آموزش های متنوع دیگر

آموزش کار با دوربین کانن (روش عکاسی و ترفندهای کاربردی)

کانن از زمان تاسیس‌اش در سال 1935، هم چنان برند محبوب دوربين عکاسان حرفه‌ ای و آماتور بوده است. دوربین ‌های مدرن این برند از اجدادشان فاصله گرفته ‌اند و با این که برخی از عکاسان از نوستالژی بودن دوربین ‌های آنالوگ لذت می ‌برند، اما بسیاری از افراد DSLR را ترجيح مي‌ دهند. البته کار با یک دوربین DSLR کار آسانی نیست، به همین دلیل ما قصد داریم نحوه استفاده از دوربین کانن را به همراه چند نکته و ترفند ساده به شما آموزش بدهیم تا بتوانید عکاسی را سریع ‌تر و حرفه ‌ای آغاز کنید.

راهنمای استفاده از دوربین کانن

کانن دوربین ‌های متنوعی تولید می‌ کند. شما بسته به نیاز و اولویت‌های تان مطمئنا یکی را انتخاب خواهید کرد. قبل از این که در مورد نحوه استفاده از دوربین کانن بیشتر بدانیم، اجازه بدهید چند نوع از دوربین ‌های کانن را معرفی کنیم.

انواع مختلف دوربین

 • DSLR (دوربین دیجیتال تک ‌لنزی بازتابی): این نوع دوربین پرطرفدار با یک سنسور دیجیتال کار و از يك لنز برای انجام کار های مختلف روی یک عکس مثل کادربندی و فوکوس استفاده می ‌کند. این دوربین دقیقا تصویری که در منظره ‌یاب تان می ‌بینید را می ‌گیرد و با دوربین ‌های SLR که از فیلم استفاده می ‌کنند، فقط از نظر دیجیتالي بودن متفاوت است.
 • دوربین کامپکت: به اين دوربین‌ ها، دوربین ‌های “ببین و بگیر” هم گفته می‌ شود. برخلاف دوربین‌ های SLR، دوربین‌ های کامپکت هیچ سیستم آینه‌ای ندارند که نور را روي منظره ‌یاب منعکس کند. یک دوربین کامپکت از یک LCD برای مشاهده منظره استفاده می ‌کند. دوربین ‌های کامپکت مدرن دارای صفحه‌ نمایش لمسی هستند.
 • بدون آینه: یک دوربین بدون آینه همان طور که از نامش مشخص است و برخلاف دوربین ‌های SLR، از آینه برای انعکاس تصویر به منظره‌ یاب استفاده نمی ‌کند. و از آن جایی که این دوربین ‌ها لنز های متفاوتی دارند، به آن ها بدون آینه DSLR هم گفته می‌شود. آن ها یک ورژن بالاتر از نوع جهش‌یافته دوربین ‌های کامپکت هستند.
 • بريج: دوربین بریج ویژگی ‌های یک DSLR و یک دوربین کامپکت را با هم دارد. آن ها دارای کنترل دستی و منظره ‌یاب نیز هستند، اما لنز های قابل تعویض ندارند.

حالا که انواع مختلف دوربین را می‌ شناسید، می ‌توانید تصمیم بگیرید که کدام یک را انتخاب کنید.

عکاسی با دوربین کنون

در خرید دوربین عکاسی به چه نکاتی توجه کنیم؟ 10 نکته مهم

نحوه استفاده از دوربین DSLR کانن

استفاده از حالت دستی یا Manual در دوربین DSLR بخشی از یادگیری نحوه کار با این دوربین کانن است. نگران نباشید زیرا شما می ‌توانید با انجام چند مرحله ساده با این حالت کار کنید

مرحله 1: حالت Manual روی دوربین تان را انتخاب کنید. این حالت كه با حرف M مشخص شده در قسمت بالای سمت چپ و روی صفحه Dial‌ واقع است.

مرحله 2: یک سوژه بی ‌جان مثل غذا یا کتاب را در نور طبیعی و مناسب انتخاب کنید و مطمئن شوید که نور کافی برای گرفتن عکس دارید.

مرحله 3: دوربین تان را روی یک سطح ثابت یا یک سه پایه برای ترکیب ‌بندی قرار دهید. به این ترتیب می ‌توانید عکس‌ های مختلف را با هم مقایسه کنید.

مرحله 4: دکمه DISP (Display) روی دوربین تان را پیدا کنید و آن را فشار دهید. با فشار دادن این دکمه تنظیمات مناسب برای تمرین حالت‌ های مختلف به شما نشان داده می ‌شود.

مرحله 5: تنظیمات را روی حداکثر مقدار دیافراگم آن تنظیم کنید . دیافراگم معمولا با حرف F و F5.6 نمایش داده می ‌شود.

شما می ‌توانید با انتخاب حالت سریع یا “Q” حداکثر دیافراگم و با چرخاندن دکمه دایل مقدار دلخواه تان را تنظیم کنید.

مرحله 6: با انتخاب Q و چرخاندن صفحه دایل به حداقل مقدار ممکن یعنی 50 یا 200، تنظیمات ISO را روی حداقل تنظیم کنید.

مرحله 7: به نشانگر اندازه ‌گیری که 3- و 3+ را با یک خط نقطه‌ چین در وسط نشان می ‌دهد، نگاه کنید. هر مقداری زیر 3- به معنای نور کمتر و بالای در 3+ به معنای نور زیاد است. نشانگر 0 به این معناست که نور کافی وجود دارد و نوردهی نه کم است و نه بیش از حد.

مرحله 8: عکس بگیرید و شاتر را فشار دهید. در این یک مرحله شما می ‌توانید نتایج تنظیمات تان را بررسی کنید و ببينيد آیا بیش از حد نوردهی شده است یا کمتر؟

مرحله 9: با رفتن به DISP تنظیمات صفحه‌ نمایش را بررسی کنید و دایل را روی صفر قرار دهید.

مرحله 10: سرعت شاتر را با استفاده از دایل تنظیم کنید.

مرحله 11: اولین عکس تان را با استفاده از حالت دستی بگیرید و در صورت لزوم تنظیمات را بیشتری دست کاری کنید.

دوربین کنون

نحوه استفاده از دوربین کامپکت کانن

حالا که می ‌دانید چطور از دوربین DSLR کانن به صورت دستی استفاده کنید، اجازه دهید به چند نکته جالب برای استفاده از دوربین ‌های کامپکت بپردازیم.

نکته 1: سعی کنید با مطالعه دفترچه راهنما و استفاده مکرر از دوربين، نحوه استفاده از دوربین کامپکت را یاد بگیرید.

نکته 2: نقاط قوت و ضعف دوربین را بررسی کنید. به طور مثال در صورت استفاده از فلاش در برخی از دوربین‌ ها، کیفیت عکس پایین می ‌آید كه مجبورتان مي ‌كند تنظيمات خاصي را اعمال كنيد. اگر نقاط ضعف دوربین تان را بشناسید، می ‌توانید شرایطی را انتخاب کنید تا عکسهای تان ترکیب ‌بندی بهتری داشته باشند.

نکته 3: چشم ‌انداز های منحصر به فرد و خلاقانه ‌ای برای عکاسی پیدا کنید. هر چه خطوط یا رنگ بیشتر باشد، هنگام عکاسی با دوربین تان لذت بیشتری می ‌برید.

نکته 4: دوربین کامپکت تان را دم دست بگذارید تا هر موقع که خواستید فورا از سوژه ‌ای عکس بگیرید وقت تان از دست نرود. از آن جایی که این نوع دوربین‌ ها خیلی حجیم نیستند، شما می ‌توانید آن را در یک جعبه کوچک قرار دهید تا هر وقت که به آن نیاز داشتید دم دست تان باشد.

دانلود کنید: ۷ بهترین اپلیکیشن برای عکاسی پرتره 

دوربین ‌های بدون آینه و بریج عملکردی مشابه با دوربین ‌های DSLR دارند. اگر تنظیمات دستیDSLR را بدانید، می‌ توانید همان تنظیمات را روی دوربین بدون آینه و بریج هم انجام بدهید.

دوربین کامپکت کانن

اصطلاحات تخصصی عکاسی

زمانی که عکاسی شروع می‌ کنید، باید با این اصطلاحات آشنا باشید:

 • دیافراگم: دیافراگم دوربین به نور اجازه ورود می ‌دهد و اندازه آن با f-stop یا f-number ثبت می‌ شود.
 • سرعت شاتر: سرعت شاتر تعیین می ‌کند که سنسور دوربین چه مدت در معرض نور قرار می ‌گیرد. به طور کلی، بهتر است برای عکاسی متحرک / اکشن سرعت شاتر بالاتري داشته باشید.
 • ISO: ایزو را می ‌توان برای تغییر میزان حساسیت دوربین به نور تنظیم کرد. در واقع هر چه ایزو را بالاتر انتخاب کنید، حساسیت بالاتر و هر چه پایین باشد، حساسیت بالاتر است.
 • نوردهی‌: نوردهی میزان نوری است که به سنسور دوربین می‌ رسد. اگر داده ‌های بصری آنطور که می ‌خواهید جمع ‌آوری شوند، یعنی میزانِ نوردهی مناسب است.
 • بوکه: بوکه افکت تار و مات پس‌ زمینه است که اغلب در عکس ‌های حرفه ‌ای مشاهده می‌ کنید. این افکت را می ‌توان به کمک لنز ها یا در طول فرآیند ویرایش روی تصویر ایجاد کرد.
 • عمق میدان‌: عمق میدان فاصله بین نزدیک ترین و دورترین اجسام است که هنوز مشخص و شارپ هستند. شما می ‌توانید با تغییر تنظیمات دیافراگم یا تعویض لنز، این مورد را تغییر دهید.
 • Burst : از این حالت برای گرفتن همزمان تصاویر پشت سر هم استفاده می ‌شود. برای مثال می ‌توانید از این حالت برای عکاسی از عروسی که در راهرو راه می‌ رود، استفاده کنید. البته ممکن است در هنگام فرایند عکس ‌برداری لازم باشد تاخیر های پی در پی را تحمل کنید.
 • RAW: فرمت RAW یک فرمت فایل مثل JPG یا PNG است که عکاسان اغلب آن را ترجیح می‌ دهند. تصاویر فشرده نمی ‌شوند و بنابراین این تصاویر اطلاعات زیادی را ذخیره می‌ کنند. برای ویرایش هر چه اطلاعات بیشتر باشد، بهتر است.
 • نویز: از اصطلاح نویز برای توصیف اعوجاج در تصاویر استفاده می ‌شود که می ‌تواند به صورت لکه یا دانه ظاهر شود.

اصطلاحات تخصصی عکاسی

بلد باشید: ۱۲ نکته در مورد عکاسی با موبایل آیفون

نوردهی

همانطور که گفته شد اگر داده‌ های بصری جمع ‌آوری ‌شده هنگام گرفتن عکس آنطور که می ‌خواهید باشد، یعنی نوردهی درست است. برای رسیدن به نتیجه مناسب در نوردهی، سه تنظیم وجود دارد که باید به آن ها توجه ویژه ‌ای داشته باشید و آن ها را امتحان کنید.

 • سرعت شاتر: سرعت شاتر شما تعیین می ‌کند زمانی كه عکس گرفته می ‌شود، شاتر چه مدت باز بماند و چه مقدار نور مجاز است تا به سنسور برسد. سرعت شاتر در کسری از ثانیه تنظیم می ‌شود. به عنوان مثال، 2/1 به این معناست که شاتر برای نیم ثانیه باز می ‌شود (و سرعت همین قدر است)، در حالی که 5000/1 یک پنج هزارم ثانیه است. به عنوان یک قاعده کلی، هر چه عدد دوم بیشتر باشد، سرعت شاتر هم بیشتر است. سرعت شاتر پایین برای محيط هاي کم ‌نور و عکاسی در شب بهتر است، در حالی که سرعت شاتر بالاتر باید برای عکس‌ های روزانه، زنده و اکشن استفاده شود.
 • دیافراگم یا F-number: بخشی از لنز شما است که اجازه مي‌ دهد نور به داخل بيايد يا جلوي آن را مي ‌گيرد. اين پارامتر را به صورت کسری (F-number يا F-stop می‌شود) بيان مي‌ كنيم. می ‌توان برای تغییر عمق میدان ديافراگم را تغییر داد زیرا روي وضوح (یا تاری) تصویر تاثير مي ‌گذارد.
 • ISO: ايزو مربوط به حساسیت سنسور دوربین شما به نور مي‌ شود. به عبارت ساده، هر چه ISO بالاتر باشد، تصویر روشن ‌تر است و هر چه ISO کمتر باشد، تصویر تیره‌ تر است. دوربین‌ های Premium Canon ممکن است محدوده ايزو 100 تا 102400 داشته باشند، اگر چه معمولا دوربين‌ هاي عادي محدوده ‌ای بین 100 تا1600 دارند.

نکات و ترفند های کار با دوربین کانن

حالا که با اصول آشنا شدید، چند نکته هست كه بد نيست براي استفاده بهتر از دوربین کانن رعايت كنيد:

 • اگر می ‌توانید، همیشه با فرمت RAW عکس بگیرید . RAW نسبت به JPEG، تصویری با اطلاعات بسيار بیشتری در اختيارتان مي ‌گذارد. شما همیشه می ‌توانید یک کپی از تصاویرتان تهیه کنید و بعدا براي كاهش اندازه آن ها را فشرده کنید، اما نمی ‌توانید یک عكس JPG را به یک فایل RAW تبدیل کنید.
 • در بسیاری از دوربین ‌های DSLR مدرن كانن، اگر منظره‌ یاب داشته باشيد و در كنار آن Q را هم برای تغییر بقيه تنظیمات انتخاب کنید، مي ‌توانيد نتايج عكاسي تان را به صورت لحظه‌ اي مشاهده كنيد.
 • وقتی شروع به کار می ‌کنید، گزینه كادر بندي يا Grid دوربین تان را هم فعال کنید. این می ‌تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید که چطور تصاویرتان را بالانس کنید تا زمانی که بتوانید اين كار را با چشم انجام بدهيد.
 • با اين که خود دوربین مهم است، اما بهتر است لنز در هنگام عکاسي متناسب با سوژه و شرايط عوض شود. توصيه مي ‌شود بخش عمده بودجه ‌تان را به خريد لنز اختصاص بدهيد. لنز ها می ‌توانند ثابت يا Fixed (مناسب برای عکس‌ های خیابانی و پرتره)، زوم (برای فوكوس کردن روي سوژه ‌ها )، تله فتو (فوکوس در فاصله ‌هاي دورتر)، چشم ماهی ( زاويه باز)، ماکرو ( فوکوس نزدیک ) و غیره باشند.
 • هنگامی که یاد گرفتید چطور از دوربین تان به طور موثر استفاده کنید، بهتر است ويرايش تصاوير را هم ياد بگيريد تا آن ها را به بهترين كيفيتي كه مي ‌توانند داشته باشند، دربياوريد . من Adobe Lightroom را براي اين كار پیشنهاد می ‌‌کنم.

حتما بلد باشید: همه ترفندهای کاربردی عکاسی با گوشی

2 ویدیوی آموزشی کار با دوربین کانن

 

 

نکات خرید دوربین عکاسی دست دوم و 8 مورد که باید در نظر گرفت 

کلام پایانی

دوربین‌ های کانن ارزشش را دارند تا کار با آن ها را یاد بگیرید. این شرکت همیشه از بهترین و باکیفیت ‌ترین متریال در ساخت دوربین ‌هایش استفاده می‌ کند. تنها کاری که شما باید انجام بدهید، استفاده از ابزار است. عکاسی یک کار هنری است و حالا که می ‌دانید چطور از دوربین کانن استفاده کنید، سعی کنید عکس ‌های زیبا و خاطره‌ انگیزی بگیرید.

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا