آموزش های متنوع دیگر

بهترین دما برای یخچال چقدر باید باشد؟ (یخچال، فریزر و بخش پایینی)

امروزه یخچال‌ ها از جعبه ‌های فلزی پر سر و صدا به لوازم مدرن و شیکی تبدیل شده ‌اند که علاوه بر نگهداری مواد غذایی امکانات دیگری را هم برایمان فراهم می کنند. اکثر ما دغدغه مان این است که یخچال را کجای آشپزخانه قرار بدهیم که به زیباتر شدن فضا کمک کند. این در حالی است که بسیاری از افراد هنوز نمی دانند یخچال را روی چه دمایی نگه دارند و چه طور از آن نگهداری کنند. ما هم برای همین این جا هستیم! همراهمان باشید زیرا اطلاعات خوبی در این مورد در اختیارتان قرار خواهیم داد.

بهترین دما برای یخچال

معمولا توصیه می شود که دمای یخچال را زیر 4 درجه سانتی گراد نگه دارید. اگر دمای یخچال تان خیلی پایین باشد ممکن است مواد غذایی تان یخ بزند یا باعثِ به وجود آمدنِ برفک شود . دمای مناسب برای تازه نگه داشتن مواد غذایی برای مدت طولانی تر و اجتناب از یخ زدگی نهایتا 2.7 درجه سانتی گراد است.

بهترین دما برای فریزر

بهترین دما برای فریزر شما 17- درجه سانتیگراد است. یخ زدن مواد غذایی هیچ باکتری را از بین نمی برد اما از رشد آن ها جلوگیری می کند.

 

چه طور دمای یخچال را تنظیم کنیم و بفهمیم چه دمایی مناسب است؟

اکثر یخچال ها به شما اجازه تنظیم دما را نمی دهند و فقط امکان درجه بندی از 1 تا 5 و یا از کم به زیاد در آن ها وجود دارد. حتی یخچال‌ های پیشرفته تر که امکان تنظیمات خاص تری را می دهند هم معمولا دقیق نیستند. به همین دلیل بهتر است که از دماسنج های لوازم خانگی برای نظارت و تنظیم دمای یخچال و فریزر تان استفاده کنید.

دماسنج های لوازم خانگی کوچک ، ارزان و دقیق هستند و دما را بهتر نشان می دهند.

چه طور یخچال را همیشه خنک نگه داریم؟

یکی از بهترین راه ها برای خنک و کارآمد نگه داشتن یخچال و پیشگیری از تعمیر، تمیز کردن کویل ها است. متأسفانه، کویل ها اغلب پر از گرد و غبار هستند که کارایی و اثربخشی شان را کاهش می دهد. کویل ها سیم پیچی در پشت و پایین یخچال هستند .

برای دسترسی به سیم پیچ های پشتی، یخچال را از دیوار جدا کنید و مطمئن شوید که نشتی وجود ندارد. معمولا یک توری پلاستیکی در قسمت پایین وجود دارد که از سیم پیچ های پایینی محافظت می کند و گاهی اوقات هم یک توری محافظ در پشت وجود دارد. می توانید توری ها را با دست جدا کنید که البته ممکن است چند پیچ​​ داشته باشد. معمولا نحوه برداشتن توری مشبک کاملا واضح است، اما اگر با مشکل مواجه شدید باید به دفترچه راهنما مراجعه کنید. هیچ وقت برای برداشتن آن به زور متوسل نشوید.

در حال چیدمان وسایل در یخچال

هنگامی که صفحات مشبک را جدا کردید، می توانید از یک برس توری و یک جارو برقی (روی درجه کم) برای تمیز کردن کویل ها استفاده کنید.

۵ اپلیکیشن برتر برای خرید اینترنتی (نو و دست دوم)

راه های دیگر سرد نگه داشتن یخچال

1-یخچال را به دیوار فشار ندهید: یخچال ها برای کارکرد صحیح به جریان خوب هوا نیاز دارند. دفترچه راهنمای هر یخچالی فاصله های مناسب از دیوار را مشخص کرده است، اما به عنوان یک قاعده کلی، شما به 2.5 تا 5 سانتی متر فضای آزاد در عقب و 1.5 تا 2.5 سانتی متر در طرفین نیاز دارید.

2- دریچه های داخلی را مسدود نکنید: مسدود شدن دریچه ها می تواند جریان هوا را کاهش بدهد و مانع از حفظ دمای مناسب برای یخچال شود.

3- در یخچال را زیاد باز نگذارید: انجام این کار باعث می شود تا دمای یخچال بالا برود.

4- لاستیک درب یخچال را بررسی کرده و در صورت لزوم تعویضش کنید: وضعیت نوار درزگیر را وقتی که در باز است، بررسی کنید. اگر آسیب دیده یا تاب خورده باشد، باید تعویض شود. سپس، یک بارِ دیگر وقتی در بسته است، بررسی اش کنید. شما نباید هیچ شکافی بین در و بدنه مشاهده کنید.

اگر برق برود، چه اتفاقی برای یخچال می افتد؟

اگر می دانید طوفانی در راه است یا قرار است برق برود، خودتان را برای این وضعیت آماده کنید. اگر با قطع برق غافلگیر شدید، یخ خشک یا یخ معمولی بخرید. نگهداری یخ در یخچال و فریزر باعث می شود تا داخل آن برای مدت بیشتری سرد بماند.

در یخچال را ببندید. اگر آن را باز نکنید تا چهار ساعت سرد می ماند. واگر در فریزر را باز نکنید تا 48 ساعت.

بعد از آمدن برق، دما را بررسی کنید. اگر دمای یخچال و فریزر هنوز زیر 4 درجه سانتی گراد باشد، یعنی مواد غذایی هنوز خراب نشده اند.

نمای داخل یخچال

کشوی پایین یخچال برای چیست؟

کاربرد کشویی که در پایین یخچال است، برای اکثر افراد مثل یک راز است! با این حال، استفاده صحیح از آن ها می تواند عمر میوه ها و سبزیجات و تمام مواد غذایی موجود در یخچال را افزایش دهد.

اگر یخچال شما کشو های جداگانه ای برای میوه و سبزیجات دارد؛ بد نیست بدانید که میوه باید در محفظه ای که سوراخ دارد، نگهداری شود. پس بهتر است نوار لغزنده روی این کشو را باز بگذارید. هیچ غذایی را نباید همراه میوه نگه دارید. علتش این است که بسیاری از میوه ها گازی به نام اتیلن منتشر می کنند. اتیلن فرآیند رسیدن را سریع تر می کند، بنابراین این گاز باید از سطل میوه خارج شود. اگر میوه با اتیلن به دام بیفتد، زودتر رسیده و پوسیده می شود.

دانلود کنید: 16 اپلیکیشن گوشی که هر کاربر ایرانی نیاز دارد

از طرفی هم سبزیجات باید در محفظه های بدون دریچه یا سوراخ نگهداری شوند. پس باید نوار لغزنده روی کشو را ببندید. این کار رطوبت را در داخل محفظه محبوس می کند و از پژمرده شدن سریع شان جلوگیری می کند. همچنین از اتیلن که باعث رسیدن و پوسیدگی آن ها می شود، دور نگه می دارد.

زمان تعویض یخچال

یخچال ها حدود 10 تا 15 سال عمر می کنند. زمانی که یخچال شما به این سن نزدیک شد، باید مقداری پول برای تعویض آن کنار بگذارید. البته می توانید آن را تعمیر هم بکنید که به خاطر استفاده زیادی که از آن شده، احتمالا آفتابه خرج لحیم خواهد بود!

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا