آموزش اینترنت

آموزش گام به گام شبکه کردن دو کامپیوتر در ویندوز ۷ و ۱۰ به زبان ساده

یکی از قابلیت ها و مزیت های مهم شبکه کردن کامپیوترها این است که کاربران می توانند بدون استفاده از اینترنت، اطلاعات و داده های خود را با سیستم دیگر استفاده کنند یا به عبارت دیگر از فایلهای مشترک استفاده کنند. در ادامه با چگونگی شبکه کردن دو کامپیوتر در ویندوز ۷ و ۱۰ آشنا می شوید.

مقدمه:

بطور کلی شبکه به مجموعه ای از اجزا گفته میشود که هدف واحدی دارند. هر کدام از کامپیوترهای موجود در شبکه باید امکان کارکردن به تنهایی و به دور از شبکه را داشته باشد. با استفاده از شبکه، مدیریت و نظارت بر عملکرد کاربران آسان است. با شبکه کردن دو کامپیوتر یا لپ تاب می توانید هر نوع فایلی را در هر اندازه و حجمی که باشد به آسانی و در کمترین زمان انتقال دهید. اهداف شبکه شامل: اشتراک منابع، بالا رفتن قابلیت اعتماد سیستم، کاهش هزینه، حذف محدودیتهای جغرافیایی و افزایش کارآیی سیستم می باشد.

ویدئو آموزشی شبکه کردن بیسیم دو لپتاپ تحت ویندوز ۱۰:

پست مشابه: آموزش تصویری شبکه کردن دو کامپیوتر با مودم adsl (وای فای)

تجهیزات مورد نیاز:

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

 • مودم 
 • کابل کراس
 • سوکت
 • دو کامپیوتر
 • کارت شبکه(باید درایور مناسب کارت شبکه را نصب کنید که معمولاً به طور پیشفرض نصب شده اند.)

عکس-۰آموزش شبکه کردن دو کامپیوتر در ویندوز۷:

برای شبکه کردن دو کامپیوتر نیاز به سویچ و هاب نداریم و تنها از کابل Twisted Pair استفاده می کنیم. برای اتصال دو کامپیوتر از کابل کراس استفاده می شود، دو سر این کابل را بوسیله سوکت به پشت هر کیس به کارت شبکه آنها وصل می کنیم.

Network1

خوب تا اینجا دو کامپیوتر از نظر فیزیکی به هم وصل شدند حالا باید پیکربندی آن را انجام دهیم. به طور کلی وظیفه فایروال جلوگیری از دسترسی غیر مجاز به سیستم می باشد و در صورت روشن بودن و بسته بودن پورت های مرتبط، مانع از ارتباط بین دو کامپیوتر می شود ، به همین دلیل لازم هست که پورت های مورد نیاز را در فایروال آزاد کنیم. خاموش کردن فایروال بطور کامل کار بسیار راحتی بوده اما در مکانهایی که امنیت اطلاعات برایشان بسیار حائز اهمیت هست خاموش کردن فایروال اصلا پیشنهاد نمیشود و باید آن را روشن کرده و تنها پورتهای مورد نیاز را جهت استفاده باز کنید. در صورتی که شما میخواهید دو کامپیوتر موجود، همدیگر را Ping کنند یا ببینند، و به فایلهای موجود در یکدیگر دسترسی داشته باشند لازم هست که فیچر File and Printer Sharing را در تنظیمات فایروال آنها آزاد کنید انجام این کار به شکل زیر است:

با تایپ عبارت Firewall.cpl در RUN پنجره Windows Firewall را مشاهده میکنید اگر میخواهید که فایروال بطور کامل خاموش شود در سمت چپ پنجره در قسمت Turn Windows Firewall on or off میتوانید فایروال را بطور کامل خاموش کنید اما اگر میخواهید فایروال روشن باشد و تنها اجازه دسترسی به فایلها را بدهید آن را روشن کرده و در همان پنجره Windows Firewall در سمت چپ با استفاده از تنظیمات موجود در Allow a program or feature through Windows Firewall دسترسی File and Printer Sharing را برای کارت شبکه خود آزاد نمایید.

Network2

برای اینکه دو کامپیوتر بتوانندبا یکدیگر تبادل اطلاعات کنند باید از آی پی آدرسهایی با Network ID یکسان استفاده نمایند بدین منظور برای ست کردن IP عبارت ncpa.cpl را در Run وارد کرده و Enter کنید.
Network3

در صفحه بعد کارت شبکه مورد نظر خود را انتخاب و بر روی آن راست کلیک کرده Properties را انتخاب می کنیم . در این باکس میتوانید تنظیمات پروتکل TCP//IP شبکه را انجام دهید. برای ادامه گزینه (Internat Protocol Version 4 (TCP//IPv4 را انتخاب و دکمه Properties را بزنید.
Network4در شکل زیر در کادر قرمز رنگ، با انتخاب گزینه اول ، کامپیوتر ما آی پی را بصورت اوتوماتیک از سرویس DHCP می گیرد ولی چون در حال حاضر از سرویس DHCP استفاده نمیکنیم با انتخاب گزینه دوم آی پی دلخواه خود را بصورت دستی (استاتیک) وارد می کنیم. برای مثال آی پی ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ (از کلاس C) را در نظر میگیریم و با کلیک بر روی Subnet mask سیستم بصورت اتوماتیک کلاس آی پی مورد نظر را شناسایی میکند و Subnet mask آن را می نویسد. کادر آبی رنگ برای وارد کردن DNS بکار گرفته میشود و چون در حال حاضر از آن استفاده نمیکنیم آن را به حالت پیشفرض خود رها کرده و OK را می زنیم.
Network5تا اینجا تنظیمات TCP/IP بر روی یک کامپیوتر انجام شده پس وارد کامپیوتر دیگر شده فایروال را غیر فعال می کنیم و به کامپیوتر دیگر آی پی میدهیم (با همان Subnet قبلی) مانند ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲، دقت داشته باشید همانطور که اشاره شد باید برای اینکه دو کامپیوتر بتوانندبا یکدیگر تبادل اطلاعات کنند باید از آی پی آدرسهایی با Network ID یکسان استفاده نمایند. اکنون تنظیمات بر روی دو کامپیوتر انجام شده. حال به دو دستور پر کاربرد در محیط شبکه اشاره میکنیم این دو دستور به عیب یابی و تست کارت شبکه به ما کمک خواهند کرد. نخستین دستور IPconfig میباشد که با استفاده از آن میتوانیم تنظیمات کارت شبکه خود و وضعیت آن را در شبکه بررسی کنیم. حال وارد Run شده و cmd را تایپ میکنیم و سپس Enter می کنیم تا محیط Comand prompt اجرا شود سپس Ipconfig را تایپ میکنیم و Enter را میزنیم.
Network6

این خروجی به شما IP , Subnet Mask و Default Getway کامپیوتر ما را نمایش می دهد. این خروجی نشان میدهد که کارت شبکه شما به درستی نصب شده و آی پی آدرس فوق به آن اختصاص یافته است. دومین دستور Ping می باشد که با استفاده از این دستور میتوانید از برقراری اتصال فیزیکی بین دو کامپیوتر مطمئن شویم. برای اطمینان از صحت برقراری ارتباط رو کامپیوتر در محیط Command Prompt فرمان Ping را تایپ می کنیم و آدرس آی پی کامپیوتر دیگر را مینویسیم برای مثال با اجرای دستور Ping 192.168.1.1 ارتباط کامپیوتر خود را با کامپیوتری با آی پی آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ بررسی می کنیم.
Network7با اجرای این دستور تعدادی بسته به آدرس مشخص شده ارسال میشود در صورت برقراری اتصال این بسته ها به مقصد رسیده دوباره به مبدا برمیگردد. در صورتی که اتصال شبکه قطع شده باشد با پیغام Reply from 192.168.1.1: Destination host unreachable مواجه می شوید که در اینصورت تمامی بسته های ارسالی به مقصد از بین رفته اند یعنی ارتباطی وجود ندارد. به صورت پیشفرض تعداد بسته های ارسالی ۴ بسته می باشد اگر بخواهیم تعداد مشخصی بسته ارسال کنیم مثلا ۸ بسته شکل دستور به اینگونه میشود.

Ping 192.168.1.1 –n 8

Network8

اگر در آخر این دستور t- را اضافه کنید تعداد بسته ها را میتوانید بصورت نامحدود در آورید که در این صورت می توانید با زدن دکمه Ctrl+C آن را متوقف کنید یعنی به این صورت:

Ping 192.168.1.1 -t

همچنین کامپیوتر دومی هم باید بتواند کامپیوتر اولی را Ping کند. در صورتی که بعد اجرای فرمان Ping در هر دو کامپیوتر، نتیجه ای مشابه شکل به شما نشان داده شد ارتباط بین دو کامپیوتر برقرار شده و با توجه به یوزرهای ایجاد شده و مجوز دسترسی به یوزرهای ساخته شده در کامپیوتر سرویس دهنده، آن دو کامپیوتر میتوانند از منابع یکدیگر استفاده نمایند.

حتماً بخوانید: چگونه کامپیوتر را در ۴ گام ساده به وای فای وصل کنیم؟

عکس-۰آموزش شبکه کردن ۲ کامپیوتر در ویندوز ۱۰:

در این قسمت، روش دیگر اتصال دو کامپیوتر برای ایجاد یک شبکه خانگی بدون سیم را می آموزید. بهترین پیشنهاد اتصال دو کامپیوتر از طریق کابل اترنت است که به روشی مطمئن و سریع بین کاربران رواج یافته است. کابل اترنت، کابلی است که با سوکت Rj45 بسته شده است. اما دو نوع کابل اترنت وجود دارد که شما میتوانید از آنها با توجه به نیاز خود استفاده کنید. اولین مورد به کابل Straight معروف است و دومین کابل نیز Crossover نام دارد. (در شکل زیر میتوانید نمودار پیکربندی هر یک از کابل ها را مشاهده کنید).

شبکه-کردن-در-ویندوز-۱۰

به طور خلاصه باید گفت که با کابل کراس(crossover) تنها میتوانید به انتقال اطلاعات بپردازید اما کابل استرایت(straight) چندین کاربرد مختلف دارد. اتصال دو کامپیوتر تحت شبکه LAN با استفاده از کابل کراس برای انتقال اطلاعاتی از قبیل فایل ها ویدوئوها و تصاویر انجام می گیرد.

پیکربندی کامپیوترها:

۱- برای شروع باید برای هر کامیپیوتر آدرس آیپی مختلفی تنظیم شود برای این کار وارد کنترل پنل خود شوید و روی گزینه Network and Sharing Center کلیک کنید و در صفحه نمایان شده مطابق شکل زیر روی گزینه Change adapter settings کلیک کنید.

شبکه-کردن-در-ویندوز-۱۰-۲

در پنجره Network Connections مطابق زیر روی گزینه مورد نظر راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید.

شبکه-کردن-در-ویندوز-۱۰-۳

سپس از پنجره Local Area Connection Properties به زبانه Network بروید و روی گزینه Internet Protocol Version 4 کلیک کرده و روی دکمه Properties کلیک کنید. حال آدرس هر یک از کامیپوتر ها را مطابق زیر تعیین کنید.

شبکه-کردن-در-ویندوز-۱۰-4

کامپیوتر اول:

(IP address: (192.168.0.1
(Subnet mask: (255.255.255.0

کامپیوتر دوم:

(IP address: (192.168.0.2
(Subnet mask:(255.255.255.0

شبکه-کردن-در-ویندوز-۱۰-۵

به همین سادگی کار شبکه کردن دو کامپیوتر به پایان رسید. از این پس می توانید فایل های موردنظرتان را به اشتراک بگذارید و همچنین تحت شبکه بازی کنید. چنانچه سؤال مرتبطی در ذهن دارید در بخش نظراتؤ آنها را ثبت نمایید تا پاسخ دهیم.

میلاد حیدری

سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

‫16 دیدگاه ها

 1. سلام میشه وقتی دو کامپیوتر به هم شبکه هستن همزمان به اینتریت هم دسترسی داشته باشن؟ یا حتما اینترنت روی شبکه وای فای قطع میشه؟

   1. سیستم عامل من ویندوز ۱۰ پایه ۶۴ بیتی است. سیستم اصلی ویندوز ۷ پایه ۳۲ بیتی.
    با سوئیچ کابل شبکه وصل کرده‌ایم.
    کامپیوتر من (ویندوز ۱۰) در کامپیوتر اصلی (ویندوز ۷) شناسایی می‌شود، اما سیستم اصلی (ویندوز ۷) در کامپیوترم شناسایی نمی‌شود.

    چه راه‌کاری پیشنهاد می‌دهید؟

  1. بله با روشی که در بالا گفته شده میشه هر ویندوزی رو باهم شبکه کرد حتی اکس پی با ۱۰ که خودم انجام دادم نکته مهم اینه که هوم گروپ دوتا کامپیوتر هم بایستی حتما یکی باشن از پراپرتی مای کامپیوتر میتونید تعریف کنید. و بعدش نیاز به یک ریستارت دارد.
   یا علی موفق باشید.

  1. سلام وقت بخیر ،
   برای سیستم من ipv6 میزنه اینجا ipv4 هستش ،و برای من کادر هاش متفاوته ،میشه راهنمای کنید

 2. سلام خسته نباشی من موقع وصل کردن این پیام را میده رمز شبکه یا key را میزنم بازم میگه اشتباه هستش

 3. سلام وقت بخیر من وقتی در cmd دستور دوم یعنی netsh wlan start hostednetwork را میزنم ارور میده و استارت نمیشه ارور در ادامه اورده شده
  The hosted network couldn’t be started.
  The group or resource is not in the correct state to perform the requested operation.

 4. بایاد و نام خداوند بخشنده مهربان
  چطوری میشود ۱PC با ویندوز ۷ را با ۱Pc با ویندوز ۱۰ با مودم ۴پورت که هر یک به یکی از پورتهای مودم وصل هستند را شبکه کرد؟
  ممنون از راهنمایی شما

 5. با عرض سلام و خسته نباشید بابت توضیحات مفید و موثرتون
  جسارتا یک سوال داشتم: میشه بجای کابل کراس اور از کابل استریت استفاده کرد چون شنیدم بدلیل هوشمند بودن دیوایس های جدید
  خودش بطور اتوماتیک میتونه ارتباط رو برقرار کنه

 6. سلام ببخشید من میخوام لب تاپ با ویندوز 10 به کامپیوتر ویندوز 7 وصل کنم با چه نرم افزاری میتونم از راه دور به هم وصل کنم با تشکر

 7. سلام من میخوام کامپیوتر رو با وینددوز7 به لب تاپ با ویندوز10 از راه دور وصل کنم باید نرم افزاری نصب کنم یا خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا