آموزش های متنوع دیگر

آموزش تکنیک های ساخت موزیک ویدیو (گام به گام)

یک موزیک ویدیو می تواند به شما در توسعه و ترویج گروه موسیقی خود در کانال های فضای مجازی همانند یوتیوب، فیس بوک و دیگر برنامه های مجازی کمک کند. بر خلاف باور شما، یک موزیک ویدیو نیازمند صرف هزینه ی بسیار بالایی نیست. چیزی که در ایجاد یک موزیک ویدیو خوب مهم است این است که شما دارای یک ایده ی خوب، گروه خوب و بودجه ی قابل قبولی باشید.

برخی از شرکت های تولید موزیک ویدیو خوساتار هزینه ی بسیار زیادی برای تولید ساده ترین ویدیو های تبلیغاتی هستند، اما ما می توانید این کار را خودتان انجام دهید. و اگر می خواهید این کار را به یک فیلم ساز و یا یک تولید کننده فیلم واگذار کنید، آنها نیز این کار را با کمترین هزینه و یا حتی به صورت رایگان نیز برای شما انجام خواهند داد.

قبل از شروع تولید موزیک ویدیو خود، این نکته بسیار مهم است که یک برنامه ی کلی و چند نکته کلیدی را در ساخت خود در نظر بگیرید. در اینجا شما شاهد یک آموزش قدم به قدم برای تولید یک موزیک ویدیو خواهید بود.

۱- انتخاب موسیقی مناسب

در حالیکه انتخاب شما بهترین ایده برای تولید ویدیو مناسب برای تک آهنگ بعدی به نظر بیاید، اما ممکن است که بهترین بازخورد را نداشته باشید. در اینجا چند نکته دیگر نیز در مورد انتخاب آهنگ ذکر شده است:

 • به روز فکر کنید و یا آهنگی قدیمی را بازیابی کنید. این کار زمان بسیار بیشتری را نسبت به زمانی که برای فیلم برداری، ادیت و تولید موزیک ویدیو در نظر گرفتید خواهد گرفت. اگر آهنگ شما سه دقیقه ای و یا طولانی تر است، تک آهنگ “جدید” شما بایستی زودتر از زمانی که ویدیو شما منتشر می شود بیرون بی آید. به جای اینها، انتخاب کردن آهنگی را در نظر بگیرید که در گذشته به خوبی بر روی آن کار کرده اید و یا تک آهنگی را انتخاب کنید که برنامه ریزی شده بود تا در آینده، بعد از انتشار تک آهنگ بعدی شما منتشر شود.
 • تنها از جانب “تک آهنگ” به قضیه نگاه نکنید. اگر بخواهیم صادق باشیم، این روز ها که اوج انتشار ویدیو در اینترنت می باشد، هر ترکی را می توان به عنوان تک آهنگ در نظر گرفت. از این رو، شما باید ترکی را از یک آلبومی انتخاب کنید که قبلا برای آن ایده های موزیک ویدیو فوق العاده ای داشتید؛ حتی اگر آن آهنگ به طور اوریجینال به عنوان تک آهنگ تولید شده باشد.
 • ممکن است بخواهید که با قدم های کوچک شروع کنید. تولید هر دقیقه از یک آهنگ در موزیک ویدیو برای شما و گروه تولید موزیک ویدیو، دو الی ده ساعت زمان میگیرد که این زمان صرف فیلم برداری، ویرایش و اتمام کار می شود. هر چقدر زمان تولید بیشتر شود، ریسک ترک و کنار گذاشته شدن پروژه نیز بیشتر می شود.
 • مطمئن شوید که آهنگ شما واقعا الهام بخش باند خواهد بود. ممکن است که شما همه آهنگ هایی را که خودتان و یا گروه موسیقیتان تولید میکند را نپسندید. موزیک ویدیو ها باید ابراز معتبری از سازنده های آهنگ مورد نظر باشند. حتی بهترین سازنده های فیلم نیز در تلاش هستند تا موزیک ویدیو خوبی را برای آهنگی تولید کنند که از نظر موسیقی و یا متن آهنگ انتخابی الهام بخش باند نیست.
 • اگر آهنگ برای شما نیست،عواقب قانون کپی رایت را در نظر بگیرید. اینطور فکر نکنید که هر آهنگی را می توانید آزادانه برای موزیک ویدیو خود استفاده کنید. با اینحال اگر بودجه ی شما این اجازه را به شما می دهد تا موزیک ویدیویی را برای آهنگ شخص دیگری که تا به حال موزیک ویدیویی برای آن تولید نکرده تولید کنید، کاغذبازی های قانونی را برای اجرای قانونی کار در نظر بگیرید.

موزیک ویدیو و رنگ های مختلف

۲- انجام چیدمان اعضای فیلم برداری و تهیه لوازم مورد نیاز برای کار

هرچقدر هم که فیلم برداری شما ساده باشد، شما نیازمند یک تیم برای فیلم برداری هستید. اگر شما گروهی را برای انجام کار دارید، همه ی اعضا باید از وظایفی که موظف به انجام آن هستند آگاه باشند. در اینجا چند نمونه از وظایفی که باید محول شوند نوشته شده است:

 • فیلم بردار یا عکاس: یک یا چند نفر
 • مسئول نورپردازی برای تمامی صحنه ها و صحنه های محیط بسته: یک نفر
 • بازیگر و یا بازیگران: تعدادی از افراد که با توجه به نوع ویدیو هدف شما متفاوت هستند.
 • کارگردان: شخصی که همگی او را به عنوان مسئول کل پروژه می شناسد.
 • اعضای باند: این موضوع واضح به نظر می رسد، اما مطمئن شوید که همه ی اعضا توانایی حضور به موقع در روز های فیلم برداری را دارند.

هنگامی که گروه خود را ایجاد می کنید، نیاز های آنها را نیز در نظر بگیرید. اگر زمان فیلم برداری شما در هنگام وعده های غذایی است، برای اعضا غذا تهیه کنید و یا ار آنها بخواهید تا به همراه خود غذا آورده و در کنار هم زمانی را برای غذا خوردن اختصاص دهید. اگر در طول روز مشغول فیلم برداری هستید و یا ساعات زیادی را درگیر خواهید بود، یه گروه یادآوری کنید که تایمی برای استراحت داشته باشند.

به طور ایده آل، شما قادر خواهید بود تا تیمی را به کار بگیرید که تجهیزات مورد نیاز خود را دارا هستند. و اگر قرار باشد تجهیزات را خود شما آماده کنید، باید به نسبت بودجه ای که دارید بهترین تجهیزات را محیا بکنید. اگرچه در سال های اخیر قیمت های موجود کاهش یافته است، اما خرید دوربین، تجهیزات روشنایی و … باز هم ممکن است باعث از بین رفتن فرصت ها و انگیزه های شما شود.

حتما بخوانید: ۱۰ برنامه برتر برش و ویرایش فیلم در گوشی موبایل (رایگان و پرمیوم)

اجازه کردن تجهیزات مخصوص فیلم برداری، معمولا بهترین انتخاب است. بسیاری از مکان هایی که دارای برنامه هایی برای گروه های هنری هستند به شما اجازه می دهند تا با قیمت های پایین تر این تجهیزات را اجاره نمایید. شما همچنین می توانید از مراکز معتبر اطراف محل زندگی خود درخواست کمک کند تا ببینید آیا مایل به همکاری هستند و یا نه. چه کسی می داند؟ شاید شما در آن مراکز به دانشجویانی برخوردید که خواهان اشتراک تجهیزات فیلم برداری خود، در قبال مشارکت در پروژه ی شما و کسب تجربه دارند.

استفاده از افکت دود برای موزیک ویدیو

۳- برنامه ریزی برای فیلم برداری

تلف کردن وقت ممکن است برای شما هزینه ی بیشتری به بار آورد (در رابطه با اجاره ی محل و …) و یا اینکه باعث بد شدن روابط در میان گروه و … شود. بیشتر گروه هایی که بیشتر از کار کردن مشغول خوش گذرانی و وقت تلف کردن هستند، در واقع ناشی از عدم برنامه ریزی درست است. پس مدت زمان کوتاهی را برای فکر کردن راجب چگونگی انجام این فیلم برداری صرف کنید.

ایجاد کردن یک تابلو برای فیلم برداری هر یک از صحنه ها لازم است. این امر می تواند باعث اطمینان حاصل کردن از تمامی کار هایی که قرار است انجام دهید شود و همچنین کار شما را در توضیح موارد مورد نیاز برای اعضای گروه آسان تر می کند. در استفاده از گوگل برای جستجوی “تمپلیت تابلو های موزیک ویدیو” غفلت نکنید تا بتوانید تابلو مناسب خود را پیدا کنید. هر صحنه را در بالا رسم کرده و آن را در قسمت پایین تابلو به خوبی شرح دهید.

حتما بخوانید: بهترین آنتی ویروس های گوشی اندروید در سال ۲۰۲۰

بعد از تکمیل تابلوی خود، لیستی از تجهیزات و موارد مورد نیاز برای فیلم برداری هر یک از صحنه تهیه کنید. تابلو تکمیل خود را با تمامی اعضا به اشتراک گذاشته و در مورد هر صحنه با تیم های مناسب صحبت کرده و آن را تحلیل و بررسی بکنید. بهترین حالت این است که برنامه ای برای حضور هر شخص در هر مکانی نیز تهیه کنید تا کار ها با نظم بهتری پیش بروند.

مهم تر از همه، مطمئن شوید که اهضای دوربین و نورپردازی، از انتظارات شما برای هر یک از صحنه ها آگاهی کامل دارند. اگر شما عضوی از باند موسیقی هستید، خودتان نیز در صحنه ها حاضر خواهید بود. کسانی که قادر به دیدن چیزهایی هستند که وقتی خود شما در صحنه هستید نمیبینید، می توانند با توجه به دیده های خود پیشنهاداتی به شما بدهند.

اگر شما شخصی را به عنوان کارگردان به کار گرفتید (کسی به غیر از خودتان)، نیازمند این هستید که آن شخص را به طور خلاصه بر روی تابلو معرفی کنید. در آن صورت، کارگردان می تواند جلسات اعضا را مدیریت کرده و برنامه ریزی های لازم و … را انجام دهد.

۴- فیلم برداری

در روز فیلم برداری، متمرکز باشید و بر روی برنامه ریخته شده تمرکز کنید. مجموعه ی دقیقی از صحنات ضبط شده را به منظور ویرایش های بعدی نگه دارید. همیشه زمان زیادی را برای فیلم برداری اختصاص دهید. اگرچه صحنه ی تمام شده ممکن است تنها ده ثانیه از فیلم باشد، اما فیلم برداری و تنظیم همان ده ثانیه ساعت های زیادی را ممکن است از شما بگیرد.

هدف ما از موضوع مطرح شده این است که برای مثال شش ساعت از زمان خودرا به فیلم برداری “فوق العاده” اولین صحنه اختصاص ندهید تا مجبور نشوید مجموع صحنات آخر باقی مانده را با عجله و در عرض همان شش ساعت تمام کنید.

در حال ساخت موزیک ویدیو

به طور ایده آل، شما برداشت های متعدد خوبی برای هر یک از صحنه ها خواهید داشت. شما هیچ زمان قادر به داشتن فوتج زیادی نخواهید بود، و فیلم برداری مجدد باعث ضبط چیزی خواهد شد که برای اولین بار متوجه آن نبودید. هیچگاه نظر خوبی نیست که از دستورالعمل موجود در تابلو تخطی کنید، چراکه راه های زیادی برای اعضای گروه وجود دارد تا به فوتج موجود دسترسی خوبی ایجاد کنند.

حتما بخوانید: ۲۰ تا از جالب ترین برنامه های گوشی اندروید که حتما باید دانلود کنید!

برای مثال، اگر در اختیار خود دوربینی بیشتر از یکی دارید، از فیلمبردار “نمونه” بخواهید تا از دیگر زوایای موجود (که در دید دوربین نیست) و یا در میان دو صحنه فیلم برداری کند. این تکنیک باعث دست یافتن به فوتج های طلایی می شود که قبلا به آن برخورد نکرده بودید. به علاوع، برخی از بهترین صحنات ضبط شده ممکن است نمونه ی بهترین صحنات موجود با اعضا باشد.

۵- فیلم برداری فوتج های زنده

فیلم برداری از باندی که مشغول اجرای زنده است راه خوبی برای دستیابی به فوتج فوق العاده برای موزیک ویدیو شما است. فیلم برداری در اجرای زنده به این معنی است که شما قادر خواهید بود تا انرژی و ارتباطی که با حضار موجود است را به تصویر بکشید.

البته اگر شما در حال برنامه ریزی برای فیلم برداری کل ویدیو از یک اجرای زنده هستید، نیازمند افراد حرفه ای و با تجربه با امکانات فیلم برداری زنده است که نبود آنها باعث خواهد شد تا انجام این کار بسیار سخت و دشوار شود.

حتما بخوانید: ۸ ویدیو پلیر برتر اندروید از نگاه کارشناسان و کاربران اینترنت +لینک دانلود

راه کار بسیار بهتر دیگر برای کسی که در حال ایجاد کردن اولین موزیک ویدیو خود است این است که تعدادی صحنه به صورت زنده ضبط کند و سپس با دیگر فوتج های ضبط شده ترکیب نماید. در اینجا چند چالش منحصر به فرد برای در نظر گرفتن هنگام فیلم برداری زنده نوشته شده است:

 • باند موسیقی تنها یک بار اجرای زنده خواهد داشت، پس شما نیز تنها یک بار فرصت فیلم برداری از این صحنه را خواهید داشت.
 • ورژن زنده ممکن است به طور قابل توجه ای از ورژن ضبط شده متفاوت باشد، پس تنظیم و بازخوانی فوتج با ترک موسیقی ممکن است دردسر ساز شود.
 • حرکات و حالات بدن گروه موسیقی و به خصوص شنوندگان و حضار، به طور منظم ضبط نخواهند شد. از این رو، شما و کارگردان نمیتوانید انتظار داشته باشید تا حضار مانند خواسته ها و انتظارات شما حرکت کنند. از طرفی دیگر، این عکس العمل ها خالص و ناب هستند و اگر قادر باشید عکس العمل مثبتی را ضبط کنید، در واقع به فوتج ایده آل خود دست یافته اید.
 • نورپردازی و جلوه ها ممکن است فوق العاده به نظر حضار و تماشاگران برسد، اما ممکن است بر روی دوربین به آن صورت ایده آل و فوق العاده به نظر نرسد.
 • فیلم برداری شما ممکن است اجرای گروه موسیقی را دچار مختل کند. مطمئن شوید که اعضای گروه موسیقی بر روی صحنه هستند و صحنه ی اجرا به اندازه ی کافی بزرگ است تا کمترین لطمه به اجرا وارد شود.

تکنیکی که برای اطمینان حاصل کردن از بازیابی فوتج های زنده در ویدیو وجود دارد، اجرای زنده ی “روی صحنه” است. از گروه موسیقی بخواهید تا در مقابل حضار منتخب و یا دوستان یا طرفداران اجرا داشته باشند و یا فقط حالت اجرا به خود بگیرند. با انجام دادن فوتج “زنده” به این صورت، شما می توانید نورپردازی و یا حرکت مردم را کنترل کنید و ترک موسیقی را به هر اندازه که می خواهید و نیاز دارید پخش کنید.

گروه ساخت موزیک ویدیو

۶- استفاده از فوتج ثابت

شما می تواندی با اضافه کردن فوتج ثایت به ویدیو خود، کمی به آن رنگ و رو بدهید؛ اما باید از این موضوع آگاه باشید که تمامی فوتج های مربوط به موضوع از قانون کپی رایت پیروی می کنند. استفاده از فوتج بدون اجازه از دارندگان قانون کپی رایت آن فوتج، غیر قانونی است.

اگرچه، همچنین منابع فوتج موجود است که می توان از آن به صورت قانونی استفاده کرد. فوتج رایگان Royalty، فوتجی است که شما می توانید در هرگونه محیطی از آن استفاده کنید؛ بدون آنکه نیازی به درخواست اجازه و یا پرداخت هزینه به دارنده کپی رایت در هر زمانی که استفاده می شود نیست. اما ممکن است برای اجازه به دسترسی برای اولین بار از آن، نیازمند پرداخت هزینه ای باشد.

از دست ندهید: آموزش کامل ساخت موزیک ویدیو با افترافکت (به زبان ساده)

به علاوه، فوتج های بسیار زیادی تحت نظر لایسنس های مطرح در دسترس هستند – موارد اوریجینالی که صاحبان کپی رایت آنها را وارد زمینه عمومی وارد کرده اند که دارای شرایط مشخصی برا دریافت هستند. اغلب، تنها وضعیت موجود این است که شما خودتان به روش درستی نام منبع و یا سازنده فوتج را ذکر کنید.

۷- استفاده از نرم افزار ویرایش و اتمام ویدیو صحیح

این روز ها، نرم افزار هایی با قیمت مناسب و یا رایگان می توانند کار های قابل قبولی را برای ویرایش ویدیو شما انجام دهد:

 • نرم افزار ویدیو پایه برای کاربران Apple، برنامه ی iMovie است.
 • برای کاربران PC، امکانات برنامه ی ادوب پریمیر جای خوبی برای شروع کار است.

استفاده عاقلانه از جلوه های ویژه می تواند ویدیو شما را بسیار متمایز سازد. بیشتر این مساله مربوط به ظرفیت برنامه ای می شود که از آن برای ویرایش ویدیو خود استفاده می کنید. برای بهترین کیفیت ظاهری، استفاده از برنامه های حرفه ای مانند Apple Final Cut Pro و یا Adobe Premiere Pro را در نظر بگیرید.

بیشتر کامپیوتر ها و دستگاه های دیجیتال قادر به ویرایش فوتج فیلم هستند. اما دقت کنید که ویرایش ویدیو فضای زیادی از درایو را اشغال می کند پس باید درایو هارد خود را تمیز و خالی از فوتج هایی که از آنها استفاده نمی کنید نگه دارید (اما دقت کنید که فوتج هایی را که از آنها استفاده می کنید را پاک نکنید). برای بهتر شدن شرایط و سریعتر عمل کردن برنامه، یک هارد خارجی برای بایگانی کردن فوتج ویدیو های شما احتمالا ایده و نظر خوبی باشد.

حتما بخوانید: ۱۰ اپلیکیشن کاملاً کاربردی که هر کاربر اندروید در ایران به آنها نیاز دارد!

فرمت خروجی به مقصد آن وابسته خواهد بود ( جایی که شما می خواهید ویدیوتان به آنجا ختم شود). فرمت های فشرده شده ی بالا بهترین فرمت برای بارگذاری در اینترنت و محیط های مجازی است (فرمت Quicktime و MP4 در میان رایج ترین فرمت ها می باشد). برای ارسال به مدیا، فرمت DVD همچنان فرمتی رایج و بسیار خوب و مناسب است؛ همچنین نوار DigiBeta ممکن است که هنوز هم برای بردکست های تلوزیونی مورد نیاز باشد (که البته مساله ای است که با کمک گرفتن از شرکت های تولید حرفه ای قابل دسترسی است).

خواننده در حال اجرا

۸- خلاقیت

چه تعداد ویدیو بر روی MTV و یا YouTube دیده اید که شامل گروه موسیقی است که در حال اجرا در کلابی با نور های فلش دار است و حضار در حال رقصیدن هستند؟ این سبک از موزیک ویدیو بار ها و بار ها استفاده شده است و دیگر ایده ای خلاقانه برای شروع کردن کار نیست.

به جای آن، سعی کنید متفاوت فکر کنید. سعی بر استفاده از بازیگری سرشناس از دنیای هالیوود با ایتفاده از بودجه ای محدود در حالت کلی افتضاح به نظر می رسد. با این حال، مقدار قوی از اوریجینال بودن به شما اجازه خواهد داد تا ویدیوتان بدون در نظر گرفتن بودجه شما، با صدها نفر ارتباط برقرار کند.

از سمتی دیگر، دقت کنید که این کار را با اغراق بیشتری انجام ندهید. یک ایده ساده و یک اجرای خوب، همیشه موثر تر از یک ایده ی پیچیده با اجرای ضعیف است.

حتما بخوانید: ۸ تا از بهترین اپ های پخش موزیک در گوشی اندروید +لینک دانلود

۹- ایده ها و نکات کلیدی

 • در استفاده ی مفرط از بزرگنمایی دقت کنید: هنگام فیلم برداری ممکن است خوب به نظر برسد، اما در ویرایش نهایی بزرگنمایی معمولا کلیشه و غیر قابل استفاده به نظر می رسد. به طور معمول، تنها اشخاص حرفه ای با دستانی محکم و ثابت قادر به مدیریت چنین مساله ای هستند.
 • از جلوه های ویژه ی بیش از اندازه اجتناب کنید: یک موزیک ویدیو خوب، موزیک ویدیویی نیست که نشان دهد شما و یا ویراستارتان تا چه اندازه در اعمال جلوه های ویژه مهارت دارید. استفاده از چند جلوه در طول ویدیو برای ایجاد کردن احساس خاصی بسیار بهتر از آن است که از تعداد زیادی جلوه ویژه برای جذاب کردن ویدیو استفاده کنید.
 • در مورد اضافه کردن جلوه های صوتی نیز فکر بکنید: یک موزیک ویدیو دراماتیک ممکن است با چند جلوه ویژه ی صوتی اضافه تقویت شود. اگر ویدیو شما با شخصی که در حال راه رفتن در خیابان است شروع می شود، شما می توانید صدای قدم ها و یا صدای شلوغی و ازدحام خیابان را به آن اضافه نمایید.
 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

 1. نسلش دیگه خزه درس مثل آهنگ بندری البته من به هرکسی فنشه احترام میذارم من خودم طرف موزیک های شاد تند و یا حتی خشن آمریکایی بریتانیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا