آموزش ترفندهای کامپیوتری

3 روش فرمت/بازیابی کارت حافظه خراب

کارت های حافظه از دستگاه های ذخیره سازی بسیار محبوبی هستند که در تلفن های اندرویدی و دوربین های دیجیتال (DSLR) استفاده می شود. اگر با ارور SD card is damaged روبرو شده اید و می خواهید کارت حافظه خود را فرمت کنید پیشنهاد می شود به مطالعه این مقاله ادامه دهید.

برای رفع این خطا باید کارت حافظه خود را فرمت کنید اما با این روش تمام محتوای ذخیره شده در آن را از دست خواهید داد. این مقاله به شما کمک می کند خطای damaged SD card را برطرف کنید.

رفع مشکل پیغام فرمت You need to format the disk با ۷ روش

اگر این خطا را دریافت کرده اید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که بلافاصله استفاده از کارت حافظه خود را متوقف کنید. بعد از دریافت خطا با هر بار استفاده از کارت حافظه ؛ احتمال بازیابی اطلاعات آن را کاهش می دهید.

کارت حافظه خراب یا آسیب دیده امکان دسترسی به داده های ذخیره شده را به شما نمی دهد. یکی از دلایل رایج این خطا تغییر در فرمت فایل آن هنگام انتقال داده یا وجود بد سکتورها است. این احتمال وجود دارد که در حین انتقال داده یا فرمت فایل کارت حافظه آسیب دیده باشد.

دلایلی که باعث ایجاد خطای SD Card is Damaged می شوند

دلایل مختلفی می تواند باعث شود کارت حافظه آسیب ببیند یا خراب شود. برخی از آنها عبارتند از:

 • آسیب فیزیکی به کارت
 • خراب شدن فایل سیستم کارت
 • جابجا کردن کارت micro SD از دستگاه در حین انتقال فایل
 • استفاده از کارت حافظه مشابه در چندین دستگاه
 • جدا کردن نامناسب کارت حافظه
 • نصب ویروس

چه در دوربین و چه در تلفن هوشمند مواردی وجود دارد که ممکن است کارت حافظه را خراب کرده و منجر به از دست رفتن اطلاعات شود. برای جلوگیری از این موارد، اطمینان حاصل کنید که از تمام اطلاعات ذخیره شده در کارت حافظه خود پشتیبان گرفته اید. به این ترتیب می توانید به سرعت فایل های پاک شده را از نسخه پشتیبان بازیابی کنید.

برای تعمیر / فرمت کارت حافظه خراب مراحل زیر را دنبال کنید:

1- دستگاه (دوربین یا تلفن هوشمند) خود را خاموش کنید

2- کارت حافظه را بردارید

3- کارت را دوباره در دستگاه خود قرار دهید (دوربین یا تلفن هوشمند.)

اگر موفقیت آمیز بود، از تمام اطلاعات ذخیره شده در کارت micro SD خود پشتیبان تهیه کرده سپس آن را فرمت کنید.

نحوه تعمیر کارت حافظه آسیب دیده و بازیابی اطلاعات از آن

اگر کارت حافظه قابل خواندن نباشد، به روش زیر می توانید مشکل را برطرف کنید:

1- کارت حافظه را به رایانه خود وصل کنید

کارت micro SD آسیب دیده را به رایانه خود متصل کرده و بررسی کنید که آیا مشکل همچنان ادامه دارد یا خیر. گاهی اوقات مشکلات سازگاری از شناسایی کارت حافظه توسط دستگاه جلوگیری می کنند. می توانید کارت حافظه را از طریق کارت خوان به رایانه خود متصل کنید. همچنین، می توانید برای بررسی مشکل کارت حافظه خراب را به دوربین / گوشی هوشمند دیگری وصل کنید.

2- کارت حافظه خراب را با استفاده از Command Prompt تعمیر کنید

 • کارت حافظه خراب را به رایانه خود وصل کنید
 • به “My Computer / This PC” بروید.
 • در بخش Devices and drives ، کارت حافظه را پیدا کرده و حرف درایو آن را یادداشت کنید.
 • اکنون Command Prompt را اجرا کرده و “chkdsk h: / r” را تایپ کنید، با این فرض که”h” حرف درایو باشد.

Repair-corrupt-memory-card

دستور chkdsk کارت حافظه آسیب دیده را اسکن کرده، مشکلات موجود را بررسی و کارت micro SD خراب را تعمیر می کند. پس از اتمام مراحل اسکن، کارت حافظه را متصل کنید و ببینید مسئله حل شده است یا خیر.

3- اختصاص یک حرف درایو جدید

 • Disk Management را باز کنید
 • به دنبال کارت حافظه بگردید
 • روی کارت حافظه راست کلیک کنید
 • Change Drive Letter and Paths را انتخاب کنید
 • پس از اعمال تغییرات، سیستم خود را مجددا راه اندازی کرده و کارت حافظه را متصل کنید

recover-data-from-Sd-card

4- کارت حافظه را غیرفعال کنید

 • بعد از اتصال کارت حافظه خراب به رایانه
 • به Device Manager بروید
 • روی کارت حافظه راست کلیک کرده و گزینه Disable را انتخاب کنید.
 • چند دقیقه صبر کنید سپس روی Enable کلیک کنید.
 • برای اعمال تغییرات، ممکن است مجبور شوید رایانه خود را دوباره راه اندازی کنید

Device-Manager

5- برای بازیابی کارت حافظه از یک نرم افزار بازیابی اطلاعات استفاده کنید

برای بازیابی کارآمد فایل ها از یک کارت حافظه سالم، می توانید از photo recovery software استفاده کنید.

اگرچه تنها در صورتی که کارت حافظه قابل دسترسی باشد، می توانید از این نرم افزار استفاده کنید و، در صورت بروز هرگونه آسیب فیزیکی به کارت، این نرم افزار کار نخواهد کرد.

6- به دنبال سرویس های بازیابی اطلاعات کارت حافظه باشید

اگر حافظه شما آسیب فیزیکی دیده باید به دنبال سرویس های ریکاوری اطلاعات باشید. این سرویس ها ابزارهای داخلی و یک تیم اختصاصی برای رفع مشکل کارت حافظه آسیب دیده و بازیابی داده های فرمت شده از بین رفته و حذف شده ارائه می دهند.

صرف نظر از دلیل مسئله، Stellar Data Recovery می تواند 100٪ اطلاعات مهم شما را از کارت های SD ، کارت های SDHC ، کارت های SDXC با “Speed ​​Class” متفاوت، درایوهای لپ تاپ، درایوهای هارد اکسترنال، سرور RAID و غیره بازیابی کند.

۲ روش حل مشکل فرمت نشدن فلش مموری (قطعی)

نتیجه گیری…

اطمینان حاصل کنید که کارت حافظه ای که استفاده می کنید با دوربین / تلفن هوشمند شما سازگار است و روند وارد کردن و جدا کردن مناسب را دنبال می کنید. توجه داشته باشید که اتلاف داده اجتناب ناپذیر است و پیروی از روش های مناسب، مشکلات کارت حافظه آسیب دیده را برطرف می کند. گاهی اوقات این روش ها نمی توانند کارت حافظه خراب را ترمیم کنند. در این صورت می توانید از سرویس های بازیابی اطلاعات استفاده کنید.

در آخر و مهمتر از همه اینکه مطمئن شوید کارت حافظه مناسب را انتخاب کرده اید!

پرسش های متداول

پرسش: چگونه کارت حافظه آسیب دیده را بدون فرمت کردن تعمیر کنیم؟

پاسخ: اگر کارت حافظه آسیب دیده است، آن را فرمت نکنید زیرا این کار می تواند وضعیت را بدتر کند و ممکن است اطلاعات خود را از دست بدهید. توصیه می شود روش هایی که در بالا ذکر شد را امتحان کنید. اما اگر این روش ها نتوانند به حل مشکل کمک کنند، می توانید نرم افزار Stellar Photo Recovery را امتحان کنید. مطمئن شوید کارت حافظه شما از نظر فیزیکی آسیب ندیده است.

پرسش: چگونه کارت حافظه خراب را تعمیر کنیم؟

پاسخ: بدیهی است که با خراب شدن کارت حافظه، تمام محتوای ذخیره شده در آن غیرقابل دسترسی می شود. اگر قادر به باز کردن تصاویر ذخیره شده در کارت نیستید؛ ممکن است خطایی از قبیل File directory is corrupted را دریافت کنید. در این صورت، می توانید با استفاده از روش های ذکر شده در بالا، مشکل کارت حافظه خود را برطرف کنید.

پرسش: اگر کارت حافظه توسط تلفن شناسایی نشود، چه کاری می توان انجام داد؟

پاسخ: اگر کارت حافظه در تلفن نشان داده نمی شود می توانید آن را به رایانه وصل کنید و بررسی کنید که آیا کارت نشان داده می شود یا خیر. همچنین می توانید بررسی کنید که آیا کارت در Disk management تشخیص داده شده است یا خیر. برای این کار می توانید به راه حل فوق مراجعه کنید.

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

 1. سلام کارت حافظه ی من در موبایل شناسایی نمیشه و فرمت میخواد در کامپیوتر و موبایل های دیگه هم شناسایی نمیشه که از اطلاعات پشتیبانی بگیرم بعد فرمت کنم و اطلاعات مهمی توش دارم چطوری میتونم مشکلمو حل کنم؟

 2. با سلام sd kafd دوربین من قفلش خراب شده در کامپیوتر باز میشه نه اجازه انتقال میده و نه فرمت میشه ولی فایلها قابل پخش هستند ..ممنون میشم راهنمایی بفرمایید با قفل خراب شده این چه کنم و آن را فرمت و فایلهای دیگری در آن بریزم ….سپاسگزارم

 3. سلام دارم بدبخ میشم جون مادرت زود جواب بده .
  رمم یهو گف پشتیبانی نمیشه و کارت خراب است دیگه هم کار نمیکنه میگه باید فرمت کنی .
  کل زندگی من تو اون رمه چه غلطی بکنم این درست بشه ،؟؟

 4. سلام من ویدئو انتقال دادم به کارت حافظه ام ولی چند روز بعد که خواستم ویدئو از کارت حافظه کپی کنم دیدیم که وقتی فایل باز میکنم نوشته فايل پشتیبانی نشده و اینکه بقیه ویدئو توی کارت حافظه ام باز میشه
  میشه کمک ام کنید خیلی مهم این فایل ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا