آموزش ترفندهای کامپیوتری

آموزش تصویری پارتیشن بندی هارد ویندوز ۱۰ از داخل خود ویندوز

ویندوز ۱۰ آخرین نسخه سیستم عامل منتشر شده توسط مایکروسافت است. این ویندوز قابلیت های بهبود یافته ی بیشتری در مقایسه با ویندوز ۸ دارد که شامل : منوی Start ویندوز ۷، یک سیستم دسکتاپ مجازی، یک دستیار صوتی به نام Cortana، امکان پخش برنامه ایکس باکس، و مرورگر Edge است.

حتما بخوانید: ۵ تا از بهترین و جدیدترین نرم افزارها برای بالا بردن سرعت کامپیوتر و لبتاب ویندوزی شما

ویدیوی آموزشی

 

اگر ویدیو کافی نبود به خواندن ادامه دهید:

مدیریت دیسک یک ابزار داخلی در ویندوز ۱۰ است که به طور گسترده ای در بین کاربران کامپیوتر شناخته شده است. این ابزار می تواند در مدیریت پارتیشن های هارد دیسک بدون راه اندازی مجدد سیستم و هر وقفه ای کمک کند. این برنامه یک ابزار مناسب برای کاربران ویندوز ۱۰ است. ویژگی های مدیریت دیسک ویندوز ۱۰ عبارتند از:

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

 • ایجاد، حذف و قالب بندی پارتیشن ها
 • تغییر نام و مسیر درایو
 • فعال کردن پارتیشن
 • کاوش پارتیشن برای مشاهده فایل ها
 • گسترش دادن و کوچک کردن پارتیشن ها
 • اضافه کردن mirror (در این روش کلیه ی اطلاعاتی که بر روی یک هارد دیسک یا dynamic disk مان قرار دارد عینا بر روی یک dynamic disk دیگر نیز ذخیره می شود. هر تغییری که بر روی دیسک اول رخ دهد، در mirror اش هم ذخیره می شود. این روش این امکان را میدهد که در صورتی که دیسک اول دچار خرابی یا مشکل شد، دیسک ثانوی یا mirror اش جایگزین آن شده و تا زمانی که دیسک ابتدایی تعمیر و درست شود از دیسک ثانوی استفاده می شود)
 • وارد کردن یک دیسک با نام جدید قبل از استفاده از آن
 • تبدیل MBR خالی به دیسک GPT و بالعکس
 • تبدیل دیسک خالی پویا به دیسک اصلی

گسترش پارتیشن با مدیریت دیسک ویندوز ۱۰

بیشتر کاربران ویندوز ۱۰ با مشکل فضای کم دیسک، به ویژه برای پارتیشن بندی سیستم، روبرو می شوند. با استفاده از مدیریت دیسک در ویندوز ۱۰، می توانید به نحوی مشکل فضای کم دیسک را حل کنید. برای استفاده از این ابزار، باید بدانید چگونه مدیریت دیسک ویندوز ۱۰ را باز کنید، بنابراین ۳ راه برای این کار به شما معرفی می کنیم.

راه ۱: ساده ترین راه برای باز کردن مدیریت دیسک در ویندوز ۱۰ از طریق دسکتاپ کامپیوتر است. بر روی منوی Startکلیک راست کنید (یا کلیدهای Windows + Xرا فشار دهید) و سپس ” Disk Management” را انتخاب کنید.

F:\2019-07-28_150632.jpg

حتما بخوانید: ۴ تااز بهترین راههای ریکاوری عکس و فیلم از فلش مموری

راه ۲: از کلید های میانبر Windows + R برای باز کردن پنجره Run استفاده کنید. سپس “Diskmgmt.msc” را تایپ کنید و روی OK کلیک کنید یا کلید “Enter” را بزنید.

F:\2019-07-28_151458.jpg

راه ۳: به طور مستقیم “disk management” را در Search box تایپ کنید و ” Create and format hard disk partitions را انتخاب کنید.

F:\2019-07-28_151956.jpg

پس از باز کردن Disk Management پارتیشنی که می خواهید حجمش را افزایش دهید را انتخاب و سپس کلیک راست کنید و Extend Volume را انتخاب نمایید (به عنوان مثال پارتیشن C).

F:\2019-07-28_181653.jpg

حتما بخوانید: آموزش گام به گام عوض کردن و نصب ویندوز ۷، ۸ و ۱۰ به سادگی آب خوردن

گاهی اوقات که از مدیریت دیسک ویندوز ۱۰ برای گسترش یک پارتیشن استفاده می کنید، ممکن است گزینه Expand Volume رابه رنگ خاکستری ببینید.

F:\2019-07-28_183156.jpg

آیا مشکلی برای استفاده از این ابزار وجود دارد؟ دلیل این موضوع این است که عملکرد Extend Volume ویندوز ۱۰ تنها زمانی در دسترس است که فضای unallocated در پشت پارتیشنی که می خواهید گسترش دهید قرار داشته باشد. اگر فضای unallocated بر روی هارد دیسک نداشته باشید چه کاری می توانید انجام دهید؟

استفاده از نرم افزار

خوشبختانه نرم افزار پارتیشن بندی دیسک AOMEI Partition Assistant Professional امکان گسترش پارتیشن بندی را بدون در نظر گرفتن اینکه آیا فضای unallocated در کنار پارتیشنهایی که می خواهید گسترش دهید وجود دارد یا خیر، فراهم می نماید. علاوه بر این، شما حتی می توانید پارتیشن را بدون فضای unallocated بر روی هارد دیسک گسترش دهید. در ادامه ۲ روش برای گسترش پارتیشن با کمک Partition Assistant را آموزش میدهیم.

روش ۱: گسترش پارتیشن وقتی که فضای unallocated در کنار آن قرار ندارد.

پیش از انجام این کار:

 • می توانید یک یا چند بخش از فضای unallocated را در یک پارتیشن ادغام کنید.
 • پارتیشن “System Reserved” نمی تواند ادغام شود.
 • اگر برنامه های در حال اجرا در پارتیشنی که می خواهید عملیاتی بر روی آن اجرا کنید وجود داشته باشد AOMEI Partition Assistan پیشنهاد می کند که یا آنها را ببندید یا اینکه را در حالت PreOS انجام دهید. (توضیح در پایین)
 • اگر فضای unallocated بر روی دیسک وجود ندارد، لطفا به روش ۲ بروید.

حالت PreOS :

به طور کلی وقتی دکمه ” Apply” را کلیک می کنید تا عملیات Partition Assistant انجام شود این عملیات تحت Windows mode به پایان می رسد. مانند تصویر زیر:

C:\Users\PC\Desktop\operation-complete-under-windows-mode.gif

با این حال انجام برخی از عملیات تحت Windows mode امکان پذیر نیست ، مانندShrink system partition”” یا “Clone System Partition” یا برخی برنامه های در حال اجرا (شامل فایل صفحه) که بر روی پارتیشنی که می خواهید تغییر اندازه دهید انجام می شوند. پارتیشن هدف را نمی توان قفل کرد. بنابراین عملیات در حالت بوت (حالت Partition Assistant PreOS) به پایان می رسد.

C:\Users\PC\Desktop\PA-PreOS-Mode.gif

بعضی اوقات وقتی با کد خطاهایی مانند کد خطای ۳۶ ، ۱۲ ، ۱۰۰۴ روبرو هستید ، می بایست عملیات را در حالت PreOS انجام دهید.

حالت دستی فعال کردن Assistant Partition Start PreOS :

برای اینکه فرآیند در حالت بوت اجرا شود باید هنگامی که روی ” Apply” در نوار ابزار کلیک می کنید دکمه ” shift” را نگه دارید و سپس این کار را در حالت PreOS انجام دهید.

مرحله ۱ . نرم افزار AOMEI Partition Assistant Professional را نصب و راه اندازی کنید. روی پارتیشنی که می خواهید گسترش دهید کلیک راست نموده (به عنوان مثال Drive D) و Merge Partition را انتخاب کنید.

F:\2019-07-28_193122.jpg

مرحله ۲. تیک گزینه unallocated را زده و سپس روی ok کلیک کنید.

F:\2019-07-28_193638.jpg

مرحله ۳. حالا می توانید پیش نمایش فضای unallocated اضافه شده به Drive C را مشاهده نمایید. برای ذخیره تغییرات دکمه Apply را در گوشه بالا سمت چپ کلیک کنید.

F:\2019-07-28_194317.jpg

حتما بخوانید: ۴ تا از بهترین و جدیدترین نرم افزارهای ریکاوری عکس و فیلم در دنیا

روش ۲: گسترش پارتیشن وقتی که فضای unallocated وجود ندارد.

پیش از انجام این کار:

 • اگر چهار پارتیشن اولیه بر روی یک دیسک MBR وجود دارد و شما می خواهید یکی از آنها را تقسیم کنید، به صورت خودکار پارتیشنی که تقسیم می شود به پارتیشن منطقی (هر پارتیشنی که بوسیله Extended ساخته شود با عنوان LOGICAL یا منطقی نامگذاری می شود) تبدیل می شود.
 • اگر یک دیسک دارای چهار پارتیشن اولیه باشد، این برنامه به شما اجازه نمی دهد پارتیشن سیستم یا پارتیشن boot را تقسیم کنید، مگر اینکه شما بتوانید یکی از پارتیشن های دیگر را از پارتیشن اولیه به پارتیشن منطقی تبدیل کنید و سپس این برنامه به شما امکان تقسیم کردن پارتیشن سیستم را میدهد. پارتیشن تولید شده به صورت خودکار به عنوان پارتیشن منطقی تنظیم می شود.

مرحله ۱ . نرم افزار را باز کنید، بر روی یک پارتیشن که فضای کافی دارد کلیک راست کنید (در اینجا پارتیشن D است) و سپس Free Space Allocate را انتخاب کنید.

F:\2019-07-28_194746.jpg

مرحله ۲٫ اندازه فضای آزادی را که می خواهید به پارتیشن دیگری اضافه کنید (در اینجا درایو C) را وارد کنید، سپس روی OK کلیک کنید.

F:\2019-07-28_200942.jpg

مرحله ۳ . حالا می توانید پیش نمایش فضای آزادی که از پارتیشن Dبه درایو C اختصاص داده شده را مشاهده نمایید. روی Apply کلیک کنید تا تغییرات را ذخیره کنید. حالا شما می توانید پارتیشن C را گسترش دهید.

F:\2019-07-28_201328.jpg

میلاد حیدری

سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا