آموزش توییتر

روش گذاشتن استوری در توییتر (Moments)

قابلیت ساخت مومنت در توییتر رفته رفته در اختیار همه کاربران قرار می گیرد. مومنت ها در توییتر به کاربر این امکان را می دهند که چندین توییت را در قالب نوعی داستان و به صورت اسلایدهای متعدد به یکدیگر متصل کنند. اولین بار مومنت ها با این هدف ساخته شدند تا به کاربرها کمک کنند بدون اینکه مجبور باشند تعداد زیادی از افراد یا موضوعات داغ را دنبال کنند و به این ترتیب در لحظه از موضوعات مورد گفتگو در جهان باخبر شوند.

مومنت ها ابتدا در اکتبر ۲۰۱۵ معرفی شدند. در آن زمان فقط خود شرکت توییتر و برخی از شرکای منتخب آن طیفی از موضوعات شامل اخبار، ورزش و سرگرمی را در قالب مومنت سازماندهی می کردند. سپس در آگوست ۲۰۱۶ توییتر امکان تولید مومنت را در دسترس گروه وسیع تری از اینفلوئنسرهای اینترنتی و تولیدکنندگان محتوا قرار داد. پس از آن در تاریخ ۲۸ سپتامبر این امکان در اختیار عموم کاربران قرار گرفت.

توییتر می‌گوید که با عرضة عمومی این قالب خلاقانة تولید محتوا، «به مردم راهی تازه و پویا برای بیان داستان زندگی‌شان ارائه می کند.»

۲۰ تا از بهترین روشهای افزایش تعداد فالوور در توییتر

در حال حاضر بازه گسترده ای از برند ها، اشخاص و گروه ها از مومنت ها بهره می برند. شرکت «وینر مدیا» یکی از سازمان هایی است که در ماه آگوست برای آزمایش مومنت ها دعوت شده بود. مدیر عامل این شرکت «استیو ببکاک» می‌گوید:

«ما درباره این قابلیت تازه هیجان زیادی داریم. مومنت ها به ما این فرصت را می دهند که فعالیت های خود را، بدون دردسر، با سبک پرسرعت مصرف کالاهای فرهنگی در جهان امروز هماهنگ کنیم.»

به نظر «دیری مک کسون»، فعال حقوق مدنی هم مومنت ها راهی بسیار تأثیرگذار برای اشتراک گذاری رویدادها هستند. او در این باره می گوید:

«مومنت ها این امکان را فراهم می کنند که توییت ها را به روشی تازه جمع آوری و ساماندهی کنیم. این قابلیت ابزار قدرتمندیست که همزمان که ما به موضوعات و رویدادهای خاص می پردازیم، امکان سازماندهی اجتماع مان را در توییتر هم فراهم می کند.»

نحوه ساختن مومنت در توییتر در 4 مرحله ساده و کوچک

۱- به سربرگ Moments در صفحه توییتر خود بروید

برای ساختن مومنت در توییتر باید در صفحه خود بر روی گزینة جدید Moments کلیک کنید.

در حال حاضر امکان ساختن مومنت تنها در نسخه دسکتاپ توییتر فراهم شده است (البته به زودی به نسخه موبایل هم اضافه خواهد شد).

۲- بر روی Create new Moment کلیک کنید

سپس گزینة ساختن مومنت را در ستون سمت راست صفحه مشاهده خواهید کرد:

۳- عنوان، توضیحات و جلد مورد نظر خود را انتخاب کنید

ابزار تولید مومنت به شما این امکان را می دهد که عنوان، توضیحات و جلد مرتبط با مومنت را به آن اضافه کنید. توییتر پیشنهاد می کند که عنوان کوتاه اما با مفهوم باشد و در قسمت توضیحات هم «نمایی از آنچه که در مومنت وجود دارد» به کاربران منتقل شود.

شما می توانید جلد مومنت را از میان عکس ها یا فیلم های موجود در توییت ها انتخاب کنید و یا اینکه تصویر مورد نظرتان را جداگانه بارگذاری کنید:

عنوان، توضیحات و جلد مومنت به این صورت در صفحة موبایل نمایش داده می شوند.

۴- محتوای مورد نظرتان را اضافه و آن را منتشر کنید

حالا نوبت آن است که محتوای مورد نظر را به مومنت اضافه کنید. راه های مختلفی برای اضافه کردن توییت ها به مومنت وجود دارد:

  • می توانید از میان توییت هایی که لایک زده اید (یا به فهرست مورد علاقه تان افزوده اید) انتخاب کنید
  • توییت هایی را از صفحه های کاربرانی خاص انتخاب کنید
  • با استفاده از جستجوی توییتر توییت ها را پیدا کنید
  • با استفاده از لینک توییت ها آنها را مستقیما اضافه کنید.

وقتی از مجموعه توییت های موجود در مومنت و داستانی که بیان کرده اید رضایت داشتید، می توانید دکمه publish را بزنید و مومنت خود را با جهان به اشتراک بگذارید.

چه تعداد توییت باید در هر مومنت قرار بگیرد؟

پیشنهاد توییتر این است که طول هر مومنت در حد ۱۰ توییت باشد. همچنین این شرکت توصیه می کند که از ترکیبی از عکس، ویدیو، فایل GIF و Vine استفاده شود تا مومنت برای مخاطب جذابیت بیشتری داشته باشد.

می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحة راهنمای how-to در وبسایت توییتر مراجعه کنید.

مشاهده و اشتراک گذاری مومنت ها

پس از ساختن هر مومنت می توانید آن را بر روی توییتر به اشتراک بگذارید تا همه دنبال کنندگان تان آن را ببینند. در اینجا نمونه ای از مومنتی که در قالب یک توییت منتشر شده است را می بینیم:

Cool to see @ProductHunt experimenting with @TwitterMoments

⚡️ “Snapchat Spectacles and Circular Video ? https://t.co/ZwtygXR47z

— Ashley Read (@Ashread_) September 29, 2016

خیلی باحاله که می بینم @ProductHunt داره مومنت های توییتر رو آزمایش میکنه.

عینک «اسپکتکلز»[1]اسنپ چت و ویدیوی چرخشی؟

«اشلی رید» (@Ashread) – ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۶

همچنین برای اینکه مومنت ها بهتر دیده شوند، می توان مومنت های تولید شده توسط هر حساب کاربری توییتری را به صورت جداگانه و یکجا بر روی صفحه همان کاربر مشاهده کرد.

برخی از بهترین مومنت ها در صفحه مسیریابی اصلی وبسایت توییتر زیر سربرگ Moments نمایش داده خواهند شد.

ظاهرا یکی از عرصه هایی که توییتر به دنبال توسعة آن است عبارت است از تعداد دفعاتی که محتوای تولید شده توسط شرکت توییتر در بیرون از این وبسایت دیده می شود. برای اینکه تعداد این بازدیدها افزایش یابد و کاربران تشویق شوند که مومنت های خلاقانه شان را تا جای ممکن به اشتراک بگذارند، توییتر این امکان را فراهم کرده است که بتوان مومنت ها را هم مانند توییت ها در خلال متن هر صفحة وب به صورت توکار تعبیه کرد. برای نمونه می توان در زیر مومنتی که Product Hunt تولید کرده است و در این صفحه تعبیه شده است را مشاهده کرد:

?Snapchat Spectacles and Circular Video 

عینک «اسپکتکلز» اسنپ چت و ویدیوی چرخشی؟

برای تعبیه کردن مومنت ها در صفحات وب، در بالای هر مومنت بر روی سه نقطة آبی «…» کنار دکمة Tweet کلیک کنید و سپس گزینة «Embed Moment» را انتخاب کنید.

چهار روش برای استفاده از مومنت های توییتر

همه ما اخیرا شاهد فراگیر شدن پدیده «استوری» در شبکه های اجتماعی اسنپ چت و بعدتر اینستاگرام بوده ایم. مومنت ها را نیز می توان با استوری های موجود در این شبکه ها مقایسه کرد. البته مومنت ها اندکی با استوری هایی که در اینستاگرام و اسنپ جت ساخته می شوند تفاوت دارند.

توییتر کار ساماندهی محتوا برای مومنت ها را بسیار ساده کرده است. شما می توانید محتوا را از هر حساب کاربری توییتر که می خواهید دریافت کنید و به راحتی، با استفاده از انواع دیدگاه ها و محتواهای چندرسانه ای، داستان مورد نظرتان را بیان کنید. همچنین از آنجا که آغاز و پایان مومنت ها کاملا واضح و مشخص است، به راحتی می توان با ساختن مومنت های متعدد موضوعات مختلف را پوشش داد.

بهترین اکانت های توییتر که باید فالو کنید +لیست پرطرفدارترین اکانت ها

در حدود یک سالی که از مرحله آزمایشی مومنت ها می گذرد، چندین مورد موفقیت آمیز و موارد کاربردی متعددی مشاهده شده است. در اینجا دوست دارم چهار روش استفاده از مومنت ها را به شما معرفی کنم.

بیایید شروع کنیم.

۱- ساماندهی طوفان توییتری

طوفان توییتری عبارت است از مجموعه ای از توییت هایی که به سرعت و پشت سر هم (معمولا با تمرکز بر موضوعی خاص) منتشر می شوند. طوفان توییتری شبیه به مقاله ای کوتاه است و به کاربران این امکان را می دهد که افکارشان را با تفصیل بیشتری به اشتراک بگذارند.

حالا امکان انتشار طوفان های توییتری در قالب مومنت فراهم شده است و کاربران می توانند مجموعه ای از توییت ها را بدون نیاز به گشتن در تایم لاین برای پیدا کردن هر توییت و با ترتیبی صحیح بخوانند. به این شکل، از طریق انتشار مفصل تر افکار و نظرات بر روی توییتر، احتمال افزایش کلیک ها و بازدیدها هم بالاتر می رود.

۲- پشت صحنه را هم به دنبال کنندگان خود نشان دهید

با انتشار محتوای مرتبط با پشت صحنه به خوبی می توانید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و جنبة انسانی کسب و کارتان را بر روی شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. استفاده از مومنت ها روشی عالی برای بیان ماجراهای پشت صحنة شرکت است که می تواند در قالب مجموعه ای با عنوان «روزی از روزها» و یا نمایشی اختصاصی از زندگی روزمره در شرکت و نحوه انجام کارها انجام شود.

برای مثال مجله Allure مومنت زیر را درست کرده است تا به دنبال کنندگان خود پشت صحنة یک روز از زندگی سردبیر مجله «میشل لی» را نمایش دهد:

Step into the heels of our Editor in Chief @heymichellelee for a day! ?? https://t.co/g1zEgagtIM

— Allure (@Allure_magazine) August 9, 2016

برای یک روز پا جای پای سردبیر ما @heymichellelee بگذارید!

– «آلور» (@Allure_magazine) ۹ آگوست ۲۰۱۶

۳- ساماندهی اخبار و محتوای زمان مند

یکی از نقاط قوت توییتر ماهیت لحظه ای آن است و معمولا محتوایی که در زمان درست منتشر شود و موضوعی داغ را پوشش دهد، موفقیت بالایی در توییتر به دست خواهد آورد. در واقع در ابتدا مومنت ها ساخته شدند تا کاربران توییتر را از آنچه در جهان پیرامونشان اتفاق می افتد مطلع کنند.

روش فعالسازی تایید دو مرحله ای توییتر در گوشی (و ۵ نکته امنیتی)

در مطلبی وبلاگی که برای معرفی مومنت ها نوشته شده بود، «مادهو موتکومار» مدیر محصولات توییتر نوشت:

«مردم روزانه صدها میلیون توییت منتشر می کنند. در میان آنها پدیده هایی وجود دارد که هیچ جایی دیگری اتفاق نمی افتند: گفتگوی میان سران کشورها و چهره های سرشناس، شهروندانی که وقایع را به صورت لحظه ای گزارش می دهند، مِم های فرهنگی، گزارش زندة بازی بزرگی که در جریان است و بسیاری موارد دیگر. می دانیم که دنبال کردن چنین لحظه هایی که مختص توییتر هستند کاری چالش برانگیز است، به ویژه اگر حساب های کاربری خاصی را دنبال نکرده باشید. اما دیگر نیازی به این دشواری ها نیست.

«مومنت ها به شما کمک می کنند تا بهترین محتوای توییتر را به سادگی و فارغ از اینکه چه کسی را دنبال می کنید، پیدا کنید.»

۴- ساختن پیش نمایه محصولات

اینکه هر محصول تازه ای با مجموعه ای از محتواهای مخصوص شبکه های اجتماعی ارائه شود به امری متداول تبدیل شده است: فایل های GIF، ویدیوها، عکس ها و توییت هایی که خبر عرضة محصول تازه و نحوه کاربری آن را اعلام می کنند. مومنت ها فضایی را فراهم می کنند که بتوان همة این محتواها را در یک جا جمع کرد و با استفاده از آنها جزییات کلیدی مرتبط با عرضة محصول را منتشر کرد.

Need some tips for making a great Moment? Learn more! ⬇️https://t.co/uk9v6I2znW

— Twitter (@twitter) September 28, 2016

آیا برای ساختن مومنتی عالی به راهنمایی احتیاج دارید؟ بیشتر بدانید!

– توییتر (@twitter) ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۶

حالا نوبت شماست: شما چگونه از مومنت های توییتر استفاده می کنید؟

از اینکه می بینم همه کاربران امکان استفاده از مومنت ها را پیدا کرده اند هیجان زده ام و منتظر دیدن روش های خلاقانه مردم و شرکت ها در بهره گیری از این ویژگی توییتر هستم.

آیا شما هم برای امتحان کردن مومنت ها هیجان زده اید؟ کدام روش را برای استفاده از آنها ترجیح می دهید؟ نظرتان را در قسمت نظرات پایین صفحه برای ما بنویسید.

آشنایی با توییتر و اصطلاحات اصلی آن (برای مبتدی ها)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا