اندروید

بازیابی پیامک حذف شده گوشی اندروید (4 روش قطعی)

اگر کاربر اندرویدی هستید، متوجه شدید که این سیستم عامل راحتی و شادی را برای هر کاربری در زندگی به ارمغان آورده است. این به این دلیل است که با استفاده از دستگاه های اندرویدی قادرید چیز های زیادی را در اینترنت تجربه کنید و زندگی خود را متحول کنید.

این سیستم عامل بیشتر برای برقراری ارتباط و گفت و گو با دوستان و همکاران و اعضای خانواده استفاده می شود. در این گفت و گو ها، پیام های متنی نقش مهمی ایفا می کنند. در کنار پیام های متنی برنامه های متعددی در دستگاه مانند دوربین برای عکسبرداری و فیلمبرداری وجود دارد.

حتما بخوانید: آموزش ساده ترین روش بازیابی مخاطبان حذف شده در گوشی اندروید

در مجموع، شما می توانید کارهای زیادی را با دستگاه های اندروید خود انجام دهید. اما امروز ما درباره پیام متنی که بخش مهمی از برقراری ارتباط با دیگران است می پردازیم. سوالی که پیش می آید این است که اگر پیام های متنی ناخودآگاه پاک شوند چه باید بکنیم؟ و چگونه پیام های متنی از دست رفته از دستگاه های اندروید را بازگردانی کنیم؟

چگونه پیام های متنی (SMS) از دستگاه های اندروید حذف می شوند؟

دلایل متعددی برای حذف پیام های متنی وجود دارد که شامل حمله بد افزار ها، فرمت کردن گوشی، حذف تصادفی و ناخودآگاه، خرابی سخت افزار یا نرم افزار و بسیاری موارد دیگر است. در این مواقع پیام های ذخیره شده ناپدید می شوند و این مسئله می تواند به کاربر اندروید ضرری جبران ناپزیر وارد کند.

خب اکنون چه کاری برای بازیابی پیامک های حذف شده از تلفن آندروید می توان انجام داد؟ حتما راه حل را در این سایت دریافت خواهید کرد اما اجازه دهید قبل از آن سوال کاربری را ببینیم که با همین وضعیت مواجه شده.

سوال یک کاربر

من به طور تصادفی حدود ۲۰ پیام متنی را پاک کردم که واقعا نیاز به داشتنشان دارم! از یک تلفن اندروید استفاده می کنم. آیا کسی راه آسان (یا هر راه دیگری) برای بازیابی پیام های پاک شده اندرویدی بلد است؟ من در اینترنت خواندم که بهتر است قبل از اینکه دیر شود پیام ها را بازیابی کنید، اما نمی دانم چطور این کار را انجام دهم؟! پیشاپیش از کمکتان ممنونم! اگر برایم مهم و ضروری نبود سوال نمیکردم! 🙂

دلایل اصلی از دست دادن پیام های متنی اندروید چیست؟

قبلا هم در مورد علت های حذف پیامهای متنی در دستگاه اندروید صحبت کردم اما اجازه دهید در اینجا بیشتر درباره جزئیات این دلایل صحبت کنیم. برای اینکه در این شرایط عذاب نکشید بهتر است دلایلش را بدانید. دانستن این دلایل باعث می شود جلوی از دست دادن اطلاعاتتان در آینده را بگیرید. دلایل معمول عبارتند از:

  • خیلی اتفاقی اطلاعات را از گوشی خود حذف میکنید – گاهی اوقات اتفاق می افتد که چیزهایی که برایمان مهم هستند را کنار می گذاریم و چیزهایی که مهم نیستند را حذف می کنیم. اما در اینجا چیزی که اتفاق می افتد این است که به جای حذف داده هایی که لازمشان نداریم، ممکن است ناخواسته روی اس ام اس مهم کلیک کنید و حذفش کنید.
  • در طول به روز رسانی دستگاه اطلاعات پاک شوند – این مورد نیز یکی از دلایل رایج است و بارها و بارها دیده شده که کاربران با بروزرسانی گوشی خود اطلاعاتی را از دست می دهند. پس از به روز رسانی دستگاه به هر نسخه جدیدی کاربر متوجه می شود پیام های متنی اش ناپدید می شوند. این هم یک وضعیت نارحت کننده دیگر در از دست دادن اطلاعات است.
  • ویروس به دستگاه شما حمله کرده و اطلاعات شما از دست می رود– حتما می دانید که حمله ویروس می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند و از بین رفتن اطلاعات نیز یکی از آنها است. در این وضعیت، اگر ویروس حذف نشود، فایل های بیشتری را حذف خواهد کرد.
  • بازگشت به تنظیمات کارخانه بدون پشتیبان گیری – هر بار که کاربران با مشکل کمبود حافظه مواجه می شوند و تنظیمات کارخانه را بر روی گوشی خود اعمال می کنند، وضعیت عذاب آوری را در نتیجه پاک شدن اطلاعاتی مانند پیام های متنی تجربه می کنند. اگر چه این کار فضای دستگاه اندروید را افزایش می دهد اما تمام داده های مهم از بین می روند.

خب، اینها بعضی از علت های رایجی هستند که می توانند به مشکل جدی از دست رفتن اطلاعات در دستگاه های اندروید شما منجر شود.

تحت چه شرایطی می توان پیام های متنی را بازیابی کرد؟

اولین چیزی که وقتی با حذف پیام متنی مواجه می شوید به ذهنتان می آید این است که می خواهید بدانید آیا می توان پیام های متنی حذف شده را در اندروید بازیابی کرد؟

و در اینجا باید در باره این مسئله نیز نگران باشید. بعد از اینکه اطلاعاتتان را از دست دادید چند مورد است که باید به خاطر بسپارید. اول از همه باید به محض اینکه متوجه شدید که داده ها از بین رفته اند استفاده از دستگاه خود را متوقف کنید. اگر همچنان به استفاده از دستگاه ادامه دهید ممکن است در بازیابی اطلاعات داده های جدید بازیابی شوند و در عوض داده های از دست رفته قابل بازیابی نباشند.

همچنین مطمئن شوید که دستگاه شما روشن است و روی حالت صفحه خاموش قرار دارد. بعد از آن برای بازیابی پیام های متنی باید از هر ابزار بازیابی قدرتمندی که در اختیار دارید استفاده کنید.

چطور پیام های متنی پاک شده از دستگاه های اندروید را بازیابی کنیم؟

خب، تنها راه بازیابی پیام های حذف شده از دستگاه های اندروید استفاده از نرم افزار بازیابی حرفه ای است که با نام Android Data Recovery مشهور است. این برنامه به راحتی پیغام های متنی پاک شده از گوشی اندرویدی یا تبلت را پیدا می کند و مجبور نیستید بیش ازین نگران از دست رفتن اطلاعاتتان باشید.

کار کردن با این نرم افزار آسان است و هیچ مهارت فنی مورد نیاز است. بهترین بخش این نرم افزار این است که نه تنها پیام های متنی را بازیابی می کند، بلکه سایر اطلاعات مهم را نیز مانند مخاطبین، تاریخچه تماس، عکس ها، فیلم ها، اسناد، یادداشت ها و بسیاری موارد دیگر را نیز بازیابی می کند.

وقت خود را هدر ندهید. خیلی راحت نرم افزار Android Data Recovery را دانلود کنید و همه پیام های پاک شده خود را از دستگاه های آندروید بدون هیچ گونه مشکلی بازیابی کنید.

روش 1: استفاده از برنامه Android recovery

مرحله ۱: گوشی اندروید خود را به اینترنت وصل کنید

ابتدا نرم افزار Android Recovery را دانلود کنید (لینک دانلود) و سپس گزینه “Recover” را انتخاب کنید.

Android Recovery

حالا دستگاه اندروید خود را با کابل USB به کامپیوتر وصل کنید. همچنین مطمئن شوید که در صورت خطای USB اشکال زدایی آن را انجام دهید. بعد ازینکه دستگاهتان متصل شد تصویر زیر برایتان نشان داده می شود :

Recover

مرحله ۲: نوع فایل را برای اسکن مشخص کنید

پس از اینکه دستگاهتان به کامپیوتر متصل شد نرم افزار Android Recovery نوع داده هایی که پشتیبانی می کند را نمایش می دهد. در اینجا شما باید انواع داده هایی که می خواهید بازیابی کنید را انتخاب کنید .

اگر دستگاه شما روت شده باشد ( روت به زبان ساده یعنی دسترسی ریشه‌ای به دستگاه اندرویدیتان ) این نرم افزار به شما دو گزینه نشان می دهد: اسکن کردن فایل های پاک شده و اسکن کردن تمام فایل ها. در اینجا انتخاب اسکن برای تمام فایل ها طولانی تر خواهد شد اما موثرتر است.

Android Recovery

پس از آن بر روی “Next” کلیک کنید تا پروسه ادامه یابد.

recovery

اکنون این برنامه دستگاهتان را برای بازیابی اطلاعات از دست رفته اسکن می کند. این کار چند دقیقه طول خواهد کشید.

Android Recovery 2

مرحله ۳: حالا اطلاعات حذف شده را به صورت پیش نمایش ببینید و بازیابی کنید

در نهایت زمانی که کار اسکن به پایان می رسد گزینه پیش نمایش را دارید که می توانید بررسی کنید که کدام داده ها را برای بازیابی انتخاب کنید. داده ها را انتخاب کنید و بر روی “Recover” کلیک کنید تا همه داده های از دست رفته بر روی کامپیوتر شما ذخیره شود.

tap on Recover

حتما بخوانید: ۴ روش آسان بازیابی شماره تلفن های گوشی های اندرویدی

روش 2: استفاده از برنامه Fonepaw

نرم افزار های شخص ثالثی مثلFonePaw ، PhoneRescue و Dr. Fone گوشی شما را با هدف بازیابی اطلاعاتی که ممکن است هنوز وجود داشته باشند، اسکن کنند. با این حال، دسترسی به ویژگی ‌های پیشرفته ‌تر هزینه دارد و گرفتن نتیجه قطعی به هیچ وجه تضمین نمی ‌شوند.

ابزار های رایگان از نوع Quick Scan موجود در این برنامه ها نمی توانند متنی که شما حذف کرده اید را بازیابی کنند. تنها کاری که آن ها می توانند انجام بدهند نمایش پیام هایی است که هنوز در صندوق ورودی شما هستند که در حالت عادی هم به راحتی در گوشی تان به آن ها دسترسی دارید.

Recover Sms Fone Paw

این برنامه ها دارای قابلیت Deep Scan هم هستند که برای کارکرد صحیح، نیاز به روت شدن گوشی دارد. با این که شانس موفقیت در بازیابی اطلاعات از دست رفته در این حالت به طور قابل توجهی افزایش می یابد، اما همه مایل به روت کردن گوشی شان نیستند ، زیرا این فرآیند دستگاه را در برابر خطرات آسیب پذیر می کند. علاوه بر این، روت کردن یک دستگاه ممکن است گارانتی آن را باطل کند ، بنابراین باید با احتیاط عمل کنید.

دانلود کنید: ۱۰ اپلیکیشن ضد جاسوسی برتر موبایل (آیفون اندروید)

به طور کلی، فکر نمی کنیم نتایجی که ممکن است از این برنامه ها عایدتان شود ارزش به خطر انداختن امنیت دستگاه تان را داشته باشد. در عوض می توانید با بک آپ گیری از پیامک ‌ها، اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام بدهید تا دفعه بعد که به ‌طور تصادفی پیامی را حذف کردید ، بتوانید به سرعت به نسخه بک آپ مراجعه کنید.

روش 3: استفاده از بکاپ گوگل درایو

در این روش، باید به سرعت کار با گوشی را متوقف کنید و نسخه بک آپ قبلی را بازیابی کنید. اندروید همراه با سرویس بک آپ گیری گوگل عرضه می‌شود. اگر قبلا آن را فعال کرده ‌اید و در فاصله زمانی بین دریافت پیام و حذف آن یک نسخه بک آپ کامل از گوشی تان گرفته شده است، ممکن است بتوانید با بازیابی نسخه بک آپ مبتنی برGoogle Drive ، پیام ها را برگردانید:

1-داده های تان را حفظ کنید

اگر اخیرا فایل ها را حذف کرده اید، به سرعت گوشی تان را در حالت هواپیما قرار بدهید تا اطلاعات جدید در گوشی دانلود نشود. با انجام این کار بلافاصله وای فای و اینترنت داده گوشی خاموش می شوند.

1-برای دسترسی به حالت هواپیما یا Airplane mode، انگشت تان را از بالای صفحه نمایش گوشی به پایین بکشید و به منوی تنظیمات سریع یا “Quick Settings” بروید.

2- از بین گزینه‌های ظاهر شده روی دکمه Airplane mode ضربه بزنید.

3- و یا می توانید از برنامه Settings اقدام کنید.

4- بر روی Network & Internet یا Wi-Fi & Network ضربه بزنید.

5- از آن جا گزینه Airplane mode را فعال کنید.

همچنین از کار با دوربین و برنامه ضبط صدا و باز کردن برنامه ‌هایی که ممکن است داده ‌های جدیدی را وارد گوشی تان کنند، خودداری کنید.

اگر پیام ‌هایی که می ‌خواهید بازیابی کنید شامل داده‌ های دیگری مثل عکس می‌ شود، بهتر است برنامه ‌هایی که این نوع داده‌ ها را ذخیره می ‌کنند؛ چک کنید. به طور مثال ممکن است یک عکس در گالری پیش ‌فرض گوشی شما و قرار ملاقات در برنامه تقویم ذخیره شده باشد. قبل از رفتن به مرحله بعدی، ابتدا آن برنامه ها را بررسی کنید.

3 روش فرمت/بازیابی کارت حافظه خراب

2- گوشی تان را به حالت تنظیمات کارخانه برگردانید

مرحله بعدی تمام داده های انباشته شده در گوشی تان را پاک می کند. اگر فکر می ‌کنید که فایل ‌های دیگری را به گوشی تان اضافه کرده ‌اید که ممکن است در نسخه بک آپ گنجانده نشده باشند، قبل از انجام این کار، آن ها را در کامپیوتر شخصی تان ذخیره کنید.

بعد از اتمام ایمن سازی فایل های تان، این مراحل را برای ریست فکتوری انجام بدهید:

1-ابتدا برنامه Settings را در گوشی تان باز کنید.

2- به System بروید.

3- Reset Options را انتخاب کنید.

Recover Sms Settings Reset Options

4- بر روی Erase all data (factory reset) ضربه بزنید.

Recover Sms Delete All Data

5- دستورالعمل‌ هایی که روی صفحه نمایش ظاهر می ‌شود را دنبال کنید تا فرآیند به پایان برسد.

آیا میتوان پیام های پاک شده تلگرام را برگرداند؟ (تنها 3 روش موثر)

3- از بک آپ گیری برای بازگرداندن پیام هایتان استفاده کنید

1-گوشی تان را دوباره راه اندازی کنید.

2- با همان حساب گوگلی که با نسخه بک آپ مطابقت دارد، وارد شوید.

3- در پنجره ای که ظاهر می شود، برای بازیابی اطلاعات گزینه A backup from the cloud را انتخاب کنید.

Recover Sms Backup Cloud Option

4- برای ادامه روی Copy your data ضربه بزنید.

Recover Sms Copy Data Backup

5- لیستی از چیز هایی که می‌ توانید بازیابی کنید مثل برنامه ‌ها، سابقه تماس، پیامک و موارد دیگر دریافت خواهید کرد . تیک گزینه SMS را فراموش نکنید.

6- حالا گوشی باید فرآیند بارگیری محتویات بک آپ را آغاز کند. بعد از اتمام این پروسه، باید بتوانید پیامک از دست رفته تان را در برنامه پیام رسان تان پیدا کنید.

توجه: بک آپ ها در Google Storage شما ظرفیت محدودی دارند. اگر فضای خالی مخصوص تان تمام شد، باید کمی از فضا را آزاد کنید تا مطمئن شوید که بک آپ های بعدی به طور کامل در Google Drive ذخیره می‌شوند.

۱۰ اپلیکیشن کاملاً کاربردی برای هر کاربر اندروید در ایران

محض احتیاط، قابلیت بک آپ گیری خودکار را فعال کنید

اگر پیش از این این کار را نکرده اید، وقت آن رسیده است که ویژگی بک آپ گیری خودکار اندروید را فعال کنید. وقتی شما فایل‌ های حذف شده قبلی مثل پیام‌ های متنی را برمی گردانید، در زمان، تلاش و احتمالا پول تان صرفه ‌جویی می‌ شود. انجام این کار واقعا آسان است:

1-به برنامه Settings گوشی اندرویدتان بروید.

2 – گزینه Google را انتخاب کنید.

Recover Sms Settings Google

3- بر روی Backup ضربه بزنید.

Recover Sms Settigns Backup Option

4- گزینه Backup by Google One را فعال کنید.

Recover Sms Backed Up Sms View

5- یا می توانید Backup Now را فشار بدهید تا Google بلافاصله دست به کار شود.

برخی از سوالات متداول

من نمی خواهم از Google Drive برای بک آپ گیری استفاده کنم . راه حل جایگزین چیست؟

بک آپ گیری خودکار از داده‌های تان با گوگل درایو راحت تر است، زیرا در سیستم عامل هست . اما اگر نمی‌ خواهید از آن استفاده کنید، می‌ توانید گزینه جایگزین شخص ثالث دیگری مثل G Cloud Backup را انتخاب کنید که به راحتی می‌ توانند این کار را برای تان انجام بدهند. از سوی دیگر، اکثر برند ها مثل سامسونگ، ال جی، وان پلاس و غیره برنامه های بک آپ گیری از پیش نصب شده ای را روی دستگاه ها قرار داده اند. گوشی تان را بررسی کنید و ببینید آیا چنین برنامه ای دارید یا خیر.

پیام حذف شده من در گوشی در کجا ذخیره می شوند؟

پیام های حذف شده در یک پوشه مخفی در حافظه گوشی شما ذخیره می شوند که با استفاده از برنامه File Explorer نمی توانید به آن دسترسی داشته باشید. خبر خوب این است که برای سایر فایل ‌های حذف شده مثل عکس ‌ها، اکثر برنامه‌ ها یک پوشه Recycle Bin یا Trash دارند، بنابراین بهتر است آن ‌ها را بررسی کنید تا ببینید که آیا می ‌توانید فایل های پاک شده تان را بازیابی کنید یا خیر. به طور مثال برنامه Gallery شما چنین پوشه ای دارد.

اگه باز هم نشد این روش رو تست کنید: بهترین روش بازیابی اطلاعات گوشی اندروید با کامپیوتر

آیا می توانم یک برنامه سطل بازیافت روی گوشی اندرویدی نصب کنم؟

برنامه های زیادی وجود دارند که وعده اضافه کردن سطل بازیافت به گوشی های اندرویدی را می دهند تا بتوانید به راحتی فایل های پاک شده را مثل ویندوز بازیابی کنید. با این حال، در عمل، بسیاری از آن ها به خوبی کار نمی کنند. علاوه بر این، بیشترشان از شما می خواهند که برای ارائه خدمات کامل هزینه پرداخت کنید. اگر مایل هستید، می ‌توانید از برنامه ‌ای مثل Dumpster استفاده کنید البته شما فقط می توانید از نسخه آزمایشی رایگان آن بهره مند شوید.

راهنمایی های مهم برای حفظ امنیت اطلاعات شما

فکر می کنم اکنون متوجه شده اید که داده های اندرویدی شما می توانند در هر زمانی بدون اطلاع رسانی از دست بروند. پس چرا باید خودمان را در چنین شرایطی قرار دهیم؟ بهتر است از تمام اطلاعات ضروری خود از جمله پیام های متنی یک فایل پشتیبانی داشته باشید.

راه هایی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید یک فایل پشتیبان از اطلاعات مهم خود ایجاد کنید. این راه ها در پایین توضیح داده شده اند:

  • می توانید یک نسخه فایل پشتیبان از تمام اطلاعات خود ایجاد کنید و آن را در یک مکان امن نگه دارید تا در مواقعی که اطلاعاتتان از دست رفت نگران چیزی نباشید. می توانید آنها را در کارت SD، pen drive یا درایوهای دیگر نگه دارید و یا می توانید در هر کجا و هر چیزی که فکر می کنید امن است، از آن یک کپی داشته باشید.
  • حتی می توانید تمام داده های خود را در Google drive ذخیره کنید. این امن ترین مکان موجود است زیرا ۱۵ گیگابایت فضای حافظه دارد که می توانید تمام اطلاعات خود را در آن ذخیره کنید. برای ورود به حساب Gmail خود دسترسی دارید و برای اینکه اطلاعات خود را در جای امنی قرار دهید فقط کافی است آن ها را بر روی درایو بارگذاری کنید.
 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا