به مدت محدود! اپلیکیشن "چرب زبان" با قیمت سال گذشته به فروش می رسد! (بهترین اپ آموزش زبان)

(اینجا کلیک کنید)
آموزش های متنوع دیگر

چطور اطلاعاتمان را از روی یک هارد سوخته بازیابی کنیم؟

اگر شما هم اطلاعات مهمی را که برروی سیستمتان بوده و دلایل مختلفی مثل سوختن هارد باعث نابودی آن اطلاعات شده در این مطلب به شما می آموزیم که چطور اطلاعاتمان را از روی یک هارد سوخته بازیابی کنیم؟

هارد درایو چیست؟

هارد درایو یا Hard Disk Drive مسئولیت ذخیره سازی دائمی داده ها را به عهده دارد و بزرگترین حافظه جانبی موجود در کامپیوتر استکهاندازه آن بین ۳.۵ تا ۶ اینچ می باشد. تقریبا همه داده‌ها از جمله سیستم عامل (Operating System)، فایل‌ها، برنامه‌ها و … روی حافظه جانبیِ دیسک سخت قرار می‌گیرند.

آیا هارد سوخته قابل ریکاوری است؟ ریکاوری به صورت سخت افزاری انجام می شود یا نرم افزاری؟ چند درصد میتوانیم مطمئن باشیم که هارد ضربه خورده قابل ریکاوری است؟ و سؤالات دیگری از این قبیل را کاربران هنگام مراجعه به یک متخصص برای بازیابی هارد سوخته از آنها می پرسند. اگر هارد دیسکتان دچار مشکل شده است و به دنبال پاسخ این پرسشها هستیدمطالعه این مطلب را از دست ندهید.

ویدئوی بازیابی اطلاعات هارد خراب سوخته

دانلود کنید: ۴بهترین نرم افزار ریکاوری عکس و فیلم در دنیا

آموزش بازیابی هارد سوخته

معمولاً یک هارد بعد از خرابی و سوخته شدن قابل شناسایی نیست. سوختن هارد عموما  به مرور زمان رخ می دهد البته در بعضی مواقع شاید اصلا متوجه مشکل هارد نشوید و یکباره بفهمید هارد شما سوخته است. هارد ها عموما فعالیت تقریبا بی صدایی دارند اما اگر از هارد شما در زمان انجام عملیات صدای خاصی بر آمد که نامتعارف بود بدانید که هارد در حال احتزار است و نزدیکی نابودی است پس باید فکری به حال آن کنید.

به هر حال هارد نیز مانند قطعات دیگر الکترونیکی به خودی خود خراب می شود و حتما نمیتوان گفت که ضربه خوردن به هارد دیسک باعث خراب شدن هارد دیسک می شود. هاردها هم مثل قطعات دیگر طول عمری دارند که این طول عمر را میتوان بین ۳ تا ۵ سال تخمین زد که این نیز بستگی به نحوه نگهداری و کیفیت هارد دیسک دارد.

عموما زمانی که هارد دیسک دچار خرابی مانند بدسکتور، ضعف هد و … می شود بعد از شناسایی هارد شما با پیغام فرمت مواجه می شوید. اگر اطلاعات برایتان مهم است از فرمت کردن هارد دیسک جدا خودداری کنید که این کار صدمه شدیدی به اطلاعات شما وارد می کند.

در بعضی از مواقع دیده می شود که بعضی از کاربران درایو یا پارتیشن را فرمت می کنند و دوباره شروع به ریکاوری می کنند که این کار بسیار اشتباه است و در بعضی از مواقع دسترسی به اطلاعات غیر ممکن می شود. بسته به نوع خرابی هارد، ریکاوری سخت افزاری یا نرم افزاری انجام می شود. وقتی صحبت از نرم افزار می شود نرم افزار و سیستم عامل هارد دیسک است نه اینکه ریکاوری با استفاده از نرم افزار ها.

هارد

دلایل متعددی مبنی بر خرابی هارد وجود دارد. یکی از دلایل خراب شدن یا سوختن برد هارد دیسک نوسان برق است. اگر برد هارد دیسک دچار مشکل شود اطلاعات قابل بازیابی است به شرط اینکه این کار توسط متخصص انجام شود . در بعضی از مواقع بعضی از مشتریان این کار را به افراد بی تجربه در کار هارد دیسک می سپارند که در نهایت این مشکل به مشکل برزگی تبدیل می شود و اطلاعات برای همیشه غیر قابل دسترس می شود.

انواع مشکلات هارد

 1. هارد روشن نمیشود.
 2. هارد روشن میشود اما شناسایی نمیشود.
 3. هارد روشن میشود و بعد از چند بار صدای تیک تیک، خاموش میشود.
 4. هارد روشن میشود که با صدای ناهنجار که از دور نیز قابل شنیدن میباشد.

اگر هارد شما اصلا روشن نشد PCB یا همان برد هارد شما سوخته است که با تعویض برد و همخوانی رام هارد دوباره اصلاح شده است و قابل Read & Write میباشد

در بعضی از موارد مشاهده شده است با خرابی PCB مدیای هارد نیز آسیب دیده است که نیاز به تعویض مدیا از طریق یک هارد سالم میباشد. در بعضی از موارد هارد روشن شده اما شناسایی نمیشود که برد و مدیا سالم اما از نظر فریموری هارد دچار مشکل شده است که باید از طریق دستگاه PC3000 یا MRTPRO فریمور جدید آپدیت کرد یا در صورت اصلاح فریمور خود هارد اصلاح گردد در بعضی از موارد لازم میباشد سکتورهای خراب شناسایی شود و از لیست کلی هارد خارج شود.

اما اگر هارد معیوب شما چند تیک مختصر کرد و سپس خاموش شد نیاز میباشد هارد از طریق کلین روم و ابزارات خاص تعمیر شود. اما بهتر است از این نمونه هاردها اطلاعات سریعا استخراج شود چون در بعضی از موارد مشاهده شده است که هارد پس از مدتی دیگر دیتکت نشده است اما اگر هارد با صدای ناهنجار روشن شد نیاز به تعمیر در کلین روم پیشرفته و از طریق یک هارد مشابه جابجایی قطعه خراب از جمله هد یا اسپیندل گردد.

دانلود کنید: روش برگرداندن پیام های حذف شده

پس تعمیر هارد سوخته عملا اصطلاح درستی در زمینه هارد نمیباشد چون فقط مدیای هاردهای فوق در معرض آسیب میباشند پس برای تعمیر هارد سوخته نیاز میباشد که خطای درست هارد بررسی و اصلاح گردد. در بعضی از موارد نیز هارد قابل تعمیر نمیباشد و فقط برای دیتا میتوان تلاش کرد.

نحوه دسترسی به فایل های هارد سوخته لپ تاب با استفاده از کامپیوتر دیگر

این روش تنها در کامپیوتر های مک قابل استفاده است. مراحل را به ترتیب گفته شده انجام دهید:

مرحله اول: برای شروع کار ابتدا یک کابل فایروایر تهیه کنید.

بازیابی-هارد۱

مرحله دوم: سپس یک کامپیوتر فعال مک را در نظر بگیرید و از فضای خالی موجود در آن اطمینان حاصل کنید یا این که با اتصال هارد اکسترنال، از کامپیوتر موجود به عنوان یک رابط برای انتقال فایل ها استفاده کنید.

بازیابی-هارد۲

مرحله سوم: در مرحله بعدی با استفاده از فایر وایر، لپ تاپ را به کامپیوتر دیگر متصل کنید.

بازیابی-هارد۳

مرحله چهارم: در این مرحله با روشن کردن کامپیوتر، دکمه T را نگه دارید تا آیکن مربوط به فایروایر ظاهر شود. این کار Target Mode یا حالت هدف را فعال می کند و سبب میشود که دسترسی به اطلاعات سیستم دیگر، ممکن شود.

بازیابی-هارد۴

مرحله پنجم: با انجام مرحله قبل، می توانید فایل ها را جست وجو کنید. اگر موفق نشدید که فایل ها را ببینید، آسیب به هارد شما، فیزیکی است و باید از متخصصین در این زمینه کمک بخواهید.

بازیابی-هارد۵

مرحله ششم: در این مرحله باید فایل ها را کپی و پیست نمایید.

بازیابی-هارد۶

مرحله هفتم: بعد از اتمام، ویندوز را خاموش کنید. در نهایت شما قادر خواهید بود که سیستم عامل را مجددا نصب کنید.

بازیابی-هارد۷

مرحله هشتم: نهایتاً روی فایل راست کلیک کنید و Eject را انتخاب کنید.

بازیابی-هارد۹

حتماً بخوانید: ۴ روش بازیابی شماره تلفن گوشی های اندرویدی

دلایل خرابی برد هارد دیسک

 • افزایش بیش از حد حرارت به دلیل کارکرد نادرست قطعات روی برد هارد دیسک.
 • جدا شدن قطعات از روی برد هارد دیسک در زمان جدا کردن و یا وصل کردن هارد دیسک.
 • اتصال نادرست کابل برق به هارد دیسک که از دلایل خرابی برد هارد دیسک می باشد.
 • آسیب برد هارد دیسک بر اثر ریختن یا سقوط به داخل آب و مایعات که به شدت باعث اتصال قطعات برد هارد و خرابی آن می شود.
 • بروز اتصالی در اثر برخورد قطعات فلزی و رسانا که در زمان روشن بودن هارد دیسک می تواند باعث بروز اتصال کوتاه و خرابی برد هارد شود.
 • اتصال هارد دیسک به منبع تغذیه نا مناسب که معمولا در هارد دیسک اکسترنال اتفاق می افتد و باعث خرابی برد هارد دیسک می شود.
 • نوسان برق، شوک تخلیه الکترواستاتیک و هرگونه شوک الکترونیکی که باعث آسیب برد هارد دیسک و خرابی اجزاء الکترونیک هارد دیسک می شود.

ما همچنان پذیرای انتقادات و پیشنهادات و پاسخگوی سؤالات مرتبط شما در خصوص موضوع این مطلب هستیم.

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا