آموزش ترفندهای کامپیوتری

چرا اتوکد یا محصولات شرکت اتودسک نصب نمی شوند؟

این روزها نصب نرم‌افزارها کار آسانی است. فقط با کلیک روی دکمه‌هایNext در نصب جادویی کار انجام می‌شود. اما همیشه هم اینطور نیست. بسیاری از اوقات روند نصب با مشکل روبرو می‌شود. در چنین مواقعی باید بدانیم مشکل چیست و راه‌حل کدام است. اگر ندانید مشکل از کجاست، حتی اگر هم چندین بار هم امتحان کنید نمی‌توانید برنامه را نصب کنید.

در این مقاله به ۸ مشکل متداول در نصب نرم‌افزارهای شرکت آتودسک که معمولا در فروم‌ها از ما پرسیده می‌شود، می‌پردازیم. خوشبختانه این لیست به شما کمک خواهد کرد تا مشکل نصبتان را برطرف کنید.

مشکل دانلود

اگر متقاضی گرفتن گواهینامه آتودسک هستید، دیگر مثل گذشته محتوای رسانه‌ای فیزیکی مثل DVD یا USB دریافت نخواهید کرد و باید نصب‌کننده یا Installer را دانلود کنید.

Extremely angry businessman smashing his laptop on the desk

شاید مشکلاتتان موارد زیر باشند:

۱-فریز شدن روند نصب

اگر از گزینه Install Now استفاده ‌کنید، ممکن است تصور کنید نصب نرم‌افزار ثابت مانده و اصطلاحا فریز شده است. Install Now فایلهای مورد نیاز برای نصب را دانلود و سپس محصول را روی کامپیوتر نصب می‌کند. بسته به سرعت اتصال اینترنتتان ممکن است این روند زمان زیادی طول بکشد. گاهی اوقات افراد تصور می‌کنند نصب فریز شده و عملیات را لغو می‌کنند. این کار می‌تواند باعث بروز مشکل دیگری شود. ممکن است نصب یک شب هم طول بکشد، پس اجازه دهید عملیات مسیر خودش را طی کند.

من همیشه استفاده از گزینه Browser Download را توصیه می‌کنم. مثل قبل کل مدیا را دانلود و سپس روند نصب از دیسک محلی انجام می‌شود. ما می‌توانیم به راحتی ببینیم آیا دانلود در حال انجام است یا خیر و بفهمیم چه موقع تمام می‌شود.

آتودسک ادعا می‌کند که Install Now سریع‌تر است چون فقط فایلهای مورد نیاز را دانلود می‌کند. با این وجود شما نمی‌توانید از مدیا برای نصب روی سایر کامپیوترها استفاده کنید. من احساس می‌کنم نصب از دیسک محلی راحت‌تر است چون تشخیص اینکه نصب در حال اجراست یا فریز شده آسان‌تر می‌شود.

محصولات معروف اتودسک

۲-فایل دانلود از بین رفته است

در این حالت شما با پیام زیر مواجه می‌شوید:

” Product download consists of multiple files. At least one file is missing or has not been downloaded yet.”

برخی محصولات (مخصوصا Suiteها) شامل چند فایل هستند. من معتقدم آتودسک مدیاها را به صورت فایل جداگانه در می‌آورد تا بتوانند در چند DVD جای بگیرند. این قابلیت به شما امکان می‌دهد تا بدون استفاده از درایو خارجی مدیاها را دسته‌بندی کنید.

اگر این پیام را دیدید، یعنی تمام فایلهای لازم را دانلود نکرده‌اید یا آنها در یک پوشه نیستند.

روند نصب کامل نمی‌شود

در چنین حالتی سعی می‌کنید نرم‌افزار را نصب کنید اما کار با موفقیت به پایان نمی‌رسد. می‌بینید نصب کامل شده اما یک صلیب سرخ در کنار نام نرم افزار خواهید دید. یا نمی‌توانید نرم‌افزار را جهت نصب انتخاب کنید چون ویندوز فکر می‌کند قبلا نصب شده است.

frustrated computer user

قبل از ادامه لازم است دقیقا بفهمید مشکل چیست. شما می‌توانید در فایل گزارش نصب خطاها را به طور دقیق مشاهده کنید. درباره فایل گزارش یا Log می‌توانید در گوگل جستجو کنید. این فایل با استفاده از Windows Notepad باز می‌شود.

اگر نحوه خواندن فایل گزارش را نمی‌دانید، می‌توانید از AIDA یا دستیار تشخیصی نصب آتودسک استفاده کنید. اگر AIDA را روی رایانه‌ای که دارای مشکل نصب است اجرا کنید، به شما می‌گوید چه مشکلی وجود دارد و راه‌حلی برای آن ارائه می‌دهد.

۳-برنامه قبلا نصب شده است

سعی دارید نرم‌افزار را نصب کنید اما Installer به شما می‌گوید قبلا نصب شده است. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که نصب قبلی موفق نبوده یا پاک کردن برنامه با شکست روبرو بوده است. مثلا خودتان به نصب پایان داده‌اید.

شما می‌توانید از Microsoft FixIt برای پاک کردن داده‌های نصب از Registry ویندوز استفاده کنید.

۴-مایکروسافت C++

نرم افزار شما به بسیاری از پیش‌نیازهای ویندوز بستگی دارد. اگر نصب این پیش‌نیازها با شکست مواجه شود، نصب هم ادامه نخواهد یافت. رایج‌ترین پیش‌نیازهایی که به شکست می‌انجامند مربوط به Microsoft Visual C++ هستند. اگر با پیام زیر روبرو شدید، فایل گزارش نصب را بررسی کنید:

Rollback Microsoft Visual C++ 2012 Redistributable (x64) Failed Failure is ignored, Result=1619

در این صورت لازم است Microsoft Visual C++ را از روی کامپیوترتان Uninstall کنید. ممکن است نسخه‌های مختلفی از مایکروسافت ویژوال C++‌را داشته باشید که باید همه را Uninstall کنید. پس از انجام همه این کارها، نرم‌افزار را دوباره نصب کنید.

مشکل فعالسازی

شما نصب را کامل کرده‌اید اما نمی‌توانید نرم‌افزار را فعال کنید. موارد زیر متداولترین دلایلی هستند که فعالسازی نرم‌افزار با شکست روبرو می‌شود:

۵-شماره سریال معتبر نیست

اگر پیام معتبر نبودن شماره سریال را دیدید، نگران نشوید. اگر گواهینامه دائمی ندارید، به معنای این نیست که دیگر نمی‌توانید از نرم‌افزارتان استفاده کنید.

دلایل مختلفی برای معتبر نبودن شماره سریال وجود دارد. احتمالا این شماره به نسخه جدیدتری ارتقا پیدا کرده است یا شاید هم شما از کلید نرم‌افزاری اشتباه استفاده کرده باشید.

نکته: آتودسک جهت فعالسازی دیگر از نسخه ۲۰۱۰ یا قدیمی‌تر نرم‌افزار پشتیبانی نمی‌کند.

۶-فعالسازی با محدودیت همراه است

شما می‌توانید گواهینامه‌تان را به اندازه عضویتهایی که دارید، فعال کنید. اگر یک گواهینامه دارید می‌توانید آن را روی یک کامپیوتر فعال کنید. اگر حق اشتراک دارید، می‌توانید آن را یکبار دیگر روی کامپیوتر خانگی‌تان فعال نمایید. یادتان باشد توافقنامه گواهینامه را بخوانید. هر دو کامپیوتر باید توسط یک شخص مورد استفاده قرار گیرد و در آن واحد نمی‌توان از هر دو استفاده کرد.

چه می‌شود اگر کامپیوترتان خراب شود و شما بخواهید این نرم‌افزار را روی کامپیوتر دیگری فعال کنید؟ نگران نباشید شما همچنان می‌توانید آن را فعال کنید.

پشتیبانی سیستم عامل

شما نمی‌توانید نرم‌افزارتان را روی هر سیستم عاملی نصب کنید. لازم است قبل از شروع عملیات نصب، بررسی کنید ببینید آیا سیستم عاملتان از نرم‌افزار شما پشتیبانی می‌کند یا خیر.

os operating system software computer laptop screen gear icon concept vector

۷-ملزومات سیستمی

نسخه‌های جدید نرم‌افزار آتودسک دیگر از ویندوز XP و ویستا پشتیبانی نمی‌کنند. برخی نرم‌افزارها مثل Revit و ۳ds Max روی یک سیستم عامل ۳۲ بیتی اجرا نمی‌شوند. بررسی کنید که آیا سیستم عاملتان از برنامه پشتیبانی می‌کند یا خیر.

یادتان باشد که ویندوز ۷ و ۷ SP1 متفاوت هستند. اگر نرم‌افزار مربوط به ویندوز ۷ SP1 است نمی‌توانید آن را روی ویندوز ۷ نصب کنید. شما باید ابتدا ویندوزتان را به ۷ SP1 ارتقا دهید.

۸-کامپیوترتان توانایی اجرای نرم‌افزار آتودسک را ندارد

کامپیوترتان و محیط آن ممکن است نتوانند نرم‌افزار را اجرا کند. بررسی این نکته توسط خودمان هم کار دشواری است مخصوصا اگر بخواهیم چند نرم افزار آتودسک را روی کامپیوتر نصب کنیم.

آتودسک برای کمک به بررسی سیستم قبل از نصب نرم‌افزار، یک Autodesk Prerequisite Checker ارائه می‌دهد. این کار باعث صرفه‌جویی در وقت ارزشمندتان می‌شود!

جمع‌بندی

موارد دیگری هم هستند که می‌توانند باعث ناموفق بودن عملیات نصب شوند. اما در کل نرم‌افزارهای آتودسک بسیار متکی به سیستم عامل و ملزومات آن هستند.

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام وقتتون بخیر
    میشه مورد سوم رو بیشتر توضیح بدید که چیکار باید کرد ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا