آیفون و ios

7 بهترین کارها بعد از دزدیده شدن گوشی آیفون تان

هنگامیکه شی گران و حاوی مقدار زیادی از اطلاعات خصوصی مثل آیفون یا آیپد خودتان را از دست می‌دهید، امنیت اطلاعاتش اهمیت زیادی پیدا می‌کند. اگر همواره گوشی خودتان را گم می‌کنید یا «آن را از شما دزدیده‌اند، کارهایی برای مدیریت این شرایط از شما ساخته است.

حتی اگر هیچگاه در چنین شرایطی قرار نگرفته‌اید باز هم باید با گزینه‌های آن و حفظ امنیت دستگاه iOS مثل آیفون،، آیپد یا آیپاد تاچ آشنا شوید. دراین متن آموزشی برخی اقدامات اولیه را برای حفظ امنیت آیفون یا آیپد در صورت گم شدن یا دزدیده شدن آموزش می‌دهیم.

برنامه‌ی Find My iphone را فعال کنید

Find My iPhone 5s

این گام برای حفاظت از دستگاه iOS شما اهمیت زیادی دارد. فعال شدن برنامه‌ی Find My iPhone امکان تعیین موقعیت مکانی، ردیابی، قفل کردن و حتی پاکسازی کامل iPhone شما را در صورت گم شدن یا دزدیده شدن فراهم می‌کند.

از iCloud روی iOS7 استفاده کنید، سپس به طور خودکار می‌توانید از Find My iPhone استفاده کنید. شرکت اپل با این کار حفاظت اصلی را بدون هیچگونه فعالیت دیگری فراهم می کند.

اگر Find My iPhone روی دستگاه شما فعال است باز هم می‌توانید iCloud را بررسی کنید. همسرم از iCloud برای گرفتن نسخه‌ی پشتیبان از گوشی خودش استفاده می‌کرد ولی وقتی اخیراً گوشی او را بررسی کردم متوجه شدم که برنامه‌ی Find My iPhone او به دلایلی غیرفعال است. من آنرا فوراً فعال کردم.

قسمت راه اندازی Find My iPhone روی آیفون یا آیپد را مطالعه کنید.

گوشی خودتان را روی Lost Mode قرار دهید

iPhone in Lost Mode

اگر گوشی را گم کردید یا دزدیده شد، در ابتدا گوشی خودتان را روی حالت Lost Mode قرار دهید.

ویژگی Lost Mode به شما امکان می‌دهد تا با Passcode (رمز عبور) از گوشی خودتان محافظت کنید و پیام شخصی و شماره تماس را روی قفل صفحه (لاک اسکرین) قرار دهید. با این روش اگر فردی گوشی شما را پیدا کند فوراً با شما تماس گرفته و اطلاع می‌دهد.

دزدها با شما تماس نمی‌گیرند ولی با قرار دادن دستگاه روی حالت Lost Mode حداقل مطمئن می‌شوید که نمی‌توانند وارد گوشی شوند و گوشی نشان می‌دهد که گم شده یا دزدیده شده است.

بهترین قسمت برنامه‌ی Find My iPhone قابلیت فعالسازی خودکار Activation Lock است که مانع از بازیابی اطلاعات ابزار شما و فعالسازی و کاربرد مجدد آن می‌شود. اگر گوشی شما در حالت Lost Mode قرار دارد، هیچکس قادر به بازیابی یا استفاده از آن نیست.

ردیابی دستگاه

Locate find my iPhone map

فرض کنید که برنامه‌ی Find My iPhone را فعال کرده‌اید و با صرف زمان آن را روی Lost Mode قرار داده‌اید، کار بعدی شما مکان یابی دستگاهتان است.

اگر معتقدید که گوشی در اطراف خانه گم شده به راحتی با روشن کردن یک آهنگ روی گوشی از اپلیکیشن Finde My iPhone قادر به یافتن آن هستید. این کار به ردیابی دستگاهی که در نزدیکی شماست و حتی در حالت بی صدا هم قرار گرفته کمک می‌کند.

برنامه‌ی Find My iPhone دارای ویژگی ردیابی دستگاه روی نقشه است و مسیرهای حرکت را یکی پس از دیگری نشان می‌دهد. با این ویژگی حتی گوشی گم شده درون پارک را هم پیدا می‌کنید.

حتما بخوانید: روش اصولی و ساده استفاده از Find my iphone گوشی های اپل

این ویژگی شما را به نزدیکی دزد هم می‌رساند. ما داستانهای هولناکی در مورد برنامه‌ی Find My iPhone شنیده‌ایم پس قهرمان بازی در نیاورید! اگر از دزدیده شدن گوشی خودتان مطمئن هستید و آنرا تا مکان خاصی ردیابی کرده‌اید، با دزد مواجه نشوید و با پلیس تماس بگیرید.

برای تمامی این کارها گوشی شما باید روشن بوده و از طریق وای فای یا دیتای سلولی به اینترنت متصل باشد.

پاک کردن دستگاه

erase this iPhone situation

اگر تمامی تلاشتان برای پیدا کردن گوشی به نتیجه نرسد در نهایت می‌توانید تمامی اطلاعات روی گوشی را پاک کنید تا مورد سوءاستفاده قرار نگیرید. البته اگر گام‌های فوق را طی کردید و دستگاهتان را در حالت Lost Mode قرار دادید داده‌های شما به طور پیش فرض در امنیت قرار دارد و فقط به خود گوشی دسترسی ندارید. تنها روش برای پاک کردن کامل دستگاه، پاک کردن آن از راه دور است.

این اقدام آخرین راه است چون هنگامیکه دستگاه پاکسازی شود قادر به قفل کردن یا ردیابی آن با برنامه‌ی Find My iPhone نخواهید بود. هنگامیکه دستگاه را از راه دور پاکسازی می‌کنید دیگر می دانید که دوباره هیچگاه آنرا نخواهید دید.

شایان ذکر است که با پاک کردن دستگاه از راه دور دیگر فردیکه آنرا پیدا کرده یا دزدیده قادر به انجام کاری با آن نیست برای فعالسازی آن به اپل آیدی و پسوورد شما نیاز دارند.

گم شدن گوشی را به پلیس گزارش دهید

اگرچه شاید گزارش کردن کمکی به قضیه نکند ولی ضرری ندارد که گم شدن یا دزدیده شدن دستگاه را به مقامات محلی گزارش کنید. شاید کمی وقت در مرکز پلیس صرف کنید ولی اگر دستگاهتان را پیدا کنند می‌توانند آنرا به شما پس بدهند.

دزدیده شدن گوشی را به اپراتور اطلاع دهید

گوشی شما با قرارگیری روی حالت Lost Mode کمی در امان است ولی هنوز می‌توان از سیم کارت شما در دستگاه دیگری استفاده کرد و به ارسال پیام و اطلاعات پرداخت. به سرعت با اپراتور سیم کارت خودتان تماس بگیرید و گم شدن دستگاه را گزارش دهید تا سیم کارت شما غیرفعال شود. هر چقدر سریعتر تماس بگیرید احتمال اینکه دیگران با سیم کارت شما تماس‌های گران قیمت بگیرند، کاهش می‌یابد. اپراتور هم سیم کارت شما را به پایگاه داده‌ای دستگاههای گم شده و دزدیده شده اضافه می‌کند.

حتما بخوانید: با این چند ترفند ساده، امنیت گوشی آیفون خود را به ۱۰۰ درصد برسانید!

سایر نکات

 

آیا نکات دیگری هم به ذهنتان می‌رسد تا در مورد گم شدن یا دزدیده شدن آیفون با ما در میان بگذارید.

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا