معرفی و آموزش ترفندهای تلگرام

4 روش پنهان کردن شماره در تلگرام (گوشی و ویندوز)

اگر به ارتباطات ایمن علاقه داشته باشید، احتمالا نام تلگرام، پیام رسان مبتنی بر ابر و سرویس VOIP را شنیده اید. تلگرام به کاربران این امکان را می دهد که به صورت ناشناس پیام، عکس، ویدئو، فایل صوتی و سایر فایل ها را ارسال کنند.

با این وجود، علی رغم همه این موارد، تلگرام یک برنامه پیام رسان کاملا ایمن نیست. پیام ها فقط برای گیرنده رمزگذاری می شوند و کارشناسان رمزنگاری ساختار امنیتی برنامه را نقد کرده اند. به عنوان مثال، تمام مخاطبین و پیام ها همراه با کلیدهای رمزگشایی خود ذخیره می شوند و برنامه هیچ رمزگذاری سرتاسری برای پیام ها ندارد. همچنین، پروتکل رمزگذاری سفارشی تلگرام دارای مشکلات امنیتی و قابل توجهی است.

به همین دلایل، بسیاری از کاربران تمایل دارند هنگام استفاده از این سرویس، نام خود را پنهان کنند.

به طور خاص، بسیاری از افراد تمایل به استفاده از تلگرام دارند اما شماره تلفن خود را از برنامه پنهان می کنند. این مقاله شما را در انجام این کار راهنمایی می کند.

آیا می توان شماره خود را در تلگرام پنهان کرد؟

هنگام ثبت نام در تلگرام، باید به برنامه اجازه برقراری و دریافت تماس با شماره خود را بدهید و شماره تلفن خود را وارد کنید. متأسفانه، اگر بخواهید با شماره اصلی خود در تلگرام ثبت نام کنید، باید این اطلاعات را در اختیار این پیام رسان قرار دهید.

البته تلگرام از شماره برای برقراری ارتباط با شما استفاده نمی کند و این شماره را با سایر کاربران به اشتراک نمی گذارد. نام کاربری شما رمز شناسایی شما در سرویس می شود.

۳۴ تا از بهترین قابلیت ها و ترفندهای تلگرام (استاد تلگرام شوید)

سایر کاربران تلگرام تنها در صورتی می توانند شماره شما را ببینند که شماره آنها را در تلفن خود ذخیره کرده باشید.

این سیستم از حریم خصوصی شما محافظت می کند. تا زمانی که شماره شخص مقابل را به لیست مخاطبین تلفن خود اضافه نکنید، تنها چیزی که او می بیند نام کاربری تلگرام شما است. با این وجود شما می توانید شماره خود را در تلگرام مخفی کنید. برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

1- تلگرام را باز کنید و روی Settings واقع در گوشه پایین سمت چپ ضربه بزنید.

تنظیمات تلگرام را باز کنید

2- روی Privacy and Security ضربه بزنید.

3- روی شماره ضربه بزنید.

4- یا روی My Contacts (مخاطبین شماره شما را خواهند دید) یاNobody (هیچ کس شماره شما را نخواهد دید) ضربه بزنید.

در قسمت Privacy and Security روی شماره ضربه بزنید و حالت my contacts یا nobody را تعیین کنید.

این کار باعث می شود کسی از طریق برنامه شماره شما را نبیند. به خاطر داشته باشید که شماره شما همچنان به حساب شما پیوست خواهد شد.

نکات بیشتر درباره حریم خصوصی تلگرام

تلگرام سعی در حفظ حریم خصوصی شما در داخل برنامه دارد. پیام ها در دستگاه شما ذخیره می شوند، نه در سرورهای تلگرام، و این آنها را از چشم های کنجکاو در امان نگه می دارد.

حذف پیام در تلگرام

وقتی پیامی حذف می شود، می تواند برای هر دو طرف حذف شود – بنابراین می توانید آنچه شخص مقابل در چت می بیند را کنترل کنید. با این حال، چند روش دیگر برای خصوصی تر شدن مکالمات وجود دارد.

در ادامه به این چند روش که برای امنیت بیشتر در نظر گرفته شده اند می پردازیم.

چت های خود تخریب کن (Self-destructing)

تلگرام دارای ویژگی Secret Chat است که از رمزگذاری end-to-end (رمزگذاری سرتاسر) استفاده می کند و در یک زمان از پیش تعیین شده خود را از بین می برد. برای این چت ها باید تایمر تنظیم کنید. این یک ویژگی بسیار کاربردی برای مکالماتی است که نمی خواهید اثری از آنها باقی بماند.

Self-destructing

1- یک چت مخفی در تلگرام باز کنید.

چت مخفی در تلگرام

2- نماد منوی سه نقطه را انتخاب کنید.

3- Set self-destruct timer را انتخاب کرده و زمان را تعیین کنید.

پس از آغاز شمارش معکوس تایمر، تمام پیام های چت همزمان با انقضای زمان تعیین شده حذف می شوند. علاوه بر این، تلگرام در چت مخفی، عملکرد اسکرین شات گوشی هوشمند شما را غیرفعال کرده و یک لایه امنیتی دیگر اضافه می کند.

اسکرین شات ها را از گالری تلفن خود مخفی کنید

اگر نمی خواهید اسکرین شات های تلگرام در گالری تلفنتان نشان داده شوند، می توانید آنها را پنهان کنید. شما می توانید دقیقاً مشخص کنید که چه رسانه ای از خارج از تلگرام قابل مشاهده و نمایش باشد.

در Android:

1- Settings تلگرام را انتخاب کنید.

2- رویChat Settings ضربه بزنید.

tap on Chat Settings

3- Save to gallery را غیر فعال کنید.

turn off save to gallery

در iOS:

1-Settings را باز کنید.

2-Privacy and Photos را انتخاب کنید.

3-Telegram را به حالت خاموش تغییر دهید.

همچنان می توانید آن رسانه را از داخل تلگرام مشاهده کنید، اما از قسمت های دیگر دستگاه قابل مشاهده نخواهد بود.

چطور بفهمم گوشی من هک شده و بعد از آن چه کنم؟

تنظیم رمز عبور

اگر دیگران به تلفن شما دسترسی دارند و شما می خواهید حریم خصوصی خود را حفظ کنید، می توانید برای تلگرام رمز عبور تعیین کنید. این گزینه برنامه را قفل می کند و باعث می شود که دیگران نتوانند از آن استفاده کنند، مگر اینکه از رمز عبور شما اطلاع داشته باشند.

1- تلگرام را باز کنید و روی Settings ضربه بزنید.

2- روی Privacy and Security ضربه بزنید.

Privacy and Security

3- روی Passcode Lock ضربه بزنید، سپس Passcode را فعال کنید.

Passcode را فعال کنید.

4- در صورت درخواست، کد عبور خود را وارد کنید.

از این پس، برای باز کردن تلگرام، باید پین خود را وارد کنید. پین ​​خود را به خاطر بسپارید یا آن را در یک مکان امن ذخیره کنید – این تنها راه دسترسی به حساب تلگرام شما است.

پنهان کردن آخرین بازدید (Last Seen) برای مخاطبین انتخاب شده در تلگرام

همانطور که احتمالا می دانید، تلگرام آخرین بازدید شما را از این برنامه به دیگران نشان می دهد. اگر می خواهید از این کار جلوگیری کنید یا می خواهید بدون دیده شدن چت کنید، این مراحل را دنبال کنید.

1- Settings تلگرام باز کنید.

2- Privacy and Security را انتخاب کنید.

Privacy and Security را انتخاب کنید.

3- روی Last Seen & Online ضربه بزنید.

روی Last Seen & Online ضربه بزنید.

4- از بین Everybody، My Contacts یا Nobody یکی را انتخاب کنید.

از بین Everybody، My Contacts یا Nobody یکی را انتخاب کنید.

چگونه بدون شماره خود حساب تلگرام ایجاد کنیم؟

همانطور که در بالا گفته شد، هیچ راهی برای ثبت نام در تلگرام بدون وارد کردن شماره تلفن وجود ندارد. اما مسئله این است که لازم نیست شماره وارد شده شماره اصلی شما باشد.

از آنجا که تلگرام از این شماره فقط برای تأیید اعتبار اولیه حساب استفاده می کند، نیازی نیست شماره ای را وارد کنید الزاما به شما تعلق داشته باشد. راه های مختلفی وجود دارد که می توانید به کمک آنها در تلگرام ثبت نام کنید در حالی که هیچ راهی برای پیگیری هویت واقعی شما باقی نماند.

تلفن ثابت قرض بگیرید

برای ثبت نام در تلگرام نیازی به استفاده از تلفن همراه ندارید. اگر نتوانید پیام کوتاه دریافت کنید، تلگرام با شما تماس صوتی می گیرد و از این طریق کد تأیید را به شما می دهد. برخی از تلفن های عمومی تماس های ورودی را قبول می کنند. در نتیجه می توانید از یکی از آنها استفاده کنید.

حتی می توانید تلفن کتابخانه یا فروشگاه محل را قرض بگیرید. در بسیاری از مراکز درمانی تلفن های عمومی وجود دارند که افراد می توانند از آن طریق تماس بگیرند. به این ترتیب می توانید از این شماره ها استفاده کنید و کاملا غیرقابل ردیابی باشید.

از Google Voice استفاده کنید

Google Voice سرویس VOIP است که توسط Google ارائه می شود. حساب Google Voice یک شماره تلفن محلی به شما می دهد که باید به یک حساب Google متصل شود، ایجاد یک حساب Google جدید و ناشناس کار ساده ای است.

1- از تمام حساب های Google خود خارج شوید.

2- برای یک حساب Google جدید ثبت نام کنید.

3- پس از ایجاد حساب جدید، آن را به یک حساب Google Voice جدید متصل کنید.

4- یک شماره تلفن انتخاب کنید.

google voice

5- در تلگرام ثبت نام کنید و شماره Google Voice خود را به عنوان شماره تماس وارد کنید.

وارد کردن شماره ویس گوگل

6- کد مجوز را از حساب Google Voice خود بازیابی کرده و در تلگرام وارد کنید.

از کجا بفهمیم کسی عکس پروفایلمان در تلگرام را دیده است؟

از یک شماره موقت استفاده کنید

اگر نمی خواهید یک حساب گوگل جدید ایجاد کنید، می توانید برای یک شماره جدید ثبت نام کنید. سرویس هایی وجود دارند که به شما یک شماره تلفن موقت یا حتی دوم می دهند، بدون اینکه لازم باشد برای تأیید یا احراز هویت کار زیادی انجام دهید.

استفاده از شماره موقت

سایت های مختلفی برای استفاده وجود دارند، اما FreePhoneNum یک سرویس رایگان دارد که می تواند برای شما ایده آل باشد. می توانید از این سایت کاملا رایگان یک شماره موقت دریافت کنید، شماره ای که پس از استفاده بازیافت می شود و بعدا توسط افراد دیگر بارها و بارها مورد استفاده قرار می گیرد.

از آنجا که این سایت و تلگرام با هم نامرتبط هستند، هیچ راهی برای تشخیص اینکه شما از یک شماره موقت استفاده کرده اید وجود ندارد.

1- به FreePhoneNum بروید و یکی از شماره های نمایش داده شده را انتخاب کنید.

2- شماره ای که انتخاب کرده اید را در تلگرام وارد کنید.

وارد کردن شماره موقت

3- منتظر پیامک تلگرام که حاوی کد تأیید است بمانید.

4- کد تأیید را در تلگرام وارد کنید.

از یک گوشی قدیمی استفاده کنید

می توانید یک تلفن قدیمی (یعنی تلفنی که تلفن هوشمند نیستند اما با شبکه تلفن همراه کار می کند) خریداری کنید. همچنین می توانید تلفن قدیمی شخص دیگری که سرویس پیامکی آن فعال است را خریداری کنید.

البته لازم به ذکر است که اکثر این تلفن ها معمولاً به طور خاص برای کارهای غیر قانونی خریداری می شوند، اما داشتن یکی از آنها غیرقانونی نیست.

پس از اینکه تلفن را در اختیار گرفتید، از آن برای ثبت نام در تلگرام استفاده کنید و آن را دور بیندازید. در این صورت می توانید با استفاده از نام کاربری و گذرواژه تلگرام خود از طریق تلفن اصلی خود وارد تلگرام شوید و دیگر لازم نیست هویت خود را تأیید کنید. برای اطمینان از اینکه دیگر هرگز به آن شماره تلفن احتیاج نخواهید داشت گزینهTwo-Factor Verification را در تنظیمات غیر فعال کنید.

ویدیوی آموزشی مخفی کردن شماره در تلگرام

 

سوالات متداول

آیا می توان نام خانوادگی خود را در تلگرام مخفی کرد؟

متأسفانه، تلگرام اجازه نمی دهد نام یا نام خانوادگی خود را از دیگران پنهان کنیم. اما، می توانید نام خود را در برنامه تغییر دهید. روی سه خط افقی در گوشه بالا سمت چپ ضربه بزنید سپس روی Settings ضربه بزنید. در این صفحه جدید، روی سه نقطه عمودی در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید. Edit name را در منو انتخاب کنید. نامی که می خواهید نمایش داده شود را تایپ کنید و روی علامت انتخاب در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید.

ویژگی های حالت روح (چت مخفی) تلگرام و روش فعال کردن

نتیجه گیری

اگرچه تلگرام امن ترین برنامه پیام رسان نیست، اما امنیت خاصی را ارائه می دهد. همچنین روش هایی برای بالا بردن امنیت برنامه وجود دارد. با رعایت نکاتی که در بالا توضیح داده شد، می توانید به راحتی یک حساب تلگرام را به صورت ناشناس تنظیم کنید و تنظیمات لازم را برای محافظت از حریم خصوصی خود اعمال کنید.

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا