به مدت محدود! اپلیکیشن "چرب زبان" با قیمت سال گذشته به فروش می رسد! (بهترین اپ آموزش زبان)

(اینجا کلیک کنید)
ترفندهای کامپیوتری

4 روش فرمت و بازیابی اطلاعات فلش RAW (در ویندوز-قطعی)

وقتی که درایوUSB تان به حالت RAW در می آید، با خطا هایی مثل عدم شناسایی درایو توسط ویندوز، تغییر نام فایل ها به کاراکتر های عجیب و غریب یا از دست رفتن کامل فایل ها و موارد دیگر مواجه خواهید شد. مطمئنا می‌توانید فلش مموری که RAW شده است را تعمیر کنید، اما اول باید روی ریکاوری فایل ‌هایتان تمرکز کنید.

هنگامی که سعی می کنید یک درایو RAW را تعمیر کنید، ممکن است تعمیرش نکنید یا حتی در برخی موارد به آن آسیب بزنید و کاری کنید که غیرقابل استفاده شود. به همین دلیل، همیشه باید قبل از اعمال هر گونه اصلاحی، اطلاعات موجود در فلش درایو RAW را ریکاوری کنید. ما در این مقاله به شما نشان می دهیم که چه طور اول فایل ها را ریکاوری و بعد درایو فلش RAW شده را تعمیر کنید.

RAW شدن فلش درایو چه معنایی دارد؟

RAW حالتی در دستگاه ذخیره سازی است که در آن یک فایل غیرقابل تشخیص، آسیب دیده یا خالی وجود دارد. اساسا فایل سیستم دستگاه ذخیره سازی، ریشه مشکل است.

دلایل زیر می تواند فلش مموری شما را در حالت RAW قرار دهند:

  • وقفه هنگام فرمت کردن فلش درایو به یک فایل سیستم دیگر به دلیل حذف ناگهانی یا قطع برق
  • وجود ویروس یا بدافزار
  • وجود فایل سیستم خراب
  • وجود فایل سیستم ناسازگار (به طور مثال یک فلش درایو با فرمت APFS به عنوان درایو RAW در ویندوز ظاهر می شود)

با استفاده از ابزار مدیریت دیسک در ویندوز، می‌ توانید بررسی کنید که فلش مموری شما در حالت RAW است یا خیر. Win +R را فشار بدهید ، diskmgmt.msc را تایپ کنید و Enter را فشار دهید تا کنسول مدیریت دیسک یا  Disk Management consoleراه اندازی شود. فلش درایوتان را در نیمه پایینی کنسول با فایل سیستمی که با فرمتی مثل FAT32 نشان داده شده است، پیدا خواهید کرد.

checking raw drive in disk management console

اگر درایو به صورت RAW ظاهر شود، اول باید فایل ها را ریکاوری کنید.

حتما بخوانید: روش ساده حل مشکل پنهان شدن فایل های فلش

نحوه ریکاوری فایل ها از USB ای که به حالت RAW درآمده

اولین کاری که باید انجام بدهید ریکاوری فایل های مهمی است که در فلش درایو USBتان ذخیره کرده اید.

در موردش فکر کنید. اگر سعی کنید درایو فلش را تعمیر و در نهایت به آن آسیب وارد کنید یا اطلاعات فایل ها را جایگزین کنید، فایل های موجود در فلش درایوتان را برای همیشه از دست خواهید داد. به همین دلیل، فقط بعد از بازیابی فایل‌ ها از فلش درایو، باید تغییرات را اعمال کنید.

هنگامی که از ابزاری مثل Disk Drill استفاده می کنید ، ریکاوری درایو USB که RAW شده، آپولو هوا کردن نیست. بازیابی فایل ها با Disk Drill یک فرآیند ساده و چهار مرحله ای است.

مرحله اول: Disk Drill را دانلود و نصب کنید

با دانلود و نصب Disk Drill در ویندوز کامپیوتر تان شروع کنید. فایل نصب را دانلود کنید، راهنمای نصب را اجرا و دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید. با استفاده از نسخه رایگان Disk Drill می توانید فایل های تا 500 مگابایت را ریکاوری کنید.

installing disk drill on your pc

مرحله دوم : درایو RAW شده را انتخاب کنید

بعد از اتمام نصب Disk Drill را اجرا کنید. فلش درایو RAW شده را از صفحه اصلی برنامه انتخاب کنید.

selecting raw drive in disk drill

بسیار کاربردی: آموزش پارتیشن بندی فلش (3 روش ساده)

مرحله سوم : روش اسکن را انتخاب کنید

یک روش اسکن را از نوار کناری سمت راست در Disk Drill انتخاب کنید. به صورت پیش ‌فرض Disk Drill از All recovery methods استفاده می‌ کند که گزینه بدی هم نیست.

بعد از انتخاب روش، روی دکمه Search for lost data کلیک کنید تا اسکن شروع شود.

selecting a method for scanning

مرحله چهارم : فایل ها را ریکاوری کنید

بعد از شروع اسکن، می ‌توانید فایل‌ هایی که اسکن شناسایی می ‌کند را با کلیک بر روی دکمه Review found items نشان بدهید. همچنین می ‌توانید در همان حین که اسکن هنوز در حال اجرا است، فایل‌ های خاصی را ‌نمایش بدهید. به طور مثال اگر در حال بازیابی تصاویر هستید، می توانید با کلیک بر روی دکمه چشم، پیش نمایش تان را مشاهده کنید.

previewing files on disk drill

بعد از اتمام اسکن، تمام فایل هایی که می خواهید بازیابی کنید را با تیک زدن کادر کنارشان انتخاب کنید. بعد از انتخاب فایل ها روی دکمه Recover در پایین کلیک کنید. یک پنجره ظاهر می شود که در آن باید مکان ریکاوری فایل ها را انتخاب کنید.

توجه : برای جلوگیری از جایگزین شدن داده ها، مکانی متفاوت با فلش درایوی که فایل ها را از آن جا ریکاوری می کنید، انتخاب نمایید .

رفع ارور the disk is write protected (6 روش قطعی)

بعد از انتخاب مکان، روی OK کلیک کنید و تمام!

choosing a location for recovering filesچه طور یک فلش درایو RAW شده را با فرمت کردن تعمیر کنیم؟

هنگامی که فایل‌ های مهم را ریکاوری کردید، فرمت کردن یک شیوه آسان برای تعمیر درایو USB ای که RAW شده به حساب می آید. فرمتUSB ای که RAW شده می تواند به فرمت فلش درایو در فایل سیستم دلخواه تان و رفع آن کمک کند. شما می توانید یک فرمت را با استفاده از سه ابزار کاربردی در ویندوز انجام بدهید:

روش اول: جستجوگر فایل

به قسمت Computer (یا This PC در ویندوز 10) بروید، روی درایو فلش USB با فرمت RAW کلیک راست و Format را انتخاب کنید.

برای آسان تر شدن فرمت دهی، فایل سیستم را انتخاب کنید (اگر مطمئن نیستید کدام یک را انتخاب کنید، FAT32 را انتخاب کنید)، کادر کنار Quick Format را علامت بزنید و روی Start کلیک کنید.

formatting from file explorer

روش دوم: خط فرمان

Win +R را فشار بدهید، cmd را تایپ کنید و Ctrl + Shift + Enter را فشار بدهید تا صفحه خط فرمان یا Command Prompt اجرا شود. دستورات زیر را یکی یکی اجرا کنید:

diskpart

list disk

همه دیسک های فهرست شده را خواهید دید. فلش درایو RAW را پیدا کنید (نگاه کردن به اندازه دیسک ممکن است کمک کند)، شماره دیسک را یادداشت و دستور زیر را تایپ کنید:

select disk 2

دستورات زیر را یکی یکی اجرا کنید تا تمامی فایل های موجود در فلش درایو حذف شده و یک پارتیشن ایجاد شود:

clean

create partition primary

بعد دستورات زیر را برای فرمت کردن درایو فلش اجرا کنید و یک حرف به درایو اختصاص بدهید:

format fs=fat32

assign

۱۵ تا از بهترین برنامه های جدید اندروید که باید نصب کنید

روش سوم: مدیریت دیسک

روی فلش درایو USB RAW در کنسول مدیریت دیسک کلیک راست و Format را انتخاب کنید. هنگامی که کادر محاوره ای ظاهر شد، فایل سیستم مورد نظرتان را انتخاب کنید، کادر کنار Perform a quick format را تیک بزنید و روی OK کلیک کنید.

formatting using disk management

آیا می توان با استفاده از دستور Chkdsk یک فلش درایو RAW شده را تعمیر کرد؟

Chkdsk (Check Disk) یک دستور سودمند خط فرمان است که یک درایو را از نظر یک پارچگی فایل سیستم بررسی می کند و به طور خودکار هر گونه مشکلی که پیدا کند را برطرف می کند. دو راه برای استفاده از ابزار Chkdsk در ویندوز وجود دارد : Command Prompt وfile explorer . با این حال، هیچ یک از این روش ها برای درایو RAW شده جواب نمی دهند.

اگر روش Command Prompt را امتحان کنید، این پیام را دریافت خواهید کرد:

Is it Possible to Fix a RAW Flash Drive Using the Chkdsk Command

اگر روش کاوشگر فایل را امتحان کنید، با پیام خطایی مثل The disk check could not be performed because the disk is not formatted. Would you like to format the disk? مواجه می شوید که می گوید ” بررسی دیسک انجام نشد زیرا دیسک فرمت نشده است. آیا می ‌خواهید دیسک را فرمت کنید؟ ”

حتما بخوانید: ۶ دلیل اصلی سوختن فلش مموری ها

بنابراین، تنها راه حل برای تعمیر درایو USB که RAW شده، فرمت کردن آن به روشی است که در قسمت قبل هم توضیح داده شد.

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا