به مدت محدود! اپلیکیشن "چرب زبان" با قیمت سال گذشته به فروش می رسد! (بهترین اپ آموزش زبان)

(اینجا کلیک کنید)
آموزش رایگان کتیا (تصویری)

نکات خرید دوربین عکاسی دست دوم و 8 مورد که باید در نظر گرفت

وقتی صحبت از خرید دوربین به میان می ‌آید، هر کسی یک جور به این مسئله نگاه می‌ کند. شاید شما برای اولین بار است که می‌ خواهید عکاسی را امتحان و خیلی مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید. اگر هم یک عکاس و به دنبال ارتقاء دوربین SLR یا‌DSLR تان هستید، خرید دوربین دست دوم و برخی از لوازم جانبی مزایای بیشتری برایتان به همراه دارد.

با طیفی باور نکردنی از دوربین ‌های عکاسی موجود در بازار، باید بدانید هنگام خرید یک مدل دست دوم به دنبال چه چیزی هستید.

هنگام خرید دوربین دست دوم باید چه مواردی را بررسی کنیم و چه سوالاتی بپرسیم؟

وقتی به دنبال خرید یک دوربین دست دوم هستید، توصیه می‌ کنیم روز هایی که ممکن است آن دوربین از سر گذرانده باشد را برای خودتان مرور کنید. به طور مثال آیا صاحب این دوربین هر روز از صخره‌ ها بالا می‌ رفته و با آن عکاسی می‌ کرده است، یا اصلا در قفسه گرد و خاک رویش نشسته و جز روز های تولد کسی با آن عکسی نگرفته است؟

فکر کردن به سوالاتی که باید هنگام خرید یک دوربین دست دوم بپرسید می ‌تواند کمک تان کند تا در مورد سابقه دستگاه و اینکه آیا ارزش خریدن دارد یا خیر، مطلع شوید.

کیفیت لنز

اگر نمی‌ دانید چطور لنز یک دوربین دست دوم را بررسی کنید، بهترین راه این است که امتحانش کنید. اگر در فروشگاه هستید، از متصدی بپرسید که آیا می ‌توانید دوربین را برای بررسی کیفیت تست کنید. آنچه شما باید به دنبالش باشید؛ این است که آیا فوکوسش کار می‌ کند و آیا صدمه دیده است یا خیر.

گرفتن عکس از یک دیوار سفید یا روشن می‌ تواند به شما کمک کند عکس آزمایشی را بررسی کنید تا ببینید آیا خراش قابل مشاهده ‌ای در تصویر ظاهر می‌ شود یا خیر.

حتما بلد باشید: در خرید دوربین عکاسی به چه نکاتی توجه کنیم؟ 10 نکته مهم

علاوه بر این به تفاوت بین لنز ها هم دقت کنید. برخی از آن ها قابلیت زوم ندارند به این معنا که برای گرفتن عکس باید خودتان را برای رسیدن به فاصله مناسب، حرکت دهید.

مطمئن شوید که فوکوس خودکار روی لنز هم کار می ‌کند. سعی کنید روی دست تان فوکوس کنید، سپس در جایی دورتر فوکوس کنید تا ببینید آیا لنز می‌ تواند این کار را انجام دهد یا خیر.

داخل و خارج دوربین را بررسی کنید

وقتی نوبت به بررسی میزان آسیب احتمالی روی بدنه خارجی دوربین می ‌رسد، باید به چند نکته توجه کرد.

بررسی گریپ‌ یا همان جایی از دوربین که با دست نگه داشته می ‌شود؛ می‌ تواند به شما بگوید که آیا زیاد از آن استفاده شده است یا خیر. اگر ترجیح می ‌دهید این گریپ‌ ها مثل روز اول شان شوند، قابل تعویض هستند، اما این نشانه خوبی برای تشخیص سن دوربین است.

نکات حرید دوربین دست دو

هر گونه فرورفتگی روی بدنه دوربین هم می ‌تواند نشان ‌دهنده این باشد که صاحبش خیلی با آن مهربان نبوده است.

به داخل دوربین DSLR نگاه کنید و بدون تماس دست، آینه را بررسی کنید. این چیزی است که به شما کمک می ‌کند آنچه که لنز از نما‌یاب می ‌بیند را ببینید. چند عکس پیاپی بگیرید تا ببینید آینه دوربین چقدر سریع بالا و پایین می ‌رود.

بهترین قیمت های دوربین: 7 سایت خرید انواع لوازم کامپیوتر و عکاسی

اگر یک دوربین بدون آینه می‌ خرید، نمایاب دیجیتالی خواهد بود، بنابراین با گرفت هر عکس صدای بالا و پایین رفتن آینه را نخواهید شنید.

ضامن و درگاه‌ ها را بررسی کنید

ساییدگی و پارگی ممکن است روی بدنه دوربین از جمله درگاه ‌ها و چفت‌ های داخلی و خارجی رخ دهد. مطمئن شوید که درب محافظ کارت حافظه و باتری به خوبی قفل شده است و به آرامی باز می ‌شود. اگر این درها به طور کامل قفل نشوند، ممکن است دوربین شما به این دلیل که از قفل بودن دریچه‌ ها مطمئن نیست، کار نکند.

کیفیت و عمر باتری

باتری‌ ها به مرور زمان شارژ شان را از دست می‌ دهند. اگر در حال عکاسی باشید و باتری شما ده دقیقه بعد از شارژ کامل شروع به تخلیه ‌کند، حال تان گرفته خواهد شد! یک راهکار عالی برای تست عمر باتری، بردن آن به خانه، شارژ کردن کامل و استفاده از آن است. در مدت تست، ببینید با یک بار شارژ چند عکس می ‌توانید بگیرید.

اگر باتری عملکرد ضعیفی داشت، آن را به فروشگاه برگردانید و از فروشنده بخواهید تا با یک نو عوضش کند.

دانلود کنید: 10 برنامه برتر روتوش عکس برای کامپیوتر

صفحه‌ نمایش و نمایاب

خراش روی صفحه ‌نمایش ال‌ سی ‌دی فقط از نظر زیبایی ایراد به حساب می ‌آید. اما می ‌توانید بسته به جایی که از آنجا خرید می‌ کنید، بابتش مقداری تخفیف بگیرید.

اگر صفحه ‌نمایش به ‌عنوان پد لمسی هم کار می ‌کند، سعی کنید با تنظیمات بازی کنید تا ببینید آیا انگشت تان روی نواحی مختلف صفحه کار می ‌کند یا خیر. گوشه‌ ها و وسط صفحه را بررسی کنید تا ببینید آیا مربع فوکوس درست است یا خیر. اگر روی صفحه لمسی خط و خش وجود داشته باشد، این احتمال وجود دارد که بر دقت آن تأثیر بگذارد.

دوربین های عکاسی

روشنایی صفحه هم می ‌تواند عامل مهمی باشد، زیرا وقتی عکس می ‌گیرید به آنچه صفحه ‌نمایش نشان تان می ‌دهد متکی خواهید بود. درجه روشنایی را تا آخر افزایش بدهید و ببینید که آیا تصویر نمایشگر به راحتی قابل مشاهده است یا خیر. اگر می‌ توانید، آن را در بیرون تست کنید تا ببینید آیا می ‌توانید صفحه ‌نمایش را در نور روز ببینید یا خیر.

سنسور

اطمینان از سالم بودن سنسور به معنای پیشگیری از ایجاد نقاط تاریک روی عکس است. البته ظهور این نقاط ممکن است به دلیل گرد و غبار یا کثیفی باشد و در بیشتر موارد قابل رفع است، گاهی هم ممکن است ناشی از خراشیده شدن سنسور باشد. گرفتن عکس از یک نقطه روشن اتاق، می ‌تواند به شناسایی مشکلات احتمالی کمک کند.

تعداد شاتر را بررسی کنید

اگر قصد خرید یک دوربین DSLR را دارید، بررسی تعداد شات یا شاتر دوربین کمک تان می‌ کند تا بیشتر در مورد عمر دستگاه بدانید. ممکن است یک دوربین سالم و بدون هیچ و خط خشی به نظر برسد، اما آنچه در باطنش گذشته، مهم است. اجزای مکانیکی داخل دوربین ممکن است زیاد کار کرده باشند. تعداد شات ‌های یک دوربین، درست مثل رقمی که سرعت ‌سنج اتومبیل نشانمان می ‌دهد؛ است و کلی حرف برای گفتن دارند.

تعداد دفعاتی که یک دوربین عکس گرفته است می‌ تواند به شما بگوید که از آن کم استفاده شده است یا زیاد. عدد دقیقی وجود ندارد اما اکثر دوربین ‌های DSLR که تعداد شاتر بیش از 100000 دارند به درد خرید مجدد نمی ‌خورند.

دانلود کنید: ۷ بهترین اپلیکیشن برای عکاسی پرتره 

این بدان معنا نیست که آن دوربین غیرقابل استفاده است، اما نشان تان می ‌دهد که چقدر از عمرش باقی مانده است. یکی از دلایل تار یا تیره به نظر رسیدن عکس ‌ها، عمر بالای شاتر است.

داده‌ های EXIF ​​عکس معمولا حاوی عددی هستند که تعداد شاتر ها را مشخص می ‌کند، منتهی برای بررسی آن باید از کامپیوتر استفاده کرد. اگر از طریق اینترنت دوربین می‌ خرید، از فروشنده بپرسید که تعداد شات هایش چقدر است.

سال ساخت دوربین (بسته به نوع آن)

فقط به این دلیل که مدل یک دوربین مربوط به سال های اخیر نیست، معنایش این نیست که ارزش خرید ندارد. بعد از عرضه آخرین مدل یک برند، قیمت دوربین‌ های قدیمی به میزان قابل توجهی کاهش می ‌یابد که خبر خوبی برای خریداران دست دوم است. دوربین ‌ها یک محصول غذایی نیستند، بنابراین هیچ تاریخ انقضایی ندارند که بخواهید نگرانش باشید. برخی از عکاسان حرفه ‌ای دوربین‌ های قدیمی ‌شان را نگه می ‌دارند زیرا آن ها قابل‌ اعتماد تر و خوش ‌ساخت ‌تر هستند.

اگر قبل از خرید برای تحقیق وقت دارید، دوربین ‌هایی را پیدا کنید که کاملا ویژگی ‌های مد نظرتان را دارند. اگر قصد دارید از این دوربین برای ساخت فیلم ‌های 4K استفاده کنید، مطمئن شوید که آن مدل می‌ تواند با کیفیت 4K فیلمبرداری کند یا خیر. اگر یک لنز دوربین قدیمی سونی دارید، بدون آداپتور مخصوص مناسب دوربین Canon یا Nikon نخواهد بود. ببینید آیا ویژگی ‌های آن مدل برای کاری که قصد انجامش با آن دوربین را دارید، کافی است یا خیر.

دانلود کنید: 7 بهترین اپلیکیشن های عکاسی

از نمایندگی ‌های معتبر خرید کنید

در برخی شرایط ممکن است از دست‌ فروش یا جمعه ‌بازار و از یک شخص خرید کنید. پس ممکن است نتوانید تمام اقدامات احتیاطی را انجام دهید. با اینکه این کار خیلی راحت نیست، اما باز هم سوالات تان را بپرسید و تست‌ های لازم را انجام دهید. اطمینان از روشن شدن و کار کردن دوربین باید حداقل خواسته شما باشد.

اگر بتوانید آن را از یک فروشگاه دست دوم فروشی مثل دیوار خریداری کنید، به احتمال زیاد از گارانتی بعد از خرید بهره‌مند خواهید شد. اگر بعد از چند ماه دوربین از کار افتاد، می ‌توانید آن را در مدت گارانتی به فروشنده برگردانید، پول تان را پس بگیرید، کالا را تعمیر کنید یا آن را با چیز دیگری عوض کنید.

درباره برند های دوربین تحقیق کنید

یک سوال همیشگی این است که کانن دست دوم بهتر است یا نیکون؟ خوب، جواب دادن به این سوال آنقدر ها هم ساده نیست.

مثلا یک دوربین دست دوم سونی می‌ تواند همان چیزی باشد که برای عکاسی ‌های آخر هفته‌ تان به آن نیاز دارید. برخی از لنز ها را می ‌توان با یک آداپتور روی مدل‌ های دیگر سوار کرد. شناخت بهتری در مورد مارک ‌ها داشته باشید و ببینید کدام‌ یکی بیشتر چشم تان را می ‌گیرد!

به انجمن‌ ها و گروه ‌های عکاسی بپیوندید

اگر مطمئن نیستید کدام دوربین خوب است، بهترین کار صحبت با عکاسان دیگر است! این افراد با عکاسی زندگی می ‌کنند و نفس می ‌کشند، پس با معاشرت با‌ آن ها می ‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد عکاسی و به ویژه دوربین کسب کنید. به‌ دنبال مکان‌ هایی که جلسات عکاسی برگزار می ‌کنند، باشید و به آن‌ ها بپیوندید. از آن ها در مورد دوربین‌ ها و تجهیزات متناسب با نیازهای تان سوال کنید.

این ترفندها برای هر نوع عکاسی باید بلد باشید: همه ترفندهای کاربردی عکاسی با آیفون +جزوه

آیا خرید تجهیزات دوربین دست دوم کار درستی است؟

هنگام خرید دوربین هم درست مثل هر وسیله دست دوم دیگری، تا آن جا که می‌ توانید اقدامات احتیاطی را انجام دهید. و بررسی کنید که آیا قبلا مراقبت کافی از آن صورت گرفته است یا خیر و در معرض آب و آفتاب شدید و در شرایط نامناسب نبوده باشد.

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا