آموزش های متنوع دیگر

10 بهترین نرم افزار طراحی خودرو (مبتدی تا حرفه ای)

در این پست ۱۰ تا از بهترین نرم افزارهای طراحی خودرو را نه تنها برای افراد مبتدی بلکه آنهایی که انتخاب حرفه ای ها هستند را به شما معرفی می کنیم. این انتخاب بر اساس سه عامل: نظرات کاربران، مهندسان حرفه ای و وب سایت های برتر خارجی صورت پذیرفته است.

8 نکته مهم که برای طراحی خودرو باید بلد باشید

به این موضوع دقت کنید که طراحی خودرو یک فرآیند پیچیده و چند جانبه است که باید به جوانب مختلف آن توجه کرد. در زیر مهم ترین نکات در طراحی خودرو را بررسی می‌کنیم:

 1. بازار هدف: قبل از شروع به طراحی، مهم است که بازار هدف خود را مشخص کنید. آیا خودرو برای استفاده شهری یا جاده‌ای است؟ آیا به دنبال خودروی خانوادگی یا خودروی ورزشی هستید؟
 2. امکانات و ویژگی‌ها: مشخص کنید که خودرو چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد. این امکانات ممکن است شامل امکانات ایمنی، تکنولوژی، راحتی، کارایی و اقتصادی بودن باشد.
 3. طراحی خارجی: طراحی بیرونی خودرو بسیار مهم است. طراحی باید جذاب و الهام‌بخش باشد، اما همچنین به امکانات فنی و ایمنی نیز توجه کند. نکاتی مانند آرایش خطوط، نسبت‌های بدنه، زوایای فرم‌دهی و نورپردازی مهم هستند.
 4. طراحی داخلی: داخلی خودرو باید راحت، کارا و جذاب باشد. طراحی صندلی‌ها، کنسول مرکزی، سیستم های اطلاعاتی و سایر امکانات داخلی باید به کاربران راحتی و ارتباط مناسب با خودرو را ارائه کند.
 5. مواد ساخت: استفاده از مواد با کیفیت و سبک در ساخت خودرو مهم است. این مواد باید همچنین استانداردهای ایمنی را هم پاسخ دهند.
 6. آزمون و ارزیابی: پس از طراحی اولیه، ضروری است که خودرو به آزمایشگاه‌ها و مراکز تست برای ارزیابی ایمنی، کارایی و کیفیت فنی ارسال شود.
 7. محیط زیست و اقتصادی: در طراحی خودرو، باید به مسائل محیط زیستی و بهره‌وری انرژی نیز توجه کرد و سعی کرد خودرویی را طراحی کرد که در مصرف سوخت و گازهای آلاینده کمک کند.
 8. به‌روزرسانی‌ها: پس از عرضه خودرو، ارائه به‌روزرسانی‌هایی برای بهبود عملکرد، ایمنی و راحتی کاربری بسیار حیاتی است.

همه این نکات با همکاری یک تیم متخصص در زمینه‌های مختلف مانند طراحی صنعتی، مهندسی مکانیک، طراحی داخلی و ایمنی خودرو به بهترین شکل ممکن می‌توانند خودرویی با کیفیت و عملکرد بالا را طراحی و ساخت کنند.

حالا معرفی بهترین برنامه های طراحی خودرو در حال حاضر:

۱۰- اتوکد نسخه Revit LT Suite

AutoCAD Revit LT Suite

این یک نرم افزار حرفه ای است(قیمت آن ۱۳۰۰ دلار یا ۷۵ دلار ماهیانه می باشد!) که به شما ابزار مفید برای طراحی محصول سه بعدی را می دهد. شما به راحتی می توانید قطعات خودرو را در رویت ال تی طراحی کنید زیرا نرم افزار در مقایسه با نسخه های قبلی ساده تر است.

نکته جالب! بهترین نرم افزارهای مهندسی عمران کدامند؟

۹- نرم افزار تری دی مکس-  ۳Ds Max

3Ds Max

نرم افزار دیگری که توسط شرکت معتبر AutoDesk به شما معرفی شده است تری دی مکس. (این نرم افزار ۳،۶۷۵ دلار قیمت دارد) این نرم افزار یکی از قدیمی ترین ولی توانمندترین نرم افزارهای طراحی و شبیه سازی در دنیاست که بیشترین ابزارهای آماده را نسبت به سایر نرم افزارها در اختیار شما قرار می دهد. هر چند نرم افزاری پیچیده به حساب می آید و یادگیری آن زمان بر است. برای یادگیری تری دی مکس کلیک کنید!

۸- نرم افزار  SketchBook Designer

SketchBook Designer

اگر قصد دارید ابتدا طرح های مفهومی (طرح های ساده اولیه) خود را طراحی کنید، پس باید این نرم افزار را داشته باشید. کاربران Adobe Photoshop احساس راحتی بیشتری نسبت به این نرم افزار دارند، زیرا ویژگی های رنگی و بردار را داراست. پس اگر با فتوشاپ آشنایی دارید، پیشنهاد ما به شما استفاده از این نرم افزار است. شما همچنین می توانید لایه ها، سبک ها و ماسک ها را به طرح های تان اضافه کنید. یادگیری آن بسیار آسان تر از گزینه های بالاست.

۷- نرم افزار DrawBerry – مخصوص سیستم عامل مک

DrawBerry (Mac)

کاربران مکینتاش می توانند از این نرم افزار رایگان به عنوان یک مرحله اولیه در طراحی خودرو استفاده کنند. این ابزار قدرتمند است که به شما امکان نامحدود با نقاشی های برداری را می دهد. یعنی نرم افزاری است که شبیه به گزینه ۸ بوده و مانند فتوشاپ و نرم افزارهای گرافیکی ساده می باشد. شما می توانید طرح های پیچیده و ساده را با استفاده از این نرم افزار ایجاد کنید. یادگیری آن راحت است و کارکردن با آن بیشتر شبیه نقاشی کردن است.

۶- نرم افزار راینو- Rhinoceros

Rhinoceros

شما می توانید این نرم افزار را به صورت رایگان امتحان کنید یا می توانید آن را با قیمت ۱،۳۰۰ دلار – ۱۷۰۰ دلار خریداری کنید. (البته در داخل کشور رایگان می توانید آن رادانلود کنید). آخرین ویژگی های نرم افزار Rhino قابلیت های پیشرفته سه بعدی می باشد که باعث تضمین کیفیت بالاتر می شود. پیشنهاد ما و همه متخصصان در زمینه طراحی خودرو و طراحی صنعتی همین نرم افزار راینو است. بسیار قدرتمند، ساده و یادگیری آن خیلی سخت نیست. نرم افزاری نسبتا جدید و سبک است. این نرم افزار را در بین همه این ده نرم افزار در اولویت یادگیری قرار دهید! برای یادگیری راینو کلیک کنید!

۵- نرم افزار  Lightwave

Lightwave

یکی دیگر از نرم افزار های طراحی خودرو LightWave است که می توانید برای یک ماه به رایگان امتحانش کنید یا برای ۱۵۰۰ دلار خریداری کنید. شما همچنین می توانید سطوح ماشین بسیار دقیق را با سیستم گره نرم افزاری ایجاد کنید. این نرم افزار نسبتا سبک هم یادگیری ش خیلی سخت نیست و در بین طراحان خودرو محبوبیت زیادی دارد.

۴- نرم افزار کتیا –CATIA

CATIA V6

هنگامی که حرف از مدل سازی جامد و طراحی خودرو می آید، همیشه می توانید به CATIA متکی باشید. V6 آخرین نسخه آن است و شما می توانید با مراجعه به Dassault Systemes آن را سفارش دهید. در واقع این نرم افزار در اولویت مهندسان مکانیک و صنعتی می باشد چون قطعات پیچیده را می توان در آن طراحی کرد. هر چند کمی قدیمی می باشد. برای یادگیری کتیا کلیک کنید!

۳- نرم افزار اسکچاپ- Google SketchUp

Google SketchUp

این نرم افزار رایگان را می توان برای ایجاد طرح های مختلف سه بعدی خودرو استفاده کرد. اسکچاپ یک ابزار ساده است که می تواند تصاویر سه بعدی برجسته مانند ساختار و مدل های ماشین را. شما حتی می توانید پروژه خود را در فرمت های مختلف مانند PNG، JPG، TIFF و BMB ذخیره کنید. این نرم افزار توسط شرکت گوگل توسعه داده شده است. اگر می خواهید طرح هایی کلی یا مفهومی ارائه دهید، این نرم افزار بهترین نرم افزار در بین همه نرم افزاها می باشد. یادگیری آن حدود ۲۰ روز زمان می برد! برای یادگیری اسکچاپ کلیک کنید!

۲- نرم افزار فتوشاپ-Adobe Photoshop

Adobe Photoshop

بیشتر برای طراحان تازه کار و کسانی که قرار است طرح ها را بصورت دو بعدی کار کنند مناسب است. ابزار سه بعدی آن خیلی قوی نیست ولی اگر اتومبیلی در نرم افزار دیگری طراحی کرده اید و می خواهید آن راجلا و شیک نشان دهید، می توانید آن را وارد محیط فتوشاپ کنید و اصطلاحا کار پست پروداکشن را روی آن انجام دهید تا طرح تان زیباتر بنظر برسد. برای یادگیری فتوشاپ کلیک کنید!

۱-نرم افزار بلندر- Blender

Blender

Blender یک ابزار طراحی سه بعدی منبع باز است که امتیاز بسیار خوبی را از کاربران و توسعه دهندگان نرم افزار به دست می دهد. نرم افزار بسیار قدرتمند است و به شما پیشنهاد می شود در صورتیکه وقت زیادی برای یادگیری داشته باشید. چون پیچیدگی های زیادی دارد.

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

‫25 دیدگاه ها

   1. سلام مجید نادری هستم طرحهای متنوع رو طراحی میکنم و کلاس هم نرفته ام وبصورت حرفه ای طراحی میکنم و نیاز به راهنمایی دارم که چطور این هنر رو اراعه بدم .از شما ممنونم بتونی راهنماییم کنید

 1. در لیست نوشته شده فقط کتیا نرم افزار مکانیکی بود که در طراحی خوردو استفاده میشود و اسمی از نرم افزار سالیدورکز نیوردید .

 2. سلام ببخشید من میخوام به موتور ماشین طراحی کنم که تو یه انیمیشن ۱ دقیقه ای کار کنه و نوع کار کرد موتور رو نشون بده از چه نرم افزاری باید استفاده کنم؟

   1. سلام . پسر ۱۱ ساله من بشدت به طراحی ماشین علاقمند است . پیشنهاد شما برای شروع چیه و از چی و کجا شروع کنه ؟
    متشکرم از راهنماییتون

    1. سلام عزیز
     کمک کن از پایه شروع کنه…دونوع نرم افزار هست
     اولی طراحی سه بعدی و خروجی مدل واقع گرایانه
     دومی نرم افزار مکانیکی که این هم طراحی سه بعدی داره ولی با پلاگین های اصولی که برای طراحی قطعات و نحوه ی کارکرد قطعات کنار هم دیگه رو انجام میده
     اگه فقط به طراحی نمای ماشین علاقه داره دسته نرم افزارهای اولیه مثل تری دی مکس مایا بلندر…و ویدیوهای اموزش طراحی سه بعدی رو هم براش فراهم کن

 3. سلام وقت بخیر
  بنده فارغالتحصیل مهندسی مکانیک خودرو هستم و میخام در زمینه طراحی خودرو فعالیت کنم. لطفا راهنمایی کنید چه نرم افزارهایی رو به ترتیب یادبگیرم. فقط کمی سالیدوورک بلدم.
  ممنون از لطف شما

 4. طراحی خودرو دنیای وسیعی هست و هزار وجه داره. اگر می خواهید فقط دیزاین بدنه و و داشبورد انجام بدید نرم‌افزار های مدلسازی هنری مثل مایا تری‌دی مکس و بلندر خوبن.
  اگر می خواهید مهندسی نگاه کنید و با ابعاد و اندازه کار کنید و مکانیزم و … کار کنید حتما کتیا بعد سالیدورزک. ولی اگه خیلی به به ابعاد تسلط ندارید و حدودی می خوایید چیزی رسم کنید از راینو استفاده کنید.
  طراحی خودرو معقوله ای هست که عموما همه دوست دارن واردش بشن ولی خیلی پیچیدگی‌ها و محدودیت‌ها داره. و چیزی که رو کاغذ کشیده میشه هزار چرخ میزنه که در نهایت ساخته بشه و یه چیز خوب ازش در بیاد.

 5. سلام وقتتون بخیر
  دارم‌ماشین باگی طراحی میکنم برنامه ای هست که بعد ساخت اسکلت به صورت نرم افزاری مقدار فشار و پخش میزان استحکام روی ستون ها نشون بده و بشه طراحی کرد

 6. من علاقه شدیدی به طراحی خودرو دارم از بچگی ولی همیشه چون فک میکنم تو ایران جواب نمیده دنبالش نرفتم ، ولی عاشق طراحی خودرو از بچگی هستم،

 7. خسته نباشی مهندس ،ایا خودرو سازها نرم افزار انحصاری برای طراحی خودروهاشون دارن یا از همینا استفاده میکنن

 8. سلام، من میخام طراح خودرو بشم ولی نمیدونم چه رشته‌ای رو باید انتخاب کنم لطفا کمکم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا