آموزش توییتر

آشنایی با توییتر و نکاتی که باید بلد باشید (برای مبتدی ها)

اگر دلتان می خواهد از اخبار روز دنیا با خبر شوید، با دوستانتان در ارتباط باشید، به گروه های توییتری بپیوندید یا در مسابقات توییتر شرکت کنید و برنده شوید؛ پس باید همه چیز را درباره توییتر بدانید. این کار با یادگیری پر کاربردترین اصطلاحات توییتر آغاز می شود.

وقتی یادگیری اصطلاحات مربوط به توییتر را شروع می کنید، شاید احساس کنید که انگار با یک زبان عجیب و جدید روبرو شده اید ولی اصلا نگران نباشید. طولی نمی کشد که مثل حرفه ای ها دنبال هشتگ ها و ریتوییت ها بگردید.

روش ثبت نام، ورود و استفاده از توییتر برای افراد مبتدی

برای شروع، بهتر است اول با ۱۰ اصطلاح مهم توییتر آشنا شوید:

توییتر چیست؟

می‌دانستید که با استفاده از توییتر می توانید جوایز بزرگی کسب کنید؟

توییتر رسانه ‌ای اجتماعیست که به ابزاری جذاب برای ارائه پیشنهادات قرعه کشی شرکت‌ ها تبدیل شده است.

وجه تمایز توییتر با سایر شبکه‌ های اجتماعی، محدود بودن هر پست به حداکثر ۲۸۰ کاراکتر است و لینک ‌ها نیز در شمارش تعداد کاراکترها محاسبه می‌شوند؛ بنابراین در گفتگوهایتان باید به چند خط بسنده کنید.

۲۰ تا از بهترین روشهای افزایش تعداد فالوور در توییتر

نکته: محدودیت کاراکترهای توییتر قبلا ۱۴۰ کاراکتر بوده است. به همین دلیل ممکن است برای کسانی که قبلاً از توییتر استفاده می‌کرده ‌اند ۲۸۰ کاراکتر زیاد به نظر برسد. توییتر در سال ۲۰۱۷ تعداد کاراکترهای مجاز خود را به دو برابر افزایش داد.

حالا ممکن است بپرسید در توییتر با چه کسانی می‌توانیم صحبت کنیم؟ تقریباً همه؛ از خانواده و دوستان گرفته تا سلبریتی‌ ها و رهبران دنیا. اگر به موضوع خاصی علاقه دارید، به احتمال زیاد می توانید مباحث جالبی در آن زمینه در توییتر پیدا کنید. همچنین می توانید برندها و شرکت هایی را که به مشتریان خود جایزه می دهند، دنبال کنید.

توییت چیست؟

در توییتر همه چیز در توییت و توییت زدن خلاصه می شود. توییت زدن روش اصلی برقراری ارتباط در توییتر است. به پست ‌های شما در توییتر، “توییت” می‌گویند.

راهنمای کامل: ۲۰ تا از بهترین روشهای افزایش تعداد فالوور در توییتر (قطعی) 

توییت زدن به دلایل بسیاری انجام می شود: شاید بخواهید یک پست جالب را منتشر کنید یا بخواهید از یک سلبریتی یا کارشناس سؤالی بپرسید یا اینکه فقط هدفتان این است که حال و اوضاع فعلی خود را با دیگری در میان بگذارید. همچنین ممکن است هدف شما از توییت زدن، کسب امتیاز یا امتیازات ویژه برای شرکت در قرعه کشی ها باشد.

هنگام مطالعه قوانین قرعه کشی ‌ها، اغلب به اسپانسرهایی برمی‌خورید که در ازای توییت کردن قرعه ‌کشی برای دیگران به شما امتیازات بیشتری می دهند؛ یعنی باید با استفاده از یک هشتگ خاص برای دیگران پست بگذارید.پست گذاشتن برای شرکت در برخی قرعه کشی ها الزامی است.

رشته توییت چیست؟

رشته توییت

رشته توییت در توییتر به چه معنا است؟

همانطور که اطلاع دارید، تعداد کاراکترهای قابل استفاده در توییت ها محدود است؛ اما این مسئله روی تمایل برخی افراد برای انجام گفتگوهای بالای ۲۸۰ کاراکتر تأثیری ندارد.

در این موارد کاربران توییتر صحبت خود را به چند توییت تبدیل می کنند. به این توییت های مرتبط با هم رشته توییت می گویند. کاربران به منظور راحتی در دنبال کردن رشته توییت ها آنها را پشت سر هم شماره‌گذاری می کنند: مثلاً ۱/۱۰، ۲/۱۰، … .

راه ساده ‌تر، استفاده از باتی به نام ThreadReaderApp است که رشته توییت را باز کرده و به یک صفحه وبلاگ مانند تبدیل می‌کند.

بازتوییت چیست؟

retweet

در بازتوییت چیزی را که شخص دیگر نوشته است به اشتراک می گذاریم و به طور همزمان خود شخص نیز از این اقدام ما مطلع می شود.

هنگامی که در توییتر هستید، می توانید با فشار دادن دکمه مربعی شکلی که از دو فلش تشکیل شده و در زیر توییت مربوطه قرار گرفته است، آن را بازتوییت کنید. همچنین می توانید عبارت RT@username را در ابتدای توییت قرار بدهید و سپس آن را به اشتراک بگذارید.

می توانید توییت کابر دیگر را بدون نوشتن نظرات خود باز توییت کنید یا اینکه چندکلامی از خودتان به آن اضافه کنید.

نمونه‌ای از یک بازتوییت ساده را در اینجا آورده‌ایم:

RT @ContestsGuideمیخواهید یک جایزه نقدی برنده شوید؟ با توجه به چند نکته ساده می توانید…

سایر کاربران توییتر پست های بازتوییت شده شما را در تب اعلان های خود خواهند دید. بسیاری از کاربران توییتر قدردان بازتوییت های شما هستند چراکه این بازتوییت ها کمک می کنند تا پیام آنها به طیف گسترده ‌تری از مخاطبین یعنی دنبال‌کنندگان شما برسد.

ساده ترین روش دانلود فیلم، گیف و عکسهای توییتر در کامپیوتر و موبایل

اگر کاربر توییتر ببیند که شما پست او را بازتوییت می ‌کنید، او نیز احتمالاً شما را دنبال خواهد کرد یا پست های شما را به اشتراک خواهد گذاشت و در نتیجه مخاطبین شما بیشتر خواهند شد.

بازتوییت کردن، برای ورود به اغلب مسابقات توییتری امری الزامی است، زیرا بازتوییت ها به شرکت کمک می‌کند تا پیام ‌های تبلیغاتی خود را منتشر کند. اگر شما به امید برنده‌شده بازتوییت می‌کنید، حتماً پست های خود را به صورت عمومی منتشر کنید تا اسپانسر بتواند امتیاز شما را جهت شرکت در مسابقه لحاظ کند.

@ در توییتر به چه معنا است؟

@ برای پاسخ‌گویی به توییت استفاده می شود. در توییتر از علامت @ برای پاسخ‌گویی به توییت کاربر دیگر استفاده می شود که به آن پاسخ با اتساین می‌گویند. اگر می‌خواهید به توییت کاربر دیگر جواب دهید، باید از @ استفاده کنید. به این صورت که ابتدا علامت @ و بعد از آن نام کاربری شخص مورد نظر و در نهایت پیام خودتان را بنویسید. به این ترتیب می توانید با نویسنده اصلی پست گفتگو کنید. همچنین می توانید با کلیک روی آیکن زیر توییت اصلی که شبیه به نماد گفتگو است، آن را بازتوییت کنید.

یک نمونه پاسخ با @ در اینجا آورده شده است:

@ContestsGuide من در یکی از قرعه کشی ‌های ارسالی شما یک ماشین نو برنده شدم. از شما بخاطر آن پست تشکرمی‌کنم.

با استفاده از نشانه @، کاربر توییتر حتی اگر دنبال‌ کننده شما هم نباشد، پست شما را در قسمت اعلان های خود خواهد دید.

در توییتر می توانید با کلیک روی «follow conversation» یعنی دنبال کردن گفتگو، گفتگویی را که با نشانه @ در حال انجام است، به طور کامل ببینید. با استفاده از نشانه @ و پاسخ ‌گویی به برخی توییت های قرعه کشی، می توانید در آن قرعه کشی ها شرکت کنید.

همچنین می توانید از نشانه @ برای ارجاع به کاربر دیگر توییتر استفاده کنید؛ به عنوان مثال اگر مبحثی سراغ دارید که فکر می‌کنید برای کاربر دیگر جالب است و می‌خواهید به او اطلاع دهید، کافیست علامت @ و نام آنها را به پست خود اضافه کنید تا در جریان موضوع قرار بگیرند. به این کار «یادآور@» می‌گویند.

هشتگ در توییتر چه معنایی دارد؟

هشتگ در توییتر

در توییتر می توانید با کمک هشتگ‌ ها مباحث مورد نظر خود را راحت ‌تر پیدا و دنبال کنید. کاربران توییتر با استفاده از هشتگ‌ ها به شما می‌گویند که موضوع توییت هایشان چیست؟ همه می توانند هشتگ مورد نظر خود را جستجو کنند و تمام پست های مربوط به آن هشتگ را پیدا کنند.

برای مثال وقتی شرکت ‌ها می خواهند درباره جوایز جدیدشان توییت بزنند با هشتگ «#قرعه کشی» توییت خود را برچسب گذاری می کنند. به این ترتین مخاطبین نهایی یعنی افراد علاقه مند به این قرعه کشی ها، توییت آنها را به راحتی پیدا می کنند. برای ساختن هشتگ باید علامت هشتگ را در جلوی کلمه یا ترکیبی از کلمات قرار دهید به طوری که هیچ فاصله ای بین آنها نباشد.

توییت حاوی هشتگ، مشابه مثال زیر است:

برای ورود AcmeInc@ را دنبال کرده و توییتی حاوی هشتگ «#می‌خوای برنده شی» ارسال کنید.

در این مثال «#می‌خوای برنده شی» همان هشتگ است. استفاده از هشتگ‌ های خاص جهت ورود به بسیاری از قرعه کشی های توییتری الزامی است، زیرا اسپانسرها با این شیوه افراد شرکت کننده را ردیابی می کنند.

دنبال‌کننده توییتری چیست؟

دنبال‌کننده توییتری

فالوورها یا دنبال کننده ها همیشه منتظرند ببینند شما برای توییت زدن چه دارید؟

دنبال کننده ها کسانی هستند که وقتی شما توییت جدیدی ارسال می‌کنید، آن را در بخش اعلان های خود دریافت می کنند. اگر به لیست افرادی که به طور منظم مطالبشان را می خوانید شخصی را اضافه کنید در واقع او را دنبال کرده اید و اگر آن شخص هم همین کار را انجام بدهد، به جمع دنبال کننده های شما اضافه خواهد شد.

محبوبیت در توییتر اغلب بر اساس تعداد دنبال کننده های شخص سنجیده می شود. تعداد دنبال کننده های سلبریتی ها، شرکت های بزرگ و شخصیت های اجتماعی به دهها میلیون نفر می‌رسد.

برای ورود به مسابقات تویتری باید ابتدا اسپانسر را دنبال کنید. یکی از مزایایی که قرعه کشی های توییتری برای شرکت ها دارد این است که آنها می توانند تعداد دنبال کننده های خودشان را افزایش بدهند. به این ترتیب می توانند به راحتی با دنبال کننده های خود ارتباط برقرار کنند و آنها را از جوایز جدیدشان آگاه کنند یا خدمات و محصولاتشان را تبلیغ کنند.

یاران توییتری چه کسانی هستند؟

یاران توییتری

یاران توییتری افرادی هستند که هم آنها شما را دنبال می کنند و هم شما آنها را دنبال می‌کنید.

یاران توییتری افرادی هستند که مجموعه شما را در توییتر شکل می دهند؛ این افراد توییت های شما را دنبال می کنند، پست های شما را بازتوییت می کنند و موضوعات مورد علاقه شما را منتشر می کنند.

یاران توییتری که در انگلیسی به آن Tweeple می‌گویند از ترکیب دو کلمه Twitter و people به دست می‌آید. حتی برخی افراد در زبان انگلیسی از عبارت tweeps نیز استفاده می کنند که ترکیب Twitter با عبارت مکالمه‌ای peeps است.

در اینجا مثالی از نحوه استفاده از عبارت «یاران توییتری» در گفتگوها آورده‌ایم:

«می‌خواهم همه یاران توییتری خودم را از یک مسابقه جدید باخبر کنم.»

گروه توییتری چیست؟

گروه توییتری

از طریق کامپیوتر خود به گروه‌ های توییتری بپیوندید تا شانس برنده شدن داشته باشید.

گرو ‌های توییتری به مکالماتی گفته می شود که شرکت ها میزبان آن هستند و موضوع آنها معمولاً به کسب و کار آن شرکت مربوط می شود.

برای مثال ممکن است یک شرکت پوشک میزبان گروهی توییتری با موضوع «راه های مقابله با بثورات پوستی پوشک» باشد یا ممکن است یک شرکت ماشین های اجاره ای، گروهی توییتری با موضوع «رانندگی ایمن تر» راه اندازی کند.

با این ۱۰ ترفند امنیت اکانت توییتر خود را به حداکثر ممکن برسانید!

ممکن است با عبارت گروه توییتری به این شکل روبرو شوید:

در ساعت ۸ بعد از ظهر به وقت استاندارد شرقی به گروه توییتری ما بپیوندید و درباره بهترین نکات مسافرتی که می‌دانید گفتگو کنید و برنده جوایز ارزشمند ما شوید! #travelsmart

در این گروه ها به منظور تشویق افراد به شرکت در گروه و بالا بردن هیجان، جوایزی در طول برگزاری گروه به شرکت‌کنندگان اهدا می شود. این جوایز ممکن است در قبال انتشار خبر برگزاری گروه، توییت زدن با هشتگ خاص حین برگزاری گروه و موارد دیگر اهدا شود.

DM (پیام خصوصی/مستقیم) چیست؟

DM در توییتر

DM عبارتی توییتری به معنای «پیام مستقیم» و راهی برای ارسال پیام خصوصی به کاربر دیگر است.

برای ارسال پیام مستقیم به شخص دیگر، آن شخص باید جزء دنبال‌کنندگان یا همان فالوورهای شما باشد.

برای ارسال پیام مستقیم باید توییت خود را با DM سپس @ و بعد کاربر مورد نظر خود آغاز کنید. به این ترتیب شخص دیگری پیام شما را نخواهد دید.

در رابطه با قرعه کشی های توییتری حتماً حواستان به پیام های مستقیم باشد. اغلب شرکت ها به این شیوه، برنده شدن شما را در مسابقات توییتری اعلام می کنند. به همین دلیل است که اغلب شرکت ها از شما می خواهند آنها را دنبال کنید تا برای بردن جوایز واجد شرایط شوید.

سایر اصطلاحات توییتر (پیشرفته تر)

لیمیت (Limit): وقتی شما زیاد فالو، توییت یا فیو کنید، اصطلاحاً لیمیت می‌شوید. چون سرعت این کار زیاد است و عمل شما هم تکرارپذیر است، توییتر به‌عنوان ربات شما را شناسایی‌ می‌کند و چند دقیقه یا چندساعتی دسترسی‌تان مثلاً برای توییت‌کردن متوقف می‌شود که با صبرکردن مشکل برطرف می‌شود.
مومنت (Moment): وقتی قرار است داستانی را در چند توییتر تعریف کنید، می‌توانید از قابلیت مومنت‌ساختن استفاده کنید که پس از توییت‌کردن مومنت، شکل ظاهری آن، تفاوت‌هایی خیلی جزئی با توییت‌های معمولی دارد.

مجموعه توییت: قبل از اضافه‌شدن مومنت به توییتر، افراد توییت‌های داستانی خود را با عناوینی همچون مجموعه توییت، سلسله توییت، رشته توییت (رشتو) توییت می‌کردند. البته با اینکه مومنت به توییتر اضافه شده است، بااین‌حال خیلی‌ها مجموعه‌توییت‌نوشتن را به مومنت‌ساختن ترجیح می‌دهند.

شخم‌زدن: وقتی کسی به پروفایل شخص دیگری می‌رود و یک‌جا چند توییت او را ریتوییت می‌کند، می‌گویند دارد شخم می‌زند. پیش‌ترها که امکان ریتوییت‌کردنِ توییت افراد توسط خودشان در توییتر فراهم نبود، افراد معمولاً به توییت‌های قدیمی خودشان می‌رفتند و یک نقطه (.) منشن می‌کردند. با این کار توییت خودشان را بالا می‌آوردند. به این کار هم شخم‌زدن می‌گویند؛ با این تفاوت که خود فرد توییت‌های خودش را شخم می‌زد.

ژانر (Genre): وقتی اکثریت افراد دربارۀ موضوعی خاص صحبت کنند، می‌گویند فلان موضوع ژانر شده است. مثلاً وقتی حادثۀ پلاسکو اتفاق افتاد، ژانر توییتر، ساختمان پلاسکو بود.

منشن (Mention): به پاسخ‌دادن به توییت‌ها منشن می‌گویند. درواقع همان کامنت‌گذاشتن است.

منشن قطاری: وقتی تعداد کاربران زیادی را در یک ریپلای منشن کنید، به کار شما منشن قطاری می‌گویند. این اصطلاح به‌دلیل برداشته‌شدن محدودیت کاراکتر در توییتر و محاسبه‌نشدن حروف یوزرنیم افراد، کم‌کم در حال ازبین‌رفتن است.

فیواستار (Favstar): توییت‌هایی که بیش ‌از ۱۰۰۰ فیو بخورند، اصطلاحاً فیواستار می‌شوند.

فیوکردنِ منشن: وقتی کسی به توییت کس دیگر منشن می‌دهد و نفر سومی منشن او را فیو می‌کند، به این عمل فیوکردنِ منشن گفته می‌شود. این کار بیشتر با هدف اینکه من از این منشن به این توییت خوشم آمده یا با نظر کسی که منشن داده موافق هستم، انجام می‌شود. البته خیلی از افراد نیز هستند که دوست ندارند سایر افراد، منشن‌هایی که به‌صورت پابلیک می‌دهند، فیو کنند!

نوتیفیکیشن (Notification): همان اعلان‌هاست. مثلاً وقتی کسی توییت شما را فیو می‌زند یا ریتوییت می‌کند یا… برای شما نوتیف می‌آید که کدام کاربر در صفحۀ شما چه کار کرده است. نوتیفیکیشن را به‌صورت خلاصه «نوتیف» هم می‌گویند.

ترند (Trend): به تأثیرات توییت‌ها در رواج یک موضوع و شناخته‌شدن موضوع، ترند می‌گویند. شما می‌توانید ترند‌های فارسی توییتر را در حساب کاربری ترندیتر که یک ربات است و به تشخیص خودش از وضعیت ریتوییت می‌کند یا سایت‌های Trendsmap ،Keyhole ،TweetReach و Tweet Binder مشاهده کنید.

طوفان توییتری: به اعلام عمومی برای توییت‌کردن دربارۀ یک موضوع مشخص، طوفان توییتری می‌گویند. درواقع یک قدم عقب‌تر از ترند‌شدن موضوعی خاص است که کاربرها تلاش می‌کنند آن موضوع ترند بشود. این طوفان‌ها قدرت ترندجهانی‌شدن نیز دارند. وقتی می‌خواهند طوفان راه بیندازند، می‌گویند فلان هشتگ را همه‌باهم در طوفان توییتری داغ کنیم. این داغ‌کردن استعاره از ترند‌کردن دارد. مثلاً برای جشن قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر از قبل اطلاع‌رسانی می‌کنند که ساعت ۹ شب همه با هشتگ #پرسپولیس_قهرمان توییت کنند و این هشتگ را داغ کنند.

ویدیوی آموزش توییتر

 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا