معرفی و آموزش ترفندهای تلگرام

آموزش ساخت کانال تلگرام و تفاوت آن با گروه تلگرام

بر خلاف دیگر اپ های پیام گذاری، استفاده از تلگرام برای کسب و کار به دلیل قدرت گروه تلگرام و کانال های تلگرام، نیاز به هیچ نرم افزار اضافه ای ندارد. ما در این قسمت از سایت چگونگی ایجاد گروه تلگرام و همچنین کانال تلگرام را آموزش می دهیم. همچنین به شما کمک می کنیم تا گروه عمومی و خصوصی تلگرام را از هم تمیز دهید. اگر می خواهید مستقیما به یک بخش خاص بروید، می توانید با استفاده از فهرست زیر این کار را انجام دهید:

 • گروه تلگرام چیست
 • چه موقع از گروه تلگرام استفاده می شود
 • چگونه یک گروه تلگرام ایجاد کنیم
 • مدیریت گروه تلگرام
 • کانال تلگرام چیست
 • چه موقع از کانال تلگرام استفاده می شود
 • چگونه یک کانال تلگرام ایجاد کنیم
 • مدیریت کانال تلگرام
 • گروه های تلگرام در برابر کانال های تلگرام

گروه تلگرام چیست؟

اگر قبلا از گروه های واتساپ استفاده کرده اید، پس مفهوم کلی گروه تلگرام را هم می دانید. گروه های تلگرام به شما اجازه می دهد تا کاربرهای دیگر تلگرام را به یک گپ جداگانه دعوت کنید، که همه ی اعضا می توانند در آن شرکت کنند.

گرچه گروه تلگرام یک مزیت خاص نسبت به گروه واتساپ دارد، و آن این است که شما می توانید تا ۲۰۰۰۰۰ نفر جمع کنید که البته هیچ یک از ما هرگز در گروهی به این بزرگی شرکت نکرده ایم، بلکه آن را به عنوان یک تجربه فرض می کنیم.

جمع کردن یک گروه تلگرامی در این اندازه کار آسانی نیست و آیا اصلا شما یک گروه ۲۰۰۰۰۰ نفری می خواهید؟ برای کمک به شما که گروهتان را به یک اندازه ی مناسب تعدیل کنید، تلگرام گروه های عمومی و خصوصی را ارائه کرده است.

گروه های خصوصی تلگرام در برابر گروه های عمومی تلگرام

بین گروه های خصوصی و عمومی تلگرام چند تفاوت مهم وجود دارد. این تفاوت ها حول این محور می چرخند که چطور این گروه یافت می شود و چطور افراد را به گروه دعوت می کند.

در گروه های خصوصی تلگرام، فقط ایجاد کننده ی گروه یا یک ادمین کمکی می تواند افراد را مستقیما به گروه دعوت کند. گروه های تلگرامی همچنین لین کهای دعوتی به این شکل دارند : t.me/shortcode. در یک گروه خصوصی تلگرامی فقط ادمین و یک کمکی به این لینک دعوت دسترسی دارند. همان طور که ممکن است انتظار داشته باشید، گروه های خصوصی تلگرام نمی توانند با جست و جوی درون شبکه یافت شوند.

گروه های عمومی تلگرام قطب مخالف هستند. آنها به راحتی این امکان را فراهم می کنند تا کاربران بیشتری در گروه ها جمع شوند تا شما بتوانید از محدوده ی ۲۰۰۰۰۰ عضو به طور کامل استفاده کنید. شما می توانید از جست و جوی درون شبکه ی تلگرام استفاده کنید تا گروه های عمومی تلگرام را پیدا کنید و لینک دعوت برای همه ی اعضای گروه موجود است.

به این طریق همه ی اعضای گروه می توانند لینک t.me را جایی در اینترنت پست کنند تا گروه بزرگ شود. گروه های عمومی تلگرام همچنین می توانند نام خود را روی shortcode خود بنویسند تا جذاب تر شود و افراد بیشتر روی آن کلیک کنند و تعداد اعضا بیشتر شود.

چه موقع از یک گروه تلگرامی استفاده می شود؟

با این پیکربندی و این همه گزینه های مختلف، استفاده ی گروه های تلگرامی برای کسب و کار تقریبا در هر موقعیتی ممکن است. به طور کلی، از گروه های تلگرامی کسب و کار که ایجاد می کنید به صورت درونی و برونی می توان استفاده کرد.

به صورت درونی بیشتر احتمال دارد که از گروه تلگرامی خصوصی استفاده کنید زیرا به جای گروه واتساپ از گروه تلگرامی خصوصی استفاده می کنید. این راه خوبی است که زندگی کاری و زندگی عمومی خود را از هم جدا کنید. مخصوصا اگر در کشوری هستید که تلگرام در آن خیلی معروف نیست. میتوانید از گروه های کاری تلگرام برای تیم ها، پروژه ها، حوادث و غیره استفاده کنید.

به صورت خروجی شما می توانید هم از گروه خصوصی تلگرام و هم از گروه عمومی تلگرام استفاده کنید. گروه های خصوصی تلگرام برای این مناسب است که مثلا شما یک واسطه هستید و می خواهید با یک مشتری خاص روی یک پروژه کار کنید و به شما اجازه می دهد که با مشتریانتان به صورت گروهی در ارتباط باشید و صحبت کنید. تلگرام همچنین ایمیل ها، اسناد و لینک هایی که ارسال می کنید را سازماندهی می کند.

گروه های تلگرامی عمومی همچنین می توانند برای ارتباط با کاربران حرفه ای تان مفید باشند. تصور کنید که در یک جلسه ی درون شبکه ای دارید مطالب و موضوعات آینده را مطرح می کنید. مطالبی را می نویسید و در پایان جلسه در گروه کاربران حرفه ای تان رای گیری می کنید. با مطالبی که کاربران حرفه ای تایید می کنند شما مقدار زیادی در زمان صرفه جویی خواهید کرد.

چگونه یک گروه تلگرامی ایجاد کنیم؟

ساختن گروه در تلگرام کار بسیار راحتی است. در قسمت چت، دکمه ی ایجاد را که در بالای جست و جو قرار دارد بزنید. بعد به جای نوشتن یک پیام جدید، با زدن گروه جدید، شما یک گروه تلگرامی ایجاد کرده اید. بعد برای گروه خود اسم انتخاب می کنید و عضو جمع می کنید.

ایجاد گروه در تلگرام

مدیریت گروه تلگرامی: تلگرام ویژگی های زیادی برای مدیریت گروه تلگرامی دارد. برای هضم راحت تر، ما این ویژگی ها را به اقلام جداگانه تقسیم کرده ایم: عضو گیری، مدیریت، سازماندهی، و مشخصات سلامت عقل.

جمع کردن اعضا برای گروه تلگرامی: برای عضو گیری دو راه اصلی وجود دارد. شما می توانید اعضا را دعوت کنید، یا لینکی ایجاد کنید که عضو گیری کند. همچنین می توانید به اعضای جدید اجازه دهید چت هیستری گروه تلگرامی را ببینند یا از نو شروع کنند.

دعوت اعضا به گروه تلگرامی: آسان ترین راه عضو گیری این است که افراد را از لیست تماس تان دعوت کنید. اگر به دنبال راهی هستید تا گروهی متشکل از دوستان و خانواده ایجاد کنید، این بهترین راه است.

اگر می خواهید تماس های تلفنی را جمع کنید به این صورت اقدام کنید: Info > Add Member

Info > Add Member

عضو گیری از طریق لینک دعوت

اگر می خواهید غیر از دوستان خود از افراد دیگر هم دعوت کنید، می توانید از لینک دعوت استفاده کنید. وقتی یک لینک دعوت ایجاد کردید، می توانید آن را به گروه های تلگرامی دیگر، شبکه اجتماعی، وب سایت تان و هر جای دیگری که فکرش را می کنید بفرستید.

اگر یک گروه تلگرامی عمومی دارید، این مزیت را دارید که لینک دعوت را شخصی کنید. این کاری است که در گروه تلگرامی خصوصی نمی توانید انجام دهید. هرچند همیشه می توانید از URL shortener استفاده کنید.

برای پیدا کردن لینک دعوت از این طریق اقدام کنید: Info > Subscribers > Invite link .

Info > Subscribers > Invite link .

چت هیستری برای اعضای جدید گروه تلگرامی

وقتی با گروه نزدیکی از دوستان برنامه های زیادی دارید، و وقتی گروه بزرگتری از افراد را دعوت می کنید مجبورید همان اطلاعات را به طور پیوسته باز ارسال کنید که در این صورت استفاده از گروه های واتساپ می تواند آزاردهنده باشد. اما گروه های تلگرام این مشکل را ندارد.

تلگرام به شما اجازه می دهد انتخاب کنید که آیا اعضای جدید هیستری چت را ببینند یا خیر. بنابراین در گروه تلگرام می توانید چت های قبلی را خصوصی یا عمومی کنید.

تبدیل کردن هیستری چت به حالت مخفی و قابل رویت: Info > Edit > Chat History for New Members

Info > Edit > Chat History for New Members

ویژگی های ادمین کمکی گروه تلگرامی

از آن جا که گروه های تلگرامی می تواند تا ۲۰۰۰۰۰ نفر افزایش داشته باشد، شما برای مدیریت آن گروه ها نیاز به کمک دارید. خوشبختانه تلگرام ویژگی هایی دارد که شما را قادر می سازد ادمین کمکیانی را اضافه یا حذف کنید، مجوز بدهید، و حتی لیستی از اعمال اخیر مدیران را ببینید.

اضافه کردن ادمین کمکیان گروه تلگرامی و مدیریت اختیارات آن ها

گرفتن ادمین کمکی به شما کمک می کند تا گروه های ۲۰۰۰۰۰ نفری و یا حتی کم تر را اداره و کنترل کنید. یک چیز خارق العاده در مورد ادمین کمکیان این است که شما می توانید اختیارات آن ها را محدود کنید. شما می توانید تعیین کنید که ادمین کمکیان می توانند:

 • اطلاعات گروه را تغییر دهند
 • پیام ها را حذف کنند
 • کاربرها را تحریم کنند
 • کاربرها را از طریق لینک دعوت کنند
 • پیام ها را پین کنند
 • ادمین کمکیان جدید بگیرند

گرفتن ادمین کمکی: Info > Edit > Administrators > Add Admin.

مدیریت اختیارات ادمین کمکی ی کمکی مدیر گروه: Info > Edit > Administrators > Select The Admin > Toggle Permissions.

Info > Edit > Administrators > Select The Admin > Toggle Permissions.

اقدامات اخیر ادمین کمکی

با بررسی اقدامات اخیر ادمین کمکیان در تلگرام، می توانید فهرست کاملی از تغییراتی که آن ها اعمال کرده اند را ببینید.

دسترسی به اقدامات اخیر: Info > Administrators > Recent Actions.

Info > Administrators > Recent Actions.

اختیارات اعضای گروه تلگرام

شما در گروه تلگرام می توانید تعیین کنید که اعضا این اختیارات را داشته باشند:

 • فرستادن پیام
 • فرستادن رسانه
 • فرستادن استیکر و گیف
 • درج لینک
 • فرستادن رای
 • گرفتن عضو
 • پین کردن پیام
 • تغییر اطلاعات گروه

با این همه گزینه شما می توانید گروه تلگرامی خود را هر طور که می خواهید اداره کنید.

شما حتی می توانید استثنائاتی را اضافه کنید و اختیارات اعضا را کم یا زیاد کنید.

تغییر اختیارات اعضا: Info > Edit > Permissions.

Info > Edit > Permissions.

اضافه یا حذف کردن استثنائات اختیارات: در پایین صفحه ی اختیارات بروید به قسمت استثنائات. آن جا شما می توانید اعضای شخصی انتخاب کنید و اختیارات آن ها را حذف یا اضافه کنید.

ویژگی های سازمانی گروه تلگرامی

این پتانسیل گروه های تلگرامی بزرگ که کاربرها می توانند در آن ها چت کنند به این معنی است که گم شدن اطلاعات مهم در چت هیستری نسبتا راحت است.

برای کمک به سازماندهی این اطلاعات، تلگرام این توانایی را امکان پذیر کرده است که متن ها را جست و جو کنید، رسانه های به اشتراک گذاشته شده را از هم تشخیص دهید و پیام ها را در بالای گروه تلگرام پین کنید.

عمل جست و جوی گروه تلگرام

اگر بخش کوچکی از متنی را که به آن نیاز دارید به یاد داشته باشید، می توانید آن را جست وجو کنید. وقتی بخش کوچکی از آن چت هیستری را ذکر کنید، تلگرام کل آن را در اختیار شما قرار می دهد.

جست و جوی یک پیام: Telegram Group’s name > click on the magnifying glass > enter the text you’d like to search for.

Telegram Group’s name > click on the magnifying glass > enter the text you’d like to search for.

رسانه ی به اشتراک گذاشته شده در گروه تلگرام

رسانه ی اشتراکی روش خوبی برای جست و جوی چیزهای مهم در چت گروه تلگرام است.

رسانه ی اشتراکی به شما کمک می کند همه ی رسانه ها، لینک ها، اسناد، و فایل های صوتی که در گروه به اشتراک گذاشته شده اند را بدون مراجعه به قسمت جست و جوی متن، ببینید.

جست و جو از طریق رسانه اشتراکی گروه تلگرام: Info> Shared Media

Info> Shared Media

پیام های پین شده ی گروه تلگرام

گاهی اوقات یک پیام آنقدر مهم یا جالب است که دوست دارید همه در گروه تلگرامی آن را ببینند. شما می توانید آن را در بالای گروه تلگرام پین کنید.

پین کردن یک پیام: روی پیامی که می خواهید پین کنید کلیک کرده و نگه دارید> pin

روی پیامی که می خواهید پین کنید کلیک کرده و نگه دارید> pin

سایلنت کردن گروه تلگرامی: روی اسم گروه تلگرامی کلیک کنید> روی زنگ کلیک کنید.

گزینه های تک به تک در گروه تلگرامی

گرچه سایلنت کردن گروه تلگرام آسان است، اما خاموش کردن یک گروه تلگرامی مهم از سر عصبانیت می تواند نتایج منفی داشته باشد. به همین دلیل تلگرام این توانایی را به شما می دهد که گروه تلگرامی را برای یک ساعت یا دو روز سایلنت کنید. این گزینه زمانی مفید است که شما می خواهید برای مدتی از گروه دور باشید، نه برای همیشه.

مدیریت نصب اطلاعیه ی گروه تلگرامی: Info > Notifications

Info > Notifications

وصل کردن گروه تلگرام به کانال تلگرام

مهم نیست بینندگان شما چه کسانی هستند، شما می خواهید کسانی را داشته باشید که به دنبال دریافت اطلاعات هستند و کسانی که می خواهند در یک بحث شرکت کنند. تلگرام به شما اجازه می دهد این نیاز را مرتفع کنید.

وقتی گروه تلگرامی را به کانال تلگرامی وصل می کنید، همه ی پیام هایی که در کانال تلگرام می فرستید به طور خودکار به گروه تلگرامی فرستاده می شوند.

این به این معنی است که شما یک کانال تلگرامی عمومی دارید که در آن آخرین اخبار را برای کسانی که می خواهند آن ها را بشنوند و دنبل کنند، می فرستید. پس شما گروه تلگرامی خصوصی را به جایی وصل می کنید که می خواهید کاربران حرفه ای را که دوست دارید از آن ها بازخورد دریافت کنید دعوت کنید. به این شکل شما از هر دو برنامه استفاده خواهید کرد .

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا