آموزش های متنوع دیگر

نکات خرید عینک آفتابی: 18 چیزی که موقع خرید باید درنظر گرفت

همه می‌ خواهند هنگام استفاده از یک عینک آفتابی بهترین استایل ممکن را داشته باشند، اما انتخاب فرم و مدلی که به چهره ‌تان بیاید واقعا چالش برانگیز است. دانستن چند نکته و ترفند ساده کمک تان می‌ کند تا عینک آفتابی مناسب با فرم صورت تان را پیدا کنید. ما در این مقاله به همین منظور نکاتی که برای انتخاب عینک آفتابی مناسب باید رعایت کنید را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

1-اندازه فریم را درست انتخاب کنید

برای این که عینک آفتابی پیدا کنید که کاملا متناسب با صورت تان باشد، باید اندازه فریم را درست انتخاب کنید. به پهن یا باریک بودن صورت تان توجه داشته باشید تا بتوانید فریم ‌هایی را انتخاب کنید که راحت‌اند، به شقیقه فشار نمی ‌آورند و از روی بینی تان لیز نمی‌ خورند.

اکثر افرادی که صورت بیضی ‌شکل دارند باید فریم‌ هایی پهن ‌تر از استخوان گونه ‌شان انتخاب کنند. افرادی که صورت ‌های گردتری دارند، باید فریم ‌هایی با زاویه ‌های تندتر انتخاب کنند تا گونه‌ ها زاویه‌ دارتر و شکل صورت شان متعادل ‌تر به نظر برسد.

چند سایت جالب: ۴ سایت پیدا کردن عکس شخص همزاد و شبیه شما

2- رنگ پوست تان را بشناسید

توجه به رنگ پوست هنگام انتخاب عینک آفتابی خیلی مهم است. افرادی که رنگ‌ پوست گرمی دارند یا اصطلاحا گندمی هستند باید به سراغ رنگ‌ های طلایی و مسی بروند. افرادی هم که رنگ پوست سردی دارند، باید فریم ‌های نقره ‌ای و خاکستری را انتخاب کنند.

اگر دوست دارید چیز های جدید را تجربه کنید، می ‌توانید سبکی مخالف رنگ پوست تان را امتحان کنید. به عنوان مثال، اگر رنگ پوست گرمی دارید، می ‌توانید به دنبال فریم ‌هایی با رنگ ‌های سرد مثل نقره ‌ای یا آبی باشید. اگر هم می ‌خواهید با عینک آفتابی ظاهر جذاب و خاص ‌تری داشته باشید، می ‌توانید فریم ‌های رنگی را انتخاب کنید.

3- به راحت تعویض شدن عدسی دقت کنید

عدسی ‌های عینک آفتابی از همه مهم‌ تر هستند زیرا از چشمان شما در برابر نور خورشید و سایر خطرات محیطی محافظت می ‌کنند. پس باید عینک آفتابی بخرید که عدسی ‌هایش به راحتی قابل تعویض باشد. در این صورت لازم نیست به خاطر خراشیدگی یا آسیب دیدن عدسی، یک عینک جدید بخرید.

هنگام خرید عدسی برای عینک تان بهتر است به فروشگاه‌ های معتبر مراجعه کنید. هنگام خرید آنلاین هم نظرات و رتبه ‌بندی ‌ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید جنس باکیفیتی به دست تان می ‌رسد.

4- با ترند روز آشنا باشید

ترند های دنیای مد به سرعت می ‌آیند و می ‌روند اما بد نیست هنگام خرید عینک آفتابی با آن ها آشنایی داشته باشید. اگر می‌ خواهید با زدن عینک آفتابی ظاهری جسورانه داشته باشید، می ‌توانید از سبک ‌های آوانگارد مثل فریم ‌های چشم‌ گربه ‌ای یا عینک ‌های گرد استفاده کنید.

اگر دوست دارید ظاهری داشته باشید که هیچ وقت از مد افتاده به نظر نرسد، به سراغ عینک‌ های کلاسیکی مثل خلبانی و ویفری بروید. البته کیفیت هم در اکسسوری‌ هایی مثل عینک آفتابی همیشه مهم است. سرمایه‌ گذاری روی عینک ‌های آفتابی باکیفیت می ‌تواند به شما کمک کند تا شیک به نظر برسید و در عین حال از چشمان تان در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کند. به دنبال عینک آفتابی باشید که 100% ضد اشعه ماوراء بنفش است. لولا ها، پد های بینی و عدسی‌ ها را هم از نظر ساییدگی بررسی کنید.

متاورس به زبان ساده: پاسخ به 7 سوال رایج+ فیلم آموزشی

عینک آفتابی

5- رنگ عدسی را هم در نظر بگیرید

هنگام انتخاب یک عینک آفتابی عالی، بیشتر روی استایل یا شکل فریم تمرکز و رنگ عدسی به راحتی فراموش می ‌شود. در حقیقت رنگ‌ های مختلف عدسی هر کدام به یک میزان از چشمان در برابر نور خورشید محافظت می ‌کنند، پس مهم هستند. بسته به این که معمولا چه مدت زمانی را در خارج از خانه می‌ گذرانید و شدت نور در آن مدت چقدر است، عدسی باید متفاوت انتخاب شود. دانستن این که هر سایه رنگ چطور و چقدر در جلوگیری از اشعه ماوراء بنفش تاثیر دارد، واقعا مهم است.

6- عینک باید بیشتر چشمان تان را بپوشاند

برای محافظت از چشمان تان در برابر نور خورشید، استفاده از عینک آفتابی یکی از بهترین راه‌ ها است. اما هر عینک آفتابی معمولی این کار را نمی ‌کند. عینک شما باید تا حد امکان چشمان تان را بپوشاند. داشتن عینک ‌هایی که به خوبی روی صورت و اطراف چشمان تان قرار می ‌گیرند، برای جلوگیری از ورود اشعه‌ های مضر فرابنفش به چشم و آسیب رساندن به بافت ظریف چشم لازم است.

7- به راحتیِ عینک هم فکر کنید

این که عینک آفتابی روی صورت شما راحت باشد، واقعا مهم است. دسته ‌های عینک بايد به خوبی روی شقیقه و پشت گوش قرار گیرند و عدسي بايد به اندازه‌اي بزرگ باشد كه چشم‌هاي تان را بپوشاند. نکته کلیدی اینست که اگر با عینک آفتابی احساس ناراحتی می‌ کنید یا برای تان تنگ است، از زدن آن خودداری کنید. قبل از خرید یک عینک آفتابی، اطلاعات کافی در مورد استایل، اندازه و فرم آن به دست بیاورید. این به شما کمک می ‌کند تا فریم ‌هایی را انتخاب کنید که متناسب با فرم صورت و رنگ پوست تان است.

به کارتون میاد: 4 سایت برتر ساخت و طراحی امضا آنلاین (رایگان)

8-به کمتر از 100% قانع نباشید

به دنبال عینک آفتابی باشید که جلوی 99 درصد یا 100 درصد تمام نور UV را می ‌گیرد. روی برچسب برخی از عینک‌ ها نوشته شده “جذب UV تا 400 نانومتر” که یعنی 100٪ از چشم ‌ها در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می ‌کند.

نکات خرید عینک آفتابی

9-عدسی بهتر است پولاریزه باشد

عدسی‌ های پلاریزه برای کاهش تابش خیره ‌کننده از سطوح انعکاس ‌دهنده نور مثل آب طراحی شده ‌اند، اما خود پلاریزاسیون هیچ ارتباطی با جذب نور UV ندارد. حتما برچسب عینک آفتابی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که پولاریزه هست یا خیر.

10-عدسی‌ ها بهتر است کشیده باشند

مطالعات نشان داده ‌اند که اشعه ماوراء بنفش از اطراف فریم عینک ‌های معمولی هم وارد می ‌شود. عینک آفتابی که فریم و عدسی آن تا نزدیکی شقیقه آمده باشد می ‌تواند از چشمان تان از همه جهات محافظت کند. این عینک مخصوصا برای قایق ‌‌سواران لازم است زیرا در دریا پرتو های فرابنفش نه تنها از بالا می ‌تابند، بلکه از آب و سطوح درخشان قایق هم منعکس می ‌شوند.

11-تیره ‌تر بودن عدسی لزوما به معنای بهتر بودن آن نیست

فیلتر UV روی عدسی در واقع شفاف است. پس هیچ وقت فریب این که هر چه عدسی تیره ‌تر باشد، برای چشم بهتر است را نخورید. فقط عینک آفتابی که 100% ضد اشعه ماوراء بنفش است، ایمنی مورد نیاز چشمان شما را فراهم می ‌کند. از طرفی عینک ‌های آفتابی با عدسی ‌های رنگی مثل کهربایی یا خاکستری هم بیشتر از بقیه جلوی نور آفتاب را نمی ‌گیرند. فقط یک عدسی قهوه‌ای می ‌تواند کنتراست بیشتری ایجاد کند.

20 تا از سایت های عجیب گوگل (اما بی خاصیت و خنده دار!)

12-روکش آینه ‌ای صد در صد جلوی اشعه UV را نمی‌گیرد

روکش‌ های آینه ‌ای لایه‌ های نازکی از پوشش ‌های فلزی مختلف روی یک عدسی معمولی هستند. اگر چه آن ها میزان نور مرئی وارد شده به چشم شما را کاهش می ‌دهند، اما این طور نیست که به طور کامل از چشمان تان در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت ‌کنند.

13-عدسی ‌های طیفی دو نوع هستند

عدسی ‌های طیفی از بالا به پایین یا از بالا و پایین به سمت وسط سایه روشن می ‌شوند. عدسی ‌های تک طیفی (در بالا تیره و در پایین روشن ‌تر) تابش خیره‌ کننده آسمان را کم می ‌کنند اما از قسمت پایینی همه چیز شفاف خواهد بود. این باعث می ‌شود تا شما برای نگاه کردن به گوشی دچار مشکل نشوید. البته این عینک ‌ها در کاهش تابش خیره ‌کننده در دریا و کشتی مناسب نیستند.

برعکس، عدسی ‌های دو طیفی (که در بالا و پایین تیره و در وسط روشن ‌تر هستند) برای مواقعی که نور از آب یا سطوح بیرونی قایق منعکس می ‌شود، بهتر هستند.

14-صاف و صیقلی بودن عدسی ملاک خوب بودن آن نیست

در برخی از عینک ‌های غیراورجینال برای این که کیفیت عدسی ‌ها را بهتر کنند، آن ها را صیقل می ‌دهند. با اینکه این نوع عدسی ‌ها به چشم شما آسیب نمی ‌رسانند، اما باید مطمئن شوید که عدسی عینک‌‌ هایی که می‌ خرید کیفیت لازم را دارند و به درستی ساخته شده ‌اند. برای این که ببینید عدسی عینک آفتابی کیفیت لازم را دارد، بهتر است این کار را انجام بدهید:

به شی مثل کاشی که الگوی مستطیلی دارد، نگاه کنید. عینک را در یک فاصله‌ مشخص نگه دارید و یک چشمتان را بپوشانید. عدسی عینک را به آرامی از یک طرف به سمت دیگر و سپس به بالا و پایین حرکت دهید. اگر خطوط صاف بمانند، یعنی لنز ها خوب هستند. اگر خطوط به ویژه در مرکز عدسی تکان بخورند، باید یک عدسی دیگر را امتحان کنید.

بسیار جالب: ۲۵ سایت جالب و سرگرم کننده برای رفع بی حوصلگی

در حال خرید عینک آفتابی

15-عدسی بهتر است در برابر ضربه مقاوم باشد

تمام عینک ‌های آفتابی فروخته شده در ایالات متحده باید استاندارد های لازم برای مقاوم بودن در برابر ضربه که توسط سازمان غذا و داروی فدرال (FDA) تعیین شده است را رعایت کنند. هیچ عدسی واقعا نشکن نیست، اما لنز های پلاستیکی کمتر از لنز های شیشه ‌ای می ‌شکنند. عینک آفتابی پلاستیکی پلی‌کربنات واقعا سخت و محکم است، اما در عوض به راحتی خراشیده می ‌شود. اگر لنز های پلی کربنات می‌ خرید، به دنبال لنز هایی باشید که پوشش ‌های ضد خش دارند.

16- نود درصد اشعه مادون قرمز را مسدود می ‌کند

طول موج‌ های فروسرخ نامرئی هستند و گرما تولید می‌ کنند. نور خورشید مقدار کمی اشعه مادون قرمز دارد که به چشم هم آسیب خاصی نمی ‌رساند. برخی از تولید کنندگان عینک آفتابی ادعا می‌ کنند محصول شان از چشم‌ ها در برابر اشعه مادون قرمز محافظت می‌ کند، اما تحقیقات هنوز ارتباطی بین بیماری چشم و اشعه مادون قرمز پیدا نکرده‌ است.

17-عدسی بهتر است ضد نور آبی باشد

این که آیا نور آبی برای چشم مضر است یا نه هنوز بحث برانگیز است. عدسی ‌هایی که مانع رسیدن تمام نور آبی به چشم می ‌شوند، معمولا کهربایی رنگ هستند و محیط اطراف شما را زرد یا نارنجی نشان می ‌دهند. ظاهرا این رنگ اجسام دور را مخصوصا در برف و مه واضح ‌تر نشان می‌ دهد. به همین دلیل، عینک آفتابی کهربایی در بین اسکی بازان ، قایقرانان و خلبانان بسیار محبوب است.

حتما ببینید: تست بینایی آنلاین با 4 سایت استاندارد رایگان

18- این ویدیوی کوتاه کاربردی را ببینید

 

حتما این مطلب را هم بخوانید: انواع هندزفری بلوتوث+ بهترین نوع هدفون هندزفری 

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا