آموزش ترفندهای موبایلی

چگونه وای فای گوشی را ریست کنیم؟ (آیفون اندروید)

هر دو سیستم عامل اندروید و iOS گزینه های ریست کردن بسیاری در اختیار کاربر قرار می دهند که باعث می شود بتوانیم بدون فرمت کردن های دشوار و پیچیده، مسائل پیش آمده را حل بکنیم. برای مثال، شما گزینه ای دارید که می توانید اولویت های اپلیکیشن را در سیستم عامل اندروید ریست کنید و موقعیت مکانی را همراه با حریم خصوصی برای دستگاه های iOS ریست نمایید.

یک ریست استاندارد برای تنظیمات شبکه وجود دارد که در هر دو سیستم عامل اندروید و iOS در دسترس می باشد. زمانی که در گوشی موبایل خود، با مسئله ای مواجه می شوید که به وای فای مرتبط است مثلاً هنگامی که وای فای نمی تواند متصل شود، یا سیگنال های شبکه افت می کند و امثال آنها می توانید از ریست کردن تنظیمات شبکه استفاده کنید.

آیا حتماً باید تنظیمات شبکه را ریست کنید؟

اگر هیچ یک از راه حل های دیگر نتوانست مشکلات اتصال مربوط به وای فای، بلوتوث یا اتصال سلولی تلفن همراه شما را بر طرف کند، ریست کردن تنظیمات شبکه می تواند ایده مناسبی باشد. واضح است که دوباره تنظیم کردن بلوتوث و شبکه های وای فای می تواند ناخوشایند باشد، اما از آنجایی که می تواند مشکلات دیگر را برطرف کند، ارزش انتخاب کردن دارد.

ریست کردن تنظیمات شبکه چه می کند؟

فرآیند ریست کردن تنظیمات شبکه، تمام تنظیمات مربوط به شبکه را به حالت نرمال بازمی گرداند. منظور از حالت نرمال، حالت تنظیمات در یک دستگاه جدید است، زمانیکه دستگاه شما به صورت کامل ریست شده باشد، آن تنظیمات در حالت نرمال هستند.

به یاد داشت باشید که فرآیند ریست کردن، وای فای، بلوتوث، وی پی ان و دیگر اتصالات سلولی شما را تحت تأثیر قرار می دهد. اساساً ریست کردن تنظیمات شبکه خیلی تأثیرگذاری ندارد و بیشتر دستگاه را از آسیب های احتمالی حفظ می کند.

ریست کردن تنظیمات شبکه و تأثیر آن روی شبکه های وای فای و رمزهای عبور آنها

وای فای یکی از بخش های کلیدی دستگاه است که تحت تأثیر ریست کردن تنظیمات شبکه قرار می گیرد. مطمئن باشید که بعد از ریست کردن، تمام شبکه های ذخیره شده روی تلفن همراه شما و رمزهای عبور آنها پاک خواهد شد. بدین ترتیب واضح است که بعد از ریست کردن تنظیمات شبکه، اگر بخواهید به شبکه متصل شوید باید جزئیات وای فای را وارد کنید.

بهترین کار آن است که پیش از ریست کردن تنظیمات شبکه، از تمامی رمز عبورهای مربوط به شبکه های وای فای یادداشت برداری کنید. برای کاربران iOS، رمز عبور وای فای که در آیکلاد کیچین ذخیره شده است نیز، بعد از ریست کردن تنظیمات شبکه پاک می شود.

ریست کردن تنظیمات شبکه- اتصالات بلوتوث

مشابه اتصالات وای فای، بعد از ریست کردن تنظیمات شبکه، تمامی اتصالات بلوتوث نیز پاک می شود. ریست کردن تنظیمات شبکه تمام دستگاه هایی که از طریق بلوتوث با دستگاه شما جفت شده اند، حذف می شوند. شما باید بعد از ریست کردن، آنها را به صورت دستی وارد کنید.

ریست کردن تنظیمات شبکه- تنظیمات سلولی

این بخش شامل انواع شبکه موبایل مانند ۲G، ۳G، ۴G یا LTE و دیگر حالت های انتخاب شبکه است. پیامک، تماس های تلفنی، و دیگر سرویس ها تحت تأثیر ریست کردن شبکه قرار نمی گیرند. حتی تنظیمات داده های موبایل تغییر نمی کند، البته سیم کارت باید درون تلفن باقی بماند.

ریست کردن تنظیمات شبکه – تنظیمات وی پی ان

در نهایت، ریست کردن تنظیمات شبکه، روی تنظیمات شبکه خصوصی مجازی نیز تأثیر می گذارد. هر نوع اطلاعات مربوط به وی پی ان مانند نام سرور، نوع وی پی ان و دیگر اطلاعات مربوطه از روی دستگاه شما پاک می شود.

کدام بخش ها بعد از ریست کردن تنظیمات شبکه بدون تغییر می ماند؟

فرآیند ریست کردن تنظیمات شبکه روی تنظیماتی مانند هات اسپات، نمایشگر بی سیم، به همراه AirDrop روی دستگاه iOS بی تأثیر است.

آیا داده های شخصی که در دستگاه موجود هستند، پاک می شوند؟

خیر، فرآیند ریست کردن تنظیمات شبکه روی اطلاعات شخصی موجود در دستگاه تلفن همراه شما تأثیر نمی گذارد، و هیچ یک از اطلاعات شخصی موجود روی تلفن شما حذف نمی شوند. تمام تصاویر، ویدئوها، فایل های صوتی، مخاطبین و غیره بی تغییر باقی می مانند.

چه زمانی باید تنظیمات شبکه را ریست کنید؟

شما می توانید در موقعیت های زیر تنظیمات شبکه را ریست کنید:

  • زمانی که وای فای به دستگاه شما متصل نمی شود.
  • اگر بلوتوث به درستی کار نمی کند.
  • سیگنال وای فای افت می کند.
  • نمی توانید تماس های تلفنی را دریافت کنید.
  • سیگنال های اتصال روی تلفن همراه شما وجود ندارد.

روش ریست کردن تنظیمات شبکه

iOS (آیفون و آیپد)

مرحله ۱: به قسمت Setting (تنظیمات) بروید و روی گزینه General ضربه بزنید.

Reset Network Settings Android Ipad Iphone 1

مرحله۲: پس از انتخاب گزینه ریست کردن تنظیمات شبکه روی Reset ضربه بزنید.

setting>general>reset>reset network setting

مرحله۳: اگر برای دستگاه خود رمز عبور گذاشته باشید در این مرحله باید رمز عبور خودتان را وارد کنید. سپس روی گزینه تأیید ریست کردن تنظیمات شبکه بزنید تا عملی که مد نظرتان است تأیید بشود.

دستگاه شما مجدداً راه اندازی می شود و تنظیمات شبکه شما به حالت کارخانه بر می گردد.

۱۰ اپلیکیشن ضدجاسوسی برتر موبایل (آیفون اندروید)

اندروید

در سیستم عامل اندروید، موقعیت مکانی آیتم ریست کردن تنظیمات شبکه متغیر است. در ادامه مکان های مختلفی آورده شده است که می توانید آن را بیابید.

درون منوی تنظیمات شبکه و اینترنت

به مسیر Setting (تنظیمات)< اینترنت و شبکه بروید. در این قسمت روی آیکون سه نقطه ای که درقسمت بالا وجود دارد ضربه بزنید.

net work setting reset

درون منوی تنظیمات سیستم

از مسیر تنظیمات< گزینه های بازنشانی (Reset option) < بازنشانی وای فای، موبایل و بلوتوث بروید.

 تنظیمات< گزینه های بازنشانی (Reset option) < بازنشانی وای فای، موبایل و بلوتوث

مستقیماً درون منوی تنظیمات

تنظیمات را باز کنید و روی گزینه بیشتر (More) ضربه بزنید. پس از انتخاب تنظیمات ریست (Reset setting) روی آیتم ریست تنظیمات شبکه ضربه بزنید (Network settings reset).

درون منوی ریست و بک آپ

از مسیر تنظیمات < بازنشانی و پشتیبان گیری (Backup & reset) حرکت کنید. بر روی گزینه بازنشانی تنظیمات ضربه بزنید.

سخن آخر

امیدواریم این مقاله بتواند به کاربران کمک کند تا فرآیند ریست کردن تنظیمات شبکه را به درستی انجام دهند؛ بدون این که اخلال و مشکلی در دستگاه آنها ایجاد شود. با این حال، اگر همچنان در طی فرآیند ریست کردن مشکلی دارید و یا بین مراحل ریست کردن دستگاه خود مانده اید؛ قویاً پیشنهاد می کنیم که به صفحه رسمی ما بروید تا کارشناسان و متخصصین به سوالات شما پاسخ دهند.

سوالاتی که مکرراً پرسیده شده است

اگر تنظیمات شبکه را ریست کنم آیا ممکن است اطلاعاتم حذف شود؟

اگر تنظیمات شبکه را ریست کنید هیچ یک از داده های شما پاک نخواهد شد. ریست کردن تنظیمات شبکه فقط باعث می شود که تنظیمات مربوط به شبکه موبایل شما پاک شود. به علاوه، نام دستگاه در قسمت “تنظیمات” همراه با گواهی های دستی قابل اعتمادی اختصاص داده شده که غیرقابل اعتماد هستند. هنگام ریست کردن تنظیمات شبکه، ممکن است رومینگ داده تلفن همراه خاموش شده باشد.

آیا ریست کردن تنظیمات شبکه بد است؟

ریست کردن تنظیمات شبکه باعث از بین رفتن فایل ها یا اطلاعات موجود در دستگاه تلفن همراه شما نمی شود. با این وجود؛ شما باید رمزهای عبور وای فای که پیش از این در دستگاه تان ذخیره کرده بودید، دوباره وارد کنید. بنابراین؛ اصلاً بد نیست که بخواهید تنظیمات شبکه را ریست کنید چرا که باعث می شوید دستگاه تان در استفاده های مجدد بهتر کار کند.

چگونه می توانم مشکل مربوط به شبکه موبایل را برطرف کنم؟

برای این مورد، شما باید دستگاه تان را ریستارت کنید. سپس باید مطمئن شوید که حالت هواپیمای گوشی خاموش باشد. اکنون، به حالت ۲G وصل شوید، گوشی تان باید کاملاً شارژ باشد و باتری آن را جایگذاری کنید. مطمئن شوید که دستگاه در حالت “Power saving” (ذخیره نیرو) نیست. سیگنال های دستگاه را بررسی کنید و تا جایی که می توانید موانع انسداد را رفع کنید.

چرا تلفن همراه من، عدم اتصال به شبکه را نشان می دهد؟

این مشکل زمانی رخ می دهد که سیم کارت شما به درستی درون دستگاه قرار نگرفته باشد و از این رو، خطای عدم اتصال به شبکه را در تلفن همراه خود مشاهده می کنید. برای برطرف کردن این مشکل، باید به قسمت تنظیمات بروید. درحالی که در بخش Settings (تنظیمات) هستید؛ باید دکمه روشن/خاموش تلفن تان و نیز دکمه خانه (هوم) را همزمان نگه دارید تا گوشی شما خاموش شود.

چگونه کل گوشی را ریست کنیم؟ (بازگشت به تنظیمات کارخانه)

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا