیره HTTP جدید وجود دارد که میتواند در فایرفاکس فعال شود که کمک می کند تا نقص های رابط کاربری و از کار افتادن های گوناگون مرورگر کاهش یابند. بخش about:config را باز کنید و داده های زیر را جستجو کنید:

۲- browser.cache.use_new_

روی آن دوبار کلیک کنید و Value(مقدار) را از ۰ به ۱ تغییر دهید. سپس میتوانید به سادگی زبانه about:config را ببندید و به وبگردی ادامه دهید. نیازی نیست که مرورگر یا کامپیوتر را شروع مجدد کنید. فضای ذخیره جدید فعال خواهد شد و شما یک ارتقای سرعت و یک تجربه خوشایندتر از وب گردی کسب خواهید کرد.

حتما بخوانید: ۱۵ تا از پردرآمدترین شغل های دنیا در سالهای ۲۰۱۹-۲۰۲۵ چه خواهد بود؟

۳- فایر فاکس را تازه سازی کنید

فایرفاکس یک ویژگی خیلی خوب دارد که اساساً به طور خودکار یک تنظیم سازی موتور را درنصب فایرفاکس شما اجرا میکند. به هر حال تنها زمانی میخواهید آن را انجام دهید که بدانید دقیقا چه می کند؛ ابتدا تاریخچه وبگردی شما را نگه می دارد. همین طور نشان ها، کلمات عبور، کوکی ها، اطلاعات خودکار سایت ها و واژه نامه شخصی. همچنین، افزونه ها، جستارها، مجوز های وب سایت ها، موتورهای اضافه شده جستجو، تاریخچه دانلود، تنظیمات امنیت، تنظیمات افزایه (پلاگین)، نوار ابزار سفارشی سازی، سبک کاربر و ویژگی اجتماعی، همه را حذف میکند.

برای وارد شدن به آن، می بایست در نوار آدرس about:support(بلد) را تایپ کنید.

C:\Users\Novin Pendar\Pictures\IMG_20190711_184300_849.jpg

گزینه Refresh Firefox(بلد) را در سمت راست کلیک کنید تا فرآیند شروع شود. من از این ویژگی به مراتب استفاده کرده ام باید بگویم عالی کار میکند. دوباره نصب کردن بعضی از افزونه ها زمان کمی میگیرد، اما این کمک میکند تا از دست افزونه هایی که هرگز استفاده نمیکنید خلاص شوید.

۴- فعال کردن حالت امن

فایرفاکس یک مزیت خوب دارد به نام حالت امن که افزونه ها و جستارها را غیر فعال می کند تا مشخص کند یک افزونه مشکل ایجاد می کند یا نه. به دلیل اینکه فایرفاکس همش راجع به افزونه هاست شما قطعاً به بعضی موارد برمی خورید که با کدهای ضعیف نوشته شده اند که می توانند کلی مشکل درست کنند. اگر شما فکر می کنید که وب گردی در حالت امن بسیار سریعتر از حالت عادی است سپس شما می توانید تقریباً مطمئن باشید که این یک افزونه است که باعث افت سرعت شما شده است؛ حال میتوانید فایرفاکس را در حالت امن شروع مجدد کنید تنها با کلیک بر آیکون منو و بعد کلیک به روی آیکون کمک (help).

C:\Users\Novin Pendar\Pictures\IMG_20190711_193306_899.jpg

حالا گزینه ی Restart with Ad ones Disabled (شروع مجدد با افزونه های غیرفعال) را انتخاب کنید تا وارد حالت امن شوید.

C:\Users\Novin Pendar\Pictures\IMG_20190711_193308_658.jpg

حالت امن همینطور شتاب سخت افزاری را خاموش و نوار ابزار و گزینه شخصی سازی را بازنشانی می کند. زمانی که شما فایرفاکس را به درستی بازنشانی کنید همهچیز به حالت طبیعی و نرمال بر می گردد بنابراین نگران از دست دادن شخصی سازی هایی که انجام دادهاید نباشید؛ همچنین وقتی که شما بازنشانی را انجام می دهید از شما پرسیده می شود که Starting in safe mode (شروع شدن در حالت امن) یا Refresh Firefox (تازه سازی فایرفاکس) که قبلا این نکته را مطرح کردم.

C:\Users\Novin Pendar\Pictures\IMG_20190711_193310_038.jpg

بهترین کار این است که تمامی افزونه ها را غیر فعال کنید و سپس آن ها را یک به یک فعال کنید تا ببینید که کدام موجب کندی، متوقف شدن، یا از کار افتادن فایرفاکس می شود. می توانید تمامی افزونه ها را با کلیک بر روی Add_ons. در منوی فایرفاکس مشاهده کنید.

C:\Users\Novin Pendar\Pictures\IMG_20190711_193312_173.jpg

هرچه افزونه ها یا پلاگین های بیشتری را غیرفعال یا حذف کنید، فایرفاکس سریعتر اجرا میشود. برخی از پلاگین ها روی حالت Ask to Activate(برای فعال کردن پرسیده شود) تنظیم میشوند که این سودمند است. میتوانید همه را چک کنید و ببینید که کدامشان روی حالت Always Activate(همیشه فعال) قرار دارند و کدامشان میتوانند روی حالت Ask to Activate قرار بگیرند.

کم کردن استفاده حافظه فایرفاکس تعداد نسبتاً زیادی از این ترفند های اجرایی درون برنامه دارد که یکی دیگر از آنها کم کردن استفاده حافظه است دست به کار شوید و در نوار آدرس عبارت about:memory را تایپ کنید تا جزئیات استفاده حافظه را در فایرفاکس بدست آورید.

C:\Users\Novin Pendar\Pictures\IMG_20190711_193313_034.jpg

زیر گزینه free memory (بلد) گزینه ای میبیند تحت عنوان minimize memory usage(بلد) بروی آن کلیک کنید و بعد خواهید دید که حافظه فوراً آزاد سازی می شود و در نتیجه باعث می شود فایرفاکس سریع تر عمل کند. اگر دسته ای از زبان های باز در فایرفاکس داشتید که اخیرا اکثر آنها را بسته بودید، این گزینه خوبی برای استفاده است؛ هر حافظه ای که قبلاً توسط آن زبانه ها کنترل میشد یا توسط فایرفاکس استفاده میشد آزاد خواهد شد.

۵- پاک کردن فضای ذخیره

یک راه ساده دیگر برای سریع تر کردن فایرفاکس این است که هر چند وقت یک بار محل ذخیره سازی را پاک کنید. به طور پیش فرض، فایرفاکس محتوای اغلب وب سایت هایی را که مشاهده می کنید ذخیره می کند و در زمانیکه ۱ شما دوباره به آنها رجوع می کنید، با سرعت بیشتری بارگیری میشوند؛ در کوتاه مدت این خوب کار می کند و وبگردی را سریع می کند اما زمانی که فضای ذخیره سازی خیلی حجیم شود، باعث میشود سرعت همه چیز شروع به کاهش کند. اگر روی منو فایرفاکس کلیک کنید و بعد Options و پس از آن روی Advanced کلیک کنید، یک زبانه به نام Network میبیند که به شما اجازه میدهد تا فضای ذخیره سازی را پاک کنید.

C:\Users\Novin Pendar\Pictures\IMG_20190711_200138_963.jpg

پیشنهاد نمیکنم که پاکسازی فضای ذخیره را اغلب انجام دهید چون باعث کندی وبگردی میشود. بهترین کار برای انجام دادن این است که هر چند ماه یکبار چک کنید یا بخش Override automatic cache management box(بلد) (لغو کردن مدیریت خودکار فضای ذخیره) را چک کنید و value را براساس نوع هاردی که دارید تنظیم کنید. چون فضای ذخیره سازی از طریق دیسک دسترسی پیدا میکند، اگر هارد کندی داشته باشید، میتواند خیلی سرعت را کاهش دهد.

حتما بخوانید: آیا حقیقت دارد؟ نرم افزار یافتن نام صاحب تلفن همراه

در هر صورت، اگر یک درایو SSD خیلی سریع دارید، استفاده از فضای ذخیره میتواند خیلی بیشتر مفید باشد. پس اگر هاردتان کند است آنرا کمتر از ۲۵۰ مگابایت نگه دارید و اگر هارد دیسکتان خیلی سریع است، همانطور آنرا باقی بگذارید.

۶- Firefox Pipelining (تکنیک سریع کردن فایرفاکس)

اگر شما برای مدتی طولانی است که از فایر فاکس استفاده میکنید، حتماً با این نوع هک در بسیاری از بلاگ ها با آن مواجه شده اید. پایپ لاینینگ یک ویژگی است که به فایرفاکس اجازه می دهد ارتباطات چندگانه را به سرور باز کند. به لحاظ تئوری، بار گیری سریعتر صفحات. من نتایج این روش را درمتن ترکیب کردهام پس بهتر این است که اول خودتان تست کنید تا ببینید ارزش فعال نگه داشتن را دارد یا نه.

دیدگاه های متفاوتی درباره اینکه چه مقداری باید برای حداکثر تعداد ارتباطات تعیین شود وجود دارد اما عقیده اکثریت قریب به اتفاق از طرفداران سرسخت فایرفاکس ۸ است.

برای فعال کردن پایپ لاینینگ، به قسمت about: config بروید و در بخش جستجو این را تایپ کنید network.http(بلد) سپس تنظیمات متعددی را خواهید دید.

C:\Users\Novin Pendar\Pictures\IMG_20190711_200140_826.jpg

مقدارهایی را که شما نیاز دارید تغییر دهید در تصویر بالا نمایش داده شده اند. اگر در تصویر واضح نیست من آن ها را در پایین لیست کرده ام:

networ.http.pipelining – true

network.http.pipelining.aggressive – true

network.http.pipelining.maxrequests – ۸

network.http.pipelining.ssl – true

روش های دیگر چند روش مبهم دیگر نیز وجود دارد که احتمالاً می توانند سرعت وبگردی فایرفاکس را بهبود بخشند اما نتایجشان تضمین شده نیستند. بهتر است که آنها را تست کرد تا اگر تغییر چشمگیری حاصل شد، بررسی شود.

حتما بخوانید: چطور اطلاعاتمان را از روی یک هارد سوخته بازیابی کنیم؟

امیدوارم که نصب فایرفاکس شما با سرعت بیشتری اجرا شود. پیشنهاد نمیکنم که از افزونه هایی مثل Faster fox استفاده کنید، چرا که آنها فقط تنظیماتی را که راجبشان صحبت کردیم تغییر میدهند؛ و با اضافه کردن افزونه های بیشتر، سعی در سرعت بخشیدن به فایرفاکس دارند؛ در حالی که این کارها هیچ فایده ای ندارد. اگر شما هم ترفندی برای خودتان دارید، آن را با ما در کامنت ها به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا