به مدت محدود! اپلیکیشن "چرب زبان" با قیمت سال گذشته به فروش می رسد! (بهترین اپ آموزش زبان)

(اینجا کلیک کنید)
آیفون و ios

آموزش ساده‌ترین روش استفاده از وی پی ان در گوشی آیفون

معمولاً VPN مخفف شبکه‌ی مجازی خصوصی (Virtual Private network) شناخته می‌شود که نوعی کانکشن در اینترنت برای حفظ هویت شما در طول وبگردی است.

غالباً از آنها برای بهبود امنیت و حریم خصوصی شما در شبکه‌های عمومی وای فای استفاده می‌شود ولی دلایل مصرفی دیگری هم دارد. اگر از VPN روی دستگاههای iOS یا مک استفاده می‌کنید پس این مطلب برایتان مناسب است. تمامی دلایل استفاده از VPN روی آیفون، آیپد یا مک را برایتان توضیح خواهیم داد.

چرا استفاده از VPN، ایده‌ی خوبی است؟

VPN اهمیت دارد چون خط دفاعی میان شما و سایر کاربران اینترنت است. VPN ها کاربردهای مختلفی دارند ولی مهم‌ترین این کاربردها حفظ امنیت حریم خصوصی است.

برخی از VPN ها رایگان هستند و برخی دیگر هم پولی هستند ولی تمامی VPN ها دارای شروط و بندهایی هستند که باید به آنها پایبند بمانید مگر آنکه VPN خودتان را بسازید و قوانین خودتان را وضع کنید. معمولاً VPN های پولی از کیفیت و امنیت بالاتری نسبت به NPN های رایگان برخوردار هستند ولی برخی از VPN های رایگان هم با توجه به هدف شما برای استفاده از آنها، مناسب هستند.

VPN ها به حفظ امنیت شما در شبکه‌های ناامن کمک می‌کند

VPN ها از شما در برابر هکرها و جاسوس‌هایی که به دنبال آگاهی از اطلاعات رد و بدل شده میان شما و دیگران در اینترنت هستند، حفاظت می‌کند.

در اغلب مواقع که از وای فای رایگان و ناامن در فروشگاه مکدونالد یا هتل استفاده می‌کنید، اطلاعات خودتان را در معرض هر فرد دارای نرم افزار خرابکاری قرار می‌دهید تا بتواند از اعتبار ورودی شما به وب سایت‌ها استفاده کند و در مورد مطالبی که به دیگران می گویید یا کاری که روی اینترنت انجام می‌دهید، جاسوسی کند.

حتی شبکه‌های وای فای دارای رمزنگاری VPN ضعیف یا سایر اشکال ضعیف‌تر رمزنگاری هم به دست یک هکر خوب می‌شکنند. بنابراین باید در مورد انواع شبکه‌های وای فایی که بدون VPN به آنها متصل می‌شوید، دقت کنید.

بنابراین VPN ها قادر به تغییر موقعیت مکانی (Location) شما هستند

بعلاوه هنگامیکه در مورد اطلاعات وبگردی خودتان مثل ثبت آدرس IP نگران هستید یا به خاطر موقعیت مکانی خودتان به وبسایتی امکان دسترسی ندارید، VPN روش خوبی برای وبگردی ایمن است چون موقعیت مکانی شما را متفاوت جلوه می‌دهد.

در اصل VPN یک سرور مستقر در مکانی دور است و داده‌ها را به آن انتقال داده و دریافت می‌کنید و مثل واسطه‌ای میان شما و وب سایت مورد استفاده لحاظ می‌شود. به همین دلیل، موقعیت مکانی سرور VPN به جای موقعیت شما به وب سایت گزارش می‌شود.

بسیاری از افراد در مشاهده‌ی ویدئوهای یوتیوب به خاطر موقعیت مکانی خودشان مشکل دارند یا برای استفاده از برخی خدمات اینترنتی مشکل دارند، آن‌ها با VPN به عنوان کاربری در مکان دیگر به وب سایت معرفی می‌شوند.

VPN ها قادر به پنهان کردن اطلاعات شما هستند

همچنین VPN ها قادر به پنهان کردن و ایمن سازی داده‌های ارسالی میان شما و سرور اینترنتی دیگر هستند. وقتیکه نگران نوعی حمله یا مزاحمت هستید می‌توانید از VPN برای کمک به محافظت از خودتان استفاده کنید. معمولاً این حملات با رمزنگاری اضافی صورت می‌گیرند که قوی‌تر از سایر رمزنگاری‌ها بوده و مانع از تبادل اطلاعات میان شما و سرور شده و شخص ثالث در حال بررسی این اطلاعات است.

سطوح رمزنگاری هم متنوع هستند و آنرا با توجه به نوع خدمات VPN انتخابی خودتان، مشخص می‌کنید. معمولاً VPN های پولی، سطوح امنیت بالاتری را نسبت به VPN های رایگان ارائه می‌دهند چون تأمین امنیت گران تمام می‌شود. بسیاری از VPN های رایگان با استفاده از اشکال ارزان‌تر امنیت، صرفه جویی می‌کنند.

رمزنگاری داده‌هایتان خوب است چون یک هکر به انبوهی از اطلاعات رمزنگاری شده می‌رسد که برایشان قابل درک نیست و کاربردی هم برایشان ندارد.

VPN ها شما را فراتر از سدهای سازمانی می‌برند

VPN های مطمئن شما را فراتر از سدها و حسگرهای وب سایت در دانشکده یا محل کار می‌برند. غالباً این سازمانها، وب‌های خاصی را بلاک می‌کنند تا از ترافیک ناخواسته در شبکه جلوگیری کنند، بنابراین کاربرد پهنای باند تا حد امکان به ازای هر فرد در سطح حداقل قرار می‌گیرد ولی این کار در صورت نیاز به انجام کار آنلاین، مشکل ساز است.

از آنجا که VPN به ارسال و دریافت اطلاعات از یک سرور آنلاین متفاوت می‌پردازد می‌توانید فراتر از سدهای سازمانی بروید چون سازمان محل فعالیت شما نمی‌داند که در حال بازدید از وب سایت بلاک شده هستید.

حتما بخوانید: ساده ترین روش غیرفعال کردن sync (همگام سازی) مرورگرهای safari و کروم در آیفون

هنگامیکه در دانشکده و محل کار هستید، مشغول وب سایت‌های بلاک شده نشوید چون قوانین آنها را زیر پا گذاشته‌اید و به دردسر افتاده یا اخراج می‌شوید، هر چند که توانایی خودتان برای رد شدن از سدهای سازمانی را نشان داده‌اید.

نحوه‌ی استفاده از VPN روی دستگاه iOS یا مک خودتان

کاربرد VPN روی دستگاه iOS یا مک در هنگامی که به دنبال حفظ حریم خصوصی و امنیت بیشتری هستید ایده‌ی خوبی است ولی فرایند کاربرد VPN روی هر دستگاه متفاوت است. در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

نحوه‌ی استفاده از VPN روی آیفون یا آیپد

با دانلود کردن اپلیکشن های VPN از App Store یا تشکیل پروفایل VPN در اپلیکیشن Settings آنرا روی دستگاه iOS خودتان نصب کنید. در اغلب اوقات دانلود کردن خدمات VPN از App Store ساده‌ترین روش برای این کار است.

در مثال خودمان از TunnelBear استفاده کرده‌ایم که خدمات رایگان VPN را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد و ماهیانه مصرف داده‌ای محدودی دارد. بعد از نصب این اپلیکشین از App Store و اجرای دستورالعمل‌های نصب باید آنرا از قسمت Settings گوشی روشن کنید.

how to use a vpn on iphone - vpn settings toggle

بعد از روشن کردن آن عبارت « Conecting . . . » برای چند ثانیه ظاهر می‌شود تا در نهایت VPN یک کانکشن برقرار کند. هنگامیکه آیکون VPN در نوار وضعیت گوشی ظاهر می‌شود، می دانید که کانکشن برقرار شده است.

نحوه‌ی استفاده از VPN روی مک

دریافت VPN روی مک کمی پیچیده‌تر است. اغلب اپلیکیشن های VPN نیازمند روشن کردن از روی اپلیکیشن هستند و اگر آنها را به قسمت اپلیکیشن System Perefrences اضافه کرده‌اید باید آنها را از همان جا فعال کنید. می‌توانید از Mac App Store آن‌ها را خریداری کنید یا از وب سایت‌های شرکت‌های VPN تهیه کنید.

دوباره در اینجا هم از برنامه‌ی TunnelBear به عنوان مثال استفاده کردیم که VPN رایگانی برای استفاده روی دستگاه مک و با مصرف محدود داده در ماه را در اختیارتان قرار می‌دهد. برنامه را با توجه به دستورالعمل‌های ارائه شده روی صفحه‌ی دستگاه، نصب کنید سپس روی آیکون اپلیکیشن TunnelBear روی نوار منو کلیک کنید تا VPN باز شود و آنرا روشن کنید.

how to use a vpn on mac - tunnelbear vpn on mac

در اینجا هم درست مثل iOS در عرض چند ثانیه ارتباط برقرار شده و زمان اتصال هم به شما اطلاع رسانی خواهد شد. متأسفانه MacOS مثل iOS آیکون VPN را در نوار منو نشان نمی‌دهد تا بدانید که چه زمانی تحت حفاظت قرار دارید، ولی همواره می‌توانید موقعیت VPN را بررسی کنید که با توجه به نوع اپلیکیشن مورد استفاده متفاوت است برای مثال در TunnelBear باید خود برنامه را چک کنید.

حتما بخوانید: بهترین اپ های آیفون برای مخفی کردن تصاویر گوشی تان

نتیجه گیری و یک ویدیوی کاربردی

 

استفاده ازVPN دشوار نیست و فواید حفظ امنیت و حریم شخصی، ارزش پول صرف شده بابت خدمات VPN با کیفیت روی دستگاه iOS یا مک شما را دارد. اگر چه برخی از VPN ها رایگان هستند ولی خلاء هایی هم دارند و باید به آن توجه کنید.

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. سلام خوبید میشه بگید چه وی پی انی استفاده کنیم برا ایفون کاملا بلااستفاده شده هیچ کاری نمیشه کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا