آموزش های متنوع دیگر

انواع فشارسنج هوا+ 5 بهترین مدل فشارسنج هوا برای خرید

فشارسنج ‌ها از قرن هفدهم وجود داشته ‌اند، اما مطمئنا روز به روز تكامل یافته‌ اند. سه نوع متداول فشارسنج وجود دارد که ممکن است امروزه با آن ها مواجه شويد: فشارسنج Torricellian (جیوه ‌اي)، فشارسنج خشك و فشارسنج الکتریکی.

فشارسنج جیوه ‌اي

فشارسنج جیوه ‌اي

اولین فشارسنج‌ هايي که امروزه خيلي رايج نيستند اما هنوز هم آن ها را در جاهاي مختلف مي ‌بينيم، از یک مخزن جیوه برای اندازه‌گیری فشار نسبی هوا استفاده می‌ کنند. اين فشارسنج ‌ها از لوله‌ای تشكيل شده ‌اند كه تا حدی با جیوه پر شده است و در آن خلاء ایجاد می ‌شود. این لوله در مرکز یک حوضچه بزرگ تر از جیوه قرار می ‌گیرد.

فشار هوای اتمسفر جیوه جمع‌ شده را به سمت پایین فشار می ‌دهد و سطح داخل لوله را مجبور به بالا یا پايين رفتن می ‌‌كند. لوله فشار هوا بر حسب اینچ، میلی‌متر یا پاسکال درجه ‌بندي مي ‌شود.

20 تا از سایت های عجیب گوگل (اما بی خاصیت و خنده دار!)

فشارسنج خشك

فشارسنج خشك

از آن جایی که جیوه بسیار سمی است، فشارسنج ‌های توریسلی اصلی تقريبا منسوخ شده‌ اند. فشارسنج آنروئیدی يا خشك از یک جعبه فلزی خاص استفاده می ‌کند که بر اساس فشار هوای اتمسفر منقبض یا منبسط می ‌شود. فنر مکانیکی در پاسخ به واكنش جعبه، یک سوزن را به سمت بالا یا پایین صفحه حرکت می ‌دهد. امروزه معمولا از فشارسنج ‌های آنروئيدي استفاده می ‌شود.

ارتفاع ‌سنج یا فشارسنج الکترونیکی

ارتفاع ‌سنج یا فشارسنج الکترونیکی

بسیاری از گوشی ‌های هوشمند و سایر دستگاه‌ های الکترونیکی دارای یک فشارسنج الکترونیکی کوچک هستند که بيشتر برای اندازه‌گیری ارتفاع استفاده می ‌شود، نه شرایط آب و هوایی. سیمی که در یک “توپك” حساس تعبیه شده است، تغییرات جزئی فشار هوا را اندازه‌گیری و یک سیگنال الکترونیکی منتشر می‌ کند. یک پردازنده آن سیگنال را بر اساس فشار هوای مشخص ‌شده در ارتفاعات مختلف به یک ارتفاع‌سنج تبدیل می‌ کند.

ویژگی ‌های فشارسنج

ساده ‌ترین فشارسنج خانگي یک کره شیشه ‌ای پر از آب رنگی است. این فشارسنج ابتدايي يك ابداع جديد است كه تغییرات نسبی فشار هوا را با تغییر سطح آب نشان می ‌دهد. ممکن است اندازه‌گیری تغییرات روزانه فشار هوا با ابزاری مثل این چالش برانگیز باشد، اما بالا و پايين رفتن‌ های شدید فشار را نشان مي‌ دهد.

فشارسنج ‌های آنروئیدی از مکانیزم فنری برای حرکت دادن سوزن روی صفحه مدرج استفاده می ‌کنند. بیشتر فشارسنج ‌های آنروئید دارای یک پین قابل تنظیم هستند که اولین عدد را مشخص می ‌کند و به شما امکان می ‌دهد تا اعداد بعدي را تفسیر کنید. صفحه مدرج و اعداد باید به راحتی قابل خواندن و خود دستگاه تا حدي قابل کالیبراسیون باشد.

به کارتون میاد: 4 سایت برتر ساخت و طراحی امضا آنلاین (رایگان)

فشارسنج ‌های جیوه‌ای مدرن معمولا حاوی یک لوله شیشه‌ ای با درجه ‌بندی بر حسب اینچ، میلی ‌متر یا پاسکال هستند. شما باید بتوانید عدد فشار هوا را به همان روشی که در دماسنج شیشه ‌ای جیوه‌ای خوانده می ‌شود، بخوانید.

در حقیقت فشارسنج ‌های الکترونیکی مثل مواردي که در یک ایستگاه هواشناسی وجود دارد معمولا اعدادي را روي یک نمایشگر LCD دیجیتال نشان می ‌دهند.

بدنه يا قاب فشارسنج

بدنه فشارسنج‌ های قديمي آنروئید اغلب از چوب سخت، اتصالات برنجي و رويه شيشه‌ اي و با الهام از مدل ‌های عتیقه ساخته و به بازار عرضه می ‌شوند. این فشارسنج‌ ها واقعا کاربردی هستند، اما اغلب به عنوان ابزار دريانوردي شناخته می ‌شوند.

فشارسنج ‌هايي كه به سبک کره شیشه ‌ای هستند به گونه‌ای طراحی شده ‌اند که قاب محافظ ندارند. این کره را مي ‌توان بر روی پایه دیوار آویزان كرد یا در كلكسيون ابزار های تزئینی مثل دماسنج شیشه ‌ای گالیله‌ای یا رطوبت ‌سنج گذاشت.

نصب فشارسنج

بیشتر فشارسنج ‌های آنروئیدی سنتی به‌ گونه ‌ای طراحی شده ‌اند که بتوان آن ها را به صورت مستقل به عنوان يك شي تزئيني مثل ساعت ‌های رومیزی آنتیک در گوشه ‌اي از منزل قرار داد. مكان ايده ‌آل براي گذاشتن اين ابزار ها داخل يك قفسه بلند است. با این حال، فشارسنج‌ هایی هم وجود دارند که می‌ توان آن ها را با قلاب یا براکت به دیوار نصب کرد.

متاورس به زبان ساده: پاسخ به 7 سوال رایج+ فیلم آموزشی

قیمت فشارسنج

در روزگاري كه اطلاعات دقیق آب و هوا از طريق گوشي در هر لحظه در دسترس است ، بسیاری از فشارسنج ‌های تروسيلي حباب شيشه ‌اي و آنروئیدی بیشتر جنبه تزئینی دارند تا کاربردی. با این حال، چند نكته در مورد قيمت یک فشارسنج هست كه هنگام خريد بايد در نظر بگيريد:

  • با قیمت پایه زير 25 دلار مي ‌توانيد فشارسنج ‌های متنوعي كه بيشتر جنبه تزئيني دارند، پيدا كنيد. فشارسنج‌ ها در این ردیف قیمت معمولا نمی ‌توانند کالیبره شوند، اما اعداد دقيقي (يعني از كم به متوسط تا زياد) ​​را نشان می‌ دهند. برخی از مدل‌ های آنروئید برنجی و شیشه ‌ای هم هستند که اطلاعات نسبتا دقیقی را در محدوده قیمت کمتر از 25 دلار ارائه می ‌دهند. فشارسنج ‌هاي پلاستیکی ارزان ‌قیمت زيادي هم در بازار وجود دارد.
  • در رده قيمت متوسط ​​25 تا 75 دلار هم فشارسنج ‌های آنروئيدي كه از قطعات باكيفيتي مثل چوب سخت، برنج و شیشه ساخته شده ‌اند، وجود دارند. بسیاری از آن ها را می ‌توان کالیبره کرد. فشارسنج ‌های شیشه ‌ای مدرن در این محدوده قیمتي اغلب به تنهایی یا به ‌عنوان بخشی از یک مجموعه بزرگ ‌تر تجهيزات پیش ‌بینی آب و هوا استفاده می ‌شوند. فشارسنج ‌های الکترونیکی زيادي در این بازه قیمتی عرضه مي ‌شوند.
  • در محدوده قیمت بیش از 75 دلار فشارسنج‌ های آنروئیدی بسيار باکیفیتي گيرتان خواهد آمد كه معمولا از روي مدل ‌های قدیمی رومیزی یا دیواری کلاسیک ساخته شده‌ اند. مکانیزم داخلی اين دستگاه ‌ها به شدت به تغییرات فشار هوا حساس است. صفحه ‌نمایشگر هم بسیار دقیق است. فشارسنج ‌های الکترونیکی که کاربرد تجاری دارند هم در اين بازه قیمتي به فروش مي ‌رسند.

بهترين برندهاي فشارسنج

1-Ambient Weather

Ambient Weather

اين فشارسنج از دقت خوبي برخوردار است و با ويژگي ‌های كاربردي كه دارد، كمك تان مي‌ كند تا بهتر روي فشار در شرايط داخلی و خارجی نظارت داشته باشيد.

مزايا

دماي داخل و خارج را به خوبی پيش ‌بيني مي ‌كند. دارای ویژگی ‌های متعددي از جمله فشارسنج است. دقتش از بقيه بهتر است و روي حداکثر 3 کنسول قرار مي ‌گيرد.

معايب

اتصال حسگر در فضای باز گاهی اوقات قطع می ‌شود. ظاهرا صفحه‌ نمایش در برخی شرایط دارای تابش خیره‌کننده ‌اي است كه در برخی زوایا خواندن اعداد را دشوار مي ‌كند.

چند سایت جالب: ۴ سایت پیدا کردن عکس شخص همزاد و شبیه شما

2-ThermoPro

ThermoPro

این فشارسنج دیجیتال ساده به شما کمک می‌ کند تا با صفحه ‌نمایشی خواناي آن راحت‌ تر كار كنيد.

مزايا

این مدل، صفحه‌ نمایشِ روشني دارد و برای مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی سخت ساخته شده است. نمایشگر در فاصله 152‌ متري از دماسنج کار می‌‌ کند. این دستگاه دو باتري نيم ‌قلمي مي ‌خورد.

معايب

به اندازه سایر فشار سنج‌ ها كامل نیست.

3- AcuRite

AcuRite

اين دستگاه یک فشارسنج تزئینی است. با قرار دادن آن روي میز یا در قفسه جذابيت بيشتري به فضای نشیمن اضافه مي‌ شود.

مزايا

اين دستگاه هم يك دماسنج و هم يك فشارسنج است و در خواندن سريع وضعیت آب و هوا كمك تان مي ‌كند. شیشه اين دستگاه از کیفیت بالایی برخوردار است . در كل AcuRoire برای آموزش علم آب و هواشناسي بسيار مناسب است.

معايب

بیشتر يك اِلِمان طراحي است تا ابزاري براي پيش ‌بینی واقعی آب و هوا.

4- TecScan

TecScan

شكل و شمايل سنتی این برند فشارسنج، آن را به یک برند تزئيني زیبا برای اتاق مطالعه، مكان‌ هاي دریایی یا ایستگاه هواشناسی تبدیل كرده است.

مزايا

فشار هوا را به صورت میلی ‌بار و با واحدهاي قديمي نمایش می‌ دهد. اين فشارسنج از قاب چوبی و زه برنجی مصنوعی و روکش شیشه‌ ای معدنی ساخته شده است. اين دستگاه تا ارتفاع 3000 پايي (فوتي) فشار دقيق را نشان مي ‌دهد. يك حلقه هم برای آویزان كردن آسان ‌تر دارد.

معايب

دقت کم تری نسبت به فشارسنج‌ های گران‌ تر دارد.

نکات خرید عینک آفتابی: 18 چیزی که موقع خرید باید درنظر گرفت

5- La Crosse

La Crosse

این فشارسنج دیجیتال روستایی از یک فريم چوبی زیبا ساخته شده است كه همين آن را به يك دكوري بسيار جذاب تبديل كرده است.

مزايا

نگذاريد طراحی قدیمی اين فشارسنج گول تان بزند، زيرا بسيار پيشرفته است و اطلاعات زیادی از دمای داخلی و خارجی گرفته تا رطوبت، زمان، تاریخ و پیش‌بینی آب و هوا را روی صفحه ‌نمایش نشان مي ‌دهد.

معايب

ممکن است خواندن صفحه LED اين دستگاه براي برخی افراد سخت باشد.

نکات تکمیلی درباره فشار سنج های هوا

هر روز کل وزن جو اطراف سیاره زمين به بدنمان فشار وارد مي‌ كند، اما ما به ندرت متوجه آن می ‌‌شویم. همان طور که ماهی ‌ها با فشار آب اقیانوس ‌ها سازگار شده ‌اند، ما انسان ‌ها هم با فشار هوای اطراف زمين سازگار شده ‌ایم. فشار هوا تاثيرات مختلفي روي ما و شكل ‌گيري سیستم ‌‌های آب و هوایی مي‌ گذارد. وقتی فشار هوا زیاد است، معمولا هوا خشک و بدون ابر است. وقتی هم كه فشار هوا کم است، احتمال بارش بیشتر شده و دما کاهش می ‌یابد.

این تغییرات در فشار هوا را می ‌توان با استفاده از ابزاري به نام فشارسنج اندازه‌ گیری کرد. یک فشارسنج به قدري حساس است که با كمي تغییر، منبسط یا منقبض مي‌ شود. شما می‌ توانید با خواندن اعداد روي فشارسنج بفهميد كه آب و هوا بهتر می ‌شود، بدون تغيير می‌ ماند یا بدتر می ‌شود. فشارسنج ها را می ‌توان به عنوان ارتفاع ‌سنج در هواپیماها و کشتی ‌ها هم استفاده كرد.

روش اندازه گیری فشار خون با اپل واچ (و چقدر دقیق است؟)

معمولا ما اين فشارسنج ‌ها را در كنار سایر ابزار های هواشناسی در یک ایستگاه هواشناسی مي ‌بينيم، اما مدل‌ هایي هم در بازار هستند كه بدون ساير تجهيزات قابل استفاده‌اند. اگر مي ‌خواهيد روي یک فشارسنج خانگي سرمايه‌ گذاري كنيد، با اين مقاله همراه ما باشيد زيرا به شما کمک مي‌ کند تا هنگام خريد بهترین تصمیم را بگیرید.

نکات کاربردی که باید بلد باشید

  • محل نگهداري فشارسنج می‌ تواند بر دقت آن تأثیر بگذارد. از قرار دادن فشارسنج در نزدیکی تهویه مطبوع خودداری کنید زیرا هوای در گردش می ‌تواند فشار هوای اطراف دستگاه را تغییر دهد.
  • بسیاری از فشارسنج های آنروئیدی و جیوه ‌ای فقط برای استفاده در داخل ساختمان درجه ‌بندی شده‌اند. قرار دادن اين دستگاه ‌ها در معرض عناصر می ‌تواند عملکرد آن ها را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.
  • برخی از فشارسنج ‌های آنروئیدي و الکترونیکی را می‌ توان برای دقت بیشتري کالیبره کرد. براي كاليبراسيون از سرویس آب و هوای آنلاین برای یافتن فشار هوای فعلی استفاده كنيد.
  • ضربه زدن به صفحه شیشه ‌ای فشارسنج آنرووید یک امر ضروری است زيرا مکانیسم داخلی ممکن است بدون این عمل واکنشي نشان ندهد.

اینها رو بلد باشید: 80 اصطلاح رایج تکنولوژی که باید بلد باشید

برخی از سوالات متداول

من یک فشارسنج عتیقه دارم. چقدر می ‌توانم از آن انتظار دقيق بودن داشته باشم؟

بسیاری از فشارسنج ‌های قدیمی ‌تر به گونه ‌ای طراحی شده ‌اند که هم كار كنند و هم جنبه تزئيني داشته باشند، بنابراین احتمال این که فشارسنج عتیقه شما دقیق باشد، وجود دارد. البته شايد لازم باشد آن را مجددا کالیبره کنید. اما در كل مکانیسم داخلي آن همچنان باید مثل قبل به فشار اتمسفر واکنش نشان دهد.

من بارومترم را چندین بار در روز چک می ‌کنم، اما تغییرات زیادی در اعداد نمي ‌بينم. آیا من كاري را اشتباه انجام داده ‌ام؟

فشارسنج ممکن است در روز هایی که فشار هوا ثابت است، تغيير خاصي را نشان ندهد كه طبیعی است. هنگامی که یک جبهه سرد یا گرم جایگزین سیستم آب و هوايي فعلی می ‌شود، به احتمال زیاد تغییرات چشم گیری را مشاهده خواهید کرد.

چرا هواشناس تلویزیون معمولا فشار هوا را اعلام نمي ‌كند؟

هواشناسان تلویزیون اغلب بیشتر بر حرکات جبهه‌ ها یا سیستم‌ های فشار قوي تمرکز می ‌کنند. رصد تغییرات فشار هوا در خانه بهتر است، زیرا کاربران می ‌توانند تغییرات را در هر لحظه اندازه ‌گیری و پیش‌ بینی كنند.

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا