به مدت محدود! اپلیکیشن "چرب زبان" با قیمت سال گذشته به فروش می رسد! (بهترین اپ آموزش زبان)

(اینجا کلیک کنید)
ترفندهای کامپیوتری

VBR چیست؟ مقایسه آن با mp3 و پاسخ به همه سوالات رایج

VBR این امکان را فراهم می کند تا نرخ بیت یک فایل صوتی به صورت پویا در محدوده مورد نظر افزایش یا کاهش یابد. به طور مثال نرم افزار LAME بین 65 تا 320 کیلوبیت بر ثانیه متغیر است. فرمت های صوتی مثل MP3، WMA و OGG درست همانند CBR از VBR پشتیبانی می کنند. بزرگ ترین مزیت VBR در مقایسه با CBR نسبت کیفیت صدا به اندازه فایل است.

در گوشی می توانید با کمک برنامه VLC یا Xplayer آن را باز کنید و در ویندوز هم با VLC و KMplayer

آیا VBR کیفیت خوبی دارد؟

مزیت VBR در این است که نسبت کیفیت به فضای بهتری را در مقایسه با یک فایل CBR از همان داده ها تولید می کند. بیت‌ های موجود برای رمزگذاری دقیق‌تر داده ‌های صوتی یا ویدیویی انعطاف پذیرترند یعنی در معابر کم ‌تقاضا بیت‌های کمتر و در معابر با کدگذاری دشوار، بیت‌ های بیشتری استفاده می ‌شوند.

این فرمت رو هم باید بشناسید: فرمت m4a چیست؟ و مقایسه آن با mp3

آیا VBR MP3 خوب است؟

خبر خوب این است که نرخ بیت متغیر MP3 به طرز شگفت انگیزی در مقایسه با بهترین فرمت های رمزگذاری صوتی جدید بسیار خوب عمل می کند. اخیرا تست شنیداری 128 کیلوبیت بر ثانیه چند فرمتی نشان داده که VBR MP3با فرمت جدیدتر AAC برابری می کند و کاملا از ATRAC3 و WMA جلوتر است.

CBR یا VBR MP3؛ کدام بهتر است؟

نکته اصلی این است که CBR برای رمزگذاری حساس به زمان سازگارتر و قابل اعتماد تر است و VBR نتایج با کیفیت تری به همراه دارد. CBR بهترین گزینه برای پخش زنده است، با این که VBR محدود شده بهترین گزینه برای آپلود ویدیوی در صورت نیاز است.

VBR مبتنی بر کیفیت چیست؟

در حالت VBR مبتنی بر کیفیت، شما نرخ بیت یا پنجره بافری را تعریف نمی کنید تا رمزگذار حتما از آن پیروی کند. در عوض، به جای نرخ بیت، سطح کیفیت مشخصی را برای جریان رسانه دیجیتال مشخص می‌ کنید.

6 روش دانلود تمام یک وب سایت برای استفاده آفلاین

VBR CBR یاABR ؛ کدام بهتر است؟

معمولا VBR در یک نرخ بیت معین ، کیفیت بالاتری نسبت به ABR دارد که از CBR (نرخ بیت ثابت) باکیفیت تر است. رمزگذاری ABR برای کاربرانی که خواهان مزیت های کلی رمزگذاری VBR (بهینه ترین نرخ بیت از فریم به فریم) اما با اندازه فایل نسبتا قابل پیش بینی هستند، مناسب است.

کدام نرخ بیت برای 1080p بهتر است؟

نوع نرخ بیت ویدئو، نرخ فریم استاندارد (24، 25، 30) نرخ بیت ویدئو، نرخ فریم استاندارد (48، 50، 60)
2160p (4K) 44–56 Mbps 66–85 Mbps
1440p (2K) 20 Mbps 30 Mbps
1080p 10 Mbps 15 Mbps
720p 6.5 Mbps 9.5 Mbps

میزان نرخ بیت صوتی MP3

بالاترین کیفیت نرخ بیتMP3 ، بیت ریت 320 کیلوبیت در ثانیه در 16 بیت است. می توانید فایل های MP3 را با سرعت 96 کیلوبیت در ثانیه رمز گذاری کنید.MP3 ها از یک کدک فشرده سازی استفاده می کنند که فرکانس ها را حذف و در عین حال سعی می کند تا حد امکان اصالت و کیفیت اثر را حفظ کند.

۲۰ برنامه ضروری که بعد از نصب ویندوز باید روی سیستم نصب کنید

نرخ بیت خوب برای موسیقی چیست؟

برای موسیقی، 64 (AAC)/96 (MP3) kbps یک تنظیم خوب است که برای اکثر شنوندگان هم عالی به گوش می رسد. به طور مثال این نرخ بیت استاندارد برای پادکست ها است و در اکثر دستگاه های امروزی، از جمله بلندگو های هوشمند و دستگاه های تلفن همراه، عالی شنیده می شود.

چه طور می توانم کیفیت صدای MP3 را بهتر کنم؟

1-صدا را عادی کنید. MP3Gain را دانلود کنید.

2- از نرم افزار های ویرایش صدا استفاده کنید. نرم افزار ویرایش صدا را دانلود و نصب کنید.

3- همیشه از بهترین کیفیت صدا استفاده کنید. MP3 یک فرمت فایلی است که اتلاف زیادی دارد، یعنی این که کیفیت صدا مثل سی دی نخواهد بود.

4- بر روی تجهیزات بهتر سرمایه گذاری کنید.

آیا 320 MP3 به اندازه کافی خوب است؟

320 کیلوبیت در ثانیه حتی برای تنظیم بلندگو های Hi-Fi سطح بالا هم به قدر کافی خوب هست. شما باید مقدار قابل توجهی را صرف کیفیت کنید، نه فقط میزان نرخ بیتی که آهنگ دارد.

یکی از بد بدن ترین فرمت ها: فرمت HEIC چیست؟ روش باز کردن آن در گوشی و ویندوز

باکیفیت ترین فرمت موسیقی چیست؟

فرمت فایل صوتی که کم ترین اتلاف را داشته باشد، بهترین فرمت برای کیفیت صدا است. این فرمت ها عبارتند ازFLAC ، WAVیاAIFF . این نوع فایل ها “hi-res” نامیده می شوند زیرا کیفیت آن ها بهتر یا برابر با CD است. البته در عوض این فایل ها خیلی بزرگ هستند.

آیا 192 کیلوهرتز 24 بیتی خوب است؟

بالاترین کیفیت MP3 نرخ بیت 320 کیلوبیت در ثانیه دارد، در حالی که یک فایل 24 بیتی 192 کیلوهرتز نرخ داده 9216 کیلوبیت بر ثانیه دارد . سی دی های موسیقی 1411 کیلوبیت بر ثانیه هستند. بنابراین، فایل‌ های 24 بیت 96 کیلوهرتز با وضوح بالا یا 24 بیت 192 کیلوهرتز باید کیفیت صدایی را که نوازندگان و مهندسان در استودیو با آن کار می‌کردند، به مراتب دقیق تر شبیه سازی کنند.

آیا CD 320 کیلوبایت کیفیت دارد؟

هر چه Kbps کم تر باشد، رمزگذار داده های بیشتری را هنگام فشرده سازی یک فایل صوتی حذف می کند. محدوده نرخ بیت از 96 تا 320 کیلوبیت بر ثانیه است . کیفیت 128 کیلوبیت بر ثانیه معمولا کیفیت رادیویی در نظر گرفته می شود و نرخ بیت 160 یا بالاتر معادل کیفیت صدای CD است.

کدام فرمت صوتی کیفیت صدای بهتری نسبت به فایل MP3 دارد؟

فایل های AAC یا کد گذاری صوتی پیشرفته (که به عنوان MPEG-4 AAC شناخته می ‌شود)، فضای بسیار کمی را اشغال می ‌کنند و برای پخش زنده، به‌ ویژه در گوشی های همراه، مناسب هستند. فرمت AAC که به کم تر از 1 مگابایت در دقیقه موسیقی نیاز دارد و صدایی بهتر از MP3 در همان میزان بیت دارد، در iTunes/Apple Music، YouTube و Android استفاده می‌ شود.

کیفیت MP3 128k یا256k ؛ کدام بهتر است؟

نرخ بیت فایل صوتی با هزاران بیت در ثانیه یا کیلوبیت بر ثانیه اندازه گیری می شود. در بالا اشاره کردم که CD صدایی با سرعت 1411 کیلوبیت در ثانیه دارد و وقتی آن صدا را به فایلی با اتلاف بالا تبدیل می کنید، نرخ بیت آن بسیار کم تر است. نرخ بیت بالاتر بهتر است، بنابراین یک فایل MP3 یا AAC با سرعت ۲۵۶ کیلوبیت بر ثانیه بهتر از یک فایل ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه است.

6 تا از بهترین اسکنرهای برتر گوشی با لینک دانلود

بین فرمت های صوتی M4A یا MP3 کدام بهتر است؟

با این که MP3 با طیف وسیع تری از دستگاه ها سازگارتر است، اما M4A حتی در اندازه فایل های کوچک تر فرمت صوتی با کیفیت تری است. هر دو نوع فشرده سازی با اتلاف هستند، به این معنا که از فشرده سازی برای کاهش اندازه فایل استفاده می کنند و در عین حال برخی کیفیت صدا را قربانی می کنند.

آیا صدای 16 بیتی 44.1 کیلوهرتز به اندازه کافی خوب است؟

بر اساس تجربه ما، فرمت های 16 بیت 44.1 کیلوهرتزی بهترین کیفیت صوتی که می توانید تجربه کنید را ارائه می دهند. این فرمت باعث هدر رفتن ظرفیت درایو می شود و از آن جایی که ضبط‌ های با وضوح بالا گران‌ تر هستند، استفاده از آن برای تان هزینه برخواهد بود.

آیا می توانم 16 بیتی یا 24 بیتی را بشنوم؟

وقتی این طور ادعا می شود که تفاوت قابل توجهی بین آثار ضبط شده با فرمت 16 بیتی و 24 بیتی وجود دارد، تفاوت بین عمق بیتی که می شنوند نیست، بلکه اغلب تفاوت در کیفیت بازسازی دیجیتال است.

آیا انسان ها می توانند صدای 24 بیتی را بشنوند؟

در سیستم شنوایی انسان، آستانه شنوایی 0dB SPL است، در حالی که آستانه درد حدود 120dB SPL است. به این ترتیب، 144 دسی بل یعنی محدوده دینامیکی که فرمت 24 بیتی ارائه می دهد، در حال حاضر آنقدر بالا است تا بتواند صدا هایی کم تر از آنچه ما می توانیم بشنویم و بلندتر از آنچه می توانیم تحمل کنیم را ضبط کند.

هر فرمتی رو در کامیپوتر پخش کنید: 12 بهترین پخش کننده ویندوز+ دانلود

آیا می توانید تفاوت بین صدای 16 و 24 بیت را تشخیص بدهید؟

وضوح صدا، بر حسب بیت اندازه گیری می شود.

صدای 24 بیتی می تواند 16777216 مقدار مجزا برای ولوم صدا (یا محدوده دینامیکی 144 دسی بل)، و صدای 16 بیتی 65536 مقدار مجزا برای ولوم صدا ( یا محدوده دینامیکی 96 دسی بل ) را ضبط کند.

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا